Bigger than life γραφικότητες ή μήπως όχι;

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Vic
Δημοσιεύσεις: 536
Εγγραφή: Τετ 28 Μαρ 2018, 19:22
Τοποθεσία: Crete
Επικοινωνία:

Bigger than life γραφικότητες ή μήπως όχι;

Δημοσίευση από Vic »

rbrigade έγραψε: Τετ 13 Μαρ 2019, 17:16 @Vic Στην σύγκριση Kiss-Slauter ο Μότσαρτ είναι οι Kiss.
Δεν με κατάλαβες. Πουθενά δεν συγκρίνω τους Kiss με τους Slauter XStroyes μουσικά ("άκυρη σύγκριση" λέω), νομίζω ήμουν πολύ ξεκάθαρος σε προηγούμενο ποστ, μιλούσα για τις ΤΕΧΝΙΚΕΣ ικανότητες των μπασιστών τους, ΜΕΤΑ που αναφέρθηκε το παράδειγμα του Randy Rhoads που έφτασε εκεί που έφτασε μελετώντας ώρες και συμπλήρωσα ότι τους περισσεύει η μουσική και τεχνική καύλα (ασχέτως οποιασδήποτε σύγκρισης). Κατανοητό ελπίζω τώρα.

Δεν συγκρίνω ανόμοια πράγματα αλλά υπάρχει κόσμος εδώ που προσφέρει την αλήθεια του ότι προτιμάει τους άγνωστους Slauter XStroyes από τους Kiss, οπότε πραγματικά δεν αντιλαμβάνομαι τι νόημα έχει αυτή η επιχειρηματολογία "όχι αυτοί είναι καλύτεροι, όχι οι άλλοι" κ.ο.κ. Μεγάλα παιδιά είμαστε πιστεύω όλοι.

Πάμε τώρα και στο σεντόνι του χιονιά...

Κανείς δεν ψάχνει συνωμοσίες. Τα γεγονότα μεταφέρουμε όπως συνέβησαν και τα ζήσαμε όλοι. Αν λες "ΟΚ, οι εταιρείες τότε..." κλπ, προφανώς συμφωνείς, επομένως πάμε παρακάτω και σταματάμε να πιπιλίζουμε την καραμέλα των κακών φανς που λέει ο Gene, έτσι δεν είναι; Τα κάνανε μια χαρά σκατά και μόνες τους στην προώθηση εξαιρετικών μουσικών και γαμήσανε ανάποδα τον εαυτό τους βουλώνοντας τα αυτιά τους σε κάθε φωνή που έλεγε ότι πρέπει να προσαρμοστούν στην νέα ψηφιακή πραγματικότητα. Αυτά από τα μέσα 90s, όχι πριν δυο-τρία χρόνια. Αλλά τότε κόβανε εκατομμύρια CD στα εργοστάσια πάμφθηνα, τα πουλάγανε ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ και ζητάγανε και από τα κορόιδα τους μουσικούς να τους γράφουν 13-15 κομμάτια αντί για 8-10 για να γεμίσει ο χώρος, τιγκάροντας με fillers σχεδόν κάθε κυκλοφορία. ΣΚΑΤΑ στις εταιρείες λοιπόν και την απληστία τους που κατέληξε να γαμάει και τον εαυτό τους στο τέλος και τους πάντες αλλά φυσικά στο τέλος ένοχος είναι μόνο ο οπαδός που (άκουσον-άκουσον!) βρίσκει όλη τη μουσική δωρεάν και δεν πάει να σκάσει 20ευρα για τα 5-6 τραγούδια που τον ενδιαφέρουν. Και τώρα που τον άφησαν ΔΕΚΑΕΤΙΕΣ να το κάνει αυτό, αναρωτιούνται για την ηθική του.

