Χ. Παπαδάκης - Τα 5 αγαπημένα albums ever

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14658
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Χ. Παπαδάκης - Τα 5 αγαπημένα albums ever

Δημοσίευση από CountRaven »

Μου ζήτησαν πρόσφατα να κάνω μια μικρή λίστα και να μιλήσω για τα 5 αγαπημένα μου άλμπουμ όλων των εποχών.

Με τη λογική ότι θα είχα αρκετό ωφέλιμο χώρο να αναπτύξω κάποιες σκέψεις, δέχτηκα αν και ξέρετε όλοι ότι δε γουστάρω τις λίστες, τουλάχιστον όταν αυτές έχουν κάποια λογική κατάταξης.

Από την άλλη ξέρω ότι οι φορουμίτες ψοφούν για τέτοια οπότε βάζω το άρθρο εδώ.

https://www.noizy.gr/music/fab-five-fac ... factilized

Αλήθεια πόσο εύκολο θα ήταν να φτιάξει ο καθένας για τον εαυτό του ένα τέτοιο top 5; Αν είστε brave enough, γράψτε τα δικά σας top 5 από κάτω. Ίσως και με μια μικρή αιτιολογία / ανάπτυξη για το καθένα. Ίσως και όχι.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Progress_Lost
Δημοσιεύσεις: 1896
Εγγραφή: Παρ 24 Σεπ 2021, 20:25

Re: Χ. Παπαδάκης - Τα 5 αγαπημένα άλμπουμ ever

Δημοσίευση από Progress_Lost »

Εξαιρετικές επιλογές.
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2627
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

Re: Χ. Παπαδάκης - Τα 5 αγαπημένα albums ever

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

Σε 1 από τα 5 ταυτίζομαι και με την παρουσία και τη θέση στην 5άδα.
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14658
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: Χ. Παπαδάκης - Τα 5 αγαπημένα albums ever

Δημοσίευση από CountRaven »

Advancing Yokeda έγραψε: Σάβ 03 Δεκ 2022, 13:02 Σε 1 από τα 5 ταυτίζομαι και με την παρουσία και τη θέση στην 5άδα.
Με το Warlord;
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8724
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Re: Χ. Παπαδάκης - Τα 5 αγαπημένα albums ever

Δημοσίευση από Zippo190 »

Manowar δε βλέπω....
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
Pavlos
Δημοσιεύσεις: 366
Εγγραφή: Κυρ 13 Δεκ 2020, 00:14

Re: Χ. Παπαδάκης - Τα 5 αγαπημένα albums ever

Δημοσίευση από Pavlos »

Wow. Και τα πέντε είναι αριστουργήματα για την αιωνιότητα. Πέφτω στα γόνατα και κλαίω από συγκίνηση!!
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Re: Χ. Παπαδάκης - Τα 5 αγαπημένα albums ever

Δημοσίευση από theBox »

Το αλφαβητάρι του Καλου Γουστου.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
crimsonglory
Δημοσιεύσεις: 198
Εγγραφή: Σάβ 04 Σεπ 2021, 15:06

Re: Χ. Παπαδάκης - Τα 5 αγαπημένα albums ever

Δημοσίευση από crimsonglory »

Σίγουρα μιλάμε για 5 άλμπουμ που είναι second to none και θα μπορούσαν να αποτελούν και την δική μου λίστα.
Αν και δεν μπορώ να σκεφτώ πως θα άφηνα απέξω crystal logic & ample destruction. Ισως έβαζα τα 2 δικά μου, warlord & crimson glory κι όποιο άλλο να είναι από τη λίστα του Χρήστου.
Άβαταρ μέλους
Celephais
Δημοσιεύσεις: 490
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος 2018, 01:24

Re: Χ. Παπαδάκης - Τα 5 αγαπημένα albums ever

Δημοσίευση από Celephais »

Το top 5 είναι στα όρια του αδύνατου. Ορίστε ένα δικό μου (σίγουρα μπορούν να γίνουν 2-3 ακόμη με ισάξια άλμπουμ), ακολουθώντας τον κανόνα 1 άλμπουμ από κάθε μπάντα.
Judas Priest-Painkiller
Iron Maiden-Somewhere in Time
Manowar-Sign of the Hammer
Crimson Glory-Trancendance
Accept-Restless and Wild
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2627
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

