Νέα μέλη συστηθείτε

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...
Άβαταρ μέλους
Pavlos

Re: Νέα μέλη συστηθείτε

Δημοσίευση από Pavlos »

hellcome to well!!
Άβαταρ μέλους
CountRaven

Δημοσίευση από CountRaven »

elessar έγραψε: Παρ 07 Ιούλ 2023, 09:49
CountRaven έγραψε: Παρ 07 Ιούλ 2023, 03:10 Welcome παίδες!

Θα σας κερνάγαμε γλυκό του κουταλιού μα το έφαγε όλο ο @aorpanos72 ! Θα σας βολεύει όμως όπως είπε σε άλλο topic, με σοκολστάκι!
εσύ πρέπει να ήσουν και φόρουμ PC Master, θυμάμαι και απο εκεί τέτοιο νικ.
Εννοείται πως ήμουν forum PC Master!!!
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Bersekeros

Δημοσίευση από Bersekeros »

Καλησπέρα κι από μένα. Της ίδιας περίπου γενιάς είμαι κι εγώ. Στα 46 πλέον (ή 50 παρά 4 από μία άλλη οπτική).
Αφορμή ή αιτία για να κάνω το λογαριασμό: Το πρόσφατο δυστυχές συμβάν, με τον εκλιπόντα αυτόχειρα πρώην συντάκτη του Metal Hammer.

Ούτε που θα το είχα πάρει χαμπάρι, αλλά είδα ένα σχετικό σύντομο βιντεάκι του Φριζή στο youtube και έτσι ενημερώθηκα.
Μετά στην αναζήτηση στο γούγλη, μου έβγαλε το φόρουμ και διάβασα το αντίστοιχο τόπικ. Έτσι είπα να φτιάξω το λογαριασμό.

Όσον αφορά τώρα μία σύντομη αυτοπαρουσίαση, ξεκίνησα με το κλασικό μέταλ και το epic, συστηματικά όμως θα έλεγα ότι ακούω από το 1991 και το Black Album.
Ακόμα αγοράζω κάποια βινύλια, όταν το επιτρέπουν τα οικονομικά και παρακολουθώ τις κυριότερες νέες κυκλοφορίες. Από φέτος με έβαλαν να μέλη της οικογένειας να φτιάξω και μία οικογενειακή συνδρομή στο spotify και θα έλεγα ότι τον τελευταίο καιρό, ακούω πλέον έτσι κυρίως τη μουσική μου, αν και τα βινύλια είναι η μεγάλη μου αγάπη και θα συνεχίσω να γεμίζω τη συλλογή μου.

Επιπλέον, μετά από τόσα χρόνια, ακούω και μου αρέσουν όλα σχεδόν τα subgenres της metal και όπως λέει και η γνωστή ατάκα" Το μέταλ είναι σαν το φαγητό, αν δεν φας απ' όλα θα πάθεις σκορβούτο".
Αρκεί να είναι καλή μουσική. Ένα ψιλοθεματάκι με τα post, nu και industrial το έχω είναι η αλήθεια, καθώς δεν είναι και πολύ του γούστου μου.

Μάλλον θα με χαρακτήριζα για κλασικό χατζημεταλλά, που λένε και οι πιτσιρικάδες, καθώς και πρωτοδισκάκια. Αλλά είτε κλασικό metal, είτε black, είτε death, είναι περίπου το ίδιο για μένα, δηλαδή τμήματα του ίδιου σώματος.

Σίγουρα έχω μια λατρεία για τα 80's και οτιδήποτε σχετιζόμενο με αυτή τη δεκαετία στη μουσική και όχι ενδεχομένως μόνο με το μέταλ, παρά τις γνωστές επικές κόντρες και συγκρούσεις που υπήρχαν σ' εκείνη την εποχή.

