MERCYFUL FATE: Rockwave Festival, 12 Ιουλίου 1999 (Άγιος Κοσμάς)

Flashbacks και αναδρομές σε «ιστορικές» συναυλίες.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14655
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

MERCYFUL FATE: Rockwave Festival, 12 Ιουλίου 1999 (Άγιος Κοσμάς)

Δημοσίευση από CountRaven »

Εικόνα



Lucifer
Play Video
Evil
Play Video
9
Doomed by the Living Dead
Nightmare
Desecration of Souls
Sold My Soul
Burn in Hell
Melissa
Last Rites
Satan's Fall
Legend of the Headless Rider

Encore:
A Dangerous Meeting
Come to the Sabbath

Είσαι 19 χρονών και βλέπεις πρώτη φορά τον Βασιλιά. Σοκ και δέος.

Νομίζω το αμέσως προηγούμενο live του ήταν αυτό στο Ρόδον που δεν είχε γίνει τελικά εξαιτίας προβλήματος με τη φωνή του. Οπότε όσοι είχαν εκείνο το εισιτήριο μπορούσαν να πάρουν εισιτήριο Rockwave με κάποια μειωμένη τιμή.

Από τις καλύτερες Metal μέρες Rockwave με Manowar, Mercyful Fate, Sodom, Immortal, Nightfall, Exhumation. Horrified.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
JimmyF
Δημοσιεύσεις: 460
Εγγραφή: Τρί 03 Σεπ 2019, 12:37

MERCYFUL FATE - Rockwave Festival - 12 Ιουλίου 1999 - Άγιος Κοσμάς - Αθήνα

Δημοσίευση από JimmyF »

Μνήμες.. Σωστός ο [mention]CountRaven[/mention] για το εισιτήριο σε σχέση με το Ρόδον, όπου είχαμε την ευκαιρία να κάνουμε karaoke ως κοινό με τα κομμάτια των Mercyful και με τον King φανερά να έχει πρόβλημα όπως είχε παραδεχθεί. Πάντως, βγήκε έστω και για κανα 30-40' αν θυμάμαι καλά, προς τιμήν του. Στο Rockwave η εντύπωση που μου έμεινε ήταν ότι είχαν παίξει super, αν και περίμενα (και τώρα περιμένω) διαφορετικό setlist (Egypt, Curse of the Pharaohs οεο?).
Τέλος θυμάμαι Immortal να παίζουν σχεδόν μια ώρα (μαρτύριο για μένα) σε full ζέστη και να αναρρωτιέμαι πόσο θα τους κρατήσει το makeup, Sodom τίμιοι ανθρακωρύχοι και Manowar (1η φορά που τους έβλεπα και τελευταία ως και σήμερα τουλάχιστον) να με αφήνουν με ανάμικτα συναιασθήματα.. ήταν κι αυτό το Sign of the Hammer που του βγαλαν την πίστη στο τελείωμά του με τα τεχνικά προβλήματα.
Άβαταρ μέλους
Starman
Δημοσιεύσεις: 1530
Εγγραφή: Παρ 02 Νοέμ 2018, 14:09
Τοποθεσία: ATHENS

MERCYFUL FATE - Rockwave Festival - 12 Ιουλίου 1999 - Άγιος Κοσμάς - Αθήνα

Δημοσίευση από Starman »

Το μόνο που θυμάμαι από το συγκεκριμένο φεστιβάλ ήταν ο συνδυασμός της απάλευτης ζέστης με σκόνη και η χειρότερη εμφάνιση των βασιλιάδων στη χώρα μας. Όσον αφορά τους Fate, προσπάθησαν για το καλύτερο, αλλά η μπάντα εμένα μου φάνηκε κουρασμένη αλλά και κορεσμένη. Μεγάλο ρόλο έπαιξε και το κοινό που κατά βάση ήταν οπαδοί των Manowar με ότι αυτό συνεπάγεται έναντι των άλλων συγκροτημάτων. Τουλάχιστον στη δική μου παρέα, όλοι για τους Manowar είχαν βρεθεί εκεί.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

MERCYFUL FATE - Rockwave Festival - 12 Ιουλίου 1999 - Άγιος Κοσμάς - Αθήνα

Δημοσίευση από theBox »

