Bigger than life γραφικότητες ή μήπως όχι;

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Bigger than life γραφικότητες ή μήπως όχι;

Δημοσίευση από CountRaven »

[mention]xionias[/mention] δεν είναι χωροταξικό το ζήτημα. Doonsword, Solstice, Domine, Slough Feg και ένα σωρό ακόμα μπάντες από τη φάση που αναφέρει ο Priamos έπαιζαν για την φάση και όχι με όνειρα καριέρας ντε και καλά. Καμία μπάντα από αυτές δεν είναι Ελληνική. Σου έχω άπειρα παραδείγματα για ότι ύφος θες.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Bigger than life γραφικότητες ή μήπως όχι;

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Η αλήθεια βρίσκεται κάπου στη μέση (και στους ΣΕΞ ΠΙΣΤΟΛΣ, γκε γκε;;). Αυτό που θα πρόσθετα εγώ στα όσα ειπώθηκαν μέχρι τώρα, είναι το να μην εξιδανικεύουμε το εκτός Ελλάδας σε σχέση πάντα με το εντός Ελλάδας. Δλδ και έξω υπάρχουν μουσικοί που πληρώνουν (με τον ένα ή τον άλλο τρόπο) για να παίξουν, όπως υπάρχουν και επαγγελματίες μουσικοί που παίζουν και ζουν από το μέταλ ενώ δεν είναι καν "μεταλλάδες".

[mention]xionias[/mention] και στην Ελλάδα χορηγήθηκαν δάνεια/επιδοτήσεις/βοηθήματα στο χώρο των τεχνών και της μουσικής συγκεκριμένα, αλλά δυστυχώς το μεγαλύτερο μέρος τους κατέληξε σε λάθος τσέπες (έντεχνους, Ξαρχάκους, Μικρουτσικους, Γιουροβίζιον κλπ.). Τώρα για τις υπόλοιπες χώρες που αναφέρεσαι για τα δανεια κλπ, απ όσο γνωρίζω είναι κάτι που κάνουν κυρίως οι Σκανδιναβικές χώρες που έχουν ούτως ή άλλως αρκετές παροχές, ανάμεσά στις οποίες υπάρχουν και ορισμένες για καλλιτέχνες. Σε Αμερική κ Αγγλία που πρωτοστάτησαν στον ήχο από τα 60ς/70ς, η φάση ήταν (κ είναι) κατα κύριο λόγο "prove what you got".
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3368
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Bigger than life γραφικότητες ή μήπως όχι;

Δημοσίευση από Priamos »

[mention]xionias[/mention] την φάση 90ς true metal underground (εγχώριο και παγκόσμιο) την έζησα από μέσα και εγώ καλη αντίληψη των πραγμάτων ( όσον αφορά τα κίνητρα και την ψυχοσύνθεση των συγκροτημάτων). Το τι σήμαινε τότε το underground το έχω (υπέρ)αναλύσει σε άλλα thread.
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Bigger than life γραφικότητες ή μήπως όχι;

Δημοσίευση από CountRaven »

Priamos έγραψε: Τρί 12 Μαρ 2019, 15:30 @xionias την φάση 90ς true metal underground (εγχώριο και παγκόσμιο) την έζησα από μέσα και εγώ καλη αντίληψη των πραγμάτων ( όσον αφορά τα κίνητρα και την ψυχοσύνθεση των συγκροτημάτων). Το τι σήμαινε τότε το underground το έχω (υπέρ)αναλύσει σε άλλα thread.
Έσφαζαν και αθώα κατσικάκια;
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3368
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Bigger than life γραφικότητες ή μήπως όχι;

Δημοσίευση από Priamos »

CountRaven έγραψε: Τρί 12 Μαρ 2019, 15:32
Priamos έγραψε: Τρί 12 Μαρ 2019, 15:30 @xionias την φάση 90ς true metal underground (εγχώριο και παγκόσμιο) την έζησα από μέσα και εγώ καλη αντίληψη των πραγμάτων ( όσον αφορά τα κίνητρα και την ψυχοσύνθεση των συγκροτημάτων). Το τι σήμαινε τότε το underground το έχω (υπέρ)αναλύσει σε άλλα thread.
Έσφαζαν και αθώα κατσικάκια;
Αντιθέτως τα είχαν αναγάγει σε θεότητες! :D
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
xionias
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Τρί 05 Μαρ 2019, 21:26

