Δε riff-ology thread

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6252
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Δε riff-ology thread

Δημοσίευση από theBox »

Scrollkeeper έγραψε: Σάβ 02 Φεβ 2019, 12:21

Το μόνο που χρειάζεται να ξέρετε: σπανιόλικο κιθαριστικότατο μέταλ :metalhead: :metalhead:
Μου αρέσει που χρειαζεται να χρησιμοποιήσουμε τον ορο "κιθαριστικο" για να περιγράψουμε ακούσματα με ενδιαφέροντα και "κινούμενα" ριφφς, ενώ θα έπρεπε να θεωρείται αυτονόητο οτι όλο το μέταλ επρεπε να έχει αυτο το χαρακτηριστικο BY DEFAULT. B) B) B)
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3368
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Δε riff-ology thread

Δημοσίευση από Priamos »

theBox έγραψε: Σάβ 02 Φεβ 2019, 13:19 Μου αρέσει που χρειαζεται να χρησιμοποιήσουμε τον ορο "κιθαριστικο" για να περιγράψουμε ακούσματα με ενδιαφέροντα και "κινούμενα" ριφφς, ενώ θα έπρεπε να θεωρείται αυτονόητο οτι όλο το μέταλ επρεπε να έχει αυτο το χαρακτηριστικο BY DEFAULT. B) B) B)
Σωστός ! Για αυτό και μένα δεν μου αρέσουν τα "στατικά" , "γκαγκαγκαγκαν" ριφ της πλειοψηφίας του "μοντέρνου" post 1986 thrash. Πάντα έλεγα ότι τα ριφ πρέπει να ακούγονται σαν Porche (στο στυλ του thundersteel) και όχι σαν χαλασμένη μπουλντόζα , πράγμα που κορυφώθηκε με το agressive/groove metal.
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6252
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Δε riff-ology thread

Δημοσίευση από theBox »

Priamos έγραψε: Σάβ 02 Φεβ 2019, 13:30
theBox έγραψε: Σάβ 02 Φεβ 2019, 13:19 Μου αρέσει που χρειαζεται να χρησιμοποιήσουμε τον ορο "κιθαριστικο" για να περιγράψουμε ακούσματα με ενδιαφέροντα και "κινούμενα" ριφφς, ενώ θα έπρεπε να θεωρείται αυτονόητο οτι όλο το μέταλ επρεπε να έχει αυτο το χαρακτηριστικο BY DEFAULT. B) B) B)
Σωστός ! Για αυτό και μένα δεν μου αρέσουν τα "στατικά" , "γκαγκαγκαγκαν" ριφ της πλειοψηφίας του "μοντέρνου" post 1986 thrash. Πάντα έλεγα ότι τα ριφ πρέπει να ακούγονται σαν Porche (στο στυλ του thundersteel) και όχι σαν χαλασμένη μπουλντόζα , πράγμα που κορυφώθηκε με το agressive/groove metal.
Πριαμε συμφωνω εννοείται, αλλά έχω να προσθέσω οτι μεγάλο μέρος απο το "έπικ" (πχ) πέφτει σε αυτή την παγίδα.

εντιτ. Και γενικα δεν ειναι τοσο θεμα είδους κατά τη γνώμη μου, αλλά το πως το "βλέπει" (ας το πω ετσι ευγενικά), ο κάθε καλλιτέχνης/ακροατής.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Δε riff-ology thread

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Συμφωνώ κ επαυξάνω για αυτό που λετε για τις κιθάρες τα ριφφς κλπ, (κ ακόμα περιμένω το τόπικ που μας έχει τάξει ο [mention]theBox[/mention] :D :D ) αλλά εγώ το εννοούσα με την έννοια πως χώνουν σολάρες και πως τα lead έχουν αρκετά πρωταγωνιστικό ρόλο σε σχέση με άλλες κυκλοφορίες. Πχ παλιά άκουγες για μια κυκλοφορία Metal Blade και ήξερες πως "θα είναι τίγκα μεταλ" και άκουγες και για μια κυκλοφορία Shrapnel Records κ ήξερες οτι οι ταστιέρες θα έλαμπαν από το πολύ "σκούπισμα" :D :D Ε, τα shrapnel τα θεωρώ "κιθαριστικά" σε σχέση με όλα τα υπόλοιπα.
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6252
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Δε riff-ology thread

