MANOWAR: Live στο Αγκάθι 1, 2 & 3 Απριλίου 1994

Flashbacks και αναδρομές σε «ιστορικές» συναυλίες.
Άβαταρ μέλους
Metal_Warrior
Δημοσιεύσεις: 1159
Εγγραφή: Τρί 02 Ιαν 2018, 19:18

MANOWAR-Live @ Αγκάθι 1,2 & 3 Απριλίου 1994

Δημοσίευση από Metal_Warrior »

rbrigade έγραψε: Παρ 29 Νοέμ 2019, 00:03 Τα έχω πει πολλές φορές για Manowar, εγώ είμαι χειρότερος από Σταματούκο, αυτός ας πούμε ότι κατηγορείται πως δημιούργησε την καραμέλα ''μόνο 4 πρώτα Manowar'', εγώ το έχω πάει ακόμα πιο πέρα, ''μόνο 3ο-4ο και ενάμιση κομμάτι από το 2ο''. Από τον πρώτο δεν μου αρέσει ούτε ένα τραγούδι, από το Into glory μετά το Secrets of steel μάλλον χάος, ακόμα και στο Hail υπάρχουν κάποια καραγκιοζιλίκια. Και για όλα αυτά τα macho πρηξοπουτσίδια που μας σερβίρουν κοντά 40 χρόνια δεν έχω πάει ποτέ να τους δω ζωντανά, αν και τελικά λέω ότι έκανα μαλακία, μια φορά έπρεπε να έχω πάει (το μετάνιωσα πάρα πολύ το 2007). Τους θεωρώ πιο ποζεράδες από τους ποζεράδες και πιο σούργελα από τα σούργελα, αλλά εν τέλει άφησαν πίσω τους τα καλύτερα τραγούδια στην ιστορία του μέταλ (αν μαζέψεις το Manowar top 10 τραγουδιών δεν τους κοντράρει καμία μπάντα), οπότε ναι, έχουν κερδίσει το δικαίωμα να είναι καραγκιόζηδες, σούργελα και ποζέρια για άλλα εκατό χρόνια. Οι νεότερες μπάντες ας γράψουν ένα τέτοιο έπος και θα έχουν τον σεβασμό μου.
γι αυτό σε αγαπάμε, εισαι ανεπανάληπτος :pasok: :pasok: :pasok: :fap:
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Re: MANOWAR-Live @ Αγκάθι 1,2 & 3 Απριλίου 1994

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Μην σας αποπροσανατολίζει ο Τσοβόλας με τα λεγόμενα του για τους Manowar. Ετοιμάζει τυφλό χτύπημα σε άλλο τοπικ σε ανύποπτο χρόνο [emoji1787]
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6253
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

MANOWAR-Live @ Αγκάθι 1,2 & 3 Απριλίου 1994

Δημοσίευση από theBox »

rbrigade έγραψε: Παρ 29 Νοέμ 2019, 00:03 Τα έχω πει πολλές φορές για Manowar, εγώ είμαι χειρότερος από Σταματούκο, αυτός ας πούμε ότι κατηγορείται πως δημιούργησε την καραμέλα ''μόνο 4 πρώτα Manowar'', εγώ το έχω πάει ακόμα πιο πέρα, ''μόνο 3ο-4ο και ενάμιση κομμάτι από το 2ο''. Από τον πρώτο δεν μου αρέσει ούτε ένα τραγούδι, από το Into glory μετά το Secrets of steel μάλλον χάος, ακόμα και στο Hail υπάρχουν κάποια καραγκιοζιλίκια. Και για όλα αυτά τα macho πρηξοπουτσίδια που μας σερβίρουν κοντά 40 χρόνια δεν έχω πάει ποτέ να τους δω ζωντανά, αν και τελικά λέω ότι έκανα μαλακία, μια φορά έπρεπε να έχω πάει (το μετάνιωσα πάρα πολύ το 2007). Τους θεωρώ πιο ποζεράδες από τους ποζεράδες και πιο σούργελα από τα σούργελα, αλλά εν τέλει άφησαν πίσω τους τα καλύτερα τραγούδια στην ιστορία του μέταλ (αν μαζέψεις το Manowar top 10 τραγουδιών δεν τους κοντράρει καμία μπάντα), οπότε ναι, έχουν κερδίσει το δικαίωμα να είναι καραγκιόζηδες, σούργελα και ποζέρια για άλλα εκατό χρόνια. Οι νεότερες μπάντες ας γράψουν ένα τέτοιο έπος και θα έχουν τον σεβασμό μου.
Άρα εισαι κι εσυ της σχολης "συλλογή σε 90αρα κασέτα" !!!

