Πιο αγαπημένος thrash δίσκος

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...

Παρ 30 Νοέμ 2018, 14:12

Ο τίτλος του thread είναι, νομίζω, σαφής: Ψηφίζουμε τον πιο αγαπημένο μας thrash δίσκο όλων των εποχών, αυτόν δηλαδή που θα παίρναμε μαζί μας αν επρόκειτο να περάσουμε την υπόλοιπη ζωή μας ως ναυαγοί σε ένα ερημονήσι (βλ. ταινία Tom Hanks), όπου θα μας επιτρεπόταν να έχουμε μόνο έναν δίσκο από κάθε παρακλάδι του metal (σουρεαλιστικό σενάριο προφανώς, όπου ερωτήματα όπως «και πού θα βρεις ρεύμα και στερεοφωνικό για να τον ακούς» παραμένουν αδιευκρίνιστα - τα λεγόμενα plot holes :D :D :D ).

Με άλλα λόγια δεν μας ενδιαφέρει καθόλου πόσο σημαντικός και επιδραστικός είναι αυτός ο δίσκος, οπότε please μην μας τα ζαλίσετε με το Reign in Blood, εκτός και αν αυτό τυχαίνει να είναι το αγαπημένο σας thrash άλμπουμ. Επιλογές που αποκλίνουν από την πεπατημένη είναι more than welcome, οπότε αν θέλεις να ψηφίσεις δίσκο των Deathrow ή των Mortal Sin, γκόου αχέντ.

Καλό θα ήταν να γράψετε και δυό λόγια για την επιλογή σας, πότε και πως πρωτακούσατε αυτό τον δίσκο, τι σημαίνει για εσάς κτλ.

Παραθέτω εδώ εντελώς ενδεικτικά και με τυχαία σειρά τα εξώφυλλα ορισμένων διαμαντιών, έτσι απλά για να σας βάλω στο mood:

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος RedSharks την Παρ 30 Νοέμ 2018, 14:46, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
1 Blackwinged

Παρ 30 Νοέμ 2018, 14:20

Αν και θα μπλέξουμε τα μπούτια μας με τις διαφωνίες τύπου:"αυτό δεν είναι thrash, είναι speed" κλπ, θα έλεγα τα παρακάτω (τι; ήθελες ένα; Ας προσεχες!! :twisted: ):
Metallica-Kill em all
Slayer-Show no mercy
Overkill-Feel the fire
Flotsam and Jetsam - No Place For Disgrace
Race of Cain, ascend to heaven,
And cast God down upon the earth!

Παρ 30 Νοέμ 2018, 14:34

Metallica - Master of Puppets (κακά τα ψέματα, όσο μπανάλ και να ειναι η επιλογή αυτη, μιλάμε για εναν απο τους τελειώτερους μεταλ δισκους)

Τώρα, από κει και πέρα...

Δισκογραφία VEKTOR = Thrash 2.0
Kreator - Comma of souls και Hordes of Chaos (ναι αυτο!)

Υ.Γ. Να σημειώθει οτι γενικά δεν πολυακουω πέρα απο κάποια τεχνοθράς εδώ κι εκεί.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος theBox την Παρ 30 Νοέμ 2018, 14:42, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.

Παρ 30 Νοέμ 2018, 14:35

Priamos έγραψε:
Αν και θα μπλέξουμε τα μπούτια μας με τις διαφωνίες τύπου:"αυτό δεν είναι thrash, είναι speed" κλπ, θα έλεγα τα παρακάτω (τι; ήθελες ένα; Ας προσεχες!! :twisted: ):
Metallica-Kill em all
Slayer-Show no mercy
Overkill-Feel the fire
Flotsam and Jetsam - No Place For Disgrace
Χαχαχα, το περίμενα ότι πολύ δύσκολα θα καταφέρει κάποιος να αυτοπεριοριστεί στο ένα :D . Τουλάχιστον όσοι θέλετε να γράψετε παραπάνω, κάντε μια προσπάθεια να τα βάλετε σε μια σειρά προτίμησης. Σου αρέσει το ίδιο το Kill Em All με το Show no mercy; Επίσης αν κάποιο από αυτά έχει κάποια ιδιαίτερη συναισθηματική αξία για σένα, πες μας δυό λόγια για αυτό.
White Wolf

Παρ 30 Νοέμ 2018, 14:39

CORONER: Punishment for Decadence και τελος...

Παρ 30 Νοέμ 2018, 14:55

Πραγματικά μου είναι δύσκολο να ξεχωρισω κάποιο από τα τρία πρώτα Slayer οσον αφορά Αμερική... Οπότε και τα τρία!!!

Απο Γερμανία ξεχωριζω
DESTRUCTION - INFERNAL OVERKILL
Like a man is a mountainside... greatness waits for those who try...none can teach you It's all inside...just climb...

Παρ 30 Νοέμ 2018, 17:39

Για μένα ο αγαπημένος μου thrash δίσκος είναι το Ride The Lightning και αυτό γιατί ήταν ο πρώτος του ιδιώματος που αγόρασα και μάλλον ο πρώτος που εμφανίστηκε στη Ελληνική αγορά. Επόμενο είναι λοιπόν να του έχω ρίξει απίστευτα μεγάλο αριθμό ακροάσεων και για αρκετά χρόνια. Αν όμως ο Red Sharks με άφηνε να πάρω μερικούς ακόμα αυτοί θα ήταν 1.Overkill – Taking Over, 2.Flotsam and Jetsam – Doomsday For The Deceiver, 3.Death Angel – The Ultra Violence, 4.Sodom – Agent Orange, 5.Sacred Reich – Ignorance και το πρόσφατο Evil Invaders – Feed Me Violence Όμως συμφωνώ με αυτό.
Priamos έγραψε:
θα μπλέξουμε τα μπούτια μας με τις διαφωνίες τύπου:"αυτό δεν είναι thrash, είναι speed"

Παρ 30 Νοέμ 2018, 18:37

Megadeth - Rust In Peace. Στα αυτιά μου μιλάμε για τελειότητα. Γενικώς, δεν είμαι του thrash, για' αυτό και το "thrash" που ακούω, μάλλον είναι και heavy και speed και power και σίγουρα δεν είναι Γερμανικό. Το Rust In Peace είναι από τις πρώτες μου αγάπες και γενικώς λατρεύω τη συγκεκριμένη σύνθεση της μπάντας αφού προσκυνάω και τα 2 επόμενα.

Συμπληρωματικά, τα 2 Annihilator (ΤΙΤΑΝΙΑ λατρεία το Never) και Flotsam and Jetsam (μη ρωτάτε ποια), με ολίγη από Αnthrax και Slayer μέχρι Persistance και Seasons.

Σε αυτό το "thrash μου" κοτσάρω και Mekong Delta, επειδή μπορώ.

Σάβ 01 Δεκ 2018, 12:18

νομίζω πως όταν πέφτει το όνομα Bonded By Blood στο τραπέζι, η απάντηση είναι μονόδρομος
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you

Κυρ 02 Δεκ 2018, 16:28

Θα ψηφίσω και γω...

Ψήφισα

Κυρ 02 Δεκ 2018, 17:33

rbrigade έγραψε:
Κυρ 02 Δεκ 2018, 16:28
Θα ψηφίσω και γω...

Ψήφισα
τα ίδια.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.

Σάβ 15 Δεκ 2018, 07:47

Coroner - Mental Vortex ή Grin
Toxik - Think This
Vektor - Outer Isolation

Κάποιο από τα τέσσερα.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018

Τρί 08 Δεκ 2020, 01:04

Σνόμπαρα τους Megadeth για χρόνια. Δεν μου άρεσε το όνομα, δεν μου άρεσε η στραβωμενη φάτσα του Mustaine και οι ατελείωτοι τσαμπουκάδες του, ώσπου διάβασα μια επετειακή διθυραμβικη κριτική στο φβ (από αυτές που λατρεύει ο rbrigade 😊) και λέω... Ρε μπας και είναι καλοι? 🤔...... Ενταξει, αρκούσε η 1η νότα για να με πιάσει αλύπητα..... Rust in Peace..... Κορυφή.

Τρί 08 Δεκ 2020, 11:42

Destruction - Eternal Devastation (μαζί με το We Have Arrived των Dark Angel τα είχα πάρει μαζί με τεύχος του Metal Hammer αρκετά φεγγάρια πίσω, παιδικός έρωτας που με έβαλε στο thrash, αλλά ακόμη και τώρα μου ξυπνά τα ίδια αισθήματα)
Dark Angel - Darkness Descends η επιτομή της βαρβαρότητας, το έχω ξαναγράψει πως το θεωρώ καλύτερο και πιο ακραίο του Reign in Blood
Exodus - Bonded By Blood για τον ίδιο και μόνο λόγο που έγραψε και ο Τραμπάκουλας
Megadeth - Rust in Peace όταν μπορείς να συνδυάσεις αρκετά, φαινομενικά αντικρουόμενα, αλλά δημιουργείς ΕΠΟΣ.
Slayer - Hell Awaits σε πρόσφατο θρεντ έγραψα πως το θεωρώ για κάτι τρίχες καλύτερο του ντεμπούτου, αλλά καλύτερο όμως.
Metallica - Ride the Lightning υπάρχει ακόμη το παιδάκι μέσα μου που πάντα (σχεδόν) κλαίει, όπως την πρώτη φορά, με το solo στο ομότιτλο τραγούδι.
Aura Noir - Deep Tracts of Hell μιλάμε για απίστευτη πόρωση όταν το άκουσα
Whiplash - Power and Pain παράνοια, υπερβολή και New Jersey μαζί
Sodom - Tapping the Vein ίσως ξενίσει εδώ η απάντηση, αλλά αυτό το θεωρώ ως το πιο thrash τους και προσωπικά αγαπημένο
Τankard - The Meaning of Life η πιο "σοβαρή" δουλειά των αγαπητών Φρανκουρταίων. Όσο παράδοξο και να φαίνονται οι λέξεις Tankard και σοβαρή στην ίδια πρόταση.
Razor - Violent Restitution και τα μυαλά στα κομπρεσέρ.
Kreator - Terrible Certainty πάλι κερδίζει το επόμενο στα σημεία. Μέγας πνευματικός ταγός ο Mille στην ιδεολογία του riff-o-rama.

Σταματώ εδώ, γιατί θα βάλω και άλλα. Όσο γράφω μου έρχονται συνέχεια albums στο νου. Ας είναι ελαφρύ το χώμα που θα πέσει σε αυτό το post από rbrigade και zippo..

Τρί 08 Δεκ 2020, 19:13

το θέμα με το Bonded By Blood είναι πως πρόκειται για τον άλμπουμ σφραγίδα μίας ολόκληρης σκηνής, μίας ολόκληρης εποχής
πιθανότατα δεν υπάρχει Bay Area Thrash χωρίς τους Exodus. το ότι καθυστέρησαν να κυκλοφορήσουν το άλμπουμ πιθανότατα φταίει που δεν μνημονεύονται ως το νούμερο ένα και καπελώθηκαν από Slayer και Metallica. Οι οποίοι βέβαια ΔΕΝ είναι Bay Area Thrash, είναι στην ουσία σώγαμπροι
1 Coroner
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”