MANOWAR: Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας, 21 Νοεμβρίου 1992

Flashbacks και αναδρομές σε «ιστορικές» συναυλίες.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

MANOWAR - Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας - Σάββατο 21 Νοεμβρίου 1992

Δημοσίευση από rbrigade »

Απείθαρχε ευχαριστούμε πολύ για το υλικό! Δώσε λίγο προσοχή στο σκανάρισμα (ή φωτογράφιση;) γιατί συχνά τρως λίγο από τις άκρες

Φέρτε στο φόρουμ τον συντάκτη του γράμματος ''Εν αρχή ην ο λόγος'' χθες!
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

MANOWAR - Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας - Σάββατο 21 Νοεμβρίου 1992

Δημοσίευση από LuciferSteele »

το μόνο που έχω να πω είναι πως όποιος υποστηρίζει πως τα drums των MANOWAR (σε οποιαδήποτε συναυλία τους) δεν είναι πραγματικά, είναι το λιγότερο αφελής για να το πω κομψά και μην μου ξεφύγει τίποτα χειρότερο. ας έλεγαν καλύτερα οι τσοπαναραίοι πως δεν είχαν ξαναδεί ποτέ ντράμερ σαν το Rhino και ας άφηναν τις υπερφυσικές ερμηνείες του φαινομένου για καμία εκπομπή του Χαρδαβέλα
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

MANOWAR - Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας - Σάββατο 21 Νοεμβρίου 1992

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

LuciferSteele έγραψε: Σάβ 23 Νοέμ 2019, 19:05 ας άφηναν τις υπερφυσικές ερμηνείες του φαινομένου για καμία εκπομπή του Χαρδαβέλα
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
apeitharxos
Δημοσιεύσεις: 835
Εγγραφή: Σάβ 20 Απρ 2019, 16:18

MANOWAR - Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας - Σάββατο 21 Νοεμβρίου 1992

Δημοσίευση από apeitharxos »

LuciferSteele έγραψε: Σάβ 23 Νοέμ 2019, 19:05 το μόνο που έχω να πω είναι πως όποιος υποστηρίζει πως τα drums των MANOWAR (σε οποιαδήποτε συναυλία τους) δεν είναι πραγματικά, είναι το λιγότερο αφελής για να το πω κομψά και μην μου ξεφύγει τίποτα χειρότερο. ας έλεγαν καλύτερα οι τσοπαναραίοι πως δεν είχαν ξαναδεί ποτέ ντράμερ σαν το Rhino και ας άφηναν τις υπερφυσικές ερμηνείες του φαινομένου για καμία εκπομπή του Χαρδαβέλα
Αυτό βασικά είχε ξεκινήσει από μια φήμη που έβγαλε στην τότε εκπομπή του ο Γεωργιόπουλος, ο οποίος ισχυρίστηκε πως την ώρα που ο Rhino έπαιζε το σόλο ντραμς, του έπεσε προς στιγμήν η μπαγκέτα και το σόλο συνεχιζόταν!
Δεν θυμάμαι καθόλου αυτή τη λεπτομέρεια για να απαντήσω αν όντως έγινε έτσι ή όχι, αλλά γενικώς ο Γεωργιόπουλος στις εκπομπές του τότε, του άρεσε να προκαλεί, με διάφορους τρόπους, είτε με σχολιασμούς επί πολιτικών θεμάτων (είχε και τη φωνή αυτή την ψαρωτική, πολύ κατάλληλη για μεταλλικές εκπομπές), είτε με αφορμή μεγάλες συναυλίες...
Σε κάποια άλλη μεγάλη συναυλία (δεν θυμάμαι σε ποια όμως) χλεύαζε το support συγκρότημα που θα έπαιζε, και ωρυόταν που δεν θα έπαιζαν οι Crush. Έλεγε, δηλαδή 'ακούστε ποιοι θα παίξουν support στους τάδε (πραγματικά δεν θυμάμαι όνομα), και ακούστε και τους Crush'! Και έβαζε ένα τραγούδι από κάθε μπάντα (Crush και τους άλλους) για να κάνει το κοινό τις συγκρίσεις του...
rbrigade έγραψε: Σάβ 23 Νοέμ 2019, 01:22

