Arch Enemy, Marta Gabriel + Photography Drama

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...
Site Admin
Επικοινωνία:

Παρ 28 Δεκ 2018, 23:30

Priamos έγραψε:
Παρ 28 Δεκ 2018, 23:25
Κλασσικες ιντερνετικες διενεξεις: Τσακωνομαστε για πραγματα που δεν ξερουμε και δεν μας αφορουν. :D :D
Ζούμε για την ίντριγκα. Παντόφλα, τσαγάκι, dungeon synth (ακούς Κουτή;;) και μεταλλικά fora :D :D :D :D
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.

Παρ 28 Δεκ 2018, 23:34

Scrollkeeper έγραψε:
Παντόφλα, τσαγάκι,
Εχεις τη στηριξη μου. :D
Race of Cain, ascend to heaven,
And cast God down upon the earth!
Site Admin
Επικοινωνία:

Παρ 28 Δεκ 2018, 23:37

Priamos έγραψε:
Παρ 28 Δεκ 2018, 23:34
Scrollkeeper έγραψε:
Παντόφλα, τσαγάκι,
Εχεις τη στηριξη μου. :D
Θα σε βάλω στο επικρατείας εσένα :D :D
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.

Παρ 28 Δεκ 2018, 23:40

βάλτον στο Ακράτειας καλύτερα
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you

Σάβ 29 Δεκ 2018, 00:14

Ρε συ, αυτό που ισχυρίζεται ο τύπος είναι ότι αν ήταν φωτογράφος μόδας και φωτογράφιζε σε επίδειξη του YSL την Naomi Cambell να φοράει ρούχα του σχεδιαστή, θα πήγαινε μετά να ζητάει τα ρέστα επειδή το μοντέλο ή ο σχεδιαστής έκαναν repost μια από τις φώτο του στο facebook...

Σάβ 29 Δεκ 2018, 11:07

Ξαναδιάβασα την δήλωση της Alissa και ήθελα να πω απίστευτα πόσο spot on είναι. Κάντε τον κόπο να την ξαναδιαβάσετε

Σάβ 29 Δεκ 2018, 11:24

Ναι, γι αυτο την ποσταρα κι εγω. Δεν ξερω ρε γαμωτο, μετα τον χθεσινο αχταρμα τεινω να επανελθω στην αρχικη μου εντύπωση οτι και οι δυο μεριές έχουν τα δικια τους. Colour me confused. Παντως ρε @rbrigade, το γεγονος οτι έχει δημιουργηθει ενα κατεστημένο στην φάση και κανενας δεν μιλάει για τον χ,ψ λόγο (όπως αναφερει και ο φωτογραφος στο βιντεο του, ελπίζω να το είδες, αν όχι δες το) δεν σημαίνει οτι δεν μπόρει και ηθικα και νομικα) να τους "τρέξει" κάποιος ο οποίος θέλει να σπάσει την ομερτά. Δηλ αυτο που αναφέρει ο φωτογραφος στο αρχικο βίντεο περι "πληρωνομαι με exposure" τείνει να με βρεί σύμφωνο.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Site Admin
Επικοινωνία:

Σάβ 29 Δεκ 2018, 11:32

Εικόνα

Αυτός είναι ο τρόπος για να κάνεις repost εφόσον έχεις business (κ όχι μόνο) προφίλ στο ινσταγραμ/facebook/twitter κλπ.

Η δήλωση της Alissa είναι οφφ κατά πολύ γιατί δεν μπορεί να καταλάβει πως δουλεύουν τα δικαιώματα και πως κατα κύριο λόγω το συγκεκριμένο σκηνικό δεν αφορούσε αυτή και τους ΑΕ, αλλά τη Μάρτα. Αν δεν είχαν πρόβλημα με τα copyrights θα ήταν ακόμα πάνω οι φώτος, τόσο απλό. Μου φαίνεται λίγο στρουθοκαμηλισμός ακόμα και μετά τη δημοσίευση των συνομιλιών να εμμένει στη "γραμμή" που πήρε από τη μανατζαρέα της μπάντας.

Σάβ 29 Δεκ 2018, 11:35

@Scrollkeeper Μια τελευταια ερώτηση...Απο τη στιγμή που κατεβηκε η φωτο στα καπάκια μετα το πρώτο μαιλ, έχει ακόμα ο φωτογράφος νομικό δικαίωμα να την τρέξει την Μαρτα? Απ ό,τι καταλαβαίνω , μάλλον ναι.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.

