Private CD

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8722
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Private CD

Δημοσίευση από Zippo190 »

Εικόνα

private δισκάκι συμπαθητικoύ Γερμανικού μέταλ που δυστυχώς δεν είχε συνέχεια....



....ή είχε; καθώς τώρα που το τσέκαρα στο metal archives η μπάντα φαίνεται ενεργη με κυκλοφορία το 2014 και το 2017...

https://www.metal-archives.com/bands/Ca ... iscography
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
Starman
Δημοσιεύσεις: 1530
Εγγραφή: Παρ 02 Νοέμ 2018, 14:09
Τοποθεσία: ATHENS

Private CD

Δημοσίευση από Starman »

Που τους θυμήθηκες ρε φίλε. Κλασσικό γερμανικό metal δεκαετίας 90. Κάποτε το δισκάκι τους βρισκόταν εύκολα, τώρα δεν ξέρω, αλλά αξίζει.
Άβαταρ μέλους
Starman
Δημοσιεύσεις: 1530
Εγγραφή: Παρ 02 Νοέμ 2018, 14:09
Τοποθεσία: ATHENS

Private CD

Δημοσίευση από Starman »

Don't Drop the Sword – Into The Fire (2017) Ep
Don't Drop the Sword.jpg
Don't Drop the Sword.jpg (46.11 KiB) Προβλήθηκε 5074 φορές
Καινούργιο γερμανικό συγκρότημα με δύο private cdάκια. Έτσι έπρεπε να ακούγονται οι Blind Guardian αν δεν το είχαν ρίξει στα θεατρικά και στα πολύπλοκα στα τελευταία άλμπουμ. Καλύτερα τραγούδια τα Death Or Glory, Into The Fire και Don't Drop the Sword . To ep νομίζω κόπηκε στα 500 κομμάτια σε χάρτινη θήκη (όχι digi) και μου είχε κοστίσει μαζί με τα ταχυδρομικά 8 ευρώ. Δυστυχώς δεν έχω το επόμενο, οπότε αν κάποιος το έχει ας γράψει δυό λόγια.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Private CD

Δημοσίευση από theBox »

Το άλμπουμ συνεχίζει τον ήχο του ep, με καλύτερα (αν θυμαμαι καλα) αποτελέσματα. Μου είχαν αρέσει αρκετα και τα δύο (γκαρντιαν φανμπόι γαρ), αλλά οκ, δεν είναι και Judicator.

Για του λόγου το αληθές:

Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
dargaard-79
Δημοσιεύσεις: 280
Εγγραφή: Δευ 29 Ιαν 2018, 15:15

Private CD

Δημοσίευση από dargaard-79 »

Lord Byron-Fly Free



Γερμανικο Power Metal που θυμίζει τους Μεγάλους του Τευτονικού metal. Αν και μπάντα των 90ς, το μοναδικό, αυτοχρηματοδοτούμενο δισκάκι τους κυκλοφόρησε το 2000 και δυστυχώς δεν βρίσκεται και ευκολα. Ρίξτε και μια ματιά στο εξώφυλλο του demo τους του 1995 και αποκρυπτογραφήστε τον τίτλο του ΄΄90-60-90''
Άβαταρ μέλους
Starman
Δημοσιεύσεις: 1530
Εγγραφή: Παρ 02 Νοέμ 2018, 14:09
Τοποθεσία: ATHENS

Private CD

Δημοσίευση από Starman »

Ωραίος. Ενδιαφέρουσα δουλειά, αλλά άντε βρες το κατάσταση.
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Private CD

Δημοσίευση από LuciferSteele »

Starman έγραψε: Πέμ 03 Ιαν 2019, 09:41 Don't Drop the Sword – Into The Fire (2017) Ep Don't Drop the Sword.jpg Καινούργιο γερμανικό συγκρότημα με δύο private cdάκια. Έτσι έπρεπε να ακούγονται οι Blind Guardian αν δεν το είχαν ρίξει στα θεατρικά και στα πολύπλοκα στα τελευταία άλμπουμ. Καλύτερα τραγούδια τα Death Or Glory, Into The Fire και Don't Drop the Sword . To ep νομίζω κόπηκε στα 500 κομμάτια σε χάρτινη θήκη (όχι digi) και μου είχε κοστίσει μαζί με τα ταχυδρομικά 8 ευρώ. Δυστυχώς δεν έχω το επόμενο, οπότε αν κάποιος το έχει ας γράψει δυό λόγια.
τώρα μου δώσατε ιδέα για φυλακόβιο πρότζεκτ με τίτλο Don't Drop the Soap
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Private CD

Δημοσίευση από rbrigade »

LuciferSteele έγραψε: Κυρ 06 Ιαν 2019, 14:03 τώρα μου δώσατε ιδέα για φυλακόβιο πρότζεκτ με τίτλο Don't Drop the Soap
Και πολύ άργησες!
Άβαταρ μέλους
Starman
Δημοσιεύσεις: 1530
Εγγραφή: Παρ 02 Νοέμ 2018, 14:09
Τοποθεσία: ATHENS

Private CD

Δημοσίευση από Starman »