To Metal Hammer το αγοράζω σταθερά από το 1991 και ίσως να έχω το 98% των τευχών που έχουν βγει από τότε. Είχα προμηθευτεί σε κάποια φάση από το Μοναστηράκι και κάποια παλαιότερα τεύχη, αν και Θεσσαλονικιός. Η αλήθεια είναι ότι το αγοράζω ακόμα σταθερά, χωρίς να χάνω τεύχος αν και δεν το διαβάζω πλέον ιδιαίτερα. Οι παλιοί συντάκτες της γενιάς μας, ήταν πιο πολύ του γούστου μου, τώρα υπάρχει και το αναμφισβήτητο χάσμα των γενεών.
Ίσως να κάνω μία προσπάθεια να ξαναδιαβάσω λίγο παραπάνω στο μέλλον. Σαν έντυπο όμως, το στηρίζω σταθερά, αγοράζοντάς το, αν και με πάρα πολλές προσωπικές ή μη, απόψεις των συντακτών, είμαι σε τελείως άλλο μήκος κύματος και μάλλον αυτός ήταν ο λόγος που σταμάτησα να το διαβάζω.

Αυτά τα λίγα....προς το παρόν. Να είμαστε καλά και να ακούμε τη μουσική που αγαπάμε, που θέλουμε να υπάρχει και να προχωράει στις δεκαετίες και να συνεχίζει να μας χαρίζει ωραίες στιγμές.

Σκοπεύω να ενημερώνομαι από το φόρουμ για κάποια τεκταινόμενα και νέα στο χώρο, καθώς και όταν έχω χρόνο να διαβάσω και κάποια παλαιότερα τόπικ, που περιέχουν πληροφορίες, που ακόμα κι εμείς που ζήσαμε σε παλαιότερα χρόνια, δεν τα γνωρίζαμε, καθώς δεν υπήρχε αυτή η αμεσότητα και η ευκολία στην πληροφορία που υπάρχει σήμερα.

Καλώς σας βρήκα και ενίοτε ενδέχεται να τα λέμε σε κάποια ποστ και τόπικ.
Άβαταρ μέλους
CountRaven

Bersekeros έγραψε: Τρί 11 Ιούλ 2023, 12:23 Καλησπέρα κι από μένα. Της ίδιας περίπου γενιάς είμαι κι εγώ. Στα 46 πλέον (ή 50 παρά 4 από μία άλλη οπτική).
Αφορμή ή αιτία για να κάνω το λογαριασμό: Το πρόσφατο δυστυχές συμβάν, με τον εκλιπόντα αυτόχειρα πρώην συντάκτη του Metal Hammer.

Ούτε που θα το είχα πάρει χαμπάρι, αλλά είδα ένα σχετικό σύντομο βιντεάκι του Φριζή στο youtube και έτσι ενημερώθηκα.
Μετά στην αναζήτηση στο γούγλη, μου έβγαλε το φόρουμ και διάβασα το αντίστοιχο τόπικ. Έτσι είπα να φτιάξω το λογαριασμό.

Όσον αφορά τώρα μία σύντομη αυτοπαρουσίαση, ξεκίνησα με το κλασικό μέταλ και το epic, συστηματικά όμως θα έλεγα ότι ακούω από το 1991 και το Black Album.
Ακόμα αγοράζω κάποια βινύλια, όταν το επιτρέπουν τα οικονομικά και παρακολουθώ τις κυριότερες νέες κυκλοφορίες. Από φέτος με έβαλαν να μέλη της οικογένειας να φτιάξω και μία οικογενειακή συνδρομή στο spotify και θα έλεγα ότι τον τελευταίο καιρό, ακούω πλέον έτσι κυρίως τη μουσική μου, αν και τα βινύλια είναι η μεγάλη μου αγάπη και θα συνεχίσω να γεμίζω τη συλλογή μου.

Επιπλέον, μετά από τόσα χρόνια, ακούω και μου αρέσουν όλα σχεδόν τα subgenres της metal και όπως λέει και η γνωστή ατάκα" Το μέταλ είναι σαν το φαγητό, αν δεν φας απ' όλα θα πάθεις σκορβούτο".
Αρκεί να είναι καλή μουσική. Ένα ψιλοθεματάκι με τα post, nu και industrial το έχω είναι η αλήθεια, καθώς δεν είναι και πολύ του γούστου μου.

Μάλλον θα με χαρακτήριζα για κλασικό χατζημεταλλά, που λένε και οι πιτσιρικάδες, καθώς και πρωτοδισκάκια. Αλλά είτε κλασικό metal, είτε black, είτε death, είναι περίπου το ίδιο για μένα, δηλαδή τμήματα του ίδιου σώματος.