Σάβ 29 Δεκ 2018, 11:46

Από τη στιγμή που η φωτογραφία δημοσιοποιήθηκε και μάλιστα από τον ίδιο τον φωτογράφο αρχικά -με διορθώνετε αν κατάλαβα λάθος-, ότι και να ζητήσει μετά θα πέσει σε τοίχο.

Προφανώς αρχικά προσπάθησε να πουλήσει τις φώτος, δεν του βγήκε, οπότε αποφάσισε να πάρει τουλάχιστον λίγη publicity, the dramatic way.

Και επειδή η publicity αρέσει σε όλους -και στην κυρά Μάρθα και στην κυρά Άντζελα- το σκηνικό γιγαντώθηκε κάπως εσκεμμένα. Όμως ο έλεγχος στα social χάνεται και έτσι η Ζέβα που κάνει τη διαφορά είναι ο κερδισμένος σε αυτήν την δραματική ιστορία, bonus το κράξιμο φυσικά. Για το φ μπ μιλάμε εξάλλου.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Site Admin
Επικοινωνία:

Σάβ 29 Δεκ 2018, 11:48

Κοιτα, ο καθένας έχει δικαίωμα να κάνει ότι θέλει. Εκεί που δούλευα συνήθως όταν μας εστελναν εξώδικο κατεβάζαμε το υλικό και τέλειωνε εκεί το θέμα. Άλλες φορές μας έπαιρναν τηλ να κατεβάσουμε το υλικό, εμείς το κάναμε, αλλά αυτοί προχωρούσαν κανονικά με μήνυση στην εταιρεία για τους δικούς της λόγους (πχ ζητούσαν ασφαλιστικα μετρα για να μην μπορούμε να δουλέψουμε άνετα σε μια περιοχή που ήταν κ αυτοί έτσι ώστε να πάρουν περισσότερους πελάτες - αχ, εποχές ΠΑΣΟΚ). Το ότι την κατέβασαν δείχνει "καλή θελήση" αλλά ουσιαστικά η καταπάτηση δικαιωμάτων είχε γίνει για όσο διάστημα ήταν πάνω.

Anyways, για μενα το πρόβλημα έχει δύο σκέλη:

1) τι γίνεται με το ιντερνετ όταν όλα αυτά θα αρχίσουν να σοβαρεύουν (άρθρο 13 στο Ε. Κοινοβούλιο). Πχ θα ανεβάζεις μια φωτο των Maiden στο blog σου κ θα τρως copyright strike για πλακα;

2) το "ξερεις μποιος είμαι εγώ" attitude ορισμένων. Αντί για ΑΕ θα μπορούσε να ήταν οποιοσδήποτε αλλος μακάκας του industry και αντί για φωτογράφος θα μπορούσε να ήταν κάποια μικρότερη μπάντα που να έχανε το σλοτ για να καβατζωθεί ο "μεγαλύτερος".
Site Admin
Επικοινωνία:

Σάβ 29 Δεκ 2018, 11:52

CountRaven έγραψε:
Σάβ 29 Δεκ 2018, 11:46
Προφανώς αρχικά προσπάθησε να πουλήσει τις φώτος, δεν του βγήκε, οπότε αποφάσισε να πάρει τουλάχιστον λίγη publicity, the dramatic way.
Μπα, δεν πήγε να πουλήσει φώτος. Είπε αντί χρημάτων κάνε δωρεά εκεί κ μετά τον ξέχεσαν. Αν ήθελε να βγαλει $$ θα είχε ακολουθήσει τακτικές μηνύσεων όπως κάνουν τόσοι άλλοι ;)

Σάβ 29 Δεκ 2018, 11:54

Scrollkeeper έγραψε:
Σάβ 29 Δεκ 2018, 11:48
Κοιτα, ο καθένας έχει δικαίωμα να κάνει ότι θέλει. Εκεί που δούλευα συνήθως όταν μας εστελναν εξώδικο κατεβάζαμε το υλικό και τέλειωνε εκεί το θέμα. Άλλες φορές μας έπαιρναν τηλ να κατεβάσουμε το υλικό, εμείς το κάναμε, αλλά αυτοί προχωρούσαν κανονικά με μήνυση στην εταιρεία για τους δικούς της λόγους (πχ ζητούσαν ασφαλιστικα μετρα για να μην μπορούμε να δουλέψουμε άνετα σε μια περιοχή που ήταν κ αυτοί έτσι ώστε να πάρουν περισσότερους πελάτες - αχ, εποχές ΠΑΣΟΚ). Το ότι την κατέβασαν δείχνει "καλή θελήση" αλλά ουσιαστικά η καταπάτηση δικαιωμάτων είχε γίνει για όσο διάστημα ήταν πάνω.

