Arch Enemy, Marta Gabriel + Photography Drama

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...

Παρ 28 Δεκ 2018, 21:20

Λοιπόν.... Τα 5 σεντς μου... Δεν είμαι φυσικά ούτε κατά διάνοια οπαδός των AE, αλλά καθαρά νομικά είμαι 100% μαζί τους.

Ο τύπος ισχυρίζεται το εξής εξωφρενικό:
Ότι μπορεί να μπαίνει σε ένα live χωρίς να έχει προσληφθεί να βγάλει φωτογραφίες, να βγάζει φωτογραφίες τους καλλιτέχνες και τα ρούχα που φοράνε και να απαιτεί αμοιβή για τις φωτογραφίες αυτές. Πάρ' τα τρία μου ρε τριμάλακα!

Καταρχήν τα περισσότερα αν όχι όλα τα εισιτήρια αναγράφουν ότι απαγορεύεται η λήψη φωτογραφιών βίντεο από τους κατόχους των εισιτηρίων. Επίσης ότι ο διοργανωτής έχει δικαίωμα να κάνει φωτογράφηση-μαγνητοσκόπηση και ότι το κοινό που εμφανίζεται σε αυτό το οπτικό υλικό δεν έχει δικαιώματα από την εικόνα του στο υλικό αυτό. Αυτά είναι όροι που αποδέχεσαι αγοράζοντας το εισιτήριο και το εισιτήριο λειτουργεί σαν συμβόλαιο.
Ο φωτογράφος τι συμβόλαιο έχει; Με ποιο δικαίωμα πουλάει την εικόνα του καλλιτέχνη; Με ποιο δικαίωμα πουλάει την εικόνα του ρούχου που φοράει ο καλλιτέχνης, το οποίο είναι επίσης προϊόν πνευματικής δημιουργίας;
Σαφώς και είναι πνευματική εργασία/δημιουργία η φωτογραφία, αλλά σε έναν χώρο περιορισμένης πρόσβασης (δεν μπαίνεις ελεύθερα, πληρώνεις εισιτήριο που έχει όρους), με σαφή περιορισμό στην λήψη φωτογραφιών, δεν μπορείς να φωτογραφίζεις κάποιον και να θεωρείς ότι έχεις μόνο εσύ δικαιώματα και όχι αυτός. Με λίγα λόγια ο τύπος θέλει να γίνεται μάγκας με μια φωτογραφία μπάντας αλλά το παίζει τσαμπουκάς που πόσταρε την φώτο κάποιος (ο κατασκευαστής του ρούχου) του οποίου τα πνευματικά δικαιώματα περιλαμβάνονται στην φωτογραφία. Αυτό είναι ο ορισμός του παρτακισμού.

Για μένα κακώς ψάρωσε η Μάρτα, η οποία στην τελική το μόνο που έκανε ήταν να παραπέμψει το θέμα στο μάνατζμεντ της μπάντας. Δεν του είπε κάτι κακό, δεν τον απείλησε κτλ. Ούτε και η μπάντα στην τελική είπε κάτι μη επιτρεπτό. Δεν γουστάρουμε την συνεργασία μαζί σου, κατεβάζουμε την φώτο και βάλτην στον κώλο σου και δεν γουστάρουμε να σε ξαναδούμε πουθενά μπροστά μας. Έχω μια επιφύλαξη αν μπορούν να του απαγορεύσουν να μπει σε live με εισιτήριο, αλλά σίγουρα μπορούν να του βάλουν την φωτογραφική στον κώλο (εννοώ να του την κρατήσουν στην είσοδο και να μην βγάλει ούτε μία φώτο και να του την δώσουν στην έξοδο). Είναι και προκλητικός ο αριχδάκος και λέει σας ξαναέβγαλα φώτο. Εγώ θα του έκανα ασφαλιστικά μέτρα κάθε φορά που ανεβάζει να μου τα σκάει κανονικά.

