HELLHAMMER confirmed for HELLFEST FESTIVAL

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

HELLHAMMER confirmed for HELLFEST FESTIVAL

Δημοσίευση από rbrigade »

Επειδή είσαι και μιας ηλικίας, άμα δεν τα βλέπεις υπάρχουν και γυαλιά πρεσβυωπίας!
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

HELLHAMMER confirmed for HELLFEST FESTIVAL

Δημοσίευση από LuciferSteele »

εγώ είμαι αητός αλλά γίνεται ξεκάθαρη προσπάθεια παραπλάνησης του μυωπικού κοινού!
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

HELLHAMMER confirmed for HELLFEST FESTIVAL

Δημοσίευση από rbrigade »

Σύμφωνα με τα σχολικά βιβλία του γιου μου είναι αϊτός... (πότε το έχασα και αυτό το επεισόδιο...)
White Wolf

HELLHAMMER confirmed for HELLFEST FESTIVAL

Δημοσίευση από White Wolf »

Και τα δυο ειναι δοκιμα... το "αητός" ειναι παραγωγο της δωρικης (αἰητός) και χρησιμοποιειται και σημερα εξισου με το "αϊτός".
Εννοειται οτι ο Λουσιφερ, οντας δωρικολακωνικος αντρας, ομιλει και γραφει εις την δωρικην.
Τα σχολικα βιβλια διδασκουν τα νεοελληνικα και ως εκ τουτου δεν θα δεις τετοιου ειδους παραγωγα σε αυτα.
Υπαρχουν παρα πολλα αντιστοιχα παραδειγματα, θα επανελθω στο επομενο επεισοδιο της φρουτοπιας.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

HELLHAMMER confirmed for HELLFEST FESTIVAL

Δημοσίευση από rbrigade »

Βασικά το είδα σε ένα φυλλάδιο για ασκήσεις στο σπίτι και τρελλάθηκα (ο κορέκτορας μου λέει να βάλω ένα ''λ'' στο τρελλάθηκα, αλλά δεν τρελλάθηκα), ήμουν έτοιμος να γράψω κάποιο σημείωμα ή να το διορθώσω και να το στείλω πίσω και έτσι από περιέργεια το γκούγκλαρα. Το wikiλεξικό το είχε με ''ι'' αλλά σχεδόν όλα τα κείμενα στα οποία υπήρχε η λέξη ήταν με ''η''. Τι συμβαίνει, σε τι κόσμο μεγαλώνουμε τα παιδιά μας;


Υ.Γ.: Σήμερα μου φέρανε τους κανόνες για το τελικό ή ευφωνικό ''ν'', άλλο ένα πράγμα που δεν μπορώ να χωνέψω με τίποτα, ''ν'' παντού ρε γατάκια! Νιώθω εκατό χρονών με αυτά που λέω αλλά ευτυχώς υπάρχει ο γερο-Πρίαμος να με στηρίξει!
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

HELLHAMMER confirmed for HELLFEST FESTIVAL

Δημοσίευση από LuciferSteele »

δε σε χάλασε τσοβόλα
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

HELLHAMMER confirmed for HELLFEST FESTIVAL

Δημοσίευση από rbrigade »

LuciferSteele έγραψε: Τρί 04 Δεκ 2018, 19:27 δε σε χάλασε τσοβόλα
Τι να με χαλάσει;
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8724
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

HELLHAMMER confirmed for HELLFEST FESTIVAL

Δημοσίευση από Zippo190 »

rbrigade έγραψε: Δευ 03 Δεκ 2018, 00:11 Βασικά το είδα σε ένα φυλλάδιο για ασκήσεις στο σπίτι και τρελλάθηκα (ο κορέκτορας μου λέει να βάλω ένα ''λ'' στο τρελλάθηκα, αλλά δεν τρελλάθηκα), ήμουν έτοιμος να γράψω κάποιο σημείωμα ή να το διορθώσω και να το στείλω πίσω και έτσι από περιέργεια το γκούγκλαρα. Το wikiλεξικό το είχε με ''ι'' αλλά σχεδόν όλα τα κείμενα στα οποία υπήρχε η λέξη ήταν με ''η''. Τι συμβαίνει, σε τι κόσμο μεγαλώνουμε τα παιδιά μας;


Υ.Γ.: Σήμερα μου φέρανε τους κανόνες για το τελικό ή ευφωνικό ''ν'', άλλο ένα πράγμα που δεν μπορώ να χωνέψω με τίποτα, ''ν'' παντού ρε γατάκια! Νιώθω εκατό χρονών με αυτά που λέω αλλά ευτυχώς υπάρχει ο γερο-Πρίαμος να με στηρίξει!
νομίζω ότι υπάρχει προσπάθεια απλοποίησης της γλώσσας. Πχ το αυγό νομίζω ότι τώρα γράφεται σαν αβγό ή η εταιρεία σαν εταιρία κ.α.

Υ.Γ. Πόσο έπος που το τόπικ για Hellhammer εξελίσσεται σε συζήτηση για την ορθογραφία.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”