Συνεχίζουμε με το εξαιρετικό παράδειγμα του Παντελίδη που προφανώς σε έπεισε εσένα ότι γαμάει η μουσική του μιας και έπιασε εκατομμύρια views (και μετά λένε εμένα περίεργο που μιλάω για εκατομμύρια πωλήσεων μέσα στα χρόνια σταθερά ότι υποβιβάζω την τέχνη σε αριθμούς!) και κάνοντας έναν καταπληκτικό παραλληλισμό μεταξύ ενός Έλληνα λαϊκού με μια κιθάρα με όλες τις νέες μέταλ μπάντες παγκοσμίως (με τις εταιρείες και τα μαγαζιά να κυριαρχούν στο στερέωμα όπως στο παράδειγμά σου, ε;) καταλήγεις σε αυτή την αποθέωση του λογικού άλματος:

"Πιστευετε οτι ενας αναλογος metal μουσικος η μπαντα αν εγραφε μουσικη με κακαλα και απλα την ανεβαζε στο ιντερνετ δεν θα ειχε απηχηση? χαμος θα γινοταν αλλα δεν υπαρχει τουλαχιστον προς το παρον." Δηλαδή εσύ τώρα συμπέρανες ότι δεν βγαίνει καλή μουσική γιατί δεν έχει υπάρξει μια νέα μπάντα με εκατομμύρια views; Θες σοβαρά να επιχειρηματολογήσουμε γιατί αυτό το επιχείρημα είναι σαθρό και ανόητο με το συμπάθειο;

Eγώ θα σου κάνω το χατήρι πάντως και θα ακολουθήσω τον ειρμό σου. Ορίστε λοιπόν, thrash metal κομματάρες των τελευταίων ετών, από νέες μπάντες πανάγνωστες όταν βγήκαν που χτύπησαν και μύρια views!
Crisix - Ultra Thrash
Vortex - Thrash Metal Holocaust

Θα μου πεις αυτά είναι του 2009, είναι ένα κομμάτι από την μπάντα, whatever.

Πάρε εδώ 600 χιλιάδες views σε 2 χρόνια, σε έναν δίσκο 1 ώρα και 13 λεπτά ανελέητου θρασοντεθομπλακ προγκ οργίου, σε 5 χρονάκια θα το έχει το μύριο:
Vektor - Terminal Redux

Προφανώς και έχουν βγει μουσικάρες, προφανώς και είναι πολύ σπανιότερες από ότι την εποχή της ακμής του είδους, όπως συνέβη σε κάθε είδος μουσικής πλην της ποπ που α. δεν έχει σταθερό μουσικό αποτύπωμα και β. υπάρχει συντονισμένη προσπάθεια να αρέσει μαζικά (και ας ξεχαστεί στα δέκα χρόνια). Κατά τα άλλα ποπ μέταλζ έχουμε και εμείς με εκατομμύρια views, είτε σου αρέσουν είτε δεν σου αρέσουν (σου αρέσει ο Παντελίδης;), με το επιχείρημά σου, η απήχηση υπάρχει με το παραπάνω, κάτσε δες Arch Enemy, Amon Amarth, Battle Beast, Beast in Black.

Κανονικά αυτό θα αρκούσε να ακυρώσει αυτό που λες αλλά ΕΛΑ ΠΟΥ ΕΜΕΙΣ ΔΕΝ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΠΟΠ ΠΡΑΜΑΤΑ αλλά για μουσικούλα που μιλάει στην περίεργη καρδιά μας και τα περίεργα γούστα μας. Εγώ φίλε μου έχω λυγίσει με τους Vektor, με τους Wolf, με Trallery και Nekromantheon, με τους Sacral Rage και τους Droid, με τους Deathhammer, Condor και τους Antichrist, έχω νιώσει με Doomocracy και Crypt Sermon ή Demon Bitch, Black Viper και Destroyer 666. Και αφήνω και στην απόξω Gojira και Mastodon που ζορίζουν τον παραδοσιακό μεταλλά. Εσύ μου λες ότι "όλα είναι σκουπίδια της σειράς" και περιμένεις να σε πάρω στα σοβαρά λες και τα έχεις ακούσει όλα αυτά και έβγαλες και άποψη. Κλασικός γέρος στο καφενείο, οκ, δικαίωμα (σοβαρά τώρα) να έχεις βαρεθεί το ψάξιμο και να πρέπει να φιλτράρεις άπειρα τίμια πλην μάλλον αδιάφορα πράματα αλλά στα σοβαρά απλά δεν υπάρχει λόγος να μοστράρεις αποψάρα ντε και καλά και ακόμα χειρότερα για να υποστηρίξεις τις ΜΑ-ΛΑ-ΚΙ-Α-ΡΕΣ του Gene φάκιν Simmons. Τουλάχιστον ο Κεραυνόγιδος πυροβολάει ατάκες ρε μαν.