Σίγουρα έχω μια λατρεία για τα 80's και οτιδήποτε σχετιζόμενο με αυτή τη δεκαετία στη μουσική και όχι ενδεχομένως μόνο με το μέταλ, παρά τις γνωστές επικές κόντρες και συγκρούσεις που υπήρχαν σ' εκείνη την εποχή.

To Metal Hammer το αγοράζω σταθερά από το 1991 και ίσως να έχω το 98% των τευχών που έχουν βγει από τότε. Είχα προμηθευτεί σε κάποια φάση από το Μοναστηράκι και κάποια παλαιότερα τεύχη, αν και Θεσσαλονικιός. Η αλήθεια είναι ότι το αγοράζω ακόμα σταθερά, χωρίς να χάνω τεύχος αν και δεν το διαβάζω πλέον ιδιαίτερα. Οι παλιοί συντάκτες της γενιάς μας, ήταν πιο πολύ του γούστου μου, τώρα υπάρχει και το αναμφισβήτητο χάσμα των γενεών.
Ίσως να κάνω μία προσπάθεια να ξαναδιαβάσω λίγο παραπάνω στο μέλλον. Σαν έντυπο όμως, το στηρίζω σταθερά, αγοράζοντάς το, αν και με πάρα πολλές προσωπικές ή μη, απόψεις των συντακτών, είμαι σε τελείως άλλο μήκος κύματος και μάλλον αυτός ήταν ο λόγος που σταμάτησα να το διαβάζω.

Αυτά τα λίγα....προς το παρόν. Να είμαστε καλά και να ακούμε τη μουσική που αγαπάμε, που θέλουμε να υπάρχει και να προχωράει στις δεκαετίες και να συνεχίζει να μας χαρίζει ωραίες στιγμές.

Σκοπεύω να ενημερώνομαι από το φόρουμ για κάποια τεκταινόμενα και νέα στο χώρο, καθώς και όταν έχω χρόνο να διαβάσω και κάποια παλαιότερα τόπικ, που περιέχουν πληροφορίες, που ακόμα κι εμείς που ζήσαμε σε παλαιότερα χρόνια, δεν τα γνωρίζαμε, καθώς δεν υπήρχε αυτή η αμεσότητα και η ευκολία στην πληροφορία που υπάρχει σήμερα.

Καλώς σας βρήκα και ενίοτε ενδέχεται να τα λέμε σε κάποια ποστ και τόπικ.
Welcome on board bro.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
nick

Δημοσίευση από nick »

Γεια σου φιλε @Bersekeros και καλως ορισες
Άβαταρ μέλους
Aegon

Δημοσίευση από Aegon »

Καλησπέρα σε όλους. Να συστηθώ κι εγώ. Είμαι από Αθήνα, 39 στα 40. Ξεκίνησα να ασχολούμαι με την μέταλ μουσική το 1998, στα 14 μου, αφότου άκουσα το Sabbath Bloody Sabbath και στην συνέχεια το Best Of The Beast. Λάτρης κυρίως του κλασικού χέβι μέταλ και του αμερικάνικου power, ενώ τα τελευταία 3-4 χρόνια έχω κάνει και μια στροφή στο glam/poser, που παλιά αγνοούσα επιδεικτικά χαχα!! Γενικά πάντως ακούω λίο πολύ όλα τα (υπο)είδη της μέταλ μουσικής. Να πω κιόλας ότι υπήρξα κιθαρίστας σε heavy/power συγκρότημα το οποίο παραμένει ενεργό ακόμη και είχα ηχογραφήσει κι ένα EP μαζί τους. Επειδή προτιμώ την ανωνυμία, δεν λέω ποιο συγκρότημα ήταν χαχα. Καλώς σας βρήκα λοιπόν.
Άβαταρ μέλους
aorpanos72

Δημοσίευση από aorpanos72 »

Καλώς ήρθες :)
" When Hairspray Meet Shoulder Pad" Show at Mercury-radio.net
Άβαταρ μέλους
aorpanos72