Anyways, για μενα το πρόβλημα έχει δύο σκέλη:

1) τι γίνεται με το ιντερνετ όταν όλα αυτά θα αρχίσουν να σοβαρεύουν (άρθρο 13 στο Ε. Κοινοβούλιο). Πχ θα ανεβάζεις μια φωτο των Maiden στο blog σου κ θα τρως copyright strike για πλακα;

2) το "ξερεις μποιος είμαι εγώ" attitude ορισμένων. Αντί για ΑΕ θα μπορούσε να ήταν οποιοσδήποτε αλλος μακάκας του industry και αντί για φωτογράφος θα μπορούσε να ήταν κάποια μικρότερη μπάντα που να έχανε το σλοτ για να καβατζωθεί ο "μεγαλύτερος".
Δεν ξέρω κατά πόσο τα copyrights κτλ είναι το point εδώ. Αν ο τύπος στην αρχική του κρούση, έβρισκε γόνιμο έδαφος και κάποιος από τους εμπλεκόμενους αγόραζε τις -unpublished ως τότε- φώτος του, δεν θα άνοιγε μύτη. Για τα παραπάνω που λες πάμε σε άλλη κουβέντα και ίσως και να αξίζει και ξεχωριστό τόπικ.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Site Admin
Επικοινωνία:

Σάβ 29 Δεκ 2018, 11:56

Δεν έχει να κάνει με published/unpublished φωτος. Δλδ αν εγω έχω ενα portfolio με φωτογραφιες δημοσιευμένο στο internet επειδή είμαι φωτογράφος, πάει να πει πως ο καθένας είναι ελεύθερος να το πάρει κ να κάνει ότι θέλει; Δεν δουλεύει έτσι η φαση. Ακόμα και η μάπα μου να φαίνεται στη φώτο, δεν μπορώ να την πάρω κ να την εκμεταλλευτώ.

Σάβ 29 Δεκ 2018, 11:59

Όπως δεν φαίνεται να υπάρχει συμβόλαιο με το οποίο να παραιτείται των δικαιωμάτων του ο φωτογράφος δεν φαίνεται αντίστοιχα να υπάρχει συμβόλαιο με το οποίο παραιτείται των δικαιωμάτων της από την δημόσια εικόνα της η μπάντα. Πνευματικά δικαιώματα δεν έχει μόνο ο φωτογράφος και όποιος το βλέπει έτσι μονόπλευρα χάνει την ουσία. Αν την φωτογραφία την χρησιμοποιούσε μια εφημερίδα που δεν έχει καμία σχέση με την μπάντα, με την διοργάνωση κτλ, δηλαδή δεν είχε κανένα έρεισμα στην φώτο, τότε ο φωτογράφος θα μπορούσε να διεκδικήσει τα δικαιώματά του από την εφημερίδα και να απαιτήσει αμοιβή κτλ. Εδώ όμως υπάρχει θέμα. Βγάζει μια φωτογραφία που κάτι δείχνει. Αυτό το κάτι δεν είναι δικό του. Είναι η εικόνα της μπάντας. Είναι η εικόνα ενός ρούχου. Αυτά είναι επίσης πράγματα στα οποία αντιστοιχούν δικαιώματα.

Δεν είναι το ίδιο με την φώτο μιας καρέκλας. Επίσης απ' ότι κατάλαβα και η Airbnb δεν πρόκειται να πληρώσει τίποτα, απλά θα τον βάλει τον τύπο να υπογράψει ψηφιακά μια φόρμα που να κατοχυρώνει την εταιρεία για την χρήση της φώτο. Αλλά ακόμα και για την καρέκλα, αν ξαφνικά έμπαινε στο κάδρο ο σχεδιαστής της καρέκλας και του γραφείου και έκανε repost την φώτο νομίζεις ότι θα του κλάνανε δυο μάντρες έτσι και του λέγανε πλήρωσέ μας;
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”