Arch Enemy, Marta Gabriel + Photography Drama

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Arch Enemy, Marta Gabriel + Photography Drama

Δημοσίευση από rbrigade »

Zippo άμα θες μπορώ να σου μάθω κιάλλα! :D :D :D
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8724
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Arch Enemy, Marta Gabriel + Photography Drama

Δημοσίευση από Zippo190 »

rbrigade έγραψε: Σάβ 29 Δεκ 2018, 13:05 Μπορεί να τον έφτιαξα στο δαιδαλώδες μυαλό μου, αλλά απ' ότι βλέπω μάλλον καλά τα λέω

http://www.wordreference.com/engr/spot+on
δηλαδή δεν τον διάβασες πχ στο Vice; :twisted:
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Arch Enemy, Marta Gabriel + Photography Drama

Δημοσίευση από rbrigade »

Η μανία σου να κυνηγάς κατά φαντασίαν επιρροές από Vice συγκρίνεται μόνο με την μανία του Vice να βρίσκει παντού φασισμό, φαλλοκρατία κτλ
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8724
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Arch Enemy, Marta Gabriel + Photography Drama

Δημοσίευση από Zippo190 »

Απλά μου κάνει εντύπωση η χρήση τέτοιων προχωρημένων όρων. B) Δηλαδή ούτε και εγώ δεν τα ξέρω αυτά....
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14658
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Arch Enemy, Marta Gabriel + Photography Drama

Δημοσίευση από CountRaven »

Scrollkeeper έγραψε: Σάβ 29 Δεκ 2018, 12:54
rbrigade έγραψε: Σάβ 29 Δεκ 2018, 12:31 Να πληρωθεί από κάποιον που δεν έχει δικαιώματα στην φώτο. Εγώ θεωρώ ότι η Marta έχει δικαιώματα στην φώτο αφού απεικονίζεται δημιουργία της. Και η ''εμπορική χρήση'' που έκανε είναι της πλάκας και το ποσό που ζητάει είναι εντελώς δυσανάλογο.
Το τι θεωρούμε εσύ και εγώ που είμαστε στην απέξω για τα ποσά κλπ δεν εχει σημασία. Όπως επίσης δεν εχει σημασία το αν θεωρούμε πως η εμπορική χρήση ήταν της πούτσας ή όχι από τη στιγμή που έγινε. Απλά να σου πω πως για να χτίσεις 10Κ followers στο instagram πρέπει να πληρώσεις μερικές εκατοντάδες ευρώ σε μαρκετίστα, ενώ το να παρεις επαγγελματικό εξοπλισμό φωτογραφου θελει απο μερικά εώς αρκετά χιλιάρικα, οπότε κάποια βάση έχει το νούμερο που ζητά ο τύπος.
CountRaven έγραψε: Σάβ 29 Δεκ 2018, 12:44 Να πληρωθεί. Εφόσον κάποιος θέλει να αγοράσει αυτό που πουλάει. Δεν ήθελε κανένας από τους εμπλεκόμενους προφανώς, οπότε το έβγαλε ο ίδιος στη φόρα και άρχισε το ντράμα.
Δλδ πάω σε μια ταβέρνα, παραγγέλνω τον άπατο, ξεκινάω τρώω και όταν μου ζητάνε τον λογαριασμό λέω "παρτε πίσω τα αποφάγια, τελικά δεν πεινάω τόσο". Λίγο νιονιο να είχαν οι εμπλεκόμενοι και να μην πηγαιναν να τη βγαλουν στο τσαμπα τώρα θα μιλούσαμε για άλλα πράγματα :D
Κάπου χάνεται το connrction στη κουβέντα νομίζω.. Κουράζομαι και εύκολα λόγω ηλικίας οπότε το σταματώ εδώ.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Arch Enemy, Marta Gabriel + Photography Drama

Δημοσίευση από rbrigade »

Scrollkeeper έγραψε: Σάβ 29 Δεκ 2018, 12:54 Δλδ πάω σε μια ταβέρνα, παραγγέλνω τον άπατο, ξεκινάω τρώω και όταν μου ζητάνε τον λογαριασμό λέω "παρτε πίσω τα αποφάγια, τελικά δεν πεινάω τόσο". Λίγο νιονιο να είχαν οι εμπλεκόμενοι και να μην πηγαιναν να τη βγαλουν στο τσαμπα τώρα θα μιλούσαμε για άλλα πράγματα :D
Νομίζω είναι πολύ ατυχής η αναλογία σου...

