Μογγολισμος και Μέταλ στη Μπανανία των 80ς-90ς

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3368
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Re: Μογγολισμος και Μέταλ στη Μπανανία των 80ς-90ς

Δημοσίευση από Priamos »

CountRaven έγραψε: Παρ 19 Ιαν 2018, 03:49
Παμε 1992 που πρωτοπηγα με τον Γρηγορη (Eat Metal) στο Ηχοχρωμα, Αιγαλεω, αργοτερα ιδιοκτησιας του drummer των Crush.
Priame είσαι πουρό δηλαδή ε; Εγώ το 1992 ήμουν 12 ετών σπόρι και εσύ πήγαινες Ηχόχρωμα. Θα σέβομαι.
Εσυ με λες πουρο, ο γιδος με ελεγε "παππου"...Λιγο σεβασμο ρε στην τριτη ηλικια!! :D
Η αληθεια ειναι οτι ημουν λιγο μαμουχαλος και αργησα να παω σε μεταλλαδικο (τοτε ημουν 18 κι ο Γρηγορης 15).
Παντως το Singing Swords το φτιαξαμε το 1994 με τον Γρηγορη, τον Μιχαλη και τον Παναγιωτη.

Ο Zippo μαλλον αναφερεται στο γραμμα που ξεκινουσε με το "Πουτσογαμημενο Metal Hammer"και ειχε κατι ζωγραφιες με 5αλφες κλπ.

ΥΓ.Παντως με αφορμη τις ηλικιες, θυμαμαι μια θεικη ατακα του Lemmy σε συντευξη του Lord οταν ειχαν ερθει για live. O Lord του λεει: "Θα μπορουσες να εισαι ο πατερας μου" και ο Lemmy του απαντα: "Και που ξερεις οτι δεν ειμαι!!!" χα,χα...Οποτε εσεις τα πιτσιρικια, προσεχτε τα λογια σας!! :P
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: Μογγολισμος και Μέταλ στη Μπανανία των 80ς-90ς

Δημοσίευση από CountRaven »

Εσυ με λες πουρο, ο γιδος με ελεγε "παππου"...Λιγο σεβασμο ρε στην τριτη ηλικια!! :D
Η αληθεια ειναι οτι ημουν λιγο μαμουχαλος και αργησα να παω σε μεταλλαδικο (τοτε ημουν 18 κι ο Γρηγορης 15).
Παντως το Singing Swords το φτιαξαμε το 1994 με τον Γρηγορη, τον Μιχαλη και τον Παναγιωτη.
Τώρα κατάλαβα ότι είσαι ο Tyrant. -Οκ δεν γράφω επώνυμα μπορεί να μην θέλεις-. Μπορείς να διηγηθείς το περιστατικό πως γνωριστήκαμε από κοντά στα 00ς στη Σύρο, -γιατί παλιότερα μόνο μέσω Singing Swords-, κολλάει με την ευρύτερη αύρα του τόπικ. Αν δεν θυμάσαι θα το πω εγώ.

Ο Zippo μαλλον αναφερεται στο γραμμα που ξεκινουσε με το "Πουτσογαμημενο Metal Hammer"και ειχε κατι ζωγραφιες με 5αλφες κλπ.
Και αυτό όμως χαβαλέ γράμμα δεν ήταν;
ΥΓ.Παντως με αφορμη τις ηλικιες, θυμαμαι μια θεικη ατακα του Lemmy σε συντευξη του Lord οταν ειχαν ερθει για live. O Lord του λεει: "Θα μπορουσες να εισαι ο πατερας μου" και ο Lemmy του απαντα: "Και που ξερεις οτι δεν ειμαι!!!" χα,χα...Οποτε εσεις τα πιτσιρικια, προσεχτε τα λογια σας!! :P
Κλασική ατάκα.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3368
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Re: Μογγολισμος και Μέταλ στη Μπανανία των 80ς-90ς

Δημοσίευση από Priamos »

CountRaven έγραψε: Παρ 19 Ιαν 2018, 11:15

Τώρα κατάλαβα ότι είσαι ο Tyrant. -Οκ δεν γράφω επώνυμα μπορεί να μην θέλεις-. Μπορείς να διηγηθείς το περιστατικό πως γνωριστήκαμε από κοντά στα 00ς στη Σύρο, -γιατί παλιότερα μόνο μέσω Singing Swords-, κολλάει με την ευρύτερη αύρα του τόπικ. Αν δεν θυμάσαι θα το πω εγώ.

