Ιερές αγελάδες του metal

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...
Άβαταρ μέλους
Lilith
Δημοσιεύσεις: 866
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:07

Re: Ιερές αγελάδες του metal

Δημοσίευση από Lilith »

Priamos έγραψε: Κυρ 21 Ιαν 2018, 19:05 Lilith συμμερίζομαι απόλυτα τα αντιozzyικα σου αισθήματα, αλλά τουλάχιστον αυτός κέρδισε με το σπαθί του το δικαίωμα να μας ζαλίζουν τον έρωτα. Υπάρχουν κάποιοι που το δικαίωμα αυτό τους χαρίστηκε "αυθαίρετα και καταχρηστικά" κατά τη γνώμη.
ΥΓ. Με την ουσία του ποστ, εννοείται ότι συμφωνώ.
Οπως είπα τον σέβομαι σαν καλλιτέχνη σε κάποιους αρέσει σε εμένα όχι. Η περίοδος Dio και Martin περισσότερο στίς προτιμήσεις μου. Σε αυτούς που αναφέρεσαι Priame το δικαίωμα τούς χαρίστηκε γιατί όπως έγραψαν τα παιδιά και πιο πάνω -αναφέρθηκα κι εγω- έπεσε τρελή προώθηση από τις εταιρίες, γράφτηκαν αφιερώματα και ατέλειωτες στήλες σε περιοδικά, άρχισε να μπαίνει στήν συνείδηση του κόσμου ότι η τάδε μπάντα είναι top of the world..και εντάξει όλα καλα όταν όλα αυτά έχουν και κάποια σχέση με την πραγματικότητα. Να, και οι Iced Earth ειδικά στήν Ελλάδα θεωρούνται αυθεντία. Θα μπορούσαμε να τούς πούμε " Ιερή Αγελάδα " αν και μου αρέσουν κάποιες δουλειές τους αλλά δεν είναι και στα top των προτιμήσεων μου.
From the ashes, a fire shall be woken
A light from the shadows shall spring;
Renewed shall be blade that was broken
The crownless again shall be king...
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Re: Ιερές αγελάδες του metal

Δημοσίευση από LuciferSteele »

πρώτα απόλα, θάνατος στα τοτέμ και τις αγελάδες. καμία μπάντα δεν έχει "πλεονέκτημα" έναντι κάποιας άλλης. στο μυαλό μου έχουν όλοι κοινή αφετηρία και πρέπει να κρίνονται πάντα με τα ίδια μετρα και σταθμά.
διάβασα λοιπόν τον τίτλο του τόπικ και μπήκα να κράξω τίποτα Iron Maiden τσουρέκια αλλά τελικά είδα ότι το πάτε αλλού
θα σκεφτώ και θα επανέλθω
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
Xstroyer
Δημοσιεύσεις: 1850
Εγγραφή: Πέμ 11 Ιαν 2018, 12:26

Re: Ιερές αγελάδες του metal

Δημοσίευση από Xstroyer »

Αυτό το "αυθαίρετα και καταχρηστικά" του Πρίαμου, νομίζω οτι είναι η ουσία σε συνάρτηση με την "ελιτιστική προσέγγιση", για μπάντες της δυναμικής που τέθηκαν στο πρώτο post του rbrigade. Σημαντικές για τις υποκατηγορίες τους (από αυτούς που τις παρακολουθουν), αλλά για αυτούς που δεν είναι "απόλυτοι" οπαδοί των υποκατηγοριών αυτών (ή ακόμα και αν δεν τις ακούν καθόλου), οι κάθε λογής Coroner, Psychotic Waltz, Sieges Even κτλ θα είναι "αυτoί που πρέπει να σου αρέσουν" από κάποιους άλλους. Σημαντικοί για το είδος τους (όχι οι καλύτεροι ίσως, και σίγουρα όχι σημαντικοί για τον ευρύτερο σκληρό ήχο), αλλά αυθαίρετα και καταχρηστικά για τους οπαδούς αυτών των υποκατηγοριών, θα "πρέπει" να αρέσουν σε όλους. Εδώ διαφωνώ, αφού κατανοώ τη σημαντικότητα, αλλά στα στεγανά τους και όχι για όλους. Για να πάμε και σε πιο μελωδικά ακούσματα, ο Mark Free δεν θα μπορούσε να είναι "ιερή αγελάδα" του AOR; Φωνάρα και το "Long Way From Love" είναι τεράστιο album του είδους, αλλά αντίστοιχα δεν μπορώ να πιέσω έναν καμμένο επικά οτι πρέπει να του αρέσει, όπως και αυτός δεν μπορεί να πείσει κάποιον οτι πρέπει να ακούει το "King Of The Dead" των Cirith Ungol.

