SAXON: Ριζούπολη, Μάιος 1986 (11/05/1986)

Flashbacks και αναδρομές σε «ιστορικές» συναυλίες.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14656
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

SAXON: Ριζούπολη, Μάιος 1986 (11/05/1986)

Δημοσίευση από CountRaven »

https://rocktime.gr/index.php?view=view ... 63&lang=el

Ωραίο άρθρο για το συγκεκριμένο live.


Ήταν κανείς από τους παλιούς μέσα;
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3370
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

SAXON: Ριζούπολη, Μάιος 1986 (11/05/1986)

Δημοσίευση από Priamos »

Εγώ το 86 έβλεπα live Μπουρνέλη στο αναψυκτήριο "Άκρον".
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
Starman
Δημοσιεύσεις: 1530
Εγγραφή: Παρ 02 Νοέμ 2018, 14:09
Τοποθεσία: ATHENS

SAXON: Ριζούπολη, Μάιος 1986 (11/05/1986)

Δημοσίευση από Starman »

Ναι ήμουν σε αυτό το live. Μαθητής 2ας Λυκείου τότε στο 40 Λύκειο στα Γκράβα και εγώ, όπως και ο φίλος του γράφοντος. Άρα ήμουν και εντός έδρας, καθώς το σπίτι μου γύρω στο χιλιόμετρο απείχε από τη Ριζούπολη. Θυμάμαι ότι έκανα τιτάνιο αγώνα να πείσω τη μάνα μου ότι όλα θα πάνε καλά στη συναυλία, ότι δεν θα βραχώ και ότι δεν θα γίνουν επεισόδια για να ησυχάσει. Πραγματικά λόγο Τσέρνομπιλ, από το Πάσχα όλα τα ΜΜΕ αντιμετώπιζαν το θέμα όπως περίπου γίνεται σήμερα με τον ιό, με τη διαφορά ότι δεν μπορούσες να ελέγξεις και να διασταυρώσεις τις πληροφορίες. Ότι άκουγες από τις ειδήσεις, ίσχυε. Δεν με κρατούσε όμως τίποτα, καθώς αυτή ήταν η πρώτη μεγάλη metal συναυλία στη χώρα μας. Ήμουν από νωρίς κοντά στο γήπεδο, στην Ηρακλείου στο ύψος του νεκροταφείου, και προσπαθούσα από τη μία να προφυλαχτώ από την απίστευτη βροχή που εκτός των άλλων ήταν και “όξινη”, ενώ από την άλλη ήθελα να εξαντλήσω και την παραμικρή πιθανότητα να μπω μέσα στην περίπτωση που γινόταν η συναυλία. Από το πρωί βέβαια ακουγόταν από στόμα σε στόμα ότι δεν θα γίνει. Απίστευτα κακές καιρικές συνθήκες, αλλά χιλιάδες μεταλλάδες να μη το βάζουν κάτω και να περιμένουν υπομονετικά για το θαύμα. Μετά από ώρες και αφού έσβησαν και τα τελευταία φώτα του σταδίου φύγαμε. Επεισόδια δεν αντιλήφθηκα, χωρίς να σημαίνει ότι δεν μπορεί να έγιναν. Την επόμενη μέρα ευτυχώς ήταν καλύτερα, αλλά με απίστευτη λάσπη στο γήπεδο. Ποιος όμως νοιαζόταν για αυτό. Δεν θυμάμαι τόσες λεπτομέρειες όσες ο συντάκτης του άρθρου για το live, άλλωστε δεν κρίναμε την απόδοση της μπάντας αφού δεν ήμασταν σε θέση να κάνουμε συγκρίσεις με άλλες συναυλίες. Οι Saxon είχαν έρθει στην περιοδεία του αμφιλεγόμενου Innocence, αλλά πραγματικά τότε αυτά δεν έπαιζαν ιδιαίτερο ρόλο. Το ότι ήμασταν σε θέση να δούμε μια metal συναυλία από μεγάλη μπάντα έφτανε και περίσσευε. Από εδώ άνοιξε ο δρόμος για να βλέπουμε live από metal συγκροτήματα. Ακολούθησαν οι Black Sabbath, B.O.C. το τριήμερο των Motorhead στο Σπόρτιγνκ και τελικά οι Maiden. Από εκεί και πέρα τα πράγματα πήραν το δρόμο τους.
Άβαταρ μέλους
Celephais
Δημοσιεύσεις: 490
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος 2018, 01:24

SAXON: Ριζούπολη, Μάιος 1986 (11/05/1986)

Δημοσίευση από Celephais »

Ωραία ανάμνηση Ανδρέα, να είσαι καλά!
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14656
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: SAXON: Ριζούπολη, Μάιος 1986 (11/05/1986)

Δημοσίευση από CountRaven »

