Arch Enemy, Marta Gabriel + Photography Drama

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...
White Wolf

Arch Enemy, Marta Gabriel + Photography Drama

Δημοσίευση από White Wolf »

[mention]theBox[/mention]
Ο φωτογραφος δεν ζητησε ποτε χρηματα απο τους ΑΕ. Ποτε ομως.
Ζητησε χρηματα απο την τυπισσα με τις μπλουζες και επαναλαμβανω ειχε καθε δικαιωμα να το κανει και το εκανε με αξιοσημειωτα εντιμο τροπο.
Τα υπολοιπα, τα εχει ηδη γραψει ο Scrollkeeper και εγω σε παραπανω ποστς.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Arch Enemy, Marta Gabriel + Photography Drama

Δημοσίευση από theBox »

Corum Jhaelen Irsei έγραψε: Παρ 28 Δεκ 2018, 22:49 @theBox
Ο φωτογραφος δεν ζητησε ποτε χρηματα απο τους ΑΕ. Ποτε ομως.
Ζητησε χρηματα απο την τυπισσα με τις μπλουζες και επαναλαμβανω ειχε καθε δικαιωμα να το κανει και το εκανε με αξιοσημειωτα εντιμο τροπο.
Τα υπολοιπα, τα εχει ειδη γραψει ο Scrollkeeper και εγω σε παραπανω ποστς.
Ναι σωστα, απλά η Marta προώθησε τα μαιλς στους ΑΕ στη συνεχεια κι απο εκει αρχισαν οι χοντραδες. Mea Culpa.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Arch Enemy, Marta Gabriel + Photography Drama

Δημοσίευση από rbrigade »

Scrollkeeper έγραψε: Παρ 28 Δεκ 2018, 22:22 Το ότι οι Foo Fighters κάνουν ότι κάνουν στους φωτογράφους γιατί οι "φωτογράφοι είναι μουνόπανα" πιο πολύ μου βγάζει σε νταβατζιλίκι απο μερια ΑΕ παρά σε επιχείρημα.
Οι Foo Fighters δεν το κάνουν επειδή οι φωτογράφοι είναι μουνόπανα (δεν είπε κανείς κάτι τέτοιο), αλλά επειδή δεν υπάρχει κανένας μας κανένας λόγος να βγάζουν φράγκα στην πλάτη της μπάντας. Αν εγώ σαν μπάντα μπορώ να προσλάβω έναν φωτογράφο με μεροκάματο και να έχω τα δικαιώματα των φωτογραφιών γιατί να επιτρέψω σε όποιον γουστάρει να μπαίνει και να τραβάει όσες φωτογραφίες θέλει και να τις πουλάει όσο θέλει και να τα τσεπώνει όλα αυτός; Στην προκειμένη περίπτωση θα πουληθεί αποκλειστικά η τέχνη του φωτογράφου ή περισσότερο η εικόνα του καλλιτέχνη; Άμα είναι έτσι μπορώ να διασκευάζω όσα τραγούδια θέλω και να πουλάω δίσκους με τις διασκευές χωρίς να αποδίδω δικαιώματα. Δεν είναι όμως έτσι. Επειδή το τραγούδι είναι αλλουνού πρέπει και άδεια να πάρω και δικαιώματα να αποδώσω. Επίσης μπορεί να με προσλάβουν με το μεροκάματο να ηχογραφήσω και η σύμβαση να προβλέπει ότι δεν έχω περαιτέρω δικαιώματα. Κατ' αναλογία είναι το ίδιο με τις φωτογραφίες. Καλά κάνουν οι Foo Fighters. Οι φωτογραφίες τους έχουν αξία επειδή είναι αυτοί μέσα. Αν ήμουν εγώ στην φώτο, που δεν με ξέρει η μάνα μου, όση τέχνη και να έβαζε ο φωτογράφος η φωτογραφία δεν θα άξιζε μία.
Scrollkeeper έγραψε: Παρ 28 Δεκ 2018, 22:22 Τέλος αυτό για τα μπλοκάκια που λες, μια χαρά γίνεται και στην Ελλάδα αλλά κανείς δεν το κάνει. Ακόμα και μισθωτός να είσαι, ο νόμος σου δίνει την δυνατότητα να κόψεις δαπάνες μέχρι 7Κ/ετος (ή 10Κ αν θυμάμαι καλά) χωρίς να έχεις βιβλία. Και είσαι μια χαρά νόμιμος.
Εδώ δεν πολυκατάλαβα τι λες. Το σωστό είναι για ό,τι τσεπώνεις να αποδίδεις φόρο. Ο μισθωτός έχει δικαίωμα να κόψει μπλοκάκι μέχρι ένα ποσό, αλλά αυτό το ποσό μπαίνει στο συνολικό εισόδημα και φορολογείται. Αν τα έχει τσεπώσει και δεν τα δηλώσει υπάρχει θέμα.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Arch Enemy, Marta Gabriel + Photography Drama