Αυτό έρχεται σε σύγκρουση με τους κάθε Ozzy, Maiden, Metallica, Purple κτλ μεγαθήρια, στα οποία ακόμα και το "ιερή αγελάδα" είναι περιοριστικό για την ευρύτερη σημαντικότητά τους και ακούγεται άκυρο όταν το αναφέρουμε για αυτούς. Έχει διαφορά το προσωπικό υποκειμενικό γούστο και μπροστά σε αυτό κάποιες φορές δεν υπάρχει καμία σημαντικότητα και διαχρονικότητα.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Re: Ιερές αγελάδες του metal

Δημοσίευση από rbrigade »

Δεν μπορώ να βρω αναλογίες στον AOR/hard rock χώρο, καθώς εκεί τα πράγματα είναι κάπως πιο απλά, είναι πιο εύκολο να διαχωρίσεις τι είναι καλό και τι δεν είναι, ούτε υπάρχει αυτό το hype του ψαγμένου ακούσματος που αυτομάτως σε κάνει να νιώθεις ότι ανεβαίνεις level έναντι της πλέμπας των κοινών θνητών ή που σε αναγκάζει να το παραδεχτείς για να μην θεωρηθείς εσύ κοινός θνητός...

Ανέφερες Cirith Ungol, μου πέρασαν από το μυαλό, αλλά βλέπω πολύ κόσμο που τους θεωρεί απάλευτους, είναι δηλαδή μπάντα που διχάζει, άλλοι λατρεύουν και άλλοι κράζουν, ενώ αυτές ανέφερα στο αρχικό ποστ κατά περίεργο τρόπο ενώνουν
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14656
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: Ιερές αγελάδες του metal

Δημοσίευση από CountRaven »

Εγώ θέλω καταρχήν να ξεκινήσω από το γεγονός, πως καλό είναι ανεξάρτητα από το αν εντάξουμε μια μπάντα ή ένα ιδίωμα στη λίστα με αυτά που γουστάρουμε ή όχι, καλό είναι να μπούμε στην διαδικασία να αντιληφθούμε την αντικειμενική Χ αξία - προσφορά της εκάστοτε μπάντας / ιδιώματος. Έτσι θα μπορέσουμε να καταλάβουμε πολύ καλύτερα το φαινόμενο της ιερής αγελάδας που παίζει μπάλα τριγύρω μας με δεκάδες παραδείγματα, όχι μόνο σε μπάντες αλλά και σε ιδιώματα. Και έχει σαν βασικό παράγοντα διαφοροποίησης το εκάστοτε target group ακροατών.

Ότι και να πω πχ. για Sieges Even σε μια παρέα από άτομα που ακούνε πχ. κυρίως Death Metal θα πέσει στο καινό. Το πιθανότερο είναι να αδιαφορήσουν, κάποιοι ίσως απλά να κουνήσουν το κεφάλι, κάποιοι άλλοι θα κράξουν και θα πουν ότι αυτά είναι φλωριές κτλ. Αν όμως ρίξω στο τραπέζι την καρτούλα Morbid Angel ενεργοποιώ τα δικά τους ραντάρ, Και το πιθανότερο είναι να μπούμε σε κατάσταση ιερής αγελάδας επάνω στην κουβέντα. Και πάλι όμως το παράδειγμα είναι θεωρητικό, γιατί θα κάνω τον δικηγόρο του διαβόλου και θα ρωτήσω; Υπάρχουν παρέες με τόσο ομοιογενή μουσικά γούστα; Ίσως ναι, ίσως όχι, ίσως παλιότερα, ίσως σε ένα πιο γενικό πλαίσιο μουσική κουλτούρας -πχ. ακραία ακούσματα-.

Το φαινόμενο της ιερής αγελάδας λοιπόν έχει διάφορα flavors ανάλογα το target group.