Δημοσίευση από theBox »

Scrollkeeper έγραψε: Σάβ 02 Φεβ 2019, 14:11 κ ακόμα περιμένω το τόπικ που μας έχει τάξει ο @theBox :D :D
Το έκαψα εντελως. Θα γίνει!

Οκ, καταλαβα τωρα τι εννοούσες κιθαριστικο. Απλα άκουσα και ριφφς με "παιξιμο" (στο μισο τραγουδι που προλαβα να ακουσω) και υπέθεσα οτι αναφέρεσαι σε αυτό.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8722
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Δε riff-ology thread

Δημοσίευση από Zippo190 »

theBox έγραψε: Σάβ 02 Φεβ 2019, 13:19 Μου αρέσει που χρειαζεται να χρησιμοποιήσουμε τον ορο "κιθαριστικο" για να περιγράψουμε ακούσματα με ενδιαφέροντα και "κινούμενα" ριφφς, ενώ θα έπρεπε να θεωρείται αυτονόητο οτι όλο το μέταλ επρεπε να έχει αυτο το χαρακτηριστικο BY DEFAULT. B) B) B)
μισό λεπτό, μπάντες πχ σαν τους Manowar (τυχαία λέω το όνομα) δεν ήταν ποτέ riffομηχανές.

υπονοείτε κάτι κύριε;
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6252
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Δε riff-ology thread

Δημοσίευση από theBox »

Zippo190 έγραψε: Σάβ 02 Φεβ 2019, 16:59
theBox έγραψε: Σάβ 02 Φεβ 2019, 13:19 Μου αρέσει που χρειαζεται να χρησιμοποιήσουμε τον ορο "κιθαριστικο" για να περιγράψουμε ακούσματα με ενδιαφέροντα και "κινούμενα" ριφφς, ενώ θα έπρεπε να θεωρείται αυτονόητο οτι όλο το μέταλ επρεπε να έχει αυτο το χαρακτηριστικο BY DEFAULT. B) B) B)
μισό λεπτό, μπάντες πχ σαν τους Manowar (τυχαία λέω το όνομα) δεν ήταν ποτέ riffομηχανές.

υπονοείτε κάτι κύριε;
Σε παραπέμπω στην απάντηση μου στον Πρίαμο.
:D :D :D
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3368
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Δε riff-ology thread

Δημοσίευση από Priamos »

Φανταζομαι οτι ειναι τα καλα και συμφεροντα, αλλα στο epic και το doom, τα στατικα, επαναλαμβανομενα ριφ ηταν εξαρχης συνυφασμενα με το dna της μουσικης και γι αυτο ταιριαζουν.
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6252
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Δε riff-ology thread

Δημοσίευση από theBox »

Priamos έγραψε: Σάβ 02 Φεβ 2019, 18:14 Φανταζομαι οτι ειναι τα καλα και συμφεροντα, αλλα στο epic και το doom, τα στατικα, επαναλαμβανομενα ριφ ηταν εξαρχης συνυφασμενα με το dna της μουσικης και γι αυτο ταιριαζουν.
Πριαμε γενικα καταλαβαινω τι εννοεις και δεν ειμαι παράλογος ωστε να εθελοτυφλώ στην αλήθεια της παραπάνω δήλωσης.

Απλά θελω να αναφέρω οτι ΓΙΝΕΤΑΙ να παιξεις epic και doom έχοντας ενδιαφέροντα ριφ. Ενδεικτικα θα αναφέρω την σχολη slough feg/ eternal champion (και αρκετους άλλους βεβαιως) στο επικ και τους Doomocracy, Veni domine (το νεμπουτο πχ) και τους candlemass στο doom.