Πιο κοντά θα ήταν κάτι τέτοιο:
Α) Σκάω στον Λούβρο, φωτογραφίζω την Μόνα Λίζα και έχω την απαίτηση να με πληρώσει ο Λούβρος επειδή έκανε repost την φώτο μου στο instragram

Β) Κάνω μια διασκευή Metallica και την ανεβάζω youtube και στο βιντεάκι βάζω και το logo των Metallica και μετά κυνηγάω τον τύπο που έφτιαξε το logo για πνευματικά δικαιώματα επειδή re-πόσταρε την διασκευή μου

Πραγματικά η φάση είναι εντελώς γελοία...
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Arch Enemy, Marta Gabriel + Photography Drama

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

rbrigade έγραψε: Σάβ 29 Δεκ 2018, 16:38 Α) Σκάω στον Λούβρο, φωτογραφίζω την Μόνα Λίζα και έχω την απαίτηση να με πληρώσει ο Λούβρος επειδή έκανε repost την φώτο μου στο instragram
Κανονικά αν είσαι το μουσείο του Λούβρου θα πρέπει να κάνεις ότι έκανε κ το Airbnb στη φώτο που παρέθεσα: να ζητήσεις άδεια για να αναδημοσιεύσεις, αλλιώς ο άλλος έχει δικαίωμα να απαιτήσει αποζημίωση. Δεν είναι χάπατα στο Airbnb για να κάνουν ότι κάνουν. Υπάρχει νομικό πλαίσιο και είναι και στα Τερμς του instagram και είναι τόσο απλό. Αν δεν θες να το δεχτείς σαν πραγματικότητα, σεβαστό. Το οτι όλοι οδηγουν στη ΛΕΑ χωρίς να τρωνε κληση, δεν το κάνει αυτόματα νόμιμο.
rbrigade έγραψε: Σάβ 29 Δεκ 2018, 16:38 Β) Κάνω μια διασκευή Metallica και την ανεβάζω youtube και στο βιντεάκι βάζω και το logo των Metallica και μετά κυνηγάω τον τύπο που έφτιαξε το logo για πνευματικά δικαιώματα επειδή re-πόσταρε την διασκευή μου
Βασικά νομικά θα έτρωγες πόρτα γιατί εσύ πρώτος έκανες χρήση κατοχυρωμένου λογότυπου χωρίς άδεια :D :D :D Είναι ακριβώς το ίδιο με το να πουλήσεις bootleg μπλούζα συγκροτήματος. Άλλο που οι μπάντες δεν κηνυγάνε γιατί δεν εχουν πάντα συμφέρον.

Τεσπα, τα πνευματικά δικαιώματα δεν λειτουργούν όπως το αντιλαμβάνεσαι. Το ότι ο φωτογραφος είναι κ λίγο ντραμα κουιν δεν δικαιολογεί την άλλη πλευρα, ούτε του αναιρεί το δίκιο του.
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Arch Enemy, Marta Gabriel + Photography Drama

Δημοσίευση από LuciferSteele »

πρώτον έχουμε υπερεκτιμήσει τη φάση "φωτογράφος σε συναυλία" και τι δικαιώματα έχει πάνω στην εικόνα επειδή έκανε απλά ένα κλικ! ούτε το φωτισμό επιμελήθηκε, ούτε το αντικείμενο πόζαρε ή ντύθηκε σύμφωνα με τις υποδείξεις του. δεν είναι στο ατελιέ του λοιπόν για να έχει δημιουργικό έλεγχο. ΤΙΠΟΤΑ πάνω στη φώτο δεν του ανήκει λοιπόν. οπότε το να βγαίνεις και να εκβιάζεις για φράγκα είναι εξ αρχής κατακριτέο. θεμιτό να ζητήσεις φράγκα και θεμιτό να φας πόρτα. όλα στο παιχνίδι είναι. άσε την πουστίτσα με το donation, κλασσική περίπτωση πισινής για να βγει και ευαίσθητη ψυχή. αυτά είναι επικοινωνιακά τρικ και ο τύπος έπαιξε το παιχνίδι του σωστά.
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
White Wolf

Arch Enemy, Marta Gabriel + Photography Drama

Δημοσίευση από White Wolf »

Ειναι το τελευταιο μου σχολιο στη φαση.

Ο τυπος εκανε 6 μηνες να το δημοσιοποιησει γιατι στο ενδιαμεσο εκανε χημειοθεραπειες. Και το donation ειναι ακριβως για τον ιδιο λογο.