Γενικά δισκάρες υπάρχουν, ΑΝ ασχολείσαι και ΑΝ ενδιαφέρεσαι να ψαχτείς. Απλά και είναι πολύ λιγότερες από τα χρόνια της ακμής και είναι και παλούκι να τις ξεχωρίσεις (αν δεν ψάχνεις) γιατί υπάρχει υπερπροσφορά ένα κλικ μακριά, το κανάλι NWOTHM ανεβάζει πόσους δίσκους την εβδομάδα και αφορά ένα μόνο συγκεκριμένο παρακλάδι. Τι να κάνουμε; Έτσι είναι η ζωή. Τιμή και δόξα στους σοβαρούς μουσικόφιλους που ξεσκατίζουν τους σωρούς για να μας βοηθήσουν να βρούμε τα σωικά πράματα.

Από όλο αυτό το μακρυνάρι, θα συμφωνήσω ότι υπάρχει πρόβλημα εύκολης θεοποίησης αλλά αυτό είναι ένα πρόβλημα που υπάρχει από πάντοτε και εξαρτάται απολύτως από ποιον μιλάει. Και φυσικά η μουσική κάνει κύκλους και θα δούμε και άλλα πράματα που δεν περιμέναμε ότι θα (ξανα)δούμε αλλά ρε μαν, ισοπέδωσες τόσο άσχημα δυο δεκαετίες που ακόμη και εγώ (και όλοι μας λογικά εδώ μέσα) που διαλαλούμε ότι δεν βγαίνουν επ' ουδενί τόσοι καλοί δίσκοι όσο στις δεκαετίες ακμής δεν την παλεύουμε. Πραγματικά, τι νομίζεις; Ότι δυο δεκαετίες εξαφανίστηκε το ταλέντο; Ή ότι επειδή δεν κυνηγάνε βυζιά και λιμουζίνες δεν μπορεί να βγει στην επιφάνεια; (για να υπενθυμίσω τις ΜΑ-ΛΑ-ΚΙ-Α-ΡΕΣ που υπερασπίζεσαι).

Συγγνώμη για το σεντόνι (ειλικρινά).
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Bigger than life γραφικότητες ή μήπως όχι;

Δημοσίευση από LuciferSteele »

συγνώμη και σεντόνι Βικ δεν συνυπάρχουν στο ίδιο ηλιακό σύστημα <3
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Bigger than life γραφικότητες ή μήπως όχι;

Δημοσίευση από rbrigade »

Κούραση...
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3368
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Bigger than life γραφικότητες ή μήπως όχι;

Δημοσίευση από Priamos »

rbrigade έγραψε: Τετ 13 Μαρ 2019, 21:28 Κούραση...
Δε γουσταρατε τα χαλαρα, carefree, ψυχαγωγικα παιχνιδακια που εφτιαχνα, φατε τωρα ατελειωτο μπλα-μπλα! :meh:
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8722
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Bigger than life γραφικότητες ή μήπως όχι;

Δημοσίευση από Zippo190 »

Priamos έγραψε: Τετ 13 Μαρ 2019, 20:08
Cursed έγραψε: Τετ 13 Μαρ 2019, 19:51 Δεν καταλαβαινω προς τι ολος αυτος ο χαμος.

Δεν εθιξε κανεναν προσωπικα, τωρα τι επαθε ο priamos και τσαντιστηκε δεν το καταλαβα.
Δεν εγραψε κατι παραλογο, οτι ειναι καλο και αξιζει δεν θα παει χαμενο, συμφωνω απολυτα.
Πεσατε και τον φαγατε.

Ειλικρινα εγω ξενερωσα με ολο αυτο.