Ιερή αγελάδα - Σχήματα καθολικής αποδοχής.

Αν βγω και γράψω ότι δεν μου αρέσουν οι Motorhead ή οι ACDC θα με κράξει ένα πολύ μεγάλο μέρος μια ολόκληρης κοινότητας, από τον μάστορα στο απέναντι συνεργείο που ακούει και καμιά ροκιά ρε παιδί μου ως τον πλέον αφοσιωμένο οπαδό τους.

Ιερή αγελάδα - Σε μουσικά είδη / ιδιώματα.

Αν βγω και πω ότι θεωρώ το Southern Rock ένα αδιάφορο και επαναλαμβανόμενο είδος θα με κράξουν όσοι το ακούν στοχευμένα, αλλά και ίσως αυτοί που το ακούνε από σπόντα επειδή παίζει την ίδια λίστα με southern στην μπυραρία της γειτονίας μου.

Ιερής αγελάδα - Love Or Hate σε πασίγνωστες μεγάλες μπάντες.

Πχ Manowar, Iron Maiden, Metallica. Δεν χρειάζεται να το αναλύσω, αυτόματα αυτές οι μπάντες δημιουργούν 2 κύρια στρατόπεδα, αυτούς που προσκυνάνε και αυτούς που κράζουν. Και ο πόλεμος ξεκινά. Υπάρχουν και οι περισσότερο ψύχραιμοι και αντικειμένικοι που το κοιτάζουν μουσικά και όχι οπαδικά το ζήτημα, μα συνήθως τους τρώει η σκόνη του πολέμου.

Ιερή αγελάδα - Σε μπάντες μέσα σε συγκεκριμένα είδη.

Εκεί παίζει το αρχικό ποστ - παράδειγμα του rbrigade. Όλα τα σχήματα που ανέφερε χαίρουν αναγνώρισης σε συγκεκριμένους κύκλους. Στην περίπτωσή μας το Prog. Άντε να προσθέσω πως υπάρχει και το φαινόμενο αναγνώρισης τους από άτομα που ψάχνονται και ακούνε γενικότερα -και αυτό ισχύει για ότι είδος θέλετε-. Από εκεί και πέρα το είπα και στην αρχή οι Sieges Even για έναν κάφρο μεταλλά είναι μάλλον αδιάφορη περίπτωση, ακόμα και για κράξιμο.

Ιερή αγελάδα - Love Or Hate μπάντες ΜΕΣΑ σε συγκεκριμένα είδη.

Όπως πχ οι Cirith Ungol για τους οπαδούς το επικού Metal. Οι μισοί προσκυνάνε, οι άλλοι μισοί τους θεωρούν απάλευτους.

Αυτό που θέλω να πω αρχικά με την παραπάνω καταγραφή, είναι πως το φαινόμενο υπάρχει μεν, αλλά διαφοροποιείται, ποιοτικά και ποσοτικά. Και δεν είναι τόσο καθολικό όπως το περιγράφει ο rbrigade στο αρχικό ποστ. Μια ενδιαφέρουσα παρατήρηση στο ποσοτικό κομμάτι της ιστορίας θα ήταν για παράδειγμα πόσος κόσμος πήγε στην Ελλάδα σε συναυλίες των Waltz, Cynic, Sieges Even. Μιλάμε για τριψήφια νούμερα στην καλύτερη.οπότε για ποιες αγελάδες μιλάμε; Στα λόγια. Το ίδιο παίζει και με τις πωλήσεις άλμπουμ τους.

Και απλά προσυπογράφω με κεφαλαία αυτό που είπε ο Zippo και ο Τραμπ. Δεν υπάρχουν αγελάδες και τοτέμ, έχουμε και αυτιά και κρίση και αισθητήρια όργανα γύρω από τη μουσική, οπότε πράτουμε ανάλογα. Ακόμα και για τις προσωπικές μας αδυναμίες που καλό είναι να υπάρχουν, ας λειτουργούν τα παραπάνω.