Φέρτε στο φόρουμ τον συντάκτη του γράμματος ''Εν αρχή ην ο λόγος'' χθες!
Χαχαχαχα έκλαψα!!! Θα μπορούσε να κάνει ντουέτο με τον Βασίλης_1, από το metaldome, αυτόν που ισχυριζόταν ότι η ηλικία της Γης είναι 7.000 χρόνια επειδή έτσι αναφερόταν στην Π. Διαθήκη...Και σε ό,τι και αν τον ρωτούσαμε απαντούσε με τον ίδιο τρόπο...
Advancing Yokeda:
Ενδεχομένως η πιο ελιτίστικη και απροσπέλαστη μορφή τέχνης να περνά μέσα από λιτές απέριττες φόρμες. Αυτές που η πλειοψηφία θα αγνοήσει ή περιφρονήσει σαν απλοϊκότητα. Εκεί άλλωστε δε στηρίζεται και το 'αληθινό heavy metal'?
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

MANOWAR - Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας - Σάββατο 21 Νοεμβρίου 1992

Δημοσίευση από LuciferSteele »

που τον θυμήθηκες αυτό το θεό
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
apeitharxos
Δημοσιεύσεις: 835
Εγγραφή: Σάβ 20 Απρ 2019, 16:18

MANOWAR - Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας - Σάββατο 21 Νοεμβρίου 1992

Δημοσίευση από apeitharxos »

LuciferSteele έγραψε: Σάβ 23 Νοέμ 2019, 23:01 που τον θυμήθηκες αυτό το θεό
μα από εκεί ξεκίνησε η φήμη αυτή, χωρίς πλάκα...α, οκ, sorry, προς στιγμήν νόμιζα ότι αναφερόσουν στον Γεωργιόπουλο...Ξεχνιέται αυτός; Εν τω μεταξύ ο τύπος είναι άσχετος εντελώς με το metal, μπαίνει και σε άλλα φόρουμ (όχι μουσικά) και γράφει εντελώς τα ίδια...Εκεί, δηλαδή στο metaldome, απλά είδε φως και μπήκε...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος apeitharxos την Σάβ 23 Νοέμ 2019, 23:06, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Advancing Yokeda:
Ενδεχομένως η πιο ελιτίστικη και απροσπέλαστη μορφή τέχνης να περνά μέσα από λιτές απέριττες φόρμες. Αυτές που η πλειοψηφία θα αγνοήσει ή περιφρονήσει σαν απλοϊκότητα. Εκεί άλλωστε δε στηρίζεται και το 'αληθινό heavy metal'?
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

MANOWAR - Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας - Σάββατο 21 Νοεμβρίου 1992

Δημοσίευση από LuciferSteele »

τον Βασίλης εννοούσα :D
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8724
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

MANOWAR - Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας - Σάββατο 21 Νοεμβρίου 1992

Δημοσίευση από Zippo190 »

LuciferSteele έγραψε: Σάβ 23 Νοέμ 2019, 23:04 τον Βασίλης εννοούσα :D
βασίληδες, κουνούπιδες που είναι όλοι αυτοί...
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
Blackwinged
Δημοσιεύσεις: 398
Εγγραφή: Σάβ 26 Οκτ 2019, 18:33
Τοποθεσία: Ιωάννινα

MANOWAR - Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας - Σάββατο 21 Νοεμβρίου 1992

Δημοσίευση από Blackwinged »

[quote=LuciferSteele post_id=35393 time=1574528748 user_id=55]
το μόνο που έχω να πω είναι πως όποιος υποστηρίζει πως τα drums των MANOWAR (σε οποιαδήποτε συναυλία τους) δεν είναι πραγματικά, είναι το λιγότερο αφελής για να το πω κομψά και μην μου ξεφύγει τίποτα χειρότερο. ας έλεγαν καλύτερα οι τσοπαναραίοι πως δεν είχαν ξαναδεί ποτέ ντράμερ σαν το Rhino και ας άφηναν τις υπερφυσικές ερμηνείες του φαινομένου για καμία εκπομπή του Χαρδαβέλα
[/quot

Για τα studio albums από το Kings Of Metal και μετά κάνω αναφορά.
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

MANOWAR - Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας - Σάββατο 21 Νοεμβρίου 1992

Δημοσίευση από LuciferSteele »

αναφερόμουν στις κριτικές της εποχής και την περιρρέουσα ατμόσφαιρα σχετικά με τις συναυλίες
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2627
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