Προβατα σιγουρα υπηρχαν και παντα θα υπαρχουν.
Τα προβατα και τα τσουτσεκια της καθε εταιριας, της καθε μπαντας, του καθε δισκοπωλη, του καθε συντακτη και παει λεγοντας.
Ηταν ειναι και θα ειναι...
Ας ακουμε την μουσικη και τις μπαντες που γουσταρουμε και μας γεμιζουν την ψυχουλα μας.
Ωραια τα παρουσιαζεται παιδια αλλα εγω βλεπω πλεον οτι το πληθος της καινουργιας μουσικης που ποσταρετε και την θεοποιειται ως γαματη ειναι στην κυριολεξια σκουπιδαριο της σειρας. Απλα επειδη δεν υπαρχει κατι αλλο εκει εξω ειναι λογικο η αναγκη να σας κανει να ψαχνεται να πιαστειτε απο καπου για να μην συμβιβαστειτε με την πραγματικοτητα που ειναι οτι το παραμυθι του metal δεν εχει πλεον δρακο. Οσο πιο γρηγορα το καταλαβεται και σταματησετε να ειστε ακροατηριο προβατα τοσο πιο γρηγορα θα γινεται απαιτητικοι ακροατες και θα αναγκασετε και τις μπαντες να προσπαθησουν περισσοτερο για κατι καλυτερο.
Αυτο ομως δεν ειναι το θεμα. Γενικα ισχυει αυτο που λεει ο Corum λιγο παραπανω. Οποιος προβαλλει την αποψη του ως την απολυτη αληθεια, υποτιμα και απαξιωνει τις αποψεις των υπολοιπων, δεν ενδεικνυται για συνομιλητης. Αν σε ενα φορουμ διαφορετικων προσωπικοτητων και χαρακτηρων, αρχισει ο ενας- οχι απλα να διαφωνει που ειναι θεμιτο- αλλα να ακυρωνει τις αποψεις των αλλων και να "αφαιρει" το δικαιωμα να τις εχουν, το πραγμα δεν μπορει να λειτουργησει. Αν τσεκαρεις και τα σχολια των περισσοτερων που ακολουθησαν, θα δεις οτι δεν ημουν ο μονος που ενοχληθηκε.
Παρ'ολα αυτα, μπορουμε να θεωρησουμε την ολη φαση "ατυχη" και οπως λεει ο Starman να κανουμε καινουρια αρχη.
Δεν φταίω εγώ με προκάλεσες.


@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3368
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Bigger than life γραφικότητες ή μήπως όχι;

Δημοσίευση από Priamos »

Μια Σια χρειαζομαστε να μας φερει στον ισιο δρομο και να εξομαλυνει την κατασταση...
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Bigger than life γραφικότητες ή μήπως όχι;

Δημοσίευση από LuciferSteele »

η μία Άννα Δρούζα έστω!
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Bigger than life γραφικότητες ή μήπως όχι;

Δημοσίευση από CountRaven »

Παίζει και Ανίτα.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Bigger than life γραφικότητες ή μήπως όχι;

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

[mention]asgardlord[/mention] για τσέκαρε εδώ τι κυκλοφόρησε το αφεντικό :D Νομίζω θα φανεί χρήσιμο εν ώρα εργασίας σε αποστειρωμένο περιβάλλον :woohoo:

They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
Xstroyer
Δημοσιεύσεις: 1850
Εγγραφή: Πέμ 11 Ιαν 2018, 12:26

Bigger than life γραφικότητες ή μήπως όχι;

Δημοσίευση από Xstroyer »

Βγαίνει σε Ozzy να πάρω 2 ζευγάρια;
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Bigger than life γραφικότητες ή μήπως όχι;

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Xstroyer έγραψε: Δευ 20 Μάιος 2019, 11:16 Βγαίνει σε Ozzy να πάρω 2 ζευγάρια;
Μόνο σε ΛΙ ΜΠΙΖΚΙΚ έχω αδερφέ. ΟΖΖΥ απο βδομάδα με τις εκπτώσεις :woohoo: :woohoo: :woohoo:
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
asgardlord
Δημοσιεύσεις: 522
Εγγραφή: Κυρ 14 Οκτ 2018, 19:39
Τοποθεσία: Νήσος Κύπρος

Bigger than life γραφικότητες ή μήπως όχι;

Δημοσίευση από asgardlord »

Scrollkeeper έγραψε: Πέμ 16 Μάιος 2019, 12:57 @asgardlord για τσέκαρε εδώ τι κυκλοφόρησε το αφεντικό :D Νομίζω θα φανεί χρήσιμο εν ώρα εργασίας σε αποστειρωμένο περιβάλλον :woohoo:

Οι ματωμένες κάλτσες είναι μεν μέταλ, αλλά αν δεν είχε τρυπίτσες θα ήταν ταμάμ :P
Iron wields from armored wrists
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”