Συγχαρητήρια, μολις κερδισατε box set με δισκογραφία ghost!
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

MANOWAR-Live @ Αγκάθι 1,2 & 3 Απριλίου 1994

Δημοσίευση από LuciferSteele »

δεν ξέρω τι λέτε, η Παρασκευή 1η Απριλίου 1994 ήταν η πρώτη συναυλιακή εμπειρία της ζωής μου, 4 μέρες μετά το θάνατο του πατέρα μου. εγώ από εκείνο το χώρο βγήκα 10 μέτρα ψηλότερος και εκεί χαλυβδώθηκε η αδιάρρηκτη σχέση μου με το γκρουπ και τη μουσική του. οι "κριτικές" είναι απλά αστείες, λίβελοι χωρίς αρχή μέση και τέλος από άτομα που δεν μπορούν να ξεχωρίσουν καν το trigger από το drum machine. ο Rhino δεν είχε ποτέ ανάγκη καμία μηχανή να τον υποκαταστήσει γιατί πολύ απλά ήταν ένας κορυφαίος ντράμερ επιπέδου Scott Travis. Απλά είχε την ατυχία να παίζει στο γκρουπ σε μία εποχή που το να τους κοντράρεις με σκατόλογα ήταν trend.
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8722
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

MANOWAR-Live @ Αγκάθι 1,2 & 3 Απριλίου 1994

Δημοσίευση από Zippo190 »

rbrigade έγραψε: Παρ 29 Νοέμ 2019, 00:03 Τα έχω πει πολλές φορές για Manowar, εγώ είμαι χειρότερος από Σταματούκο, αυτός ας πούμε ότι κατηγορείται πως δημιούργησε την καραμέλα ''μόνο 4 πρώτα Manowar'', εγώ το έχω πάει ακόμα πιο πέρα, ''μόνο 3ο-4ο και ενάμιση κομμάτι από το 2ο''. Από τον πρώτο δεν μου αρέσει ούτε ένα τραγούδι, από το Into glory μετά το Secrets of steel μάλλον χάος, ακόμα και στο Hail υπάρχουν κάποια καραγκιοζιλίκια. Και για όλα αυτά τα macho πρηξοπουτσίδια που μας σερβίρουν κοντά 40 χρόνια δεν έχω πάει ποτέ να τους δω ζωντανά, αν και τελικά λέω ότι έκανα μαλακία, μια φορά έπρεπε να έχω πάει (το μετάνιωσα πάρα πολύ το 2007). Τους θεωρώ πιο ποζεράδες από τους ποζεράδες και πιο σούργελα από τα σούργελα, αλλά εν τέλει άφησαν πίσω τους τα καλύτερα τραγούδια στην ιστορία του μέταλ (αν μαζέψεις το Manowar top 10 τραγουδιών δεν τους κοντράρει καμία μπάντα), οπότε ναι, έχουν κερδίσει το δικαίωμα να είναι καραγκιόζηδες, σούργελα και ποζέρια για άλλα εκατό χρόνια. Οι νεότερες μπάντες ας γράψουν ένα τέτοιο έπος και θα έχουν τον σεβασμό μου.
Υποκλίνομαι στο πρώτο βήμα ψυχικής ανόρθωσης του Τσοβ. Τελικά υπάρχει ελπίδα για σένα.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
giorgos
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: Τετ 15 Μάιος 2019, 12:46

MANOWAR-Live @ Αγκάθι 1,2 & 3 Απριλίου 1994

Δημοσίευση από giorgos »

