Ιστορίες τρόμου με γρατζουνισμενα/κατεστραμενα βινύλια (ή CD)

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...
Άβαταρ μέλους
castledemon
Δημοσιεύσεις: 932
Εγγραφή: Δευ 02 Απρ 2018, 14:02

Ιστορίες τρόμου με γρατζουνισμενα/κατεστραμενα βινύλια (ή CD)

Δημοσίευση από castledemon »

Σήμερα θυμήθηκα που πριν 20+ χρονια ο αδελφός μου έπαιζε στα χέρια του το garage days e.p. Των Metallica και του έφυγε από τα χέρια, όπου και έγινε κομμάτια.

Ακόμα θυμάμαι τον πόνο και το σοκ.
Είχα προσπαθήσει μάλιστα να βάλω να παίξει ότι είχε απομείνει, μήπως η βελονα μπορεί να φέρει έστω μια ολόκληρη στροφή στο τελευταίο τραγούδι χωρίς να βρίσκει κάπου κενό...

Άλλη μια ιστορία είναι το 96-97 που άκουγα το I want out απο βινύλιο και έγινε ένας γαμημενος σεισμός. Αντί να τρέξω να σωθω πασχιζα να βγάλω το βινύλιο από το πικάπ πριν γαμηθει τελείως. Έχω χρόνια να το ακούσω αλλά απ'οτι θυμάμαι σε αυτή την περίπτωση την γλυτωσε.

Τέλος, μια άλλη ιστορία είναι πριν 20 χρόνια πολλά, σε ένα δισκαδικο στο Μοναστηράκι, (νομίζω στον Ζαχαρία, πέρασαν χρόνια) και πήγα να πιάσω το Attack - Destinies of war (Το original φυσικά τότε, οχι κάποιο reissue, πανακριβο) που το είχε σε περιοχή θέση σε ένα (πολύ λεπτό) ραφακι και με το που το ακουμπάει γλυστραει από το ράφι (Γαμω τις κατασκευές ηταν) και πέφτει κάτω. Χεστηκα πάνω μου. Μου λέει αν έπαθε τίποτα το αγοράζεις. Γαμηθηκα. Δε φτάνει που ήταν πανάκριβο θα έπρεπε να το πληρώσω για να το πάρω σπασμένο! Τελικά το περιεργαστηκε λίγο και ήταν παραδόξως σε καλή κατάσταση και τη γλυτωσα

Ακούω δικές σας παρόμοιες ιστορίες 'τρόμου' ...
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Ιστορίες τρόμου με γρατζουνισμενα/κατεστραμενα βινύλια (ή CD)

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

1) Κάπου το 93 - 94 (μπορεί να κάνω κ λάθος) οι εφημερίδες είχαν αρχίσει να βαζουν κουπόνια για να σε "σπρώξουν" να αγοράσεις ηλεκτρονικά με έκπτωση (αρχίδια έκπτωση δλδ αφού τα έδινες στην εφημερίδα που ποτέ δε διάβαζες). Εν πασει περιπτώση, οι εφημερίδες έχουν σχηματίσει "ντάνα", ο απαιτούμενος αριθμος κουπονιων συμπληρώνεται και το CD player έρχεται κάποια στιγμή στο σπίτι. Εγω γεμάτος χαρά τρεχω να αγοράσω το πρώτο μου CD εβερ που δεν θα μπορούσε να ήταν άλλο από μια συλλογή DEEP PURPLE περιόδου ΜΚΙΙ με αρκετά B Sides.