Aegon έγραψε: Τρί 08 Αύγ 2023, 13:05 ενώ τα τελευταία 3-4 χρόνια έχω κάνει και μια στροφή στο glam/poser, που παλιά αγνοούσα επιδεικτικά χαχα!!
Στον σωστό δρόμο σε βρίσκω ... :D
Άβαταρ μέλους
Aegon

Δημοσίευση από Aegon »

aorpanos72 έγραψε: Τρί 08 Αύγ 2023, 15:05
Aegon έγραψε: Τρί 08 Αύγ 2023, 13:05 ενώ τα τελευταία 3-4 χρόνια έχω κάνει και μια στροφή στο glam/poser, που παλιά αγνοούσα επιδεικτικά χαχα!!
Στον σωστό δρόμο σε βρίσκω ... :D
Πολύ παρεξηγημένο είδος μουσικής, ειδικά στην Ελλάδα. WASP και Twisted Sister άκουγα εξ αρχής, αλλά οτιδήποτε άλλο, δεν το άγγιζα καν! Πλέον ακούω τίγκα Europe, Dokken, Def Leppard, Ratt, Motley Crue κλπ :D
Άβαταρ μέλους
MacRoth

Δημοσίευση από MacRoth »

Καλησπέρα σε όλους. Διαβάζω αρκετά χρόνια το φόρουμ και έχω βρει πάρα πολλές ενδιαφέρουσες προτάσεις είναι η αλήθεια και πλέον έχει αναχθεί σε καθημερινή συνήθεια. Η μεγάλη λατρεία μου είναι το Hammerheart, τα ακούσματα είναι κυρίως heavy - epic - doom metal, με το black λίγο πιο πίσω και ενδεικτικά αναφέρω μερικά που ξεχώρισα φέτος:
Cruachan - The Living and The Dead
Majesties - Vast Reaches Unclaimed
Aetherian - At Storm's Edge
Blackbraid - II
Midnight Vice - s/t
Wings of Steel - Gates of Twilight
Smoulder - Violent Creed of Vengeance
Darklon - The Redeemer
Sintage - Paralysing Chains
Sacred Outcry - Towers of Gold
Lord Mountain - The Oath
Επίσης, τα παραπάνω συνοδεύονται από μαύρες μπύρες, Tullamore με ginger beer ή τσίπουρο.
I never forget a face, but in your case I'll be glad to make an exception.
(Gr. Marx)
Άβαταρ μέλους
aorpanos72

Καλώς ήρθες :)
Άβαταρ μέλους
CountRaven

MacRoth έγραψε: Παρ 11 Αύγ 2023, 22:22 Καλησπέρα σε όλους. Διαβάζω αρκετά χρόνια το φόρουμ και έχω βρει πάρα πολλές ενδιαφέρουσες προτάσεις είναι η αλήθεια και πλέον έχει αναχθεί σε καθημερινή συνήθεια. Η μεγάλη λατρεία μου είναι το Hammerheart, τα ακούσματα είναι κυρίως heavy - epic - doom metal, με το black λίγο πιο πίσω και ενδεικτικά αναφέρω μερικά που ξεχώρισα φέτος:
Cruachan - The Living and The Dead
Majesties - Vast Reaches Unclaimed
Aetherian - At Storm's Edge
Blackbraid - II
Midnight Vice - s/t
Wings of Steel - Gates of Twilight
Smoulder - Violent Creed of Vengeance
Darklon - The Redeemer
Sintage - Paralysing Chains
Sacred Outcry - Towers of Gold
Lord Mountain - The Oath
Επίσης, τα παραπάνω συνοδεύονται από μαύρες μπύρες, Tullamore με ginger beer ή τσίπουρο.
Welcome on board!
Άβαταρ μέλους
Priamos

Δημοσίευση από Priamos »

Blackbraid μεγάλη ελπίδα για το "σοβαρό" black/pagan metal. Θα το ακούσω καλύτερα το II (τούμπανο με την πρώτη ακρόαση) και θα επανέλθω .
Υγ. @MacRoth καλώς ήρθες.
Race of Cain, ascend to heaven,
And cast God down upon the earth!
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Καλώς ήρθες 🍻
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
nick

Δημοσίευση από nick »

Καλως ορισατε @Aegon @MacRoth
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”