Bigger than life γραφικότητες ή μήπως όχι;

Δημοσίευση από xionias »

Παιδια οσο και να το αναλυουμε ειναι παρα πολλες οι αποψεις και οι διαφορετικες οπτικες που θα μπορουσαν να ακουστουν πανω στο θεμα αν και ολες θα καταληγουν παντα στο οτι εχω το απολυτο δικιο. Ηail Gene \m/
Άβαταρ μέλους
Cursed
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: Τετ 10 Οκτ 2018, 13:00

Bigger than life γραφικότητες ή μήπως όχι;

Δημοσίευση από Cursed »

xionias έγραψε: Τρί 12 Μαρ 2019, 15:40 Παιδια οσο και να το αναλυουμε ειναι παρα πολλες οι αποψεις και οι διαφορετικες οπτικες που θα μπορουσαν να ακουστουν πανω στο θεμα αν και ολες θα καταληγουν παντα στο οτι εχω το απολυτο δικιο. Ηail Gene \m/
Συμφωνω σε ολα 100%.
Ευγε!
Άβαταρ μέλους
Vic
Δημοσιεύσεις: 536
Εγγραφή: Τετ 28 Μαρ 2018, 19:22
Τοποθεσία: Crete
Επικοινωνία:

Bigger than life γραφικότητες ή μήπως όχι;

Δημοσίευση από Vic »

Να φάει σκατά ο Gene. Πρήξιμο με την επιχειρηματική σοφία του, δηλαδή την αποθέωση του αμερικάνικου κυνισμού και των χρημάτων.

Και όσο για την μπάντα του, έχει πράγματι ωραία τραγουδάκια αλλά το 50% της λατρείας του κόσμου (και είμαι πολύ συντηρητικός) και των μουσικών που τους είχαν είδωλα (βl. Dimebag, Chuck πχ) είναι γιατί είχαν την τεράστια μυθολογία και το φαντασιακό, με σώου, κόμιξ, ταινίες, γενικώς ένα καρτούν σύμπαν πολύ κουλ, το οποίο τα παιδάκια ΛΑΤΡΕΨΑΝ, το οποίο σε τελική ανάλυση ανάγει τους Kiss και το λαό τους πιο κοντά σε αυτό που λατρεύω εγώ στα Star Wars παρά στο καυτό τους χαρντ ροκ. Εγώ παίρνω light saber, αυτοί βάφονταν στο χάλογουιν spaceman. Με λίγα λόγια, ΣΙΓΑ ΤΑ ΜΟΥΣΙΚΑ ΩΑ - χωρίς να τους εκμηδενίζω, είμαι σίγουρος ότι ένα λάιβ τους πρέπει να είναι τεράστια διασκέδαση και πραγματικά μου αρέσουν κάποια κομμάτια τους (όχι στον βαθμό της αποθέωσης όμως, λες και ανοίγει η γη στα δύο). Aπό εκεί και πέρα το "Star Wars" / Kiss franchise το έχουν αρμέξει όπως δεν έχει αρμεχτεί τίποτα στην ιστορία του ροκ, το κάνουν απροκάλυπτα και σε ένα βαθμό σχεδόν συμπαθώ την ειλικρίνεια και το θράσος αυτό (μέρος του σύμπαντός τους στην τελική) - αλλά να πάρουμε ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΟΝΤΕΛΟ ως στάνταρ για να μετρήσουμε τις προθέσεις κάθε μπάντας, ε, ΟΧΙ. Ντροπή! Μόνο ντροπή!

Πού είναι η νεανική καύλα και ενθουσιασμός για να παιχτεί μουσική σε όλη αυτή την ανάλυση; Πουθενά, χαμένα πίσω από δήθεν ρεαλιστικές (κυνικότατες) ερμηνείες ότι όλοι θέλουν την μαγκιά και τα λεφτά και την δόξα. Ε, κανείς δεν τα πολυμίσησε αυτά είναι η αλήθεια - αλλά άντε από κει χάμου μωρή σκατόφατσα όπου θα κρίνεις εξ ιδίων τα αλλότρια και θα ισοπεδώσεις τα πάντα... Όταν μετράς τον άλλο ανάλογα με τα λεφτά του και την επιτυχία του τέτοια θα λες. Απορώ όμως που τα μασάμε και εμείς.