Re: Χ. Παπαδάκης - Τα 5 αγαπημένα albums ever

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

CountRaven έγραψε: Σάβ 03 Δεκ 2022, 14:25
Advancing Yokeda έγραψε: Σάβ 03 Δεκ 2022, 13:02 Σε 1 από τα 5 ταυτίζομαι και με την παρουσία και τη θέση στην 5άδα.
Με το Warlord;
Βεβαιότατα!
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
nicolasg
Δημοσιεύσεις: 814
Εγγραφή: Κυρ 23 Αύγ 2020, 15:58

Re: Χ. Παπαδάκης - Τα 5 αγαπημένα albums ever

Δημοσίευση από nicolasg »

Ευτυχώς που ο τίτλος λέει για αγαπημένα και όχι για καλύτερα albums ever οπότε είναι πιο ψυχοανακουφιστικό :)

2. Warlord - Deliver Us
Εικόνα

Τίποτα δεν μοιάζει με τους Warlord....τίποτα δεν τους μιμήθηκε/δεν τους έφτασε ποτέ.
Ταυτόσημο της έννοιας λυρισμός, μελωδίες που άπαξ τις ακούσεις δεν φεύγουν ποτέ από μέσα σου, κιθάρα one of a kind , φωνή που ακούστηκε εδώ μόνο, έγινε αναγνωριστικό και συνώνυμο του άλμπουμ και εξαφανίστηκε για πάντα - και ντραμς που ούτε ο ίδιος ο Zonder δεν ξανάπαιξε.....αρκεί να ακούσει κανείς το ομώνυμο και το penny for a poor man....πώς σκάνε από παντού, πώς αυξομειώνονται, πώς πρωτοστατούν και καθοδηγούν το τραγούδι....δεν ξέρω αν το χω ξανακούσει πουθενά αλλού αυτό το πράγμα....δεν υπάρχει ούτε μια αταίριατη η βαρετή νότα, δεν υπάρχει λόγος να πατήσεις skip ποτέ.

3. Queensryche - The Warning
Εικόνα

-Ti metal θέλουμε?
-USPM
-Ποιο είναι το καλύτερο uspm album που βγήκε ποτέ?
- Το The Warning......εύκολα.

Όχι μόνο δεν το βαριέμαι ποτέ....δεν βαριέμαι να ψάχνω και να ακούω κλώνους ,παραλλαγές, αντιγραφές του....
O Geoff Tate μοιάζει απίθανο να είναι γήινος.

4. Manowar - Kings of Metal & The Triumph of Steel
ΕικόναΕικόνα

Κλέβω λίγο εδώ και βάζω μαζί στην ίδια θέση τα 2 αγαπημένα μου άλμπουμ απο Manowar.
Το πρώτο ήταν αυτό που με έβαλε στο μέταλ με τους 2 ύμνους Heart of Steel και The Crown and the Ring....είναι ο ήχος που μου μίλησε ακαριαία .....είναι ο Eric Adams , είναι οι εικόνες που ξεπηδάνε από τη φωνή του και από τη διήγηση του παππού στον εγγονό, είναι το Hail and Kill, είναι που ακόμα δεν έχω βαρεθεί να το ακούω....
Το δεύτερο είναι η εφηβεία μου.....είναι ο πρώτος δίσκος που αγόρασα, χωρίς να έχω πικ απ, είναι οι ώρες που έχω κάτσει με ακουστικά στα αυτιά να ακούω το Achilles ολοκληρο ξανά και ξανά, είναι όλα τα επόμενα τραγούδια μέχρι το Master of the
Wind που δεν έχει μείνει συναίσθημα για συναίσθημα που να μην ένιωσες.....είναι που δεν γέρασε ποτέ το άλμπουμ και που πάντα είμαι εφηβος και είναι 1992.

5. Iron Maiden - Seventh Son of A Seventh Son
Εικόνα

Τελευταία θέση.......να μπεί κάποιο ασύλληπτο 10άρι....
Να μπει Savatage - Gutter Ballet....ή ίσως Titan Force - Winner/Loser ....ή ίσως κανά King Diamond - ας πουμε το Them....ή Skyclad - Prince of the Poverty Line.....
Καλά , μιας και το αγαπημένο μου συγκρότημα είναι οι maiden, ας μπει το αγαπημένο μου από maiden (#monomaiden)

Από το εξώφυλλο υπάρχει η προδιάθεση ότι πρόκειται για αριστούργημα.....
Το ασαφές concept και η μυστηριακή ατμόσφαιρα σε όλο το άλμπουμ ,η κυκλική διαδρομή του άλμπουμ με το 7 deadly sins,7 ways to win,7 holy paths to hell......
O τρόπος που φτύνει τις λέξεις ο Bruce στο ομώνυμο , ο τρόπος που λέει το "And I will pray for you
Some day I may return" στο The Evil That Men Do....
Ο τρόπος που ακούγεται το μπάσο στο The Clairvoyant αλλά και σε όλο το δίσκο
Οι τοσο trademark ,maiden δισολιές (πριν γίνουν τρισολιές)....
Με έπος ξεκινάει, με έπος τελειώνει.....
Είναι συναίσθημα , είναι ο πιο γνώριμος ήχος του μεταλ, είναι Αριστούργημα.

