Μπάντες με σοβαρούς πολιτικούς/κοινωνικούς στίχους

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...
Άβαταρ μέλους
Coroner
Δημοσιεύσεις: 312
Εγγραφή: Πέμ 20 Δεκ 2018, 01:00

Μπάντες με σοβαρούς πολιτικούς/κοινωνικούς στίχους

Δημοσίευση από Coroner »

Μιας και πηραμε εγκριση απο τον admin, ανοιγω ενα τοπικ για να βαζουμε μπαντες που ασχοληθηκαν σοβαρα με πολιτικα θεματα, απο οποιαδηποτε χωρο. Στοχος δεν ειναι να σφαχτουμε για το αν συμφωνουμε ή διαφωνουμε για τους στιχους και τις εκαστοτε ιδεολογιες των συγκροτηματων, αλλα να δουμε ποιοι απο την μουσικη μας ασχοληθηκαν καπως πιο σοβαρα και εμπεριστατωμενα με πολιτικα θεματα. Η συζητηση θα μπορουσε να ανοιξει σε πολλα επιπεδα και για πολλα κοινωνικα θεματα, αλλα εγω ειχα στο μυαλο μου κυριως πιο πολιτικες δηλωσεις/concept παρα θεματα περιβαλλοντος πχ. Αλλα επειδη ολα συμπληρωνονται βλεπουμε στην πορεια πως θα τσουλησει.

Μιας και ειμαι στη δουλεια τωρα, δεν θα ποσταρω αναλυτικα καποια πραγματα που ισως εχω στο νου μου, παρα μονο το πρωτο που μου ηρθε στο μυαλο οταν αναφερομαστε σε αυτη την κατηγορια, το Operation Mindcrime προφανως. Νταξει δεν χρειαζονται περισσοτερες αναλυσεις για το πολιτικο προφιλ του concept, στο πρωτο μισο κυριως του δισκου

Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6262
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Μπάντες με σοβαρούς πολιτικούς/κοινωνικούς στίχους

Δημοσίευση από theBox »

Παντα με προβληματιζε η οπτικη γωνια των ryche στο συγκεκριμενο. Δηλαδη οκ, στο πρωτο μισο φαινεται το exposition, αλλά μετα την απομυθοποίηση που επέρχεται στο 2ο μισο...αναρωτίεμαι ποια τελικα ειναι η θέση του καλλιτέχνη. Αλλά μάλλον αυτή ειναι η μαγεία, να δείξουν οτι ασχέτως την όποια ιδεολογία, ο άνθρωπος τελικά παραμένει άνθρωπος, με ό,τι αυτό συνεπάγεται.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3371
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Μπάντες με σοβαρούς πολιτικούς/κοινωνικούς στίχους

Δημοσίευση από Priamos »

(προβοκάτορας που φλερτάρει με ban/block/delete/ξυλο :D :D )
Bound for glory, Screwdriver, Rahowa... κλπ :D
Μου είχε έρθει λίστα με αντίστοιχα συγκροτήματα στα μέσα των 90s και τα μισά έμοιαζαν εκ πρώτης όψεως με λιμπιστερο επικό metal. Ευτυχώς σχεδόν όλα ήταν Oi punk και δεν χρειάστηκε να μπω σε ηθικό δίλημμα.
On topic, αν και τρελός οπαδός των fantasy στίχων, ο κοινωνικοπολιτικός στιχος δεν με ενοχλεί όταν έχει καλλιτεχνική/λογοτεχνική value και δεν είναι απλά κυρηγμα ή slogan.Το ΟΜ είναι χαρακτηριστικό παράδειγμα επιτυχημένης προσέγγισης τέτοιων θεμάτων. Στον αντίποδα, τα περισσότερα punk/thrash συγκροτήματα εχουν μάλλον αφελή/εφηβική στιχουργική για τα γούστα μου.
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6262
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Μπάντες με σοβαρούς πολιτικούς/κοινωνικούς στίχους

Δημοσίευση από theBox »

Βεβαια αν πιάσουμε και το θράς, θα χαθεί η μπάλα...
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
White Wolf

Μπάντες με σοβαρούς πολιτικούς/κοινωνικούς στίχους

Δημοσίευση από White Wolf »

