Νέες ανακαλύψεις

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Νέες ανακαλύψεις

Δημοσίευση από theBox »

Δεν σοβαρευομαστε λεω εγω να αναβιώσουμε το γερμανικο mid90s power, αντι για το ιταλικο? Η ΑΚΟΜΑ καλύτερα, το ευρωπαικο tech/prog τυπου mekong/hexenhaus/sieges even????
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Νέες ανακαλύψεις

Δημοσίευση από rbrigade »

Σουρεάλ θα ήταν άμα τους είχα θάψει. Γενικά δεν κατεβάζω κάτι επειδή το τσέκαρα εδώ μέσα, το αφήνω να έρθει η σειρά του στο getmetal (όχι, δεν παίρνω ποσοστά για να το διαφημίζω) και τότε το τσεκάρω πιο καλά. Εκτός αν ακούσω κάτι που θα με αφήσει άναυδο ξέρω γω...

Υ.Γ. Και είναι από τις ελάχιστες φορές που βαρέθηκα να κάνω search στο forum και την πάτησα...
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Νέες ανακαλύψεις

Δημοσίευση από rbrigade »

Myopic Empire - Road to Ruin (2019)
H doom απάντηση στον Λίβα

Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Νέες ανακαλύψεις

Δημοσίευση από theBox »



Ωπ! Τι εχουμε εδω; Παλιακό heavy metal γεμάτο χοροπηδηχτές δισολίες; Count me in!!! [mention]apeitharxos[/mention] Μιάς και γουσταρες με sandstorm, τι λές γι αυτό εδω;
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14655
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Νέες ανακαλύψεις

Δημοσίευση από CountRaven »

theBox έγραψε: Τετ 05 Φεβ 2020, 22:30

Ωπ! Τι εχουμε εδω; Παλιακό heavy metal γεμάτο χοροπηδηχτές δισολίες; Count me in!!! @apeitharxos Μιάς και γουσταρες με sandstorm, τι λές γι αυτό εδω;
Εγώ πάλι δεν άντεξα και πολύ.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
apeitharxos
Δημοσιεύσεις: 835
Εγγραφή: Σάβ 20 Απρ 2019, 16:18

Νέες ανακαλύψεις

Δημοσίευση από apeitharxos »

theBox έγραψε: Τετ 05 Φεβ 2020, 22:30

Ωπ! Τι εχουμε εδω; Παλιακό heavy metal γεμάτο χοροπηδηχτές δισολίες; Count me in!!! @apeitharxos Μιάς και γουσταρες με sandstorm, τι λές γι αυτό εδω;
Ώπα! Είμαι στην ακρόαση του πρώτου τραγουδιού, μόνο σε εμένα δημιουργήθηκε η εντύπωση ότι υπάρχουν ομοιότητες με heavy load σε αυτό το πρώτο τραγούδι?
Επίσης, μου αρέσει πολύ ο ήχος των τυμπάνων...
Ακούγεται πάρα πολύ ενδιαφέρον, θα επανέλθω όταν ολοκληρώσω 3 ακροάσεις...
Advancing Yokeda:
Ενδεχομένως η πιο ελιτίστικη και απροσπέλαστη μορφή τέχνης να περνά μέσα από λιτές απέριττες φόρμες. Αυτές που η πλειοψηφία θα αγνοήσει ή περιφρονήσει σαν απλοϊκότητα. Εκεί άλλωστε δε στηρίζεται και το 'αληθινό heavy metal'?
Άβαταρ μέλους
Starman
Δημοσιεύσεις: 1530
Εγγραφή: Παρ 02 Νοέμ 2018, 14:09
Τοποθεσία: ATHENS

Νέες ανακαλύψεις

Δημοσίευση από Starman »

Ενδιαφέρουσα περίπτωση αυτό το one man project. Καταρχήν έχει αρκετά καλό ήχο, ενώ και το songwriting δεν πέφτει στη λούπα της αντιγραφής όπως το 90% των μπαντών από εκεί πάνω. Οι κιθάρες σε σημεία μου θύμισαν πρώιμους Maiden (εποχής Dianno) ενώ η φωνή του τύπου εκτός από Heavy Load, όπως σωστά επισήμανε ο [mention]apeitharxos[/mention], σε πολλές περιπτώσεις μου έφερε στο νου και Phil Lynott. Αυτό ξεφεύγει από τη ρετρό-σαβούρα που κυκλοφορεί με το κιλό στις μέρες μας. Ελπίζω γρήγορα να βρεί το δρόμο του και σε φυσικό format. Μπράβο ρε [mention]theBox[/mention] που το τσίμπησες και το έβαλες εδώ.
Άβαταρ μέλους
SlayerKing
Δημοσιεύσεις: 145
Εγγραφή: Πέμ 18 Ιούλ 2019, 16:02