Πες το εσυ Χρηστο, γιατι μπορει να μην το θυμαμαι καλα...λογω ηλικιας! :D

Το γραμμα ηταν "σοβαρο" (ο Θεος να το κανει!). Ενα που ακολουθησε και ξεκινουσε με "Μουνογαμημενο ΜΗ" κι ειχε καρδουλες και λουλουδακια, ηταν παρωδια του προηγουμενου.
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8722
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Re: Μογγολισμος και Μέταλ στη Μπανανία των 80ς-90ς

Δημοσίευση από Zippo190 »

δεν νομίζω ότι ήταν αυτό παιδιά, ο τυπάς μιλούσε πολύ σοβαρά. Έθετε και σαν παράδειγμα τους Deicide και καλά ότι δεν μπορεί να απολαμβάνει την μουσική και να τρώει στην μάπα το εξώφυλλο.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Re: Μογγολισμος και Μέταλ στη Μπανανία των 80ς-90ς

Δημοσίευση από LuciferSteele »

εγώ πάντως είχα δεχθεί απειλητικό τηλεφώνημα σπίτι μου γιατί έστελνα τα γράμματα στο χάμμερ τότε και "κορόιδευα" το black metal χαχαχαχαχα
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Re: Μογγολισμος και Μέταλ στη Μπανανία των 80ς-90ς

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

LuciferSteele έγραψε: Παρ 19 Ιαν 2018, 18:17 εγώ πάντως είχα δεχθεί απειλητικό τηλεφώνημα σπίτι μου γιατί έστελνα τα γράμματα στο χάμμερ τότε και "κορόιδευα" το black metal χαχαχαχαχα
αχχαχα σε ξετρύπωσε ο Ευλογητός; :toothy: :toothy: :toothy:
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Re: Μογγολισμος και Μέταλ στη Μπανανία των 80ς-90ς

Δημοσίευση από LuciferSteele »

γλίτωσα από του χάρου τα δόντια :D
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Re: Μογγολισμος και Μέταλ στη Μπανανία των 80ς-90ς

Δημοσίευση από rbrigade »

LuciferSteele έγραψε: Παρ 19 Ιαν 2018, 18:17 εγώ πάντως είχα δεχθεί απειλητικό τηλεφώνημα σπίτι μου γιατί έστελνα τα γράμματα στο χάμμερ τότε και "κορόιδευα" το black metal χαχαχαχαχα
Θέλουμε λεπτομέρειες, ατάκες, απειλές, μπινελίκια, ποιοι δηλώσαν ότι είναι κτλ
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Re: Μογγολισμος και Μέταλ στη Μπανανία των 80ς-90ς

Δημοσίευση από LuciferSteele »

χαχαχα πάνε πάνω από 20 χρόνια ρε, σίγουρα ειπωθηκε η ατάκα "άμα ξαναβρίσεις το black metal θα πεθάνεις" :D
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: Μογγολισμος και Μέταλ στη Μπανανία των 80ς-90ς

Δημοσίευση από CountRaven »

LuciferSteele έγραψε: Σάβ 20 Ιαν 2018, 09:22 χαχαχα πάνε πάνω από 20 χρόνια ρε, σίγουρα ειπωθηκε η ατάκα "άμα ξαναβρίσεις το black metal θα πεθάνεις" :D
Όταν είχα μάθει αυτό το περιστατικό κατευθείαν από τον υπεύθυνο εκεί στις αρχές των 00ς σε σχετική κουβέντα, σε καφετέρια των Εξαρχείων, μπορώ να πω ότι είχα κάπως συγκλονιστεί, μιας και αυτά τα γράμματα ήταν σημείο αναφοράς και γέλιου για αρκετά χρόνια στο εφηβικό metal σύμπαν μου -πως τα γράφω έτσι-.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Re: Μογγολισμος και Μέταλ στη Μπανανία των 80ς-90ς

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Αν και όχι σχετικό με μέταλ, παραθέτω ένα απόσπασμα από ενα άρθρο που διάβασα:

Η Δοκιμασία στην Πλατεία

Όταν πήγα πρώτη φορά στην Πλατεία, με πλησίασαν οι άλλοι Μοϊκανοί και μου λένε «Βγάλε το μπουφάν, θα στο πάρουμε». Είχαν ύφος απειλητικό, αλλά εγώ δεν ψάρωσα, και αρνήθηκα να το βγάλω. Τότε ένας από αυτούς, ο Θέμης, μου λέει «Πέρασες την δοκιμασία φίλε. Αν το έβγαζες και μας το έδινες θα σου παίρναμε και την ζώνη και ό,τι είχες στις τσέπες σου και θα σου ξυρίζαμε το λειρί, γιατί θα ήσουνα κότα. Τώρα όμως απέδειξες πως δεν μασάς. Είσαι από σήμερα στην παρέα».

Πηγή: Ελλάδα, punk, μοϊκάνες
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8722
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Re: Μογγολισμος και Μέταλ στη Μπανανία των 80ς-90ς

Δημοσίευση από Zippo190 »

Scrollkeeper έγραψε: Κυρ 21 Ιαν 2018, 13:32 Αν και όχι σχετικό με μέταλ, παραθέτω ένα απόσπασμα από ενα άρθρο που διάβασα:

Η Δοκιμασία στην Πλατεία

Όταν πήγα πρώτη φορά στην Πλατεία, με πλησίασαν οι άλλοι Μοϊκανοί και μου λένε «Βγάλε το μπουφάν, θα στο πάρουμε». Είχαν ύφος απειλητικό, αλλά εγώ δεν ψάρωσα, και αρνήθηκα να το βγάλω. Τότε ένας από αυτούς, ο Θέμης, μου λέει «Πέρασες την δοκιμασία φίλε. Αν το έβγαζες και μας το έδινες θα σου παίρναμε και την ζώνη και ό,τι είχες στις τσέπες σου και θα σου ξυρίζαμε το λειρί, γιατί θα ήσουνα κότα. Τώρα όμως απέδειξες πως δεν μασάς. Είσαι από σήμερα στην παρέα».

Πηγή: Ελλάδα, punk, μοϊκάνες
πραγματικά χαίρομαι που αυτοί οι σκληροί καριόληδες του πανκ, μέταλ, ρόκ κ.α. είναι πλέον είδος προς εξαφάνιση. Πάντα αισθανόμουν πολύ φλώρος μπροστά τους, πόσο μάλλον να αναπνέω τον αέρα τους. Εμένα το μόνο που με ένοιαζε ήταν να ανακαλύπτω/αγοράζω/απολαμβάνω μουσική αντί να ζω την ουσία του μέταλ (σύμφωνα με αυτούς) που ουσιαστικά είναι να είσαι ένας τραμπούκος και να την πέφτεις σε μικρότερους.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Re: Μογγολισμος και Μέταλ στη Μπανανία των 80ς-90ς

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Ναι έχεις δίκιο. Ας είναι καλά το ίντερνετ που ξεστράβωσε πολλούς από εμάς και χαντάκωσε όλα αυτά τα όρκ στο μέρος που τους αξίζει: στον μεταλλικό Καιάδα :mad:
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8722
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Re: Μογγολισμος και Μέταλ στη Μπανανία των 80ς-90ς

Δημοσίευση από Zippo190 »

Scrollkeeper έγραψε: Κυρ 21 Ιαν 2018, 15:12 Ναι έχεις δίκιο. Ας είναι καλά το ίντερνετ που ξεστράβωσε πολλούς από εμάς και χαντάκωσε όλα αυτά τα όρκ στο μέρος που τους αξίζει: στον μεταλλικό Καιάδα :mad:
δεν είναι μόνο το ίντερνετ αλλά και ο περιοδικός τύπος. Ακόμα και έντυπα σαν το Metal Hammer βοήθησαν πολύ. Ευτυχώς η δική μου γενιά (είμαι 35) των mid 90s έζησε την παρακμή του δίπολου metal-ουγκανισμός και αντιμετώπισε το metal σαν ένα παρακλάδι της σύγχρονης μουσικής με σοβαρότητα και ενδιαφέρον.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Re: Μογγολισμος και Μέταλ στη Μπανανία των 80ς-90ς

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Απο συνέντευξη True Metal Magazine/Vavel.

Εικόνα
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”