Arch Enemy, Marta Gabriel + Photography Drama

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Arch Enemy, Marta Gabriel + Photography Drama

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

rbrigade έγραψε: Κυρ 30 Δεκ 2018, 20:16 Edit: Δεν μιλάει εδώ καν για παράγωγο έργο, αν υπάρχει απεικόνιση υπάρχει θέμα.
Δεν υπάρχει θέμα ξαναδιάβασε. Αν ήσουν πάντως δικηγόρος των ΑΕ τολμώ να πω πως θα τους είχες βάλει μέσα :D :D
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Arch Enemy, Marta Gabriel + Photography Drama

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Και για να σε προλάβω δες και το Fair Use: https://en.wikipedia.org/wiki/Fair_use που δίνει σε δημιουργούς τη δυνατότητα να δημιουργούν υλικό βασισμένο σε copyrighted content χωρίς να παραβιάζουν το νόμο. Αυτός είναι από τους μεγαλύτερους πυλώνες στον οποίο στηρίζουν τη δουλειά τους αρκετά κανάλι στο YouTube.
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Arch Enemy, Marta Gabriel + Photography Drama

Δημοσίευση από rbrigade »

Αυτά τα ''δεν καταλαβαίνεις'' έχουν αρχίσει να με κουράζουν... Το απόσπασμα λέει πολύ απλά ότι δεν μπορείς να απαιτήσεις authorship, πάνω στο οποίο βασίζεται και το copyright, αν το έργο σου είναι αναπαραγωγή ή απεικόνιση έργου που περιλαμβάνεται σε όσα ορίζονται ως εικαστικά έργα τέχνης. Ε τι να κάνουμε τώρα, η φωτογραφία δείχνει μια γυναίκα που φοράει ένα designer ρούχο.

Το edit μου δεν ξέρω γιατί το παρέθεσες, το έβαλα για να σου δείξω ότι στο κρίσιμο σημείο ο νόμος δεν αναφέρει την έννοια παράγωγο έργο αλλά αναπαραγωγή και απεικόνιση (φυσικά άλλο παράγωγο έργο και άλλο αναπαραγωγή, μην πεταχτεί κανείς και πει καμιά κοτσάνα).

Δεν με ενδιαφέρει αν έχεις άλλη άποψη, σεβαστή, δεν στερείσαι επιχειρημάτων, αλλά σε παρακαλώ μην ξαναπείς ότι δεν ξέρω τι διαβάζω, είναι σαν να με λες ηλίθιο. Ειδικά όταν μιλάμε για νόμους. Σαν να έρθω να σου πω έλα να σου γράψω κώδικα... Δεν ξέρω αν ήμουν δικηγόρος αν θα έχανα την δίκη αυτή, αλλά και να την έχανα αυτό δεν θα με έκανε ηλίθιο, απλά ηττημένο. Κάθε μέρα βγαίνουν δικαστικές αποφάσεις που δεν είναι ομόφωνες, αυτό σημαίνει ότι στα νομικά υπάρχουν πολλές διαφορετικές απόψεις. Και δεν μιλάμε για απόψεις καφενόβιων αλλά δικαστών που γνωρίζουν το αντικείμενο.

Και κάπου εδώ σταματάω και εγώ, έτσι και αλλιώς ότι είχα να πω το είπα, ότι ανέφερα για τον αγγλικό νόμο προβλέπεται και στον αμερικάνικο και λογικά στις περισσότερες χώρες, οπότε το point μου παραμένει αυτό που είναι. Αν πάνω στην συζήτηση εκνεύρισα κανέναν ζητώ συγγνώμη και αν υπέπεσα στο ίδιο σφάλμα που σου καταλογίζω πάλι ζητώ συγγνώμη. Αυτά.
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Arch Enemy, Marta Gabriel + Photography Drama

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Συγνώμη αν σε πρόσβαλα.

Ειλικρινά, δεν είχα σκοπό να σε θίξω - αναφερόμουν και σε μένα εξού και το "δεν καταλαβαίνουμε τι διαβάζουμε" - αλλά να καταρριψω το επιχείρημα σου το οποίο βασίζεται σε ένα νομικό κείμενο το οποίο βλέπεις για πρώτη φορά και ενδεχομένως να μην ερμηνεύεις σωστά, όχι γιατί δεν σου "κόβει", αλλά γιατί δεν είσαι εξοικιωμένος με αυτό. Αυτός είναι και ένας από τους λόγους που δεν με ψήνει όλο αυτό το copy/paste αποσπασμάτων και υπερανάλυσης κειμένων που είναι έξω από τα χωράφια μου.