Ο μαγκάκος απλά πατάει στο γεγονός ότι είναι δικηγόρος, οπότε ξέρει να πουλήσει μια στοιχειώδη νομική παπάτζα (κατά βάση όμως δεν επέμεινε πολύ στην νομική πλευρά, γιατί δεν έχει δίκιο, πιο πολύ το ρίχνει στο ηθικό αν προσέξετε). Ο ίδιος από μόνος του λέει ότι μπάντες όπως οι Foo Fighters κάνουν πολύ χειρότερα, όπως το να βάζουν όλους τους φωτογράφους να παραιτούνται των δικαιωμάτων τους. Ξέρει λοιπόν ότι όλα αυτά είναι νόμιμα εκ μέρους των μπαντών, αλλά θέλει να κάνει σούσουρο για να υπερασπίσει τα δικά του (οικονομικά) συμφέροντα. Από την άλλη η Marta σου λέει δεν πάει να γαμηθεί ο μαλάκας, θα μας μπλέξει, πες μια συγγνώμη, μην τυχόν και γίνουμε viral αρνητικά, ποτέ δεν ξέρεις ποιανού το μέρος θα πάρει το κοινό. Η μπάντα που είναι εταιρεία και έχει από πίσω σοβαρό δικηγόρο (υποθέτω) θα κρατήσει πιο σθεναρή στάση, εκτός αν κάποιος δημοσιοσχετίστας τους πει να μαλακώσουν την στάση τους για λόγους image.

Συνολικά γνώμη μου είναι ότι δικαιώματα από τις φωτογραφίες πρέπει να έχουν μόνο επαγγελματίες φωτογράφοι που κόβουν μπλοκάκι-αποδείξεις, όταν και μόνο όταν έχουν συμφωνία με την μπάντα ή την διοργάνωση. Οι υπόλοιποι τον πούλο. Δηλαδή μαγκάκο φωτογράφε αν στα έσκαγε η Marta θα τα δήλωνες στην εφορία; Ρε άντε ξαναγαμήσου...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος rbrigade την Παρ 28 Δεκ 2018, 21:23, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Παρ 28 Δεκ 2018, 21:21

Zippo190 έγραψε:
Παρ 28 Δεκ 2018, 20:37
ρε γαμώτο μυξοκλαίγονται που μυξοκλαίγονται δεν μπορούνε να βγάλουν κανένα βίντεο να κάνουν αυτές τις ανακοινώσεις;

Η Μάρτα ζει ένα δράμα και συ κοιτάς να κάνεις μπανιστήρι!

Παρ 28 Δεκ 2018, 21:23

αυτό με τους όρους στο εισιτήριο το είχα ξεχάσει! σωστό
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you

Παρ 28 Δεκ 2018, 21:57

https://www.facebook.com/plugins/post.p ... &width=500"

Πάντως άν κρινω από τις απαντήσεις του κόσμου, η "κοινή γνώμη" δεν το έχει πάρει και πολυ καλά το θέμα...
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.

Παρ 28 Δεκ 2018, 22:03

ο κόσμος πάντα βιάζεται να βγάλει συμπεράσματα και να κανιβαλλίσει είτε τη μία πλευρά είτε την άλλη. σπάνια προβαίνουν σε ψύχραιμη ανάλυση

Παρ 28 Δεκ 2018, 22:12

Όλοι αυτοί είμαι σίγουρος ότι δεν έχουν καμία σχέση με την μπάντα και μπήκαν να κράξουν. Αλλά αφού υπάρχει ''ρεύμα'' θα υπάρξει δημοσιοσχετίστικη διαχείριση. Νομικά δεν νομίζω να γίνει κάτι γιατί λογικά αυτός είναι από άλλη χώρα οπότε δεν έχει κάποιο νόημα να κυνηγάς κάποιον σε άλλη χώρα για αστεία πράματα. Ο τύπος κέρδισε τα 15 λεπτά δημοσιότητας του, τα like του και την τζάμπα διαφήμιση και θα το πάει όσο τον παίρνει. Κατσαρίδα.

Παρ 28 Δεκ 2018, 22:13

Σίγουρα, απλά φαίνεται να έχει γινει μια κάποια ζημια.
Δεν μπορώ να εκτιμήσω πόσο σοβαρη είναι αυτή, πιθανως να είναι ελάχιστη, ή και να ξεχαστει στα καπάκια...