Θα επανέλθω.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Re: Ιερές αγελάδες του metal

Δημοσίευση από rbrigade »

Δεν το έχεις πιάσει αυτό που λέω σε κανένα από τα παραδείγματά σου. Οι Coroner παίζουν κάτι σαν thrash; Ε μου έχει τύχει να πάω να κράξω τους Coroner σε κλασικομεταλλάδες που δεν ακούνε Thrash ούτε 2 ώρες τον χρόνο και να τρώω άκυρο σε στυλ, ''όχι, γαμάνε, είναι ιδιαίτεροι, είναι προχωρημένοι, είναι ψαγμένοι''. Βασικά δεν έχω βρει μέχρι τώρα άνθρωπο να μου πει ''ναι ρε, έχεις δίκιο, είναι για τον πούτσο ή είναι υπερεκτιμημένοι''. Και λέω εγώ τώρα, πως είναι δυνατόν μια μπάντα που δεν νομίζω να πούλησε και τρελλά, που αν δεν κάνω λάθος δεν υπάρχει εδώ και άπειρα χρόνια, που δεν τους πολυακούς πουθενά, ούτε σε ράδιο, σε μαγαζί, έστω σε post στο facebook (πραγματικά δεν θυμάμαι κανέναν να έχει ποστάρει Coroner), να την υπερασπίζονται όλοι; Μήπως είναι μια ιερή αγελάδα;
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Re: Ιερές αγελάδες του metal

Δημοσίευση από LuciferSteele »

πολύ ωραία η κατηγοριοποίηση του Χρήστου
σε ότι αφορά αυτό που λέει ο Γιάννης, η δική μου εκτίμηση είναι πως απλά έτυχε!
αν ρώταγες εμένα ας πουμε γιά τους Coroner πριν 10 χρόνια θα σου έλεγα μπά, δε μου λένε και τίποτα. τώρα όμως γουστάρω τρελά
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Re: Ιερές αγελάδες του metal

Δημοσίευση από LuciferSteele »

γιά να επαναφέρω το θέμα, πιστεύετε πως οι Rush είναι μία ιερή αγελάδα??
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14656
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: Ιερές αγελάδες του metal

Δημοσίευση από CountRaven »

Ναι έχουν όλα τα στοιχεία εκείνα που τους οδηγούν στη λίστα με ιερά θηλαστικά.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14656
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: Ιερές αγελάδες του metal

Δημοσίευση από CountRaven »

Αλλά είναι τυχαίο που τόσα χρόνια έχω γνωρίσει μόνο δύο άτομα που δεν νιώθουν με Rush; Ο rbrigade που κράζει ως επί το πλείστον όλα τα προγκ εξαιρείται.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Re: Ιερές αγελάδες του metal

Δημοσίευση από LuciferSteele »

δεν ξέρω? είναι θέμα αμπαλίασης ή απλά αρέσουν σε όλους επειδή ΠΡΕΠΕΙ να αρέσουν???
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Re: Ιερές αγελάδες του metal

Δημοσίευση από rbrigade »

Ψιλοείναι. Μέχρι τέλη 80's μετράγανε άσχημα, αλλά από κει και πέρα όλη η δισκογραφία τους συμπυκνώνεται στο συγκλονιστικό τραγούδι Nobody's hero (κιαυτό αρχές 90's), πέραν τούτου σχεδόν κανένα νόημα. Παρόλα αυτά ουδείς τόλμησε να χώσει 5αράκι σε δισκοκριτική, τουλάχιστον σε περιοδικό ή webzine.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14656
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: Ιερές αγελάδες του metal

Δημοσίευση από CountRaven »

σε ότι αφορά αυτό που λέει ο Γιάννης, η δική μου εκτίμηση είναι πως απλά έτυχε!
Και εγώ πιστεύω ότι έτυχε. Δεν έχουν εντοπίσει τα ραντάρ μου φαινόμενα σαν αυτά που αναφέρθηκαν σε σχέση με Coroner.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Re: Ιερές αγελάδες του metal

Δημοσίευση από rbrigade »

Δεν ανήκω στους κράχτες Rush, απλά μ' αρέσει περισσότερο η 80's περίοδός τους
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Re: Ιερές αγελάδες του metal

Δημοσίευση από rbrigade »

Ούτε καν όλα τα prog κράζω, απλά έχω απαιτήσεις, όχι άιντε άιντε όποιος παίζει prog ή epic ή US power είναι αυτομάτως θεός...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”