RUNNING WILD: Ζωντανά στο Ρόδον, 18 Φεβρουαρίου 1990

Flashbacks και αναδρομές σε «ιστορικές» συναυλίες.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14656
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

RUNNING WILD: Ζωντανά στο Ρόδον, 18 Φεβρουαρίου 1990

Δημοσίευση από CountRaven »



Εκτός από μένα που δεν καίγομαι για την μπάντα.

Ποιοι ήταν μέσα;

Τι θυμασται;

Γιατί πιστεύετε ότι η μπάντα δεν έχει ξαναέρθει από τότε;
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Xstroyer
Δημοσιεύσεις: 1850
Εγγραφή: Πέμ 11 Ιαν 2018, 12:26

Η συναυλία που όλοι θέλουν να γίνει και πάλι

Δημοσίευση από Xstroyer »

Από το Pile of Skulls και μετά, έπαιζαν σχεδόν αποκλειστικά στη Γερμανία και οι εμφανίσεις μειωνόντουσαν.

Στα 00s έδωσαν πραγματικά ελάχιστες συναυλίες, οι περισσότερες μόνο Γερμανία, συν κάποια φεστιβάλ. Οι Idle Hands τη χρονιά που έφυγε έδωσαν περισσότερες συναυλίες απ ότι είχαν δώσει οι Running Wild σε μια 10ετία.

Aπό εκείνη την εμφάνιση στο Wacken του 2015 και το reunion, έχει δώσει μετρημένες στα δάχτυλα εμφανίσεις, κυρίως σε φεστιβαλ και ρώσικες αρπαχτές.

Χάσαμε την ευκαιρία στο Rockwave 2004 όπου ακύρωσαν και τελικά ήρθαν οι Gamma Ray.
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8724
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Η συναυλία που όλοι θέλουν να γίνει και πάλι

Δημοσίευση από Zippo190 »

Από αυτές που έχω ζήσει εγώ θα ήθελα ξανά την πρώτη συναυλία των Anvil στην Αθήνα στο underground. Δεν ξέρω ποιοί ήταν εκεί αλλά η μπάντα δίδαξε ήθος: all around setlist, μνημειώδη εμφάνιση και τον Lips σε μεγάλες στιγμές. Δυστυχώς έκτοτε παρά τις καλές στούντιο κυκλοφορίες χωρίς δεύτερη κιθάρα δεν τραβάει το πράγμα.

Ελπίζω στην επερχόμενη συναυλία Demon να ζήσουμε τα έπη του 2006 (θυμίζω setlist: https://www.setlist.fm/setlist/demon/20 ... d9941.html)
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Η συναυλία που όλοι θέλουν να γίνει και πάλι

Δημοσίευση από LuciferSteele »

οι αρχές των 90s μας έδωσαν μερικές μυθικές συναυλίες τις οποίες οριακά δεν πρόλαβα λόγω ηλικίας
Running Wild φυσικά στο τοπ 5 και δυστυχώς δεν μπόρεσα ποτέ να τους δω για τους λόγους που ανέφερε ο Xstroyer
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
dracula
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: Σάβ 27 Ιαν 2018, 19:05
Τοποθεσία: Athens

Η συναυλία που όλοι θέλουν να γίνει και πάλι

Δημοσίευση από dracula »

Ωχ... Μου χτύπησε η ημερομηνία. 18/02/90. Μου θυμίσατε ότι πέρασα τα 20 μου γενέθλια στο Ρόδον. Τι θυμάμαι 30 χρόνια μετά. Όχι και πολλά. Δεν θυμάμαι αν είχα προλάβει τους Random, αλλά θυμάμαι ότι πιο πολύ είχα ευχαριστηθεί τους Rage από τους Running Wild, αλλά γενικά ήταν ένα πολύ δυνατό βράδυ, και τότε βέβαια ήμασταν στο κάγκελο και όχι στα ορεινά όπως σήμερα.

Προσωπικά δεν θα ήθελα να επαναληφθεί τίποτα, αφού η κάθε στιγμή είναι μοναδική και δεν είναι δυνατό να αναπαραχθεί, αλλά θα ήθελα να μπορέσω να δω όσα περισσότερα πράγματα μου επιτρέπουν οι σημερινές συνθήκες, για όσο με κρατάνε το πόδια μου πριν αρχίσω τις εκδρομές με τα ΚΑΠΗ της γειτονιάς!
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Η συναυλία που όλοι θέλουν να γίνει και πάλι

Δημοσίευση από rbrigade »

Το βασικό πρόβλημα είναι ότι οι περισσότερες μπάντες που γουστάρουμε είναι σε ηλικία ΚΑΠΗ...
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14656
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Η συναυλία που όλοι θέλουν να γίνει και πάλι

Δημοσίευση από CountRaven »

Παιδιά εγώ αναφέρομαι στο συγκεκριμένο live και μπάντα. Όχι γενικά σε συναυλίες που θέλουμε να ξαναδούμε. Αν και είναι καλή ιδέα για θέμα τόποι.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
JimmyF
Δημοσιεύσεις: 460
Εγγραφή: Τρί 03 Σεπ 2019, 12:37

RUNNING WILD - Η συναυλία που όλοι θέλουν να γίνει και πάλι

Δημοσίευση από JimmyF »

Εγώ ψήνομαι τρελλά να δω τον Καπετάνιο, μιας και οι RW είναι από τις αγαπημένες μου μπάντες, παρόλο που από το Victory και μετά το πλοίο σέρνεται από ύφαλο σε ύφαλο. Δυστυχώς το rhythm section που υπάρχει δεν πιάνει τα μεγαλεία του lineup με τον μέγα Becker στο μπάσο και τους Scwarzmann ή Finlay στα τύμπανα, που θεωρώ ότι ήταν σημαντικό στοιχείο για το πώς αποδίδονταν τα κομμάτια. Συν ότι έχω αρκετές ενστάσεις στα setlist που έχουν παίξει τα τελευταία χρόνια. Έστω κι έτσι όμως, θα θελα να τους δω, γιατί σιγά σιγά πρέπει να αποσύρονται προς Tortuga Bay.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Στιγμές στο Χρόνο”