Πάντως δεν βοηθάει και το γεγονος οτι το σεναριο "evil μεγάλη μπάντα/εταιρια που εκμεταλλεύεται τους πάντες χωρις να δινει λογαριασμο vs ταπεινος μεροκαματιαρης/φωτογράφος που κανεις δεν σέβεται τη δουλεια του και που στην τελικη ζητησε δωρεα σε ερευνα κατα του καρκινου" είναι αρκετα εμπορικο.

Παρ 28 Δεκ 2018, 22:14

rbrigade έγραψε:
Παρ 28 Δεκ 2018, 22:12
Όλοι αυτοί είμαι σίγουρος ότι δεν έχουν καμία σχέση με την μπάντα και μπήκαν να κράξουν. Αλλά αφού υπάρχει ''ρεύμα'' θα υπάρξει δημοσιοσχετίστικη διαχείριση. Νομικά δεν νομίζω να γίνει κάτι γιατί λογικά αυτός είναι από άλλη χώρα οπότε δεν έχει κάποιο νόημα να κυνηγάς κάποιον σε άλλη χώρα για αστεία πράματα. Ο τύπος κέρδισε τα 15 λεπτά δημοσιότητας του, τα like του και την τζάμπα διαφήμιση και θα το πάει όσο τον παίρνει. Κατσαρίδα.
Έτσι.

Παρ 28 Δεκ 2018, 22:16

οπαδοί δύσκολα θα κράξουν. πιο πολύ ξεσπαθώνουν αυτοί που δεν συμπαθούσαν τη μπάντα. μικρό το κακό για μένα
επίσης είναι φοβερό που υπάρχει ακόμα κόσμος που παθιάζεται λες και οι μπάντες είναι τα φιλαράκια του και όχι εταιρείες με συμφέροντα και νομική υπόσταση
Site Admin
Επικοινωνία:

Παρ 28 Δεκ 2018, 22:22

rbrigade έγραψε:
Παρ 28 Δεκ 2018, 21:20
Ο τύπος ισχυρίζεται το εξής εξωφρενικό:
Ότι μπορεί να μπαίνει σε ένα live χωρίς να έχει προσληφθεί να βγάλει φωτογραφίες, να βγάζει φωτογραφίες τους καλλιτέχνες και τα ρούχα που φοράνε και να απαιτεί αμοιβή για τις φωτογραφίες αυτές. Πάρ' τα τρία μου ρε τριμάλακα!

Καταρχήν τα περισσότερα αν όχι όλα τα εισιτήρια αναγράφουν ότι απαγορεύεται η λήψη φωτογραφιών βίντεο από τους κατόχους των εισιτηρίων. Επίσης ότι ο διοργανωτής έχει δικαίωμα να κάνει φωτογράφηση-μαγνητοσκόπηση και ότι το κοινό που εμφανίζεται σε αυτό το οπτικό υλικό δεν έχει δικαιώματα από την εικόνα του στο υλικό αυτό. Αυτά είναι όροι που αποδέχεσαι αγοράζοντας το εισιτήριο και το εισιτήριο λειτουργεί σαν συμβόλαιο.
Αν όλος σου ο συλλογισμός βασίζεται σε αυτό, τότε φοβάμαι πως έχεις βγει off από τα αποδυτήρια :D

Καταρχάς, όταν ένα μέσο σαν αυτό που ανήκει ο φωτογράφος παίρνει δημοσιογραφικό/φωτογραφικό πάσο, τότε δεν δουλεύει για καλλιτέχνες κ παρατρεχάμενους, αλλά για την προβολή του θεάματος που καλύπτει και τον διοργανωτή. Ακόμα και οι μπάντες παραχωρούν τυχόν δικαιώματα (με το αζημίωτο πάντα). Οπότε δεν υπάρχει ούτε εισιτήριο, ούτε κάποια "νομική" δέσμευση προς τρίτους (μπάντες, makeup artists κλπ), παρα μόνο ότι έχει συζητήσει το μέσο στο οποίο ανήκει με τον διοργανωτή. Με αυτή τη λογική έχει κάθε δικαίωμα να ποστάρει ότι θέλει, όποτε θέλει κ όπου θελει, εφόσον είναι στα πλαισια που έχει συμφωνήσει. Το ότι οι Foo Fighters κάνουν ότι κάνουν στους φωτογράφους γιατί οι "φωτογράφοι είναι μουνόπανα" πιο πολύ μου βγάζει σε νταβατζιλίκι απο μερια ΑΕ παρά σε επιχείρημα.