Δημοσίευση από rbrigade »

Corum Jhaelen Irsei έγραψε: Παρ 28 Δεκ 2018, 22:45 Δεν παραφερομαι, (αν το λες σε εμενα), ουτε ξαδερφος μου ειναι ουτε φωτογραφος ειμαι.
Δεν χρειαζεται να συμβαινει τιποτα απο τα δύο (ή και οτιδηποτα αλλο) για πω αυτο που νομιζω οτι ειναι σωστο.
Επισης δεν θιχτηκα. Μου κανει αρνητικη εντυπωση ο σχολιασμος σου. Δεν θιγομαι προσωπικα ομως.

Απλα σου λεω οτι μπορει να κανεις λαθος με μια αρκετα μεγαλη πιθανοτητα και καλο θα ηταν να μη σχολιαζεις με αυτον τον τροπο.
Το ιδιο που λες και εσυ για ολο τον υπολοιπο κοσμο και τα σχολια του.

Ουτε προσπαθω να σε θιξω, ουτε προσπαθω να καταφερθω αρνητικα εναντια σου σε καμια περιπτωση.

Απλα νομιζω οτι κανεις λαθος. Τιποτα παραπανω και τιποτα λιγοτερο.
Φάνηκε σαν να τα πήρες λίγο με αυτό το ''άραξε στα κυβικά σου''. Στην τελική βρίζω έναν τύπο στην άλλη άκρη του κόσμου που δεν συμμετέχει στην συζήτηση. Σαν να έγραφα ''μαλάκα Τσίπρα'' ή ''μαλάκα Μητσοτάκη'' σε μια πολιτική συζήτηση. Δεν νομίζω ότι είναι τόσο τραγικό. Έτσι τον βλέπω, έτσι τον περιγράφω. Δεν έθιξα κάποια κατηγορία ανθρώπων ή επαγγελματιών, αλλά τον συγκεκριμένο, για τον συγκεκριμένο τρόπο χειρισμού της φάσης.
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Arch Enemy, Marta Gabriel + Photography Drama

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

rbrigade έγραψε: Παρ 28 Δεκ 2018, 22:39 Εσένα σου φαίνεται ηθικό δηλαδή να έχω φτιάξει εγώ ένα ρούχο, να το βλέπω σε φώτο ανεβασμένο στο προφίλ της μπάντας ή οπουδήποτε και να το ταγκάρω ή να το πσοτάρω στο προφίλ μου και να με κυνηγάει ο άλλος να τον πληρώσω; Τι λέτε ρε παιδιά; Σιγά τα εκατομμύρια που θα έβγαζε η Μάρτα από την φώτο...
Δεν είναι θέμα εκατομμυρίων. Ακόμα κ η ίδια η Μάρτα παραδέχτηκε πως μπορεί να φαίνεται έτσι, οπότε δεν καταλαβαίνω που είναι το παράλογο. Σε αντίστοιχες περιπτώσεις και σε άλλους κλάδος, όταν κάποιος δημιουργός θέλει να δείξει ένα προϊόν που έφτιαξε για κάποιον διάσημο είτε από υπερηφάνεια, είτε για λόγους διαφήμισης, τότε ή πληρώνει καλλιτέχνη κ φωτογράφο για φωτογραφίες ή ένα μοντέλο για να ντουμπλάρει το διάσημο με συνοδευτική λεζάντα κλπ. Έτσι είναι το σωστό από πάντα. Το γεγονός πως πέφτουνε ατάκες "όλοι είμαστε αδέλφια στη μουσική που ακούμε οπότε τσιλαρετε" όσο περνούν τα χρόνια μου ακούγεται όλο και πιο αστείο. Στην τελική μπιζνα είναι όλα που λέει κ ο [mention]LuciferSteele[/mention]. Απλά σε κάποιους που φαίνεται ανούσιο το να πληρώσεις φωτογράφο που απλά δεν είναι.