Συμφωνώ και σε αυτό που λες για τους δικαστες/δικηγόρους. Αλλωστε δεν υπάρχει "χαμένη" υπόθεση, απλά την κερδίζει η άλλη πλευρά.

Ο μόνος λόγος που με ιντριγκάρει η όλη συζήτηση και με βλέπεις να συμμετέχω τόσο ένθερμα έχει να κάνει με το γεγονός πως όλα αυτά τα βλέπω κάθε μέρα σχεδόν, έχουν επηρεάσει την δουλειά μου κατα περιόδους και έχω ρίξει αρκετό διάβασμα για να αποφύγω άσχημες καταστάσεις.

Συγνώμη και παλι για το ύφος μου. Δεν έχω σκοπό ούτε να τη "βγω" σε εσένα, ούτε να το παίξω έξυπνος.
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Arch Enemy, Marta Gabriel + Photography Drama

Δημοσίευση από rbrigade »

Η σούμα από τα δύο τελευταία post είναι κάπως πιο gay απ' ότι θα ήθελα :D :D :D

Ακούγονται Primordial στα background ή μου φαίνεται;
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8724
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Arch Enemy, Marta Gabriel + Photography Drama

Δημοσίευση από Zippo190 »

Μισό λεπτό παίδες....

@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8724
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Arch Enemy, Marta Gabriel + Photography Drama

Δημοσίευση από Zippo190 »

το γλέντι δεν έχει τελειωμό.

@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Arch Enemy, Marta Gabriel + Photography Drama

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

rbrigade έγραψε: Κυρ 30 Δεκ 2018, 22:27 Ακούγονται Primordial στα background ή μου φαίνεται;
τελευταίες μέρες έχω λιώσει αυτό βασικά :D :D :D

They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Arch Enemy, Marta Gabriel + Photography Drama

Δημοσίευση από rbrigade »

Μόλις το κατέβασα, το προηγούμενο είχε κάτι δυνατά κομμάτια
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8724
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Arch Enemy, Marta Gabriel + Photography Drama

Δημοσίευση από Zippo190 »

Για να το ποθετηθώ και εγώ σοβαρά όμως πάνω στο θέμα θα πω τα εξής:

1. Δεν γνωρίζω ποιος έχει δίκιο και ποιος άδικο αλλά αυτό που χτυπάει είναι το πως αντιμετώπισε η κάθε μεριά το περιστατικό: ακόμα και ένας φτηνός απατεώνας να ήταν ο τυπάς η ορθή απάντηση σε μια τέτοια περίπτωση είναι ότι βάσει του τάδε νόμου και του τάθε προσθέματος είμαστε κατοχυρωμένοι για αυτές τις ενέργεις (και μπορούν να συνεχίσουν λέγοντας) αλλά λόγω καλής θέλησης θα κατεβάσουμε την φωτογραφία ή θα βρούμε μια συμβιβαστική λύση και θα κάνουμε και την δωρεά ώστε να είμαστε όλοι χαρούμενοι. Αντί για αυτό είχαμε μια απάντηση τύπου "πως σου φαίνεται φίλε που πλέον δεν θα τραβάς φωτογραφίες; Πονάει; Τσούζει" και λοιπές δικαιολογίες τις οποίες μετά τροποποίησαν. Μόνο η Μάρτα έδειξε μια στοιχειώδη ωριμότητα αντί να εκτοξεύει απειλές. Και μεταξύ μας μου φαίνεται πολύ άσχημο που ένα επαγγελματικό management δεν γνωρίζει πως αντιμετωπίζονται αυτές οι περιπτώσεις δεδομένου ότι δεν μιλάμε για μπάντα της πλάκας αλλά για μπάντα brand name με σπόνσορες κ.α. Οι ίδιοι έσκαψαν τον λάκο τους και έδωσαν πάτημα σε ένα τύπο που μπορεί και να είναι απατεώνας να τους γλεντήσει.