Αυτό που ενδεχομένως δεν καταλαβαίνετε όσοι δεν ασχολείστε με τον χώρο των άυλων υπηρεσιών/ίντερνετ/διαφήμιση/media (για να μην πω πνευματικών δικαιωμάτων) είναι πως δεν πουλάς μόνο το τελικό προϊόν (τη φωτογραφία με τον εικονιζόμενο) αλλά και την υπηρεσία που παρέχεις καθώς και την ποιότητα αυτής (φωτογραφία με φωτογραφία έχει διαφορά και όσοι έχετε προσλάβει φωτογράφο στο γαμο σας το ξέρετε καλύτερα από εμένα :D ). Δλδ αν ενας web developer πάει κ στήσει μια πλατφόρμα ανοιχτού κώδικα (που συνήθως είναι free) για κάποιον πελάτη και αφιερώσει 10 - 20 - 100 ώρες για να την παραμετροποιήσει, δεν θα πληρωθεί επειδη το πηρε free? Ή μήπως έχει δικαίωμα κάποιος άλλος να πάρει τη δουλειά που πρόσθεσε και την εκμεταλλευτεί δωρεάν επειδή είναι βασισμένη σε ανοιχτό κώδικα;

Τέλος αυτό για τα μπλοκάκια που λες, μια χαρά γίνεται και στην Ελλάδα αλλά κανείς δεν το κάνει. Ακόμα και μισθωτός να είσαι, ο νόμος σου δίνει την δυνατότητα να κόψεις δαπάνες μέχρι 7Κ/ετος (ή 10Κ αν θυμάμαι καλά) χωρίς να έχεις βιβλία. Και είσαι μια χαρά νόμιμος.

Είναι μια κλασική περίπτωση του στυλ "ξέρεις ποιος είμαι εγώ" που απλά γύρισε μπούμερανγκ. ΟΚ, ο τύπος είναι καλός στο να τα οπτικοποιεί και να λέει την ιστορία, αλλά δεν λέει τπτ λάθος. Μια χαρά χρησιμοποίησαν την δουλειά του κ θα το έκαναν ακόμα αν δεν τους έλεγε τπτ.
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
White Wolf

Παρ 28 Δεκ 2018, 22:30

@rbrigade η πληροφορια οτι ο φωτογραφος, δεν εχει κανει καμια συμφωνια με τους διοργανωτες ή την μπαντα και οτι ειναι δεσμευμενος με το συμβολαιο ενος απλου εισητηριου απο που προκυπτει;

Επισης, ακομα και ετσι να ειναι (δηλαδη να δεσμευεται απο το συμβολαιο του εισητηριου), κανενας δεν μπορει να χρησιμοποιησει τη φωτογραφια του. Μπορει να κινηθει εναντιον του νομικα γιατι εκανε κατι παρανομο, αλλα δεν μπορει να κανει ποστ ή ριποστ τιποτα.

Ακομα, σε ολα τα πραγματα η νομικη πλευρα δεν ειναι το παν.

Ο ανθρωπος, βγαζει φωτογραφιες και προσβλεπει σε χαρτζιλικι, και καλα κανει.
Δεν κυνηγησε κανεναν νομικα, και χρησιμοποιησε σωστα τις γνωσεις του. Τα δικαιωματα της φωτογραφιας του ανηκουν. Τελος.
Οταν ειδε λοιπον οτι απο το κοπο του οι αλλοι πανε να βγαλουν και δεν εχουν κανενα προβλημα που (δηθεν) παρανομως εβγαζε φωτογραφιες.
Ζητησε ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΔΙΚΑΙΟΥΤΑΙ, με πολυ σωστο τροπο.