Φωτογράφος που έχει δικό του στούντιο και καλυπτε το λάβι για τον τύπο όταν παίζαμε μας είχε πει "Παιδιά σας τραβάω φώτος όσο παιζετε και με Χ ποσό ανα κομμάτι αγοράζεται όποια και ΑΝ θέλετε". Όταν μας έστειλε τις φώτος μετά από μέρες για να διαλέξουμε, καταλήξαμε στο να μην αγοράσουμε τπτ. Με την λογική του [mention]rbrigade[/mention] θα έπρεπε να τις χρησιμοποιήσουμε όλες τσάμπα γιατί έδειχναν τις μουτσούνες μας :D Για προφανείς λόγους δεν το κάναμε γιατί δεν δουλεύει έτσι η φάση.

[mention]theBox[/mention] το ιντερνετ δουλεύει σε μεγαλο ποσοστό "μαύρα" σε ότι αφορά τα copyrights. Μια απλή αναζήτηση σε τορεντάδικα θα σε πείσει :D :D :D Ο μόνος λόγος που το αφήνουν να δουλεύει έτσι, είναι γιατί τα κέρδη είναι περισσότερα από τα ρίσκα. Για παράδειγμα μια εταιρεία μπορεί να μηνύσει ή να απαιτήσει από το FB να κλείσει το λογαριασμό μου αν παραβιάσω κάποιο από τα πνευματικά τους δικαιώματα (πχ ανεβάσω μια ταινία στο προφίλ μου). Πλέον έχουν καταλάβει οτι ο αποκλεισμός τους κάνει μεγαλύτερο κακό παρά καλό κ ψάχνουν τρόπους για να εκμεταλευτούν την παρανομη δραστηριότητα (πχ Google Play Music links κατω από μουσικά videos στο YouTube).

Ακόμα και αυτό που λένε πως "κάναμε repost με τα tags και το κατεβάσαμε" απαγορεύεται από τους κανονισμούς του Instagram. Για να είσαι σωστός πρέπει να πάρεις ρητή αδεια από τον δημιουργό. Κοινώς όλη η φαση είναι μια γκρίζα ζωνη τύπου "Ελλαδισταν" που δουλεύει έτσι γιατί απλα βολεύει κάποιους προς το παρόν.
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Arch Enemy, Marta Gabriel + Photography Drama

Δημοσίευση από rbrigade »

Μην μπερδεύεις την δημοσιοσχετίστικη συγγνώμη επειδή ο άλλος προκάλεσε επικοινωνιακή καταιγίδα, με την ουσία της υπόθεσης. Αν δε μου φέρετε συμβόλαιο που να λέει ότι οι μπάντες του φεστιβάλ παραιτούνται των δικαιωμάτων της εικόνας τους υπέρ του χ,ψ φωτογράφου που συνεργάζεται με τον διοργανωτή δεν δέχομαι ότι έχει αποκλειστικά δικαιώματα στην φώτο ο φωτογράφος και κανένα δικαίωμα η μπάντα ή όσων η πνευματική δημιουργία απεικονίζεται στις φώτο.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Arch Enemy, Marta Gabriel + Photography Drama

Δημοσίευση από theBox »

