Private CD

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...
White Wolf

Private CD

Δημοσίευση από White Wolf »

Α, καταλαβα, οπως το βιβλιο μου, που ειναι Private βιβλιο.

Ωραιο ακουγεται...
Άβαταρ μέλους
Starman
Δημοσιεύσεις: 1530
Εγγραφή: Παρ 02 Νοέμ 2018, 14:09
Τοποθεσία: ATHENS

Private CD

Δημοσίευση από Starman »

Priamos έγραψε: Σάβ 08 Δεκ 2018, 23:27 Επικο metal απο τη Γερμανια, με τραχια φωνητικα, σχετικα απλο και ατεχνο, το οποιο ακουγοταν χαρμα ωτων τα στερημενα χρονια των 90ς, αλλά, ευτυχως, αρκετα ικανοποιητικο ακομα και σημερα. Δεν βρισκεται καπου αυτη τη στιγμη.
Εδώ συμπληρώνοντας το θέμα Zadok, να πω ότι μου στάλθηκε χειρόγραφη επιστολή με το βιογραφικό της μπάντας (μέχρι εκείνη τη στιγμή) από μια κοπέλα από την Καβάλα από όπου το παρήγγειλα. Προφανώς είχε κάποια προσωπική σχέση με το γκρουπ. Ιδού λοιπόν κάποιες πληροφορίες που δεν βρίσκονται αλλού.
ζαδοκ11 001.jpg
ζαδοκ11 001.jpg (902.51 KiB) Προβλήθηκε 4309 φορές
zadokfoto2 001.jpg
zadokfoto2 001.jpg (922.71 KiB) Προβλήθηκε 4309 φορές
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3369
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Private CD

Δημοσίευση από Priamos »

Σωστός.
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Private CD

Δημοσίευση από LuciferSteele »

α ρε τι μου θυμίσατε με το Zadok! την έχω και εγώ αυτή την επιστολή
το θέμα είναι πως έχουν και άλλη κυκλοφορία και δεν το γνώριζα την εποχή που ήταν εφικτή η επικοινωνία με τη μπάντα. τώρα κλάφτα χαράλαμπε
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
white_knight
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: Τετ 07 Μαρ 2018, 16:33
Επικοινωνία:

Private CD

Δημοσίευση από white_knight »

Η αγαπημένη private κυκλοφορία που έχει περάσει απο τα χέρια μου:

Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3369
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Private CD

Δημοσίευση από Priamos »

white_knight έγραψε: Δευ 10 Δεκ 2018, 21:31 Η αγαπημένη private κυκλοφορία που έχει περάσει απο τα χέρια μου:

Με προφτασες!
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
Starman
Δημοσιεύσεις: 1530
Εγγραφή: Παρ 02 Νοέμ 2018, 14:09
Τοποθεσία: ATHENS

Private CD

Δημοσίευση από Starman »

Το ψάχνω καιρό τώρα. Οταν είχα την ευκαιρία να το πάρω σφύριζα αδιάφορα.
Άβαταρ μέλους
trigger
Δημοσιεύσεις: 562
Εγγραφή: Σάβ 13 Ιαν 2018, 08:07

Private CD

Δημοσίευση από trigger »

Burning Shadows θα επιλέξω για αρχή, αφενός επειδή πραγματικά όλες οι δουλειές τους κυμαίνονται από αξιόλογες ως εξαιρετικές, αφετέρου, είναι πολύ εύκολο να αποκτηθούν από το band camp τους. Πολύ προσεγμένες κυκλοφορίες, τόσο ηχητικά, όσο και αναφορικά με τη συσκευασία/layout.