MANOWAR - Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας - Σάββατο 21 Νοεμβρίου 1992

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

Tο περιεχόμενο του γράμματος "Λογοκριμένο" περιέχει όλη την ουσία του Metal Hammer!
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
apeitharxos
Δημοσιεύσεις: 835
Εγγραφή: Σάβ 20 Απρ 2019, 16:18

MANOWAR - Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας - Σάββατο 21 Νοεμβρίου 1992

Δημοσίευση από apeitharxos »

Advancing Yokeda έγραψε: Παρ 22 Νοέμ 2019, 17:55 Εγώ πάλι θυμάμαι ένα πολύ λιτό γράμμα από Μανογουορά εκείνης της περιόδου που πήγαινε κάπως έτσι....

"Αν ξαναβρίσετε τους Μanowar θα σας τα κόψω (ξέρετε ποια)"

THOR


:nana: :nana: :nana:
Πιστεύω να το βρω!
Στο τριπλό live του '94, στο οποίο ο Σταματούκος ξεσάλωσε στο review, ένας από τους αναγνώστες έγραφε: 'Σταματούκο σε προκαλώ να μου απαντήσεις: Είσαι αδελφή ή όχι;'
Εννοείται πως θα ψάξω και αυτό να το βρω...
Advancing Yokeda:
Ενδεχομένως η πιο ελιτίστικη και απροσπέλαστη μορφή τέχνης να περνά μέσα από λιτές απέριττες φόρμες. Αυτές που η πλειοψηφία θα αγνοήσει ή περιφρονήσει σαν απλοϊκότητα. Εκεί άλλωστε δε στηρίζεται και το 'αληθινό heavy metal'?
Άβαταρ μέλους
Progress_Lost
Δημοσιεύσεις: 1896
Εγγραφή: Παρ 24 Σεπ 2021, 20:25

Re: MANOWAR: Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας, 21 Νοεμβρίου 1992

Δημοσίευση από Progress_Lost »

Άβαταρ μέλους
Progress_Lost
Δημοσιεύσεις: 1896
Εγγραφή: Παρ 24 Σεπ 2021, 20:25

Re: MANOWAR: Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας, 21 Νοεμβρίου 1992

Δημοσίευση από Progress_Lost »

Nα πω και εγώ κάποια πράγματα λίγο πιο γενικά μιας είναι επέτειος της συναυλίας.. Κατ' αρχάς, μου λείπει αυτή η εικόνα και πώρωση των οπαδών... Μου λείπει να πας βόλτα Αθήνα και να βλέπεις παρέες από μεταλλάδες να σχολιάζουν δίσκους, να διαβάζουν περιοδικά στα παγκάκια περιμένοντας λεωφορεία, και γενικά να βλέπεις ζωντανό το heavy metal... Έστω, κόσμο να τσακώνεται για τη μουσική που αγαπά!

Αυτό που ήταν πολύ παράξενο με τα live των Manowar τότε, ήταν ότι όλο αυτό παρουσιάστηκε σαν μια προσπάθεια να αποκηρύξουν και να σβήσουν οι οπαδοί τελείως το συγκρότημα... Δεν παρουσιάστηκε απλά σαν ένα κακό live - άσχετα πως το έκρινε ο καθένας... Δηλ. να λέει κάποιος "με έχασαν οι Manowar από οπαδό τότε" (κάτι που το έλεγαν πολλοί) δε στέκει...

Θα πω κάτι που δεν το έχω συζητήσει και πολύ ούτε με φίλους... Όταν ήρθαν οι Death είχα τρελαθεί... Το περίμενα πως και πως... Βρήκα φίλο να πάμε που αν και δεν είχε τη δισκογραφία τους ήξερε μερικά κομμάτια και πήγαμε παρέα... Τότε οι Death είχαν κυκλοφορήσει το "Sound..." Όταν άκουσα το άλμπουμ κάπου ξενέρωσα γιατί δεν μου άρεσαν τα γρυλιστά φωνητικά... Άκομη και σήμερα νομίζω δεν τους πάνε... Πιο μικρός τότε δε σκέφτηκα καν το live, και έφαγα μια απίστευτη κρυάδα όταν ο Chuck τραγούδησε και τα παλιά κομμάτια με αυτά τα φωνητικά... Όλοι γύρω χτυπιόντουσαν και εγώ λέω, μα γιατί δεν τα τραγουδά με τα παλιά φωνητικά, η μισή πώρωση είχε χαθεί... O φίλος στο τέλος μου είπε ¨"δε σε βλέπω ενθουσιασμένο"... τι να πω, ψέμματα;;;