1. Judas Priest - Painkiller
Εικόνα

Αυτός δεν είναι ο αγαπημένος μου δίσκος, είναι ο καλύτερος δίσκος όλων των εποχών και το metal το ίδιο :metalhead: αντικειμενικά πάντα =] :eric:
Δεν θα με ένοιαζε να καταστρεφόντουσαν ολοι οι δίσκοι που κυκλοφόρησαν ποτέ και να έμενε μόνο αυτό!
Τα πάντα είναι εδώ μέσα .....δεν υπάρχουν χαμένα δευτερόλεπτα και περίοδος προσαρμογής και ατμόσφαιρες....κατευθείαν από τον λαιμό και κοπάνημα ....μεταλ σεμινάριο από την αρχή εώς το τέλος.....
Και σκέτα τα ντραμς να άκουγες από όλον τον δίσκο, πάλι κορυφή θα ήταν
Και σκέτο το καλύτερο κιθαριστικό δίδυμο ever να άκουγες, πάλι κορυφή θα ήταν
Και σκέτα τον Rob να άκουγες να τραγουδάει , πάλι κορυφή θα ήταν....
Όλα μαζί είναι το τι σημαίνει συγκρότημα.....
Είναι αδιανόητο πόσες φορές αλλάζει τη φωνή του από μελωδική σε πιο brutal και πώς ανεβοκατεβαίνει μέσα στο ίδιο δευτερόλεπτο όσες κλίμακες θέλει ενώ από πίσω ο κιθαριστικός και ο ντραμικός ορυμαγδός είναι αμείωτος....
Κυλάει όλος ο δίσκος και κάθε τραγούδι είναι δεκάρι, κάθε ένα είναι καλύτερο από το προηγούμενο, ο ρυθμός δεν κόβει πουθενά ,δεν σε φτάνει η ένταση και θες συνέχεια να δυναμώνεις .....και φτάνεις στο A Touch of Evil.....σκέφτεσαι με απορία εάν θα ακούσεις κάποια μπαλάντα ή κάτι διαφορετικό στο δίσκο , για να ακούσεις τελικά το "....You're possessing me..." , να μην πιστεύεις στα αυτιά σου και να το γυρνάς πίσω για να το ακούσεις ξανά και ξανά.....να ακούσεις την μελωδικότερη τσιριδα που ξεστόμισε ποτέ ον..... και πριν προλάβεις να συνέλθεις ή να αναρωτηθείς είσαι στο One Shot at Glory για να ακούσεις μια από τις καλύτερες ερμηνείες του Metal God.....εσύ απλά είσαι στη Γη και η φωνή του πέφτει από τόν Ουρανό....σε κάθε λέξη και από διαφορετικό αστέρι.
Αξεπέραστο, ασύλληπτο, άφταστο, ανυπέρβλητο, αδιανόητο......αντάξιο μόνο των Θεών Judas Priast.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14658
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: Χ. Παπαδάκης - Τα 5 αγαπημένα albums ever

Δημοσίευση από CountRaven »

nicolasg έγραψε: Δευ 05 Δεκ 2022, 00:35 Ευτυχώς που ο τίτλος λέει για αγαπημένα και όχι για καλύτερα albums ever οπότε είναι πιο ψυχοανακουφιστικό :)

2. Warlord - Deliver Us
Εικόνα

Τίποτα δεν μοιάζει με τους Warlord....τίποτα δεν τους μιμήθηκε/δεν τους έφτασε ποτέ.
Ταυτόσημο της έννοιας λυρισμός, μελωδίες που άπαξ τις ακούσεις δεν φεύγουν ποτέ από μέσα σου, κιθάρα one of a kind , φωνή που ακούστηκε εδώ μόνο, έγινε αναγνωριστικό και συνώνυμο του άλμπουμ και εξαφανίστηκε για πάντα - και ντραμς που ούτε ο ίδιος ο Zonder δεν ξανάπαιξε.....αρκεί να ακούσει κανείς το ομώνυμο και το penny for a poor man....πώς σκάνε από παντού, πώς αυξομειώνονται, πώς πρωτοστατούν και καθοδηγούν το τραγούδι....δεν ξέρω αν το χω ξανακούσει πουθενά αλλού αυτό το πράγμα....δεν υπάρχει ούτε μια αταίριατη η βαρετή νότα, δεν υπάρχει λόγος να πατήσεις skip ποτέ.

