Primordial κ νιώσιμο

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...

Re: Primordial κ νιώσιμο

Δευ 22 Ιαν 2018, 22:57

Το θυμάμαι αυτό το λάιβ με τον λιώμα ντραμμερ (5-6-2010). Αν δεν κάνω λάθος εκείνη τη μέρα παίζαμε και εμείς στο Όνομα του Ρόδου, Καλλιθέα (μαζί με Silent Wedding/Raging Storm/Wrathblade(?)) και μετά από ένα σημείο το μέρος άδειασε γιατί έτρεξαν όλοι να προλάβουν Primordial. Καταλήξαμε να παίζουμε μπροστά σε 20 άτομα (κλασσικά οι 10 ήταν από μπάντες). Ψιλοάσχημο σκηνικό αλλά τι να κάνεις... έτσι παίρνεις τα "γαλόνια" :~( :~(
Ήμουν και εγώ σε αυτό το λάιβ!!!! Πήγαμε και για μάσα μετά!
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018

Τετ 24 Ιαν 2018, 16:52

Για να επανέλθω στο αρχικό θέμα αυτό πρέπει να είναι το προσωπικό ιστολόγιο του Άλαν "Πρέκα" 'Αβεριλ: https://nemtheanga.wordpress.com/ λογικά πρέπει να έχει γέλιο. Ξεκινάω ανάγνωση τις προσεχείς ημέρες.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.

Re: Hot Νέα!!

Πέμ 01 Φεβ 2018, 14:30

Priamos έγραψε:
Παρ 19 Ιαν 2018, 20:08
Δεν ξερω αν "νιωθετε", αλλα οι Primordial βγαζουν νεο αλμπουμ. Το πρωτο βιντεο/κομματι συνοψιζεται ως "η γοητεία της απλότητας".

Όταν ήμουν φοιτητής αρκετοί φίλοι μου έλιωναν με anime. Ένα από αυτά ήταν το Ναρούτο. Κάθε φορά (τρείς-τέσσερις φορές την εβδομάδα) που πήγαινα σπίτι τους να λιώσουμε, έβλεπαν το "νέο επεισόδιο", λές και ο δημιουργός έκλανε και έβγαιναν επεισόδια.

Αντίστοιχα βλέπω τους Primordial και μερικές μπάντες ακόμα: συγκροτήματα που δεν ασχολούμαι, όποτε ακούω το όνομα τους έχουν "νέο δίσκο", ενώ αδυνατώ να κάνω την σύνδεση με τον προηγούμενο!!
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.

Πέμ 01 Φεβ 2018, 18:36

Παντως, φόλα το καινουριο κομματι, να τα λεμε κι αυτα....
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.

Κυρ 11 Φεβ 2018, 18:24

Και εγω καπου εκει, 2009-2010 τους ανακαλυψα
Σε αυτη τη συναυλια το 2010 τους ειχα δει πρωτη φορα και ημουν και πριν καλλιθεα!!!
Να πω ποιες μπαντες ηταν, θα ειναι ψεμματα, δε θυμαμαι... Καπου/καπως παιζει να το εχω σημειωσει...
Παντως ηταν απαραδεκτοι οι Primordial, τραγωδια εκεινο το βραδυ
Το τελευταιο αλμπουμ με κουρασε ΠΟΛΥ, το νεο κομματι δεν μου ειπε σχεδον τιποτα...
Γενικα κρατω μικρο καλαθι, καθως θεωρω οτι η μπαντα εχει εγκλωβιστει σε ενα στυλ και το οτι δεν ειναι και πολυ "μουσικοι" (κακα τα ψεμματα στη φωνη πατανε πολυ και σε καποιες ομορφες μελωδιες) δε βοηθαει
Αλαν εχω ακουσει και ΠΟΛΥ καλα λογια για παρτη του,πιστευει αυτο που κανει, αλλα σαν ατομο θεωρω οτι ειναι ΠΟΛΥ δηθεν
Πιστευω οτι παρολο που καποιες φορες το χανουν στους στιχους, ειναι απο τις λιγες μπαντες που σε "προκαλουν" λιγακι και οι στιχοι τους δεν ειναι του συρμου

Δευ 12 Φεβ 2018, 14:50

Kostello έγραψε:
Κυρ 11 Φεβ 2018, 18:24
Και εγω καπου εκει, 2009-2010 τους ανακαλυψα
Σε αυτη τη συναυλια το 2010 τους ειχα δει πρωτη φορα και ημουν και πριν καλλιθεα!!!
Να πω ποιες μπαντες ηταν, θα ειναι ψεμματα, δε θυμαμαι... Καπου/καπως παιζει να το εχω σημειωσει...
Παντως ηταν απαραδεκτοι οι Primordial, τραγωδια εκεινο το βραδυ
Το τελευταιο αλμπουμ με κουρασε ΠΟΛΥ, το νεο κομματι δεν μου ειπε σχεδον τιποτα...
Γενικα κρατω μικρο καλαθι, καθως θεωρω οτι η μπαντα εχει εγκλωβιστει σε ενα στυλ και το οτι δεν ειναι και πολυ "μουσικοι" (κακα τα ψεμματα στη φωνη πατανε πολυ και σε καποιες ομορφες μελωδιες) δε βοηθαει
Αλαν εχω ακουσει και ΠΟΛΥ καλα λογια για παρτη του,πιστευει αυτο που κανει, αλλα σαν ατομο θεωρω οτι ειναι ΠΟΛΥ δηθεν
Πιστευω οτι παρολο που καποιες φορες το χανουν στους στιχους, ειναι απο τις λιγες μπαντες που σε "προκαλουν" λιγακι και οι στιχοι τους δεν ειναι του συρμου
Θα συμφωνήσω με αναφορά Kostello σε στίχους, έχουν όντως αρκετά πράγματα να δώσουν.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018