Starman έγραψε: Δευ 11 Μάιος 2020, 17:48 Ναι ήμουν σε αυτό το live. Μαθητής 2ας Λυκείου τότε στο 40 Λύκειο στα Γκράβα και εγώ, όπως και ο φίλος του γράφοντος. Άρα ήμουν και εντός έδρας, καθώς το σπίτι μου γύρω στο χιλιόμετρο απείχε από τη Ριζούπολη. Θυμάμαι ότι έκανα τιτάνιο αγώνα να πείσω τη μάνα μου ότι όλα θα πάνε καλά στη συναυλία, ότι δεν θα βραχώ και ότι δεν θα γίνουν επεισόδια για να ησυχάσει. Πραγματικά λόγο Τσέρνομπιλ, από το Πάσχα όλα τα ΜΜΕ αντιμετώπιζαν το θέμα όπως περίπου γίνεται σήμερα με τον ιό, με τη διαφορά ότι δεν μπορούσες να ελέγξεις και να διασταυρώσεις τις πληροφορίες. Ότι άκουγες από τις ειδήσεις, ίσχυε. Δεν με κρατούσε όμως τίποτα, καθώς αυτή ήταν η πρώτη μεγάλη metal συναυλία στη χώρα μας. Ήμουν από νωρίς κοντά στο γήπεδο, στην Ηρακλείου στο ύψος του νεκροταφείου, και προσπαθούσα από τη μία να προφυλαχτώ από την απίστευτη βροχή που εκτός των άλλων ήταν και “όξινη”, ενώ από την άλλη ήθελα να εξαντλήσω και την παραμικρή πιθανότητα να μπω μέσα στην περίπτωση που γινόταν η συναυλία. Από το πρωί βέβαια ακουγόταν από στόμα σε στόμα ότι δεν θα γίνει. Απίστευτα κακές καιρικές συνθήκες, αλλά χιλιάδες μεταλλάδες να μη το βάζουν κάτω και να περιμένουν υπομονετικά για το θαύμα. Μετά από ώρες και αφού έσβησαν και τα τελευταία φώτα του σταδίου φύγαμε. Επεισόδια δεν αντιλήφθηκα, χωρίς να σημαίνει ότι δεν μπορεί να έγιναν. Την επόμενη μέρα ευτυχώς ήταν καλύτερα, αλλά με απίστευτη λάσπη στο γήπεδο. Ποιος όμως νοιαζόταν για αυτό. Δεν θυμάμαι τόσες λεπτομέρειες όσες ο συντάκτης του άρθρου για το live, άλλωστε δεν κρίναμε την απόδοση της μπάντας αφού δεν ήμασταν σε θέση να κάνουμε συγκρίσεις με άλλες συναυλίες. Οι Saxon είχαν έρθει στην περιοδεία του αμφιλεγόμενου Innocence, αλλά πραγματικά τότε αυτά δεν έπαιζαν ιδιαίτερο ρόλο. Το ότι ήμασταν σε θέση να δούμε μια metal συναυλία από μεγάλη μπάντα έφτανε και περίσσευε. Από εδώ άνοιξε ο δρόμος για να βλέπουμε live από metal συγκροτήματα. Ακολούθησαν οι Black Sabbath, B.O.C. το τριήμερο των Motorhead στο Σπόρτιγνκ και τελικά οι Maiden. Από εκεί και πέρα τα πράγματα πήραν το δρόμο τους.
@aorpanos72 ήσουν μέσα;
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
aorpanos72
Δημοσιεύσεις: 2867
Εγγραφή: Τρί 23 Φεβ 2021, 10:04

Re: SAXON: Ριζούπολη, Μάιος 1986 (11/05/1986)

Δημοσίευση από aorpanos72 »

Όχι δυστυχώς. Μαύρη στιγμή στην συναυλίακη μου καριέρα. Ήμουν και 14 χρόνων και έπεφταν κάποιοι περιορισμοί τότε.
" When Hairspray Meet Shoulder Pad" Show at Mercury-radio.net
Άβαταρ μέλους
Progress_Lost
Δημοσιεύσεις: 1896
Εγγραφή: Παρ 24 Σεπ 2021, 20:25

Re: SAXON: Ριζούπολη, Μάιος 1986 (11/05/1986)

Δημοσίευση από Progress_Lost »

Priamos έγραψε: Δευ 11 Μάιος 2020, 16:53 Εγώ το 86 έβλεπα live Μπουρνέλη στο αναψυκτήριο "Άκρον".
Έμενες εκεί κοντά;;
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3370
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Re: SAXON: Ριζούπολη, Μάιος 1986 (11/05/1986)

Δημοσίευση από Priamos »

Progress_Lost έγραψε: Τετ 14 Ιουν 2023, 21:39
Priamos έγραψε: Δευ 11 Μάιος 2020, 16:53 Εγώ το 86 έβλεπα live Μπουρνέλη στο αναψυκτήριο "Άκρον".
Έμενες εκεί κοντά;;
Κεραμεικό- Μεταξουργείο.
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
Progress_Lost
Δημοσιεύσεις: 1896
Εγγραφή: Παρ 24 Σεπ 2021, 20:25

Re: SAXON: Ριζούπολη, Μάιος 1986 (11/05/1986)

Δημοσίευση από Progress_Lost »

Eγώ στο λόφο που έχει εκεί κοντά αν ξέρεις
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3370
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Re: SAXON: Ριζούπολη, Μάιος 1986 (11/05/1986)

Δημοσίευση από Priamos »

Μπααα... Δεν την ήξερα καλά την περιοχή. Μόνο το περιβόητο γυμνάσιο του Αγ. Γιώργη, που κανονικά ήταν να πάω αλλά την γλύτωσα γιατί πήγα στο 1ο της Πλάκας! 😂
Surreal Killer
Απάντηση

Επιστροφή στο “Στιγμές στο Χρόνο”