2. Η αντιμετώπιση του κόσμου: θεωρώ ότι όλοι οι εμπλεκόμενοι όπως και ο περισσότερος κόσμος είναι αρκετά ψημένοι στα παιχνίδια των μέσων μαζικής δικτύωσης και μπορούν να αντιληφθούν τι θέλει να βλέπει ο κόσμος σε βαθμό που εύκολα μεταπηδούν στο κάθε bandwagon* που τους προσφέρει δημοτικότητα, είτε είναι κάποιο περιστατικό, είτε ο θάνατος κάποιου γνωστού μουσικού, είτε να δηλώσουν φανατικοί οπαδοί μιας μπάντας που hypeάρεται, είτε απλά να βγάζουν φωτογραφίες δηλώνοντας πόσο χωμένοι στο metal είναι. Μου φαίνεται τραγελαφικό η μία να σταματάει μια επαγγελματική δραστηριότητα λόγω των μηνυμάτων λές και είναι κάτι πρωτοφανές για αυτούς. Στην τελική υπάρχουν αρχές, μπορούν να απευθυνθούν εκεί και δεδομένου ότι δεν μιλάμε για τυχάρπαστους ιδιώτες που μπορεί να βαλτώνουν από αυτά αλλά για έμπειρους επαγγελματίες που μπορούν να αντιμετωπίσουν μια τέτοια κατάσταση. Αντί για αυτό μυξοκλαίγονται σε φάση "λυπηθείτε μας" ενώ η Gassow δίνει πάτημα στον τύπο να τους γλεντάει ακόμα περισσότερο στα media.

3. Εννοείται ότι για κανένα λόγω δεν στηρίζω τα υβριστικά μηνύματα που εξαπολύονται προς κάθε μεριά, δεν χρειάζεται να λέμε τα αυτονόητα.

*https://www.urbandictionary.com/define. ... =Bandwagon
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
White Wolf

Arch Enemy, Marta Gabriel + Photography Drama

Δημοσίευση από White Wolf »

Zippo190 έγραψε: Δευ 31 Δεκ 2018, 09:39 ακόμα και ένας φτηνός απατεώνας να ήταν ο τυπάς η ορθή απάντηση σε μια τέτοια περίπτωση είναι ότι βάσει του τάδε νόμου και του τάθε προσθέματος είμαστε κατοχυρωμένοι για αυτές τις ενέργεις (και μπορούν να συνεχίσουν λέγοντας) αλλά λόγω καλής θέλησης θα κατεβάσουμε την φωτογραφία ή θα βρούμε μια συμβιβαστική λύση και θα κάνουμε και την δωρεά ώστε να είμαστε όλοι χαρούμενοι. Αντί για αυτό είχαμε μια απάντηση τύπου "πως σου φαίνεται φίλε που πλέον δεν θα τραβάς φωτογραφίες; Πονάει; Τσούζει" και λοιπές δικαιολογίες τις οποίες μετά τροποποίησαν. Μόνο η Μάρτα έδειξε μια στοιχειώδη ωριμότητα αντί να εκτοξεύει απειλές. Και μεταξύ μας μου φαίνεται πολύ άσχημο που ένα επαγγελματικό management δεν γνωρίζει πως αντιμετωπίζονται αυτές οι περιπτώσεις δεδομένου ότι δεν μιλάμε για μπάντα της πλάκας αλλά για μπάντα brand name με σπόνσορες κ.α. Οι ίδιοι έσκαψαν τον λάκο τους και έδωσαν πάτημα σε ένα τύπο που μπορεί και να είναι απατεώνας να τους γλεντήσει.
Ω ναι...
White Wolf

Arch Enemy, Marta Gabriel + Photography Drama

Δημοσίευση από White Wolf »

Thunderball clothing / Marta: The lady re-posted the picture and said ‘thank you for wearing my custom made outfit’ along with it. Copyright breach, as this can be interpreted as commercial use.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6262
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Arch Enemy, Marta Gabriel + Photography Drama

Δημοσίευση από theBox »

Zippo190 έγραψε: Δευ 31 Δεκ 2018, 09:39 Για να το ποθετηθώ και εγώ σοβαρά όμως πάνω στο θέμα θα πω τα εξής:

1. Δεν γνωρίζω ποιος έχει δίκιο και ποιος άδικο αλλά αυτό που χτυπάει είναι το πως αντιμετώπισε η κάθε μεριά το περιστατικό: ακόμα και ένας φτηνός απατεώνας να ήταν ο τυπάς η ορθή απάντηση σε μια τέτοια περίπτωση είναι ότι βάσει του τάδε νόμου και του τάθε προσθέματος είμαστε κατοχυρωμένοι για αυτές τις ενέργεις (και μπορούν να συνεχίσουν λέγοντας) αλλά λόγω καλής θέλησης θα κατεβάσουμε την φωτογραφία ή θα βρούμε μια συμβιβαστική λύση και θα κάνουμε και την δωρεά ώστε να είμαστε όλοι χαρούμενοι. Αντί για αυτό είχαμε μια απάντηση τύπου "πως σου φαίνεται φίλε που πλέον δεν θα τραβάς φωτογραφίες; Πονάει; Τσούζει" και λοιπές δικαιολογίες τις οποίες μετά τροποποίησαν. Μόνο η Μάρτα έδειξε μια στοιχειώδη ωριμότητα αντί να εκτοξεύει απειλές. Και μεταξύ μας μου φαίνεται πολύ άσχημο που ένα επαγγελματικό management δεν γνωρίζει πως αντιμετωπίζονται αυτές οι περιπτώσεις δεδομένου ότι δεν μιλάμε για μπάντα της πλάκας αλλά για μπάντα brand name με σπόνσορες κ.α. Οι ίδιοι έσκαψαν τον λάκο τους και έδωσαν πάτημα σε ένα τύπο που μπορεί και να είναι απατεώνας να τους γλεντήσει.