3. Queensryche - The Warning
Εικόνα

-Ti metal θέλουμε?
-USPM
-Ποιο είναι το καλύτερο uspm album που βγήκε ποτέ?
- Το The Warning......εύκολα.

Όχι μόνο δεν το βαριέμαι ποτέ....δεν βαριέμαι να ψάχνω και να ακούω κλώνους ,παραλλαγές, αντιγραφές του....
O Geoff Tate μοιάζει απίθανο να είναι γήινος.

4. Manowar - Kings of Metal & The Triumph of Steel
ΕικόναΕικόνα

Κλέβω λίγο εδώ και βάζω μαζί στην ίδια θέση τα 2 αγαπημένα μου άλμπουμ απο Manowar.
Το πρώτο ήταν αυτό που με έβαλε στο μέταλ με τους 2 ύμνους Heart of Steel και The Crown and the Ring....είναι ο ήχος που μου μίλησε ακαριαία .....είναι ο Eric Adams , είναι οι εικόνες που ξεπηδάνε από τη φωνή του και από τη διήγηση του παππού στον εγγονό, είναι το Hail and Kill, είναι που ακόμα δεν έχω βαρεθεί να το ακούω....
Το δεύτερο είναι η εφηβεία μου.....είναι ο πρώτος δίσκος που αγόρασα, χωρίς να έχω πικ απ, είναι οι ώρες που έχω κάτσει με ακουστικά στα αυτιά να ακούω το Achilles ολοκληρο ξανά και ξανά, είναι όλα τα επόμενα τραγούδια μέχρι το Master of the
Wind που δεν έχει μείνει συναίσθημα για συναίσθημα που να μην ένιωσες.....είναι που δεν γέρασε ποτέ το άλμπουμ και που πάντα είμαι εφηβος και είναι 1992.

5. Iron Maiden - Seventh Son of A Seventh Son
Εικόνα

Τελευταία θέση.......να μπεί κάποιο ασύλληπτο 10άρι....
Να μπει Savatage - Gutter Ballet....ή ίσως Titan Force - Winner/Loser ....ή ίσως κανά King Diamond - ας πουμε το Them....ή Skyclad - Prince of the Poverty Line.....
Καλά , μιας και το αγαπημένο μου συγκρότημα είναι οι maiden, ας μπει το αγαπημένο μου από maiden (#monomaiden)

Από το εξώφυλλο υπάρχει η προδιάθεση ότι πρόκειται για αριστούργημα.....
Το ασαφές concept και η μυστηριακή ατμόσφαιρα σε όλο το άλμπουμ ,η κυκλική διαδρομή του άλμπουμ με το 7 deadly sins,7 ways to win,7 holy paths to hell......
O τρόπος που φτύνει τις λέξεις ο Bruce στο ομώνυμο , ο τρόπος που λέει το "And I will pray for you
Some day I may return" στο The Evil That Men Do....
Ο τρόπος που ακούγεται το μπάσο στο The Clairvoyant αλλά και σε όλο το δίσκο
Οι τοσο trademark ,maiden δισολιές (πριν γίνουν τρισολιές)....
Με έπος ξεκινάει, με έπος τελειώνει.....
Είναι συναίσθημα , είναι ο πιο γνώριμος ήχος του μεταλ, είναι Αριστούργημα.