Πιστευω οτι βιαζεσαι πολυ να μιλησεις για παπαντζες και μαλακιες απο την πλευρα του φωτογραφου.
Αυτα που λες για αποδειξεις ειναι απλα αστεια και ασχετα με την υποθεση. Επισης, δε γνωριζεις αν θα τους παρειχε αποδειξη αν αμειβοταν και στην περιπτωση της φιλανθρωπιας αποδειξη δεν χρειαζεται.
Η συμπεριφορα των ΑΕ συνολικα ειναι α-πα-ρα-δε-κτη.
Η Μαρτα καλως επραξε.

Αν θελαν οι ΑΕ ή οι διοργανωτες (αναλογα με την περιπτωση) να τον κυνηγησουν νομικα (και μπορουσαν βεβαια)... καλα θα εκαναν. (μαλακες και παλι, αλλα καλως θα εκαναν απο τη μερια τους)
Το οτι δεν το εκαναν και αρχισαν ολες τις αλλες μαλακιες δειχνει τη στοφα τους.

Ολα τα γεγονοτα οπως περιγραφονται, οπως και τα δημοσιευμενα μειλ δειχνουν προς την κατευθυνση οτι οι ΑΕ στη συγκεκριμενη περιπτωση δεν...
White Wolf

Παρ 28 Δεκ 2018, 22:32

Πω ρε φιλε! "κατσαριδα"; Αληθεια τωρα;

αραξε λιγο τα κυβικα σου... υπαρχει η περιπτωση να κανεις λαθος. Και μαλλον κανεις.

Παρ 28 Δεκ 2018, 22:39

Παραφέρεσαι! Ξάδερφός σου είναι και θίγεσαι έτσι; (εκτός αν είσαι και συ φωτογράφος και σε έπιασε συναδελφική αλληλεγγύη, πάσο). Εσένα σου φαίνεται ηθικό δηλαδή να έχω φτιάξει εγώ ένα ρούχο, να το βλέπω σε φώτο ανεβασμένο στο προφίλ της μπάντας ή οπουδήποτε και να το ταγκάρω ή να το πσοτάρω στο προφίλ μου και να με κυνηγάει ο άλλος να τον πληρώσω; Τι λέτε ρε παιδιά; Σιγά τα εκατομμύρια που θα έβγαζε η Μάρτα από την φώτο...

Διαβάζω τώρα σχόλια που συσχετίζουν το γεγονός με καλλιτέχνες που έχουν καταδικαστεί για παιδεραστία κτλ (δεν μιλάω για τον Logan)

Παρ 28 Δεκ 2018, 22:41

https://www.facebook.com/plugins/post.p ... &width=500"

Κι εδώ η τοποθετηση της τραγουδιαρας...δεν ξέρω ρε γμτ...ισως είμαι πολύ αφελής αλλά με αυτά που διαβάζω, καταλαβαινω οτι μάλλον ο τύπος (ο φωτογραφος) το παρατραβάει το θέμοα χωρις λογο. @Scrollkeeper τι λες?

edit Σε καθε περιπτωση ενα πιο ξεκαθαρο νομικο πλαισιο για τα ρεποστς στα σοσιαλ μεντια θα βοηθουσε. Εκτος κι αν υπάρχει ήδη και απλά το αγνοω, μαζι με πολύ κοσμο ακομα.
White Wolf

Παρ 28 Δεκ 2018, 22:45

Δεν παραφερομαι, (αν το λες σε εμενα), ουτε ξαδερφος μου ειναι ουτε φωτογραφος ειμαι.
Δεν χρειαζεται να συμβαινει τιποτα απο τα δύο (ή και οτιδηποτα αλλο) για πω αυτο που νομιζω οτι ειναι σωστο.
Επισης δεν θιχτηκα. Μου κανει αρνητικη εντυπωση ο σχολιασμος σου. Δεν θιγομαι προσωπικα ομως.

Απλα σου λεω οτι μπορει να κανεις λαθος με μια αρκετα μεγαλη πιθανοτητα και καλο θα ηταν να μη σχολιαζεις με αυτον τον τροπο.
Το ιδιο που λες και εσυ για ολο τον υπολοιπο κοσμο και τα σχολια του.

Ουτε προσπαθω να σε θιξω, ουτε προσπαθω να καταφερθω αρνητικα εναντια σου σε καμια περιπτωση.

Απλα νομιζω οτι κανεις λαθος. Τιποτα παραπανω και τιποτα λιγοτερο.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”