Παλι καλά που παιξανε και 2 κομματια απο τη δευτερη περιοδο (και αλλα 3 απο το 9 που προφανως περιοδευαν για να προωθήσουν). Εντάξει είπαμε, κλασσικα τα 2 πρωτα και το ep αλλά έχεις αλλα τέσσερα αριστουργήματα να παιξεις μπάλα. Τι διάολο. οταν τα γραφανε δεν πιστευαν σε αυτα? Η κατάσταση αν θυμαμαι καλα απο videakia που εχω δει, χειροτέρευσε κι αλλο αργοτερα. Νομιζω παιζαν σετ εξ ολοκλήρου απο τα 2 πρώτα με ΤΟ ΠΟΛΥ ενα κομμάτι απο τη 2η περιοδο.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
SlayerKing
Δημοσιεύσεις: 145
Εγγραφή: Πέμ 18 Ιούλ 2019, 16:02

MERCYFUL FATE - Rockwave Festival - 12 Ιουλίου 1999 - Άγιος Κοσμάς - Αθήνα

Δημοσίευση από SlayerKing »

Εγω τα θυμαμαι ολα φανταστικα :love2: :love2: , ουτε ζεστη, ουτε σκονη ουτε τιποτα, μονο αγνο ατσαλι..
Μαλλον λογο του γεγονουος οτι ημουν 16χρονων, 2η συναυλια που πηγαινα ever μετα το reunion Iron Maiden στο Περιστερι (ιδια χρονια νομιζω)
Εκτος απο τους Manowar βεβαια, που εκτος των προβληματων ηχου υπηρχε και πολυ παρλαπιπα.
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

MERCYFUL FATE - Rockwave Festival - 12 Ιουλίου 1999 - Άγιος Κοσμάς - Αθήνα

Δημοσίευση από LuciferSteele »

δεν είναι εύκολο να θυμάσαι πολλά πράγματα από μία μέρα που τελειώνει με τους Βασιλιάδες του Μέταλ. έπαιξε διαγραφή α-λα Men In Black
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
Celephais
Δημοσιεύσεις: 490
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος 2018, 01:24

MERCYFUL FATE - Rockwave Festival - 12 Ιουλίου 1999 - Άγιος Κοσμάς - Αθήνα

Δημοσίευση από Celephais »

Λοιπόν από όσο θυμάμαι τους Mercyfull Fate, εκείνη την ημέρα ήταν άψογοι και το είχαμε ευχαριστηθεί. Μιλώντας προσωπικά εκείνη τη μέρα τα πάντα επισκιάστηκαν από την τεράστια απογοητευσή μου από την εμφάνιση των Manowar. Η απόδοση των Manowar (όσο μπόρεσαν να παίξουν) ήταν πάρα πολύ καλή, όμως τα προβλήματα με το ρεύμα/τάση που έπεσε αρκετές φορές (στο μυαλό μου αμέτρητες, αν θυμάται κάποιος ας διαφωτήσει) και οι ανοησίες με κοπέλες να ανεβαίνουν στη σκηνή και άλλες μαλακίες που ειπώθηκαν από τη μπάντα με έκαναν να έχω μάλλον την μεγαλύτερη συναυλιακή μου αποφοήτευση.
Ευτυχώς πέρυσι (2007 και Θεσσαλονίκη δεν πήγα κακώς) τα πάντα πήγαν καλά, ακόμα και ο λόγος του DeMaio ήταν μετρημένος, και θα έχω την ανάμνηση της αγαπημένης αυτής μπάντας όπως πρέπει.
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8722
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

MERCYFUL FATE - Rockwave Festival - 12 Ιουλίου 1999 - Άγιος Κοσμάς - Αθήνα

Δημοσίευση από Zippo190 »

LuciferSteele έγραψε: Σάβ 25 Ιαν 2020, 11:17 δεν είναι εύκολο να θυμάσαι πολλά πράγματα από μία μέρα που τελειώνει με τους Βασιλιάδες του Μέταλ. έπαιξε διαγραφή α-λα Men In Black
ακριβώς αυτό. Η μνημειώδης εμφάνιση των Manowar επισκίασε τα πάντα. Τραγική η Ελλάδα δεν είχε ρεύμα να αντέξει τέτοια ένταση.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14655
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

MERCYFUL FATE - Rockwave Festival - 12 Ιουλίου 1999 - Άγιος Κοσμάς - Αθήνα

Δημοσίευση από CountRaven »

Μπήκαμε κουταβάκια και βγήκαμε άντρες.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Απάντηση

Επιστροφή στο “Στιγμές στο Χρόνο”