2. Η αντιμετώπιση του κόσμου: θεωρώ ότι όλοι οι εμπλεκόμενοι όπως και ο περισσότερος κόσμος είναι αρκετά ψημένοι στα παιχνίδια των μέσων μαζικής δικτύωσης και μπορούν να αντιληφθούν τι θέλει να βλέπει ο κόσμος σε βαθμό που εύκολα μεταπηδούν στο κάθε bandwagon* που τους προσφέρει δημοτικότητα, είτε είναι κάποιο περιστατικό, είτε ο θάνατος κάποιου γνωστού μουσικού, είτε να δηλώσουν φανατικοί οπαδοί μιας μπάντας που hypeάρεται, είτε απλά να βγάζουν φωτογραφίες δηλώνοντας πόσο χωμένοι στο metal είναι. Μου φαίνεται τραγελαφικό η μία να σταματάει μια επαγγελματική δραστηριότητα λόγω των μηνυμάτων λές και είναι κάτι πρωτοφανές για αυτούς. Στην τελική υπάρχουν αρχές, μπορούν να απευθυνθούν εκεί και δεδομένου ότι δεν μιλάμε για τυχάρπαστους ιδιώτες που μπορεί να βαλτώνουν από αυτά αλλά για έμπειρους επαγγελματίες που μπορούν να αντιμετωπίσουν μια τέτοια κατάσταση. Αντί για αυτό μυξοκλαίγονται σε φάση "λυπηθείτε μας" ενώ η Gassow δίνει πάτημα στον τύπο να τους γλεντάει ακόμα περισσότερο στα media.

3. Εννοείται ότι για κανένα λόγω δεν στηρίζω τα υβριστικά μηνύματα που εξαπολύονται προς κάθε μεριά, δεν χρειάζεται να λέμε τα αυτονόητα.

*https://www.urbandictionary.com/define. ... =Bandwagon
Εχεις φυσικα δικιο σε ΟΛΑ.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6262
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Arch Enemy, Marta Gabriel + Photography Drama

Δημοσίευση από theBox »

Corum Jhaelen Irsei έγραψε: Δευ 31 Δεκ 2018, 11:01 Thunderball clothing / Marta: The lady re-posted the picture and said ‘thank you for wearing my custom made outfit’ along with it. Copyright breach, as this can be interpreted as commercial use.
Θυμησε μου από που είναι αυτο;
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
White Wolf

Arch Enemy, Marta Gabriel + Photography Drama

Δημοσίευση από White Wolf »

Angela Gossow
on Sunday

Στο δευτερο μερος της τελευταιας δηλωσης της Μανατζερ των ΑΕ και την εχει ποσταρει ο Zippo παραπανω.

Οπως προειπα, ακομα και παρανομα (χωρις αδεια, που παραβιαζουν πνευματικη ιδιοκτησια αλλων κλπ κλπ), τραβηγμενες φωτογραφιες, συνεχιζουν να ειναι πνευματικη ιδιοκτησια του φωτογραφου. Οποιαδηποτε χρηση τους χωρις την αδεια του ειναι και αυτη παρανομη και παραβιαζει την πνευματικη του ιδιοκτησια.

Ο χειρισμος του ολου θεματος ηταν απλος και ειναι αυτος που περιγραφει ο Zippo.
Ηταν δικαιωμα του φωτογραφου να πουλαει τις φωτογραφιες του (ακομα και παρανομες), εφοσον οι ενδιαφερομενοι τις ειχαν δημοσιευσει και ειχαν οικειοποιηθει την ενδεχομενη απατη του.
Κανεις ομως δεν ηταν αναγκασμενος να αγορασει καμια φωτογραφια.
Απλα ενα συγνωμη, κεκτημενη ταχυτητα, τις κατεβαζουμε και μετα αντε γεια...
Ακομα και να τον κυνηγησουν μπορουσαν μετα αν μπορουσαν να αποδειξουν οτι οι φωτογραφιες ειναι παρανομως αποκτημενες.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”