Οπως και να το φερετε, οπως και να το πειτε, ειτε βαλετε μεσα μεταλικα, λουβρο, φωτισμους, ολα μαζι και ξεχωρα.
Αν βγαλεις μια φωτογραφια, εχεις τα δικαιωματα της, με οτι αυτο σημαινει. Τον κωλο σας κατω να χτυπατε, το ετος 2018 αυτο ισχυει.

Απο κει και περα, το οτι εχεις τα δικαιωματα μιας φωτογραφιας, δεν σημαινει:
1) Οτι ειναι νομιμο που την τραβηξες.
2) Οτι μπορεις να την πουλησεις.
3) Οτι αν μπορεις να την πουλησεις καποιος πρεπει να την αγορασει.

Επισης οταν καποιος δημοσιοποιει μια φωτογραφια που εχει βγαλει δεν χανει τα δικαιωματα που εχει σε αυτην.
Οποτε, ουτε το "την εβγαλε στη φορα και εχασε το παιχνιδι" δεν παιζει σχετικα με τα δικαιωματα του.

Βεβαια, το οτι την εβγαλε στη φορα σημαινει αλλα
και μπορεις να του κανεις παπαδες, ειδικα να την εχει βγαλει παρανομως, αλλα αυτο ειναι μια αλλη ιστορια.

Η προσωπικη θεωρηση του καθενος πανω στο θεμα των δικαιωματων δυστυχως εχει σχεδον μηδαμινη σημασια.
Σημασια εχει το τι ισχυει, και επειδη εχω ασχοληθει, παραθετω αυτα που ισχυουν και οχι την προσωπικη μου αποψη, αυτο που θεωρω δικαιο κλπ κλπ.
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8724
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Arch Enemy, Marta Gabriel + Photography Drama

Δημοσίευση από Zippo190 »

διαβάζοντας και εδώ: http://www.blabbermouth.net/news/the-ag ... nai-Z9SHTg νιώθω ότι η Αλίσσα δεν έχει γνωρίσει τον έρωτα ακόμα.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
White Wolf

Arch Enemy, Marta Gabriel + Photography Drama

Δημοσίευση από White Wolf »

I think that this is a job for CAPTAIN ZIPPO!
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8724
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Arch Enemy, Marta Gabriel + Photography Drama

Δημοσίευση από Zippo190 »

Corum Jhaelen Irsei έγραψε: Σάβ 29 Δεκ 2018, 18:46 I think that this is a job for CAPTAIN ZIPPO!
με τέτοιες ανακοινώσεις ΔΕΝ ΜΠΛΕΚΕΙΣ.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
White Wolf

Arch Enemy, Marta Gabriel + Photography Drama

Δημοσίευση από White Wolf »

Zippo190 έγραψε: Σάβ 29 Δεκ 2018, 18:56
Corum Jhaelen Irsei έγραψε: Σάβ 29 Δεκ 2018, 18:46 I think that this is a job for CAPTAIN ZIPPO!
με τέτοιες ανακοινώσεις ΔΕΝ ΜΠΛΕΚΕΙΣ.
Ακομα και αν εισαι ο CAPTAIN ZIPPO???
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8724
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Arch Enemy, Marta Gabriel + Photography Drama

Δημοσίευση από Zippo190 »

Corum Jhaelen Irsei έγραψε: Σάβ 29 Δεκ 2018, 19:03
Zippo190 έγραψε: Σάβ 29 Δεκ 2018, 18:56
Corum Jhaelen Irsei έγραψε: Σάβ 29 Δεκ 2018, 18:46 I think that this is a job for CAPTAIN ZIPPO!
με τέτοιες ανακοινώσεις ΔΕΝ ΜΠΛΕΚΕΙΣ.
Ακομα και αν εισαι ο CAPTAIN ZIPPO???
είσαι κάπταιν όχι βλάκας :|
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Arch Enemy, Marta Gabriel + Photography Drama

Δημοσίευση από rbrigade »

Corum Jhaelen Irsei έγραψε: Σάβ 29 Δεκ 2018, 18:43 Ειναι το τελευταιο μου σχολιο στη φαση.

Ο τυπος εκανε 6 μηνες να το δημοσιοποιησει γιατι στο ενδιαμεσο εκανε χημειοθεραπειες. Και το donation ειναι ακριβως για τον ιδιο λογο.