Και μαλιστα θα έλεγα οτι στο μη αμπαλο ντουμ, τα ριφφ όντως κινουνται, απλα όπως ειναι λογικο, με αργούς ρυθμούς.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6252
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Δε riff-ology thread

Δημοσίευση από theBox »

[mention]Scrollkeeper[/mention]

Τη γλεντήσαμε τη φάση, εγω στη θέση σου θα έκανα σπλιτ, βρίζοντας.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Δε riff-ology thread

Δημοσίευση από CountRaven »

Ο ορισμός των σύνθετων, εμπνευσμένων, χωρισμένων ακόμα και σε μικρότερα θέματα riffs ακούγονται στο Awaken The Guardian. Αιώνιο standard.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Δε riff-ology thread

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

theBox έγραψε: Σάβ 02 Φεβ 2019, 18:47 @Scrollkeeper

Τη γλεντήσαμε τη φάση, εγω στη θέση σου θα έκανα σπλιτ, βρίζοντας.
Μου φαίνεται ήρθε η ώρα να γίνει σπλιτ + άνοιγμα του τόπικ για τα ριφφ :pepe: :pepe:
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6252
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Δε riff-ology thread

Δημοσίευση από theBox »

Xαιρετιζω την σοφη αποφαση του αγαπημενου μας αφεντικου να σπλιτάρει το θέμα.

Επι τροχάδιν λοιπον,

Τα powerchords ΔΕΝ ειναι ριφ. Γενικα. Πόσο μάλλον όταν ειναι απλα εκει για να δωσουν τον αρμονικο σκελετο (τα ακκορντα βρε!) για να πατησει η φωνη και να τραγουδήσει.

Τα βλέπω να αναφέρονται ως ριφ τετοια πράγματα απο δω κι απο κει και προκαλουν τη δικαιη οργη μου! :D :P :D

Για να παιξω και το ρολο του "Επιτροπή σωτηρίας χατζημεταλλάδων & παρατηρητήριο μουσικής αμπαλοσύνης" που όλοι αγαπάμε να μισούμε....

Η διαφορα της υπαρξης ριφ απο τη μη υπαρξη, είναι η διαφορα του secret of steel (μια απο τις σπανιες περιπτωσεις ριφ μανογουορ, και παλι οχι σε ολο το κομμάτι) απο το blood of my enemies. B) B) B)
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Δε riff-ology thread

Δημοσίευση από LuciferSteele »

το ριφφ είναι απλά άλλος ένας τρόπος να γράψεις μέταλ μουσική και δεν είναι προαπαιτούμενο
αλλιώς ακυρώνεις ολόκληρα είδη, ακυρώνεις το neoclassical που δεν βασίζεται στη ριφφολογία αλλά σε κλασσικές φόρμες, ακυρώνεις γενικά κομμάτια που αναπτύσσονται μέσα από μία μελωδία και όχι από μια ακολουθία συγχορδιών
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6252
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Δε riff-ology thread

Δημοσίευση από theBox »

LuciferSteele έγραψε: Σάβ 02 Φεβ 2019, 19:58 ακυρώνεις γενικά κομμάτια που αναπτύσσονται μέσα από μία μελωδία και όχι από μια ακολουθία συγχορδιών
Το αντιθετο ακριβως λεω...εκτος κι αν εννοεις κομματια που αναπτυσσονται μεσα απο μια μελωδια φωνητικων και η μουσικη ειναι κυριως συνοδευτικη.

Ωραια, γενικα ημι-τρολλάρω με την απολυτότητα της θέσης μου προφανώς. Κι εγω γουσταρω αρκετα πραγματα χωρις ριφ (αν και στατιστηκα μιλωντας, προτιμω riff-based μουσικη).

Το κυριως ποιντ μου δεν ειναι αν η υπαρξη "ριφ" ,οπως τα οριζω, ειναι προαπαιτουμενο, αλλά οτι εχει επικρατήσει το φαινομενο να ονομάζονται ριφ, πραγματα που ουσιαστικά ΔΕΝ είναι.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”