Αυτο το τοπικ μυριζει μπαρουτι... παρακαλουνται τα μελη να ποσταρουν συγκρατημενα :D :D :D
Άβαταρ μέλους
Coroner
Δημοσιεύσεις: 312
Εγγραφή: Πέμ 20 Δεκ 2018, 01:00

Μπάντες με σοβαρούς πολιτικούς/κοινωνικούς στίχους

Δημοσίευση από Coroner »

Priamos έγραψε: Πέμ 28 Φεβ 2019, 15:29 ( Στον αντίποδα, τα περισσότερα punk/thrash συγκροτήματα εχουν μάλλον αφελή/εφηβική στιχουργική για τα γούστα μου.
Aυτο ειχα στο μυαλο μου με τη λεξη "σοβαρους". Πολλα απο αυτα τα συγκροτηματα (κυριως punk να πω την αληθεια, για το thrash ειναι αλλη κουβεντα) τα χω στην καρδια μου ακουγοντας τα απο πιτσιρικας, αλλα δεν μπορω πλεον να πω οτι εχουν καποιο πιο εμπεριστατωμενο λογο στους στιχους τους (οχι ολα προφανως).
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6262
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Μπάντες με σοβαρούς πολιτικούς/κοινωνικούς στίχους

Δημοσίευση από theBox »




Αυτο πιάνεται;?; 8]
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Coroner
Δημοσιεύσεις: 312
Εγγραφή: Πέμ 20 Δεκ 2018, 01:00

Μπάντες με σοβαρούς πολιτικούς/κοινωνικούς στίχους

Δημοσίευση από Coroner »

Οι Rush επισης με τους στιχους τους εχουν μια φιλελευθερη οπτικη γωνια των πραγματων. Απο το 2112 που ειναι απο την Ayn Rand, μχει τους στιχους του Trees

Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6262
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Μπάντες με σοβαρούς πολιτικούς/κοινωνικούς στίχους

Δημοσίευση από theBox »

Πολύ σωστος, ο Neil υπήρξε αρκετα επιρρεασμένος απο Ayn Rand. Αν μη τι άλλο, είναι πολύ καλογραμμένοι στιχοι, ασχετως αν κάποιος συμφωνει ή διαφωνει με τη φιλοσοφία της.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8724
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Μπάντες με σοβαρούς πολιτικούς/κοινωνικούς στίχους

Δημοσίευση από Zippo190 »

theBox έγραψε: Πέμ 28 Φεβ 2019, 16:01 Πολύ σωστος, ο Neil υπήρξε αρκετα επιρρεασμένος απο Ayn Rand. Αν μη τι άλλο, είναι πολύ καλογραμμένοι στιχοι, ασχετως αν κάποιος συμφωνει ή διαφωνει με τη φιλοσοφία της.
αν ισχύει αυτό είναι άξιο απορίας πως και έχει ξεφύγει από τους πολιτικά ορθούς χίπστερς.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Μπάντες με σοβαρούς πολιτικούς/κοινωνικούς στίχους

Δημοσίευση από LuciferSteele »

συμφωνούμε πως υπάρχει αρκετή αφέλεια στο thrash αλλά οι Toxik είναι ένα καλό παράδειγμα όταν πρόκειται για εύστοχο κοινωνικοπολιτικό στίχο
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
vasilis2112
Δημοσιεύσεις: 933
Εγγραφή: Τρί 02 Οκτ 2018, 02:02

Μπάντες με σοβαρούς πολιτικούς/κοινωνικούς στίχους

Δημοσίευση από vasilis2112 »

2 παραδείγματα που έχω πάντα στο μυαλό μου με πολιτικό-κοινωνικούς/επαναστατικούς στίχους, είναι το νιτσεϊκό eagle fly free Helloween (γενικά τα Keepers και οι Helloween) και το we the people από heir apparent.
Επίσης είναι και θέμα οπτικής. Πχ εγώ καταλαβαίνω το time of the dark των brocas helm ως ένα παιάνα εξέγερσης με βαθιά αναρχικό-αντιεξουσιαστικό-μηδενιστκο χαρακτήρα.