Δυστυχώς δεν είχα πάει ούτε σε αυτό το live. Η "κριτική" του Σταματούκου θυμάμαι πως ήταν απαράδεκτη και εκνευριστική (δεν είχα χρόνο να την ξαναδιαβάσω τώρα που την ανέβασε ο απείθαρχος). Ωστόσο, ο Σταματούκος πιστεύω πως δικαιολογείται σε κάποιο βαθμό για αυτά που έγραψε για τον εξής λόγο: έχει τύχει παλιότερα να μιλήσω μια-δύο φορές μαζί του και ο τύπος φαίνεται πως είναι ψιλοχαζός ("παιδικά αφελής" το έθεσε πιο κομψά ο Advancing Yokeda). Ως εκ τούτου, δεν μου κάνει εντύπωση που έχασε το μέτρο και μας ζάλιζε με κάθε ευκαιρία τα π***ρια για τους Manowar. Όσον αφορά τους Manowar έχω την (ίσως εσφαλμένη) εντύπωση πως τα πρώτα live που έδωσαν στην Ελλάδα δεν διέφεραν ιδιαίτερα σε διάρκεια, επιλογή κομματιών και σκηνική παρουσία από τα live που έδιναν για χρόνια στο εξωτερικό. Τώρα αν οι Έλληνες οπαδοί της εποχής εκείνης περίμεναν άλλα πράγματα, αυτό μάλλον ήταν δικό τους πρόβλημα και όχι των Manowar...
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2627
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

MANOWAR-Live @ Αγκάθι 1,2 & 3 Απριλίου 1994

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

giorgos έγραψε: Κυρ 01 Δεκ 2019, 10:36 Δυστυχώς δεν είχα πάει ούτε σε αυτό το live. Η "κριτική" του Σταματούκου θυμάμαι πως ήταν απαράδεκτη και εκνευριστική (δεν είχα χρόνο να την ξαναδιαβάσω τώρα που την ανέβασε ο απείθαρχος). Ωστόσο, ο Σταματούκος πιστεύω πως δικαιολογείται σε κάποιο βαθμό για αυτά που έγραψε για τον εξής λόγο: έχει τύχει παλιότερα να μιλήσω μια-δύο φορές μαζί του και ο τύπος φαίνεται πως είναι ψιλοχαζός ("παιδικά αφελής" το έθεσε πιο κομψά ο Advancing Yokeda). Ως εκ τούτου, δεν μου κάνει εντύπωση που έχασε το μέτρο και μας ζάλιζε με κάθε ευκαιρία τα π***ρια για τους Manowar. Όσον αφορά τους Manowar έχω την (ίσως εσφαλμένη) εντύπωση πως τα πρώτα live που έδωσαν στην Ελλάδα δεν διέφεραν ιδιαίτερα σε διάρκεια, επιλογή κομματιών και σκηνική παρουσία από τα live που έδιναν για χρόνια στο εξωτερικό. Τώρα αν οι Έλληνες οπαδοί της εποχής εκείνης περίμεναν άλλα πράγματα, αυτό μάλλον ήταν δικό τους πρόβλημα και όχι των Manowar...

Στέκομαι στην τελευταία πρόταση του giorgos :D
ΕΔΩ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ είχανε πρόβλημα με υποτιθέμενα προηχογραφημμένα, drum machine, set list κυρίως από τα 4 πρώτα και τα ρέστα... Δεν έχω πετύχει ούτε μια αναφορά αντίστοιχη από εξωτερικό εποχής Triumph of steel.
Οι Έλληνες φίλοι των Manowar είναι λοιπόν οι πιο απαιτητικοί-ψαγμένοι ή οι πιο μίζεροι? ή και τα 2? ή κανένα από τα παραπάνω? :D
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: MANOWAR: Live στο Αγκάθι 1, 2 & 3 Απριλίου 1994

Δημοσίευση από CountRaven »

Έχουν τεθεί ερωτήματα εδώ που έχουν μείνει αναπάντητα. Και μιας και τον μνημονεύσαμε τον Σταματούκο σε τόπικ που επανήλθε δηλαδή εδώ: viewtopic.php?f=5&t=3580&start=15

Ε δεν γίνονταν να μην βρω το θρυλικό τόπικ.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Απάντηση

Επιστροφή στο “Στιγμές στο Χρόνο”