Zandelle – Shadows Of Reality (1998)
zandelle.jpg
zandelle.jpg (49.08 KiB) Προβλήθηκε 4927 φορές
Για να κλείσει ο κύκλος Zandelle που άνοιξε ο Ζίππο με το ομώνυμο Ep, έχουμε δύο χρόνια μετά, το πρώτο τους ολοκληρωμένο full length το Shadows Of Reality. Η ηχητική προσέγγιση του γκρουπ δεν άλλαξε παρόλο που όλα τα μέλη της μπάντας άλλαξαν εκτός βέβαια του George Tsalikis με τη χαρακτηριστική φωνή του. Αγνό και βαρύ US Power με καλύτερα τραγούδια τα Darkness of the Night, Queen Witch, Bringer of Doom, Soul of Darkness και Crimson Rain. Πιστεύω όμως ότι το Ep είναι ένα κλικ πιο πάνω από τις private δουλειές τους.
Άβαταρ μέλους
Starman
Δημοσιεύσεις: 1530
Εγγραφή: Παρ 02 Νοέμ 2018, 14:09
Τοποθεσία: ATHENS

Private CD

Δημοσίευση από Starman »

Black Knight – Tales From The Darkside (1998)
BLACK KNIGHT.jpg
BLACK KNIGHT.jpg (49.59 KiB) Προβλήθηκε 4883 φορές
Οι Ολλανδοί Black Knight παρόλο που είναι ενεργοί από το 1982, με το παρουσιαζόμενο cd έκαναν το ντεμπούτο τους, ενώ έχουν ακόμα ένα, 9 χρόνια αργότερα. Αν μη τι άλλο παραγωγικότατοι. Κυκλοφόρησε από κάποια Aeon Records που δεν έχει κυκλοφορήσει κάτι άλλο και μάλλον πρόκειται για δική τους πατέντα για αυτό έχει και θέση εδώ. Μουσικά κινούνται στα πλαίσια του ευρωπαϊκού Power της δεκαετίας που κυκλοφόρησε. Μεγαλύτερο ατού της μπάντας ο τραγουδιστής τους Pieter Bas Borger. Καλύτερα τραγούδια τα Rival, A Tale From The Darkside, Pay for Black Knight και Warrior.
Άβαταρ μέλους
trigger
Δημοσιεύσεις: 562
Εγγραφή: Σάβ 13 Ιαν 2018, 08:07

Private CD

Δημοσίευση από trigger »

Μεγάλη αγάπη το Black Knight. Καταπληκτικές φωνητικές μελωδίες και οι συνθέσεις συνολικά, κρίμα που είναι στην αφάνεια το άλμπουμ. θα ήθελα παρα πολυ να ακούσω το δεύτερο.
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Private CD

Δημοσίευση από LuciferSteele »

η μαλακία με το Black Knight είναι πως ενώ το αναζητώ χρόνια δεν το έχω πετύχει κάπου. και δεν θεωρείται ούτε ακριβό ούτε σπάνιο
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
Starman
Δημοσιεύσεις: 1530
Εγγραφή: Παρ 02 Νοέμ 2018, 14:09
Τοποθεσία: ATHENS

Private CD

Δημοσίευση από Starman »

Draconian – Awakening Of The Dragon (1999) Ep
DRACONIAN.jpg
DRACONIAN.jpg (26.97 KiB) Προβλήθηκε 4809 φορές
Μόνο αυτό το promo Ep κατάφεραν να κυκλοφορήσουν οι Γερμανοί από το Baden Baden στα 18 χρόνια ύπαρξής τους. Μουσικά κινούνταν στο Power Metal με κάποιες αμερικάνικες πινελιές κυρίως λόγω της φωνής του πρώτου τους τραγουδιστή Markus Rapp. Κλασικά το cd πάσχει από το σύνδρομο της εποχής, από παραγωγή και μίξη. Αποτελείται από 4 τραγούδια συνολικής διάρκειας 24 λεπτών. Μετά από αυτό το Ep όλα τα μέλη, πλην του ντράμερ Frank Schneider ή Fuzz όπως εμφανίζεται στο cd, δεν έπαιξαν σε κάποια άλλη μπάντα. Επειδή στο youtube δεν μπόρεσα να βρώ δείγμα για να ποστάρω, όποιος θέλει να το ακούσει ας μου στείλει το mail του για να του το στείλω.
DeletedUser

Private CD

Δημοσίευση από DeletedUser »

Εχοντας demo στα 80s, ενα καλο, αλλα καπως ανισο ντεμπουτο αρχες 90s, φτανει η ωρα για τους Γερμανους να κυκλοφορησουν ενα απο τα ΚΟΡΥΦΑΙΑ album των 90s, το "Revelation"





Ιδιαιτερος και προσωπικος ηχος και δυστυχως η διαλυση (καποια χρονια μετα)
Εκαναν καποια δειλα βηματα επιστροφης, αλλα πιο πολυ σαν απωθημενο/χαβαλες με την καλη εννοια μου φανηκε και οχι τοσο σοβαρο

Περισσοτερες πληροφοριες εδω:
http://steelforanage.holysword.gr/ (τευχος 1)

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Καναδα μερια, ΕΠΙΚΟ ατσαλι απο τα λιγα, αλλη μια μπαντα με ιδιαιτερο στυλ και αποψη, για μενα το CD πρεπει να ακουστει ολοκληρο, εχει πολυ δυνατη ροη και συνοχη. Δεν εχω αγορασει ακομα το τριτο, το δευτερο ειναι σε ιδια υψηλα επιπεδα



Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Private CD

Δημοσίευση από CountRaven »

Εκπληκτικό Prog / Power που όμως δεν μας έρχεται από κάποια πολιτεία των ΗΠΑ, αλλά από τo Δυτικό Yorkshire της Μεγάλης Βρετανίας των μέσων της δεκαετίας του 90.

1994 λοιπόν και το Science Of Reasoning κυριολεκτικά λάμπει.

Λυρικό Prog / Power Αμερικανικής σχολής, πλούσιο, αινιγματικό και ιδιαίτερο.

Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”