There's a shadow on the land
Werewolves in high places
Speak satin words with empty faces
Children kneel to the lords of insanity
Choosing a god devoid of humanity
There's a darkness on the land
There used to be a softness
in another place and time
You called upon the wind and it answered
with a rhyme
Butterflies and unicorns are from a different age
So fuck the signs of peace and love,
all hail the battle rage
Their assoholes full of razor blades,
mirrors in their minds
Can't see what's in front of them,
can't feel what's left behind

That's alright it's ok that quality,
it's us who are the fools
They live on blood and dollar bills,
the nineteen nighties ghools

It's the Time of the Dark, let no one survive
It's the Time of the Dark 'till the rider arrives
Let him come, let him come
Άβαταρ μέλους
vasilis2112
Δημοσιεύσεις: 933
Εγγραφή: Τρί 02 Οκτ 2018, 02:02

Μπάντες με σοβαρούς πολιτικούς/κοινωνικούς στίχους

Δημοσίευση από vasilis2112 »

Μ αρέσει το θέμα και γενικά προσέχω τους στίχους μήπως έχουν πολιτικό θέμα. Η μνήμη μου όμως με προδίδει. Θα κάνω ένα σάρωμα της συλλογής μου, να θυμηθώ τίποτα και θα επανέλθω.
Άβαταρ μέλους
asgardlord
Δημοσιεύσεις: 522
Εγγραφή: Κυρ 14 Οκτ 2018, 19:39
Τοποθεσία: Νήσος Κύπρος

Μπάντες με σοβαρούς πολιτικούς/κοινωνικούς στίχους

Δημοσίευση από asgardlord »

Δεν είχα προσέξει ποτέ τους στίχους του Time of the Dark, όντως ανοίγει νέα διάσταση στο κομμάτι, ωραίος!

Σε γενικές γραμμές δεν μ' αρέσει η πολιτικοποίηση στη μουσική. Συνήθως γιατί γίνεται με αφελή / us against them χολιγουντιανό τρόπο (π.χ. Crimson Glory - Red Sharks).

Παρ' όλα αυτά υπάρχουν συγκεκριμένα κομμάτια που κάνουνε ωραίο κοινωνικό (as opposed to καθαρά πολιτικό) σχολιασμό. Π.χ. Sanctuary - Past tense to future sense

"What do you see on the news when you watch tv
war in the name of God, or a playground killing spree
Politicians promise you the world, and a preacher cries
all they ever wanted was your money and a bitch on the side
What went wrong, did society twist him?"

Όσον αφορά το Operation Mindcrime, θυμάμαι όταν διάβασα το Da Vinci code μου το έφερε αμέσως στο μυαλό. Και καλά το ιερό δισκοπότηρο (βλ. Μαγδαληνη) που προσπαθεί η Εκκλησία να αφανίσει μέσω των brainwashed υπηρετών γιατί θα αποκαλύψει μυστικά κλπκλπ. Περισσότερο δηλαδή μου φέρνει σε τέτοια conspiracy φάση παρά καθαρά κοινωνικό σχολιασμό, αν και αυτή είναι η μαγεία των πραγματικών έργων τέχνης κατ' εμέ, ο καλλιτέχνης δεν τοποθετείται αλλά το αφήνει ανοιχτό σε ερμηνείες.
Iron wields from armored wrists
Άβαταρ μέλους
Coroner
Δημοσιεύσεις: 312
Εγγραφή: Πέμ 20 Δεκ 2018, 01:00

Μπάντες με σοβαρούς πολιτικούς/κοινωνικούς στίχους

Δημοσίευση από Coroner »

Εν μερει συμφωνω για operation mindcrime, αλλα το πρωτο μερος απο μονο του καταπιανεται αξιολογα με πολιτικα θεματα. Για Crimson Glory επισης συμφωνω, ή για το Red Horizon των Omen... Για αντι-USSR υπαρχει και το Soviet Invasion των Witchfinder General

What kind of country is Russia
People dying, truth doesn`t lie
Communism`s lost every meaning
`Cos capitalism`s all in their mind



Aρκετα ωραια η οπτικη για το Time of the Dark, αν και θα διαχωριζα το αναρχικο απο το μηδενιστικο, στο οποιο ρεπουν αρκετες metal μπαντες και αυτο το κομματι
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”