Οπως και να το φερετε, οπως και να το πειτε, ειτε βαλετε μεσα μεταλικα, λουβρο, φωτισμους, ολα μαζι και ξεχωρα.
Αν βγαλεις μια φωτογραφια, εχεις τα δικαιωματα της, με οτι αυτο σημαινει. Τον κωλο σας κατω να χτυπατε, το ετος 2018 αυτο ισχυει.

Απο κει και περα, το οτι εχεις τα δικαιωματα μιας φωτογραφιας, δεν σημαινει:
1) Οτι ειναι νομιμο που την τραβηξες.
2) Οτι μπορεις να την πουλησεις.
3) Οτι αν μπορεις να την πουλησεις καποιος πρεπει να την αγορασει.

Επισης οταν καποιος δημοσιοποιει μια φωτογραφια που εχει βγαλει δεν χανει τα δικαιωματα που εχει σε αυτην.
Οποτε, ουτε το "την εβγαλε στη φορα και εχασε το παιχνιδι" δεν παιζει σχετικα με τα δικαιωματα του.

Βεβαια, το οτι την εβγαλε στη φορα σημαινει αλλα
και μπορεις να του κανεις παπαδες, ειδικα να την εχει βγαλει παρανομως, αλλα αυτο ειναι μια αλλη ιστορια.

Η προσωπικη θεωρηση του καθενος πανω στο θεμα των δικαιωματων δυστυχως εχει σχεδον μηδαμινη σημασια.
Σημασια εχει το τι ισχυει, και επειδη εχω ασχοληθει, παραθετω αυτα που ισχυουν και οχι την προσωπικη μου αποψη, αυτο που θεωρω δικαιο κλπ κλπ.
Πρώτον δεν χρειάζεται να τσαντίζεσαι, συζήτηση γίνεται.
Δεύτερον δεν θα μυρίσουμε τα νύχια μας γιατί άργησε 6 μήνες να το δημοσιοποιήσει ούτε είμαστε υποχρεωμένοι να γνωρίζουμε τον ιατρικό του φάκελο. Περαστικά του λοιπόν εφόσον έχει τόσο σοβαρό θέμα υγείας. Είναι όμως ψιλοάσχετο με την συζήτηση.
Τρίτον δεν μπορείς να λες ότι κάποιος έχει τα δικαιώματα μιας φωτογραφίας αλλά δεν μπορεί να την πουλήσει. Δεν στέκει. Αν έχεις τα δικαιώματα την πουλάς κιόλας. Αυτό σημαίνει έχω τα δικαιώματα.
Τέταρτον αν ισχύει το 1-2-3 που γράφεις τότε γιατί δημιουργεί θέμα ο τύπος;
Πέμπτον αν πραγματικά γνωρίζεις τι ισχύει ΝΟΜΙΚΑ (και όχι έτσι μου είπε ένας φίλος φωτογράφος ή κάτι παρόμοιο, δεν ξέρω από που αντλείς αυτήν την γνώση) τότε πες μας ποιος νόμος τα ρυθμίζει αυτά και τι ακριβώς λέει.

Επειδή έγραψα σε κάποιο από τα προφίλ των εμπλεκομένων ένα σχόλιο και ανάμεσα στις διάφορες απαντήσεις κάποιος μου πόσταρε μια ντιρεκτίβα της Ε.Ε. και με παρέπεμψε στο άρθρο 6, δείτε και σεις
https://eur-lex.europa.eu/legal-content ... ttWF3NiNGg
Photographs which are original in the sense that they are the authors own intellectual creation shall be protected κτλ κτλ

Μέχρι στιγμής δεν έχω δει από κανέναν να παρουσιάζει κάτι άλλο νομικό. Αυτό το κρίσιμο απόσπασμα λοιπόν με κάνει να συμπεραίνω ότι ο φωτογράφος δεν έχει αποκλειστικά διακιώματα της επίμαχης φωτογραφίας για τους λόγους που έχω εξηγήσει και που αναφέρει και ο Lucifer. Δεν έστησε το σκηνικό της φώτο, δεν καθοδήγησε το ''μοντέλο'' στις κινήσεις του, δεν το έντυσε κτλ. Έβαλε την τέχνη του, σεβαστό, αλλά μέχρι ενός σημείου. Το δικαίωμά του δεν μπορεί να επιβάλλεται στα δικαιώματα των υπολοίπων. Και εδώ έχει σημασία ότι συγκρούεται με το πρόσωπο που φωτογράφισε και με τον άνθρωπο που έφτιαξε το ρούχο που φοράει το πρόσωπο που απεικονίζεται. Δεν συγκρούεται με κάποιον άσχετο που δεν έχει λόγο στην φώτο.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”