Η μουσική βιομηχανία αυτοπυροβολήθηκε όπως ήδη γράφτηκε. Ας πρόσεχε. Θα είναι (και είναι, ειδικά στα λημέρια μας) πολύ πιο modest αλλά ανύπαρκτη δεν είναι. Όποιος θέλει λεφτά και λιμουζίνες και βυζιά, πράγματι, ας το γυρίσει στο ραπμπορεί στα δικά μας να το γυρίσει στο σκυλάδικο, το σκυλοποπ, το σκυλοέντεχνο, το γουωτέβερ ή στην τελική, στην αντίστοιχη γεύση της εποχής. Βλέπω το στόνερ με έθνικ έχει ψωμάκι, βλέπω το Manowar meets Beast in Black επίσης, γκόμενες και μελωντέθ ή οκάλτ ροκ, λεφτά υπάρχουν.
Άβαταρ μέλους
xionias
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Τρί 05 Μαρ 2019, 21:26

Bigger than life γραφικότητες ή μήπως όχι;

Δημοσίευση από xionias »

CountRaven έγραψε: Τρί 12 Μαρ 2019, 15:06 @xionias δεν είναι χωροταξικό το ζήτημα. Doonsword, Solstice, Domine, Slough Feg και ένα σωρό ακόμα μπάντες από τη φάση που αναφέρει ο Priamos έπαιζαν για την φάση και όχι με όνειρα καριέρας ντε και καλά. Καμία μπάντα από αυτές δεν είναι Ελληνική. Σου έχω άπειρα παραδείγματα για ότι ύφος θες.
Δεν εχουν τα τραγουδια ρε συ Count..με τα τραγουδια που εχουν συνθεσει οι συγκεκριμενες μπαντες που αναφερεις επιασαν το ταβανι που μπορουσαν να πιασουν..αυτες ειναι οι δυνατοτητες τους. Δεν παιζουν για καμια φαση, αν επαιζαν για την φαση οι Doomsword πχ δεν θα ειχαν αλλαξει 50 μελη..οφθαλμοφανες ειναι..θα το ειχαν παρατησει το αθλημα. Απλα ειναι τα πραγματα παιδια απλα πρεπει να μπορουμε να τα διακρινουμε.
Άβαταρ μέλους
Cursed
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: Τετ 10 Οκτ 2018, 13:00

Bigger than life γραφικότητες ή μήπως όχι;

Δημοσίευση από Cursed »

xionias έγραψε: Τρί 12 Μαρ 2019, 16:13
CountRaven έγραψε: Τρί 12 Μαρ 2019, 15:06 @xionias δεν είναι χωροταξικό το ζήτημα. Doonsword, Solstice, Domine, Slough Feg και ένα σωρό ακόμα μπάντες από τη φάση που αναφέρει ο Priamos έπαιζαν για την φάση και όχι με όνειρα καριέρας ντε και καλά. Καμία μπάντα από αυτές δεν είναι Ελληνική. Σου έχω άπειρα παραδείγματα για ότι ύφος θες.
Δεν εχουν τα τραγουδια ρε συ Count..με τα τραγουδια που εχουν συνθεσει οι συγκεκριμενες μπαντες που αναφερεις επιασαν το ταβανι που μπορουσαν να πιασουν..αυτες ειναι οι δυνατοτητες τους. Δεν παιζουν για καμια φαση, αν επαιζαν για την φαση οι Doomsword πχ δεν θα ειχαν αλλαξει 50 μελη..οφθαλμοφανες ειναι..θα το ειχαν παρατησει το αθλημα. Απλα ειναι τα πραγματα παιδια απλα πρεπει να μπορουμε να τα διακρινουμε.
Με γλυτωσες απο το γραψιμο.Many Thanks!
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Bigger than life γραφικότητες ή μήπως όχι;