Τρί 20 Φεβ 2018, 21:35

Τωρα παλι η ιδεα μου ειναι ή πραγματι αυτο γαμαει;;;

Race of Cain, ascend to heaven,
And cast God down upon the earth!

Τρί 20 Φεβ 2018, 22:16

Τα φωνητικά γαμάνε όντως. Η μουσική τι φάση; U2 στο πιο άγριο; Μου φάνηκε ενδιαφέρον στην αρχή αλλά όλο το κομμάτι 7 λεπτά πήγε στο ίδιο μοτίβο...

Τρί 20 Φεβ 2018, 22:20

Όντως θυμίζει λίγο U2 να παίζουν metal. Μου φάνηκε ότι διέκρινα και μια αισθητική γρήγορων Paradise Lost (εποχής "Icon"). Χαριτωμένο κομμάτι για να βγάλεις γκόμενα.

Τρί 20 Φεβ 2018, 22:21

Χα,χα...παλι καλα!! Νομιζα οτι θα ειχε συνεχεια το μπουλινγκ που τρωω στον "Λακκο" επειδη μου αρεσει!
Ναι οι κιθαρες ειναι "περιεργες".U2, εεε;; Δεν το σκεφτηκα ετσι. Θυμιζει πραγματι τον ηχο του War. Θα επρεπε ισως να εχει καποιες αλλαγες, αλλα στην τελικη μου αρεσε πολυ...ισως επειδη ειναι διαφορετικο απο τον τυπικο ηχο τους.

Τρί 20 Φεβ 2018, 22:25

Σωστός ο rbrigade για τον ίδιο ρυθμό επί 7' αλλά ρε πρίαμε το κομμάτι είναι πράγματι έπος.

Τρί 20 Φεβ 2018, 22:34

Silenius έγραψε:
Τρί 20 Φεβ 2018, 22:25
Σωστός ο rbrigade για τον ίδιο ρυθμό επί 7' αλλά ρε πρίαμε το κομμάτι είναι πράγματι έπος.
Πες τα Silenius γιατι φοβαμαι οτι θα λυγισω απο τον εκφοβισμο που δεχομαι και θα ανακαλεσω. Σαν τον Μπουταρη, ενα πραμα, που ειπε να αλλαξουν ονομα αεροδρομιο και κτελ και μετα πουλαγε τρελιτσα! :D

Τρί 20 Φεβ 2018, 22:41

Zippo190 έγραψε:
Χαριτωμένο κομμάτι για να βγάλεις γκόμενα.
Αν κάποιος το δοκιμάσει και πιάσει να μας το πει και μας!

Τετ 21 Φεβ 2018, 07:09

rbrigade έγραψε:
Τρί 20 Φεβ 2018, 22:16
αλλά όλο το κομμάτι 7 λεπτά πήγε στο ίδιο μοτίβο...
E, λιγο πολυ αυτο συμβαινει σε ολη τη δισκογραφία τους. Το έχω πει και αλλού, δεν ειναι η μουσικη κατά απόλυτη τιμή ο λόγος για να ακούσεις primordial.

Μετριο το κομματάκι αλλά καλύτερο απο το προηγούμενο. Θελω να τα ακουσω και τα δυο μεσα στη ροη του δίσκου για να επεκταθώ.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.

Τετ 21 Φεβ 2018, 09:01

rbrigade έγραψε:
Τρί 20 Φεβ 2018, 22:41
Zippo190 έγραψε:
Χαριτωμένο κομμάτι για να βγάλεις γκόμενα.
Αν κάποιος το δοκιμάσει και πιάσει να μας το πει και μας!
για βάστα ρε μάστορα, βλέπεις βιντεάκι με κιθαρίστα με μαλλί κομωτηρίου pantene pro-v, ζόρικο μουσάτο μπασίστα, και τραγουδιστή με overacting ερμηνεία τύπου "το ζούμε". Η μουσική είναι αρκετά εύπεπτη με μια δόση δραματικότητας, βαριά αλλά όχι τόσο ώστε να καταστήσει το άκουσμα εξιδεικευμένο, κοινώς μπορεί να έχει αποίχηση και σε ένα ευρύτερο κοινό πχ στην νεαρή μεταλλουδίτσα που ακούει Paradise Lost, Rotting Christ και Dimmu Borgir και θέλει να δείξει πόσο διαφορετική είναι. Έτσι βγαίνουν οι γκόμενες τι νόμιζες δηλαδή με τευτονικό power τύπου Paragon; :twisted:
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”