Νέες ανακαλύψεις

Δημοσίευση από SlayerKing »

Acid Mammoth - Under Acid Hoof
2ο τους αλμπουμ
Sabbathικο Doom απο Αθηνα

Άβαταρ μέλους
Mudang
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: Πέμ 26 Δεκ 2019, 23:59

Νέες ανακαλύψεις

Δημοσίευση από Mudang »



Μου θυμισαν απο Omen και Iron Maiden εως Savatage, Helloween. Blind Guardian.
Άβαταρ μέλους
Starman
Δημοσιεύσεις: 1530
Εγγραφή: Παρ 02 Νοέμ 2018, 14:09
Τοποθεσία: ATHENS

Νέες ανακαλύψεις

Δημοσίευση από Starman »

Zippo190 έγραψε: Τετ 13 Μαρ 2019, 20:03
trigger έγραψε: Δευ 11 Μαρ 2019, 23:19
τι γαμάτη obscureίλα είναι αυτή;
Το έχει ανακοινώσει ο Alone για κυκλοφορία.
Άβαταρ μέλους
Starman
Δημοσιεύσεις: 1530
Εγγραφή: Παρ 02 Νοέμ 2018, 14:09
Τοποθεσία: ATHENS

Νέες ανακαλύψεις

Δημοσίευση από Starman »

White Crone – The Poisoner. Αυτό το One (Wo)man Project από το Όρεγκον, με μια γρήγορη ακρόαση μου φάνηκε το λιγότερο, ενδιαφέρον.

Στο παρόν τραγούδι στα ντραμς ο Vinnie Appice.
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Νέες ανακαλύψεις

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Ωραίο. Κ επιτέλους γυναικεία φωνητικά που δεν νιαουρίζουν και «ορίζουν» το τραγούδι (αντί για το ανάποδο).
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Νέες ανακαλύψεις

Δημοσίευση από rbrigade »

Blind Cross - Merciless Time (2019)
Juan Ricardo, well-known as member of Sunless Sky and WRETCH, now is involved in his third project called BLIND CROSS.
The guitarist Rocco Stellmacher (Gorgon Eyes, ex-Mind Odyssey) is both composer and producer of "Merciless Time" and is joined by Andy Korte and Matias Hörold (both Double Action).

Ίσως έχει ξαναποσταριστεί, γιατί όταν μπήκα youtube το κομμάτι μου το εμφάνιζε ξαναπαιγμένο. Όπως και να 'χει επειδή έπεσα πάνω του σήμερα το ποστάρω γιατί παίζει να αρέσει σε κάποιους.

Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Νέες ανακαλύψεις

Δημοσίευση από theBox »

Starman έγραψε: Κυρ 23 Φεβ 2020, 11:06 White Crone – The Poisoner. Αυτό το One (Wo)man Project από το Όρεγκον, με μια γρήγορη ακρόαση μου φάνηκε το λιγότερο, ενδιαφέρον.

Στο παρόν τραγούδι στα ντραμς ο Vinnie Appice.
ρε αυτο ΓΑΜΑΕΙ! Μου θυμησε και grendel's syster που ανοιξα τοπικ προσφατα, με την εννοια οτι εχει και αυτο γυναικεια φωνητικα και εντελως ΦΟΛΚ μελωδιες.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14655
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Νέες ανακαλύψεις

Δημοσίευση από CountRaven »

Blind Cross - Merciless Time (2019)
Juan Ricardo, well-known as member of Sunless Sky and WRETCH, now is involved in his third project called BLIND CROSS.
The guitarist Rocco Stellmacher (Gorgon Eyes, ex-Mind Odyssey) is both composer and producer of "Merciless Time" and is joined by Andy Korte and Matias Hörold (both Double Action).

Ίσως έχει ξαναποσταριστεί, γιατί όταν μπήκα youtube το κομμάτι μου το εμφάνιζε ξαναπαιγμένο. Όπως και να 'χει επειδή έπεσα πάνω του σήμερα το ποστάρω γιατί παίζει να αρέσει σε κάποιους.

Δεν διαβάζετε FS: viewtopic.php?f=15&t=1816&p=32924&hilit ... oss#p32924
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”