Το ότι όμως δεν απόλαυσα το live όσο ήθελα, δεν με έκανε ποτέ να πω τέρμα οι Death... Για αυτό δεν κατάλαβα ποτέ αυτά τα παιδιά που υποτίθεται ήταν οπαδοί και ξαφνικά εγκατέλειψαν το συγκρότημα γιατί δεν τους άρεσαν ζωντανά... Το τι έγραψε ο Σταματούκος, ο Σακελλαρίου και ο οποιοσδήποτε, δεν έχει σημασία για κάποιον που αγαπά μια μπάντα και βρέθηκε στο live... Aκόμα και όλα τέλεια να έγραφαν ότι πήγαν, οι οπαδοί ξέρουν τι είναι αλήθεια... Για να αποκηρύξεις μια μπάντα - και μάλιστα το παρελθόν της - πρέπει να έχει γίνει κάτι πολύ σοβαρό... και ένα κακό live ή επειδή τα μέλη δεν είναι καλοί χαρακτήρες δε ξέρω αν είναι λόγος... ίσως για κάποιους πιο παρεξηγησιάριδες να είναι βέβαια, αλλά νομιζω όλοι μάθαμε και αγαπήσαμε τους δίσκους ενός συγκροτήματος και ότι η μουσική σε αυτούς έχει προτεραιότητα...

Τέλος πάντων, ωραίες εποχές, δύσκολες και πωρωμένες... μακάρι τα παιδιά που μαζεύτηκαν στο αεροδρόμιο τότε και φώναζαν "Ηail to Greece" να είναι κάλα και να ασχολούνται ακόμη με τη μουσική αυτή...
Άβαταρ μέλους
FarCry
Δημοσιεύσεις: 281
Εγγραφή: Τρί 15 Νοέμ 2022, 03:51

Re: MANOWAR: Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας, 21 Νοεμβρίου 1992

Δημοσίευση από FarCry »

Εντελως συμφωνω με το σχολιο του Progress απο πανω.
Μου φαινεται αδιανοητο να αποκηρυξεις μια μπαντα λογω ενος κακου λαιβ ή μιας αλλαγης στη μουσικη της κατευθυνση.¨Η υπαρχει κατι αλλο απο πισω ή απλα δεν αγαπησες/ενιωσες ποτε πραγματικα αυτη τη μπαντα.
Γνωριζω καποια(λιγα) ατομα τα οποια εσβησαν τους Manowar μετα το σκηνικο με τον Logan και με τη γνωστη δικαιολογια ''δε μπορει ο Joey να μη το γνωριζε αρα ειναι συνενοχος 'κλπ'', παπαριες για μενα.Καποια στιγμη χρειαζεται να γινει ενας διαχωρισμος καλλιτεχνη/εργου,τουλαχιστο σε καποιο βαθμο. Anyway μεγαλο θεμα και δε το ανοιγω .
Κατα τα αλλα ήδη οι Manowar είχαν ξεκινησει να παιζουν σε μεγαλυτερους χωρους(aka μεγαλυτερο κοινο) οποτε θεωρω ισως κατα καποιο τροπο μια μεταβατικη περιοδο τη συγκεκριμενη ,δε ξερω αν επηρεασε την αποδοση καπως,πολυ πιθανο να ειναι εντελως λαθος το σκεπτικο.
Στο συγκεκριμενο λαιβ προφανως και δεν ημουν,καθως ημουν 10, αλλα αυτη η καυλα ,η ενεργεια ,η μπαντα σε mode οδοστρωτηρα ,πρωτη φορα στη χωρα δηλαδη δε μπορω να διανοηθω τετοιο βαθμο απογοητευσης.
Επισης τρομερο το βιντεακι με την υποδοχη στο αεροδρομιο,το σκεφτομαι με τις τωρινες συνθηκες τρομοκρατιες κλπ θα χαν στειλει τον στρατο εκει περα με τον σαματα !! Και τι δε θα δινα να μουν εκει.....
For us there is no spring. Just the wind that smells fresh before the storm..
Απάντηση

Επιστροφή στο “Στιγμές στο Χρόνο”