Scrollkeeper έγραψε: Παρ 28 Δεκ 2018, 23:11 Ακόμα και αυτό που λένε πως "κάναμε repost με τα tags και το κατεβάσαμε" απαγορεύεται από τους κανονισμούς του Instagram. Για να είσαι σωστός πρέπει να πάρεις ρητή αδεια από τον δημιουργό. Κοινώς όλη η φαση είναι μια γκρίζα ζωνη τύπου "Ελλαδισταν" που δουλεύει έτσι γιατί απλα βολεύει κάποιους προς το παρόν.
Αυτο βασικα ήθελα να μάθω. Επισης, μολις τελειωσα να βλέπω το βιντεακι του φωτογραφου (δεν το ειχα δει αρχικα, ειχα διαβασει μονο Αντζελα και Αλισσα). Σαν καλά να τα λεει...ειδικα απο τη στιγμη που όπως τελικα πολυ σωστα ειπατε και εσυ και ο [mention]Corum Jhaelen Irsei[/mention] λεφτα ζητησε μονο απο τον σχεδιαστη/εμπορο και οχι απο τη μπάντα η αλλους φανς. Και βασικα ποια λεφτα...100ε δωρεα σε ινστιτουτο ερευνας κατα του καρκινου.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Arch Enemy, Marta Gabriel + Photography Drama

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Ρε συ [mention]rbrigade[/mention] προφανώς και οι φώτος πουλάνε γιατί έχουν μέσα τους FOO FIGHTERS αλλά όχι ΜΟΝΟ για αυτό. Πουλάνε και γιατί κάποιος τις τραβάει. Είναι σαν να λέμε πως οι γαλέρες παλιά πήγαιναν από το σημείο Α στο σημείο Β γιατί κάποιος το σχεδιάσε στο χαρτί κ όχι γιατί κάποιοι τραβούσαν κουπί στα αμπάρια. Η φωτογραφία έχει μια τιμή, μια αξία κ μια υπεραξία που δεν καθορίζονται μόνο από αυτούς που βρίσκονται μπροστά στο φακό, αλλά και από αυτούς πίσω από αυτόν.
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3370
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Arch Enemy, Marta Gabriel + Photography Drama

Δημοσίευση από Priamos »

Κλασσικες ιντερνετικες διενεξεις: Τσακωνομαστε για πραγματα που δεν ξερουμε και δεν μας αφορουν. :D :D
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Arch Enemy, Marta Gabriel + Photography Drama

Δημοσίευση από theBox »

rbrigade έγραψε: Παρ 28 Δεκ 2018, 23:19 Μην μπερδεύεις την δημοσιοσχετίστικη συγγνώμη επειδή ο άλλος προκάλεσε επικοινωνιακή καταιγίδα, με την ουσία της υπόθεσης. Αν δε μου φέρετε συμβόλαιο που να λέει ότι οι μπάντες του φεστιβάλ παραιτούνται των δικαιωμάτων της εικόνας τους υπέρ του χ,ψ φωτογράφου που συνεργάζεται με τον διοργανωτή δεν δέχομαι ότι έχει αποκλειστικά δικαιώματα στην φώτο ο φωτογράφος και κανένα δικαίωμα η μπάντα ή όσων η πνευματική δημιουργία απεικονίζεται στις φώτο.
Ειναι απλο παντως. Αν ΔΕΝ υπηρχε ο εν λογω φωτογραφος εκει, θα υπηρχε αυτη η φωτο για να μοστραρει στα σοσιαλ? Οχι. Αρα αν δεν θες να τους πληρώσεις, μηπως να εχεις δικους σου υπαλλήλους φωτογραφους και να παιζεις μπάλα μονο με το δικο τους υλικο?
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Arch Enemy, Marta Gabriel + Photography Drama

Δημοσίευση από theBox »

Priamos έγραψε: Παρ 28 Δεκ 2018, 23:25 Κλασσικες ιντερνετικες διενεξεις: Τσακωνομαστε για πραγματα που δεν ξερουμε και δεν μας αφορουν. :D :D
You make it sound like it's a bad thing! :D :D :D
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3370
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Arch Enemy, Marta Gabriel + Photography Drama

Δημοσίευση από Priamos »

theBox έγραψε: Παρ 28 Δεκ 2018, 23:26
Priamos έγραψε: Παρ 28 Δεκ 2018, 23:25 Κλασσικες ιντερνετικες διενεξεις: Τσακωνομαστε για πραγματα που δεν ξερουμε και δεν μας αφορουν. :D :D
You make it sound like it's a bad thing! :D :D :D
Χαχα...οπως τη βρισκει κανεις...
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Arch Enemy, Marta Gabriel + Photography Drama