1. Judas Priest - Painkiller
Εικόνα

Αυτός δεν είναι ο αγαπημένος μου δίσκος, είναι ο καλύτερος δίσκος όλων των εποχών και το metal το ίδιο :metalhead: αντικειμενικά πάντα =] :eric:
Δεν θα με ένοιαζε να καταστρεφόντουσαν ολοι οι δίσκοι που κυκλοφόρησαν ποτέ και να έμενε μόνο αυτό!
Τα πάντα είναι εδώ μέσα .....δεν υπάρχουν χαμένα δευτερόλεπτα και περίοδος προσαρμογής και ατμόσφαιρες....κατευθείαν από τον λαιμό και κοπάνημα ....μεταλ σεμινάριο από την αρχή εώς το τέλος.....
Και σκέτα τα ντραμς να άκουγες από όλον τον δίσκο, πάλι κορυφή θα ήταν
Και σκέτο το καλύτερο κιθαριστικό δίδυμο ever να άκουγες, πάλι κορυφή θα ήταν
Και σκέτα τον Rob να άκουγες να τραγουδάει , πάλι κορυφή θα ήταν....
Όλα μαζί είναι το τι σημαίνει συγκρότημα.....
Είναι αδιανόητο πόσες φορές αλλάζει τη φωνή του από μελωδική σε πιο brutal και πώς ανεβοκατεβαίνει μέσα στο ίδιο δευτερόλεπτο όσες κλίμακες θέλει ενώ από πίσω ο κιθαριστικός και ο ντραμικός ορυμαγδός είναι αμείωτος....
Κυλάει όλος ο δίσκος και κάθε τραγούδι είναι δεκάρι, κάθε ένα είναι καλύτερο από το προηγούμενο, ο ρυθμός δεν κόβει πουθενά ,δεν σε φτάνει η ένταση και θες συνέχεια να δυναμώνεις .....και φτάνεις στο A Touch of Evil.....σκέφτεσαι με απορία εάν θα ακούσεις κάποια μπαλάντα ή κάτι διαφορετικό στο δίσκο , για να ακούσεις τελικά το "....You're possessing me..." , να μην πιστεύεις στα αυτιά σου και να το γυρνάς πίσω για να το ακούσεις ξανά και ξανά.....να ακούσεις την μελωδικότερη τσιριδα που ξεστόμισε ποτέ ον..... και πριν προλάβεις να συνέλθεις ή να αναρωτηθείς είσαι στο One Shot at Glory για να ακούσεις μια από τις καλύτερες ερμηνείες του Metal God.....εσύ απλά είσαι στη Γη και η φωνή του πέφτει από τόν Ουρανό....σε κάθε λέξη και από διαφορετικό αστέρι.
Αξεπέραστο, ασύλληπτο, άφταστο, ανυπέρβλητο, αδιανόητο......αντάξιο μόνο των Θεών Judas Priast.
ΕΠΟΣ ΠΟΣΤ!

Ας κάνουμε πεντάδες όλοι να τις μαζέψω σε συγκεντρωτικό άρθρο!

Και τώρα που έρχονται τα Χριστούγεννα και θα είμαστε μαζεμένοι όλοι φόρουμ, θα συνεχιστεί η σειρά των τόπικς ανά είδος αφού πρώτα προκύψει η μεγάλη NWIOBHM λίστα που κάναμε εδώ. -;viewtopic.php?f=24&t=5246&p=66619#p66619
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2627
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

Re: Χ. Παπαδάκης - Τα 5 αγαπημένα albums ever

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

CountRaven έγραψε: Δευ 05 Δεκ 2022, 04:23 Ας κάνουμε πεντάδες όλοι να τις μαζέψω σε συγκεντρωτικό άρθρο!
Σε γενικές γραμμές όπου λίστα και ο Yokeda μέσα, αλλά μέρες τωρα βλέπω πως μου είναι παρα πολύ δύσκολο να βγάλω 5άδα γιατί κάθε χρόνο έχω νέα σουπερ αγαπημένα πέρα από 3 στανταρισμένους δίσκους. Μόλις ποστάρω την 5άδα μου, θα θέλω να την αναθεωρήσω την επόμενη μέρα.
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
TitusGroan
Δημοσιεύσεις: 765
Εγγραφή: Τρί 05 Ιουν 2018, 22:46
Τοποθεσία: Ιωαννινα

Re: Χ. Παπαδάκης - Τα 5 αγαπημένα albums ever

Δημοσίευση από TitusGroan »

Εντελως συναισθηματικες-νοσταλγικες οι επιλογες μου:
1. Omen - Warning of Danger
2. Titan Force - S/T
3. Solitude Aeturnus - Into the Depths of Sorrow
4. Manowar - Hail to England
5. Savage Grace - Master of Disguise
Άβαταρ μέλους
Silenius
Δημοσιεύσεις: 705
Εγγραφή: Σάβ 03 Φεβ 2018, 15:13

Re: Χ. Παπαδάκης - Τα 5 αγαπημένα albums ever

Δημοσίευση από Silenius »

Αν πήγαινα κάπου απομονομένος που θα ήμουν αναγκασμένος να άκουγα μόνο 5 albums για όλη μου τη ζωή, αυτά θα ήταν...

Rainbow - Rising
Helloween - Keeper I
Dark Tranquillity - The Gallery
Cradle Of Filth - Dusk And Her Embrace
Anathema - Eternity
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”