Τρελός εντυπωσιασμός λογω τεχνολογίας, χορταστικό booklet, αρκετά νέα τραγούδια - μιας τα b-sides δεν είχα ακούσει - όλα καλά κ όλα ωραία, ώσπου μια μέρα ο αδερφός μου τραβάει μια καραβολίδα με τη μπάλα στη βιβλιοθήκη που είχα το CD :mad: :mad: Αυτό με ενα περίεργο τρόπο βγαίνει από το case, και πέφτει στο πάτωμα ΠΡΩΤΟ, με τη θήκη να ακολουθεί και να το βρίσκει χτυπώντας το με την γωνία. Η χαρακιά που έπαθε ήταν τέτοια που το CD κόλλαγε σε ΟΛΑ τα κομμάτια. Το μόνο παρήγορο στην όλα υπόθεση είναι πως είχα προλάβει να το αντιγράψω σε κασετα για να το ακούω στο walkman.

Λίγα χρόνια αργότερα πήρα το αίμα μου πίσω, αφού τον κέρδισα στο Pro στο Playstation παίρνωντας του ICED EARTH - Alive in Athens / BLACK SABBATH - Master of Reality και GRAVE DIGGER - κάτι πεταμένα reissues :twisted: :twisted:

2) Έχω περάσει πλέον στη φάση επικούρες/τρουίλες, έχω φάει τρελό σκάλωμα με DARK QUARTERER και ψάχνω μανιωδώς το ομώνυμο έχοντας ακούσει το "Colossus of Argil" και το "The Ambush" . Ε, κάποια στιγμή το εντοπίζω στο Μοναστηράκι.

Μετά από λίγο καιρό (και αρκετές ζαμπονοτυρόπιτες Γρηγόρη που τότε ήταν ακόμα φθηνες) καταφέρνω να το παρω και το πάω σπίτι. Συνήθιζα όταν έμπαινα σπίτι να "ξεφορτώνω" ότι κουβαλούσα στο τραπεζάκι του τηλεφώνου, κάτι που έκανα και με το DQ. Για κάποιο λόγο όμως εκείνη τη μέρα έπρεπε να φύγω στα καπάκια, οπότε δεν έκανα τον κόπο να το βάλω στη δισκοθήκη. Μέγα λάθος. Γυρνάω σπίτι και βλέπω την μάνα μου να μιλάει στο τηλέφωνο, να έχει πάρει ένα κομμάτι χαρτί, να το έχει βάλει πάνω στο DQ και να το χρησιμοποιεί για στήριγμα για να σημειώσει κάτι!!! Εγκεφαλικά, θολούρα κλπ. :mad: :mad: Αποτέλεσμα: κάποια ισχνα αυλάκια από τη πίεση του στυλό στο sleeve. Πλέον σκέφτομαι το όλο σκηνικό και γελάω :toothy:

Έχω κ πιο "σοκινγκ" (πχ να γλυστράει βυνίλιο απο τα χέρια τη στιγμή που έβγαινε από το πικαπ κ να σκάει στη γωνία του πικαπ χαράζοντας το διαμετρικά), αλλά αυτές οι δύο ιστορίες μ έχουν σημαδέψει περισσότερο :D :D
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
White Wolf

Ιστορίες τρόμου με γρατζουνισμενα/κατεστραμενα βινύλια (ή CD)

Δημοσίευση από White Wolf »

Και μετα σου λεει, να βλεπεις τις ταινιες που ποσταρει ο Zippo... Τσαμπα κοπος. Εδω ειναι το σπιτι του πραγματικου τρομου!
Άβαταρ μέλους
Starman
Δημοσιεύσεις: 1530
Εγγραφή: Παρ 02 Νοέμ 2018, 14:09
Τοποθεσία: ATHENS

Ιστορίες τρόμου με γρατζουνισμενα/κατεστραμενα βινύλια (ή CD)

Δημοσίευση από Starman »

Ιστορίες φρίκης πολλές, ειδικά από απροσεξίες, αλλά ειδικά μία για γέλια και για κλάματα. Πρέπει να ήταν κάπου το 2005 – 2006 ο γιός μου τότε στα πέντε και εγώ κάνω τη μαλακία και αφήνω έξω σε περίοπτη θέση το In Your Multitude των Conception που άκουγα εκείνη τη μέρα. Ήταν η Pop out Mask limited edition έκδοση που ανοίγοντας το gatefold εξώφυλλο πετάγεται μπροστά το κεφάλι του ιθαγενή της φωτογραφίας. Ο μικρός το είχε σταμπάρει προφανώς και με το που έφυγα έκανε τη δουλειά του. Όταν γύρισα σπίτι και πήγα να ανοίξω το εξώφυλλο για να βάλω μέσα το 12άρι, βλέπω ότι τη φιγούρα την είχε κόψει με ψαλίδι και έλειπε. Απλά εγκεφαλικό.
White Wolf

Ιστορίες τρόμου με γρατζουνισμενα/κατεστραμενα βινύλια (ή CD)

Δημοσίευση από White Wolf »

Starman έγραψε: Πέμ 20 Δεκ 2018, 09:46 ...την είχε κόψει με ψαλίδι και έλειπε...
http://www.nooooooooooooooo.com/
Άβαταρ μέλους
Xstroyer
Δημοσιεύσεις: 1850
Εγγραφή: Πέμ 11 Ιαν 2018, 12:26

Ιστορίες τρόμου με γρατζουνισμενα/κατεστραμενα βινύλια (ή CD)

Δημοσίευση από Xstroyer »

Είχα πάρει κατευθείαν από τον μακαρίτη Midnight, το προσωπικό ακουστικό του "Μ" κάπου στο 2001. Αυτό και κάποια άλλα CD το είχα δώσει μετά από λίγο καιρό στον μετέπειτα κουμπάρο μου για να τα αντιγράψει (άλλη εποχή τότε). Όταν τα επέστρεφε, τα είχε σε μια τσάντα στο μηχανάκι του και τράκαρε... Το "M" ήταν το μοναδικό CD που έσπασε... Ακόμα το έχω φυσικά (είναι κωλοσπάνιο πλέον και δεν βρίσκεται με τίποτα), αλλά τα τελευταία 2 τραγούδια δεν παίζουν.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Ιστορίες τρόμου με γρατζουνισμενα/κατεστραμενα βινύλια (ή CD)

Δημοσίευση από CountRaven »

Starman έγραψε: Πέμ 20 Δεκ 2018, 09:46 Ιστορίες φρίκης πολλές, ειδικά από απροσεξίες, αλλά ειδικά μία για γέλια και για κλάματα. Πρέπει να ήταν κάπου το 2005 – 2006 ο γιός μου τότε στα πέντε και εγώ κάνω τη μαλακία και αφήνω έξω σε περίοπτη θέση το In Your Multitude των Conception που άκουγα εκείνη τη μέρα. Ήταν η Pop out Mask limited edition έκδοση που ανοίγοντας το gatefold εξώφυλλο πετάγεται μπροστά το κεφάλι του ιθαγενή της φωτογραφίας. Ο μικρός το είχε σταμπάρει προφανώς και με το που έφυγα έκανε τη δουλειά του. Όταν γύρισα σπίτι και πήγα να ανοίξω το εξώφυλλο για να βάλω μέσα το 12άρι, βλέπω ότι τη φιγούρα την είχε κόψει με ψαλίδι και έλειπε. Απλά εγκεφαλικό.
Ρε έκλαψα.... Πωωω...
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Ιστορίες τρόμου με γρατζουνισμενα/κατεστραμενα βινύλια (ή CD)

Δημοσίευση από CountRaven »

1996. Έχω δανειστεί τον πρώτο δίσκο των Krokus και τον ακούω σε ένα χύμα ημιαυτόματο πικάπ που έχω στο δωμάτιο μου. Σε κάποια φάση βγάζω τον δίσκο από το πλατό και τον ακουμπάω πάνω στο εξώφυλλο στο κρεβάτι. Μπαίνει ο αδελφός μου και χωρίς να κοιτάξει κάθεται πάνω στον δίσκο ο οποίος κόβεται στα δύο!!!! Με έλουσε κρύος ιδρώτας. Τι θα έλεγα τώρα στον φίλο μου; Πάρε το δίσκο σε τεύχη; Τον παράγγειλα από του Ζαχαρία που αναφέρθηκε και πριν και όταν ήρθε επέστρεψα τον δίσκο που είχα αγοράσει. Τον σπασμένο τον έχω ακόμα.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Ιστορίες τρόμου με γρατζουνισμενα/κατεστραμενα βινύλια (ή CD)

Δημοσίευση από LuciferSteele »

πάνε καμία 20αριά χρόνια, μου έχει έρθει κόπια Warlord Deliver Us, παραλαμβάνω από το ταχυδρομείο, πάω στη δουλειά και ξεχνάω το βινύλιο στο αμάξι
πάω σε μια φάση στο διάλειμμα να πάρω κάτι και βλέπω το βινύλιο το οποίο το βαράει ο καλοκαιρινός ήλιος 4 ώρες σερί. το πιάνω στα χέρια μου και ο δίσκος έχει γίνει βούτυρο! δεν έχω ξαναδεί κάτι παρόμοιο. το παίρνω αμέσως και το βάζω σε ένα πάγκο και από πάνω το πλακώνω με βιβλία. και το αφήνω να κουλάρει. τελικά σώθηκε!
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Ιστορίες τρόμου με γρατζουνισμενα/κατεστραμενα βινύλια (ή CD)

Δημοσίευση από rbrigade »

Την έχεις την κόπια Warlord ή την πούλησες σε κάνα αθώο θύμα ως NM; Μόνο αλήθειες! :D
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Ιστορίες τρόμου με γρατζουνισμενα/κατεστραμενα βινύλια (ή CD)

Δημοσίευση από rbrigade »

Εγώ είχα την κακή συνήθεια να μετακινώ cd σε στοίβες από τεμπελιά. Κάποια στιγμή κρατάω μια στοίβα τουλάχιστον 15 cd και μου γλιστράνε και σαβουριάζονται όλα στο πάτωμα, πλακάκι, ούτε καν χαλί ή μοκέτα, μιλάμε για γενοκτονία. Δεν θυμάμαι να υπήρξαν απώλειες στα δισκάκια, αλλά δεν πρέπει να έμεινε κουτί για κουτί. Και άντε όσα απλά έκαναν κάποια χαρακιά πάει στο διάολο, το σπαστικό ήταν όταν έσπαγε στη γωνία το/τα αυτάκι/ια που κρατάει το πορτάκι... Για κάποιον λόγο ποτέ κανένα αγοραστό κουτί δεν ήταν ίδιας ποιότητας με αυτά των εργοστασιακών cd. Το σπάσιμο στο αυτάκι του κουτιού μου πηδούσε την ψυχολογία.

Μια άλλη φορά έχω δανείσει ένα βινύλιο της πλάκας σε φίλο και το αφήνει πορτ μπαγκαζ και μου το φέρνει καμπυλωτό. Δεν πόνεσε γιατί ήταν μούφα δίσκος. Έχει τύχει και γω να κάτσω σε βινύλιο αλλουνού που ήταν ακουμπισμένο σε κρεβάτι και μάλιστα δεν το ήξερα καν το παλικάρι, ήταν φίλος φίλου, ευτυχώς με πρόλαβαν και δεν έκατσα με όλο το βάρος μου και το βινύλιο την γλίτωσε.

Κλασικός τρόμος που νομίζω ήταν και ο χειρότερος γιατί τον βίωνες και ακουστικά ήταν το μάσημα της κασέτας. Όταν γινόταν το κακό πεταγόσουν απ' όπου βρισκόσουν και προσπαθούσες με μπλονζόν αυτοθυσίας να πατήσεις το στοπ για να περιορίσεις την ζημιά. Είχα γίνει όμως επιστήμονας στην συγκόλληση ταινίας με σελοτέιπ οπότε το κακό περιοριζόταν σε ένα μικροσκοπικό κενό, αν ήσουν τυχερός και έπεφτε σε μάπα κομμάτι δεν σε πολυένοιαζε. Το κακό βέβαια ήταν ότι πληγωνόντουσαν δύο τραγούδια, ένα σε κάθε πλευρά. Το Black album είχε τέτοια ατυχήματα, αλλά είχα προλάβει να το λιώσω τόσο πολύ που δεν χρειάζεται να το ακούσω για τις επόμενες 3 ζωές.

Πιο πρόσφατη ιστορία τρόμου είναι η εκμυστήρευση από τον αχαΐρευτο αδερφό μου ότι έχει βουτήξει βινύλια από την βινυλιακή συλλογή μου που την έχω αφημένη στο πατρικό για να τα ακούει στο home studio της μπάντας του όπου αράζει με τους μπανταίους φίλους του. Δηλαδή 20 και βάλε δικά μου βινύλια να έχουν ανακατευτεί χύμα ανάμεσα σε 200 και βάλε βινύλια 3-4 αγνώστων σε εμένα ατόμων... Κάποια στιγμή που κατέβηκα τον έβαλα να μου διαβάσει όλους τους τίτλους από την βινυλιοσυλλογή του στούντιο και όσα τα είχα σε βινύλιο τον έβαλα να τα φέρει. Το κουφό είναι ότι υπήρχαν πολλά κοινά κομμάτια που τα έφερε από το στούντιο μπας και ήταν δικά μου, αλλά αποδείχτηκε ότι οι δικές μου κόπιες είχαν μείνει σπίτι.
White Wolf

Ιστορίες τρόμου με γρατζουνισμενα/κατεστραμενα βινύλια (ή CD)

Δημοσίευση από White Wolf »

Αντε να γραψω και εγω τη δικη μου ιστορια τρομου. Με ψησατε...
Δεν ημουν (και ουτε ποτε θα ειμαι) κατοχος ουτε ενος βινυλιου.
Ειχα μερικα σι ντι, μεχρι που η μοναδικη θηκη στην οποια τα ειχα παραχωμενα ολα μαζι, μου επεσε απο το χερι ενω οδηγουσα και την πατησα με το μπι εμ εξ...
Κασετες ειχα και εχω αρκετες.
Μπορω να επιβεβαιωσω οτι εχω πεταξει μαγνητοφωνο απο το παραθυρο επειδη εκανε την μαλακια να μασησει το Triumph of Steel με την κασετα μεσα.
Ακολουθησε επικη κηδεια στον κηπο...
Άβαταρ μέλους
Aphelian
Δημοσιεύσεις: 651
Εγγραφή: Παρ 03 Αύγ 2018, 13:19

Ιστορίες τρόμου με γρατζουνισμενα/κατεστραμενα βινύλια (ή CD)

Δημοσίευση από Aphelian »

Xstroyer έγραψε: Πέμ 20 Δεκ 2018, 11:04 Είχα πάρει κατευθείαν από τον μακαρίτη Midnight, το προσωπικό ακουστικό του "Μ" κάπου στο 2001. Αυτό και κάποια άλλα CD το είχα δώσει μετά από λίγο καιρό στον μετέπειτα κουμπάρο μου για να τα αντιγράψει (άλλη εποχή τότε). Όταν τα επέστρεφε, τα είχε σε μια τσάντα στο μηχανάκι του και τράκαρε... Το "M" ήταν το μοναδικό CD που έσπασε... Ακόμα το έχω φυσικά (είναι κωλοσπάνιο πλέον και δεν βρίσκεται με τίποτα), αλλά τα τελευταία 2 τραγούδια δεν παίζουν.
Derail το thread γιατι θυμηθηκα τωρα, οχι ακριβως γραντζουνια/καταστροφη, αλλα οταν ειχε βγει το Μ, ειχα πιασει κουβεντα με τον τυπο που ειχε παιξει κιθαρα στο EP και μου ειχε στειλει μερικα καλουδια απο τις ηχογραφησεις (δεν θυμαμαι λεπτομερειες εκτος απο ενα φοβερο Version του 7 Angels με "full" μπαντα, οχι ακουστικο) το οποιο εχασα μαζι με ΠΟΛΛΑ δυσευρετα internetικα πραγματακια τοτε που μου χτυπησε ο σκληρος δισκος. Μεγαλο δραμα!
Απο την άλλη το M το εχω με την υπογραφη του στο εξωφυλλο κι ενα 2ο δισκακι που ειχε στειλει στους 100 πρωτους αν θυμαμαι καλα και ενας φιλος απο το forum μου ειχε στειλει ενα επικο VHS απο το Transcendence tour που τοτε ηταν υπερσπανιο!
Ωραιες εποχες τοτε στο Midnight's Attic!
Άβαταρ μέλους
Coroner
Δημοσιεύσεις: 312
Εγγραφή: Πέμ 20 Δεκ 2018, 01:00

Ιστορίες τρόμου με γρατζουνισμενα/κατεστραμενα βινύλια (ή CD)

Δημοσίευση από Coroner »

Η ιδιαιτερα αγχωτικη-τραυματικη (τα παραλεω αλλα ετσι για το στορυ) εμπειρια ηταν οταν πηρε ο πατερας μου να σπασει με γονατια σε ενα τσακωμο το Dance οf Death - μολις ειχε πρωτοβγει πρεπει να πηγαινα πρωτη γυμνασιου. Και το χα και δανεικο απο ενα φιλαρακι...
Επισης βινυλιο το power of the hunter των Tank ειχε ερθει λιγο κυματιστο, αλλα δεν εβγαλα ο μαλακας ακρη για refund. Αντιθετα με ενα bootleg cd των καναδων θρασαδων Aggression που μου χε ερθει τιγκα στην γρατζουνια απο κατω - ευτυχως εκει πηρα τα λεφτα πισω.
Μονος μου ειχα κανει φρισμπι ενα ακυρο cd με ενα φιλο απο μια στοιβα με κατι ανταλλαγες που χαμε κανει, το οποιο οπως ψαχναμε ηταν NSBM.
Άβαταρ μέλους
castledemon
Δημοσιεύσεις: 932
Εγγραφή: Δευ 02 Απρ 2018, 14:02

Re: Ιστορίες τρόμου με γρατζουνισμενα/κατεστραμενα βινύλια (ή CD)

Δημοσίευση από castledemon »

CountRaven έγραψε:1996. Έχω δανειστεί τον πρώτο δίσκο των Krokus και τον ακούω σε ένα χύμα ημιαυτόματο πικάπ που έχω στο δωμάτιο μου. Σε κάποια φάση βγάζω τον δίσκο από το πλατό και τον ακουμπάω πάνω στο εξώφυλλο στο κρεβάτι. Μπαίνει ο αδελφός μου και χωρίς να κοιτάξει κάθεται πάνω στον δίσκο ο οποίος κόβεται στα δύο!!!! Με έλουσε κρύος ιδρώτας. Τι θα έλεγα τώρα στον φίλο μου; Πάρε το δίσκο σε τεύχη; Τον παραγγείλατε από του Ζαχαρία που αναφέρθηκε και πριν και όταν ήρθε επέστρεψα τον δίσκο που είχα αγοράσει. Τον σπασμένο τον έχω ακόμα.
Τρου τζεντλεμαν
Όχι σαν το φιλαράκι μου, που μου έχασε δύο δανεικά cd που του έδωσα (A social grace και κάποιο ακόμα που δε θυμάμαι τωρα) καπου στο '96. Οι γονείς του του έδωσαν λεφτά για να μου τα ξαναγορασει και αυτός καβαντζωσε τα φράγκα και μου έδωσε δύο CD από τη συλλογή του που δεν ήθελε. Το ένα ήταν το Abigail, το άλλο δεν το θυμάμαι
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”