Δημοσίευση από rbrigade »

theBox έγραψε: Παρ 28 Δεκ 2018, 23:25
rbrigade έγραψε: Παρ 28 Δεκ 2018, 23:19 Μην μπερδεύεις την δημοσιοσχετίστικη συγγνώμη επειδή ο άλλος προκάλεσε επικοινωνιακή καταιγίδα, με την ουσία της υπόθεσης. Αν δε μου φέρετε συμβόλαιο που να λέει ότι οι μπάντες του φεστιβάλ παραιτούνται των δικαιωμάτων της εικόνας τους υπέρ του χ,ψ φωτογράφου που συνεργάζεται με τον διοργανωτή δεν δέχομαι ότι έχει αποκλειστικά δικαιώματα στην φώτο ο φωτογράφος και κανένα δικαίωμα η μπάντα ή όσων η πνευματική δημιουργία απεικονίζεται στις φώτο.
Ειναι απλο παντως. Αν ΔΕΝ υπηρχε ο εν λογω φωτογραφος εκει, θα υπηρχε αυτη η φωτο για να μοστραρει στα σοσιαλ? Οχι. Αρα αν δεν θες να τους πληρώσεις, μηπως να εχεις δικους σου υπαλλήλους φωτογραφους και να παιζεις μπάλα μονο με το δικο τους υλικο?
Αυτό κάνουν οι Foo Fighters, αλλά δεν αρέσει στον φωτογράφο και στον Scroll! :D :D :D :D
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Arch Enemy, Marta Gabriel + Photography Drama

Δημοσίευση από rbrigade »

theBox έγραψε: Παρ 28 Δεκ 2018, 23:26
Priamos έγραψε: Παρ 28 Δεκ 2018, 23:25 Κλασσικες ιντερνετικες διενεξεις: Τσακωνομαστε για πραγματα που δεν ξερουμε και δεν μας αφορουν. :D :D
You make it sound like it's a bad thing! :D :D :D
Θες να πεις ότι δεν φτιάχτηκε γι' αυτόν τον λόγο το forum;;;;;;;; :!: :!: :!: :!: :?: :?: :?: :?: :S :S :S :S
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Arch Enemy, Marta Gabriel + Photography Drama

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

rbrigade έγραψε: Παρ 28 Δεκ 2018, 23:19 Αν δε μου φέρετε συμβόλαιο που να λέει ότι οι μπάντες του φεστιβάλ παραιτούνται των δικαιωμάτων της εικόνας τους υπέρ του χ,ψ φωτογράφου που συνεργάζεται με τον διοργανωτή δεν δέχομαι ότι έχει αποκλειστικά δικαιώματα στην φώτο ο φωτογράφος και κανένα δικαίωμα η μπάντα ή όσων η πνευματική δημιουργία απεικονίζεται στις φώτο.
Δεν είπα ότι παραιτούνται, είπα ότι παραχωρούν δικαιώματα στον διοργανωτή για ότι αφορά το promo της διοργάνωσης. Ακόμα και τα poster με τα artwork που βλέπεις για τις διαφορες συναυλίες, είναι αποτέλεσμα κάποιας σύμβασης παραχώρησης/εκμετάλλευσης δικαιωμάτων από τον δημιουργό. Μπορεί να μην είναι απευθείας μεταξύ μπάντα <-> καλλιτέχνη, αλλά με κάποιο agency (που στο 99% των περιπτώσεων αυτό είναι). Τελος δεν μιλάμε για φεστιβάλ επιπέδου Bat City και μπάντες επίπεδου 200 άτομα στη καλύτερη των περιπτώσεων. Και ακόμα πιο τέλος, δεν έχει να κάνει με την Μάρτα, την κάθε Μάρτα και τους Arch Enemy. Είναι ένα γενικότερο "πλαίσιο" στο οποίο λειτουργούν τα πραγματα. Εσένα κ μένα που είμαστε οπαδοί δεν μας επηρεάζει, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει πρόβλημα.
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”