Άβαταρ μέλους
Starman
Δημοσιεύσεις: 1530
Εγγραφή: Παρ 02 Νοέμ 2018, 14:09
Τοποθεσία: ATHENS

Private CD

Δημοσίευση από Starman »

Pegazus – Same (1995)
PEGAZUS.jpg
PEGAZUS.jpg (41.72 KiB) Προβλήθηκε 4184 φορές
Το ντεμπούτο των Αυστραλών Pegazus έρχεται το μακρινό 1995 και αμέσως προκαλεί αίσθηση και μόνο που βλέπεις αυτό το εξώφυλλο. Άρα ξέρεις και τι περίπου θα ακούσεις. Heavy / Power Metal βαρύ, με όλα τα αγαπημένα κλισέ του είδους. Καλύτερα κατά τη γνώμη μου τραγούδια τα, Bastards of War, Speed Demon, Our Father and the Holy Ghost, King of the Jungle.
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Private CD

Δημοσίευση από LuciferSteele »

το είχα πετύχει σε δισκάδικο στην Πάτρα από σπόντα πριν χρόνια. Αγαπάμε Pegazus!
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Private CD

Δημοσίευση από CountRaven »



Οι Freewill παίζουν πάρα πολύ λυρικό Prog Metal, μελαγχολικό αλλά πομπώδες και δυναμικό με κάποια σκόρπια Power περάσματα εδώ και εκεί. Εκφραστικότατα φωνητικά που αναδεικνύουν όλο το υλικό.

Έβγαλαν μόνοι το Progressive Regression το 1998. Αμερικανοί φυσικά.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Private CD

Δημοσίευση από CountRaven »

Starman έγραψε: Κυρ 09 Δεκ 2018, 11:53
Priamos έγραψε: Σάβ 08 Δεκ 2018, 23:27 Επικο metal απο τη Γερμανια, με τραχια φωνητικα, σχετικα απλο και ατεχνο, το οποιο ακουγοταν χαρμα ωτων τα στερημενα χρονια των 90ς, αλλά, ευτυχως, αρκετα ικανοποιητικο ακομα και σημερα. Δεν βρισκεται καπου αυτη τη στιγμη.
Εδώ συμπληρώνοντας το θέμα Zadok, να πω ότι μου στάλθηκε χειρόγραφη επιστολή με το βιογραφικό της μπάντας (μέχρι εκείνη τη στιγμή) από μια κοπέλα από την Καβάλα από όπου το παρήγγειλα. Προφανώς είχε κάποια προσωπική σχέση με το γκρουπ. Ιδού λοιπόν κάποιες πληροφορίες που δεν βρίσκονται αλλού.

ζαδοκ11 001.jpg

zadokfoto2 001.jpg

Έπος το βιογραφικό! Θα το διαβάσω όταν είμαι σε υπολογιστή. Υπάρχει / υπήρχε δηλαδή mail order στην Καβάλα που πούλαγε / πουλάει τέτοιο υλικό ή ήταν τίποτα discogs φάση; Μου κάνει εντύπωση ο συνδιασμός Καβάλα Zadok!

Οι οποίοι έχουν και μεταγενέστερο και ακόμα πιο σπάνιο Mini CD, το "Princess Of Mars".
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6252
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Private CD

Δημοσίευση από theBox »

CountRaven έγραψε: Δευ 17 Δεκ 2018, 09:19

Οι Freewill παίζουν πάρα πολύ λυρικό Prog Metal, μελαγχολικό αλλά πομπώδες και δυναμικό με κάποια σκόρπια Power περάσματα εδώ και εκεί. Εκφραστικότατα φωνητικά που αναδεικνύουν όλο το υλικό.

Έβγαλαν μόνοι το Progressive Regression το 1998. Αμερικανοί φυσικά.
Ωραιο! Απορώ πως μου είχε ξεφύγει. :P

Ακουγεται σαν πρόβα dream theater της περιοδου μεταξυ awake και FII
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος theBox την Δευ 17 Δεκ 2018, 09:49, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Private CD

Δημοσίευση από CountRaven »

Αφού όλη μέρα ακούς Kamelot τα κλαψιάρικα. Που χρόνος για private λυρισμό; Ε; ε;
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Private CD

Δημοσίευση από CountRaven »

Ακουγεται σαν πρόβα dream theater της περιοδου μεταξυ awake και FII
Χμμμ. Υπάρχουν κάποιες αναφορές σε DT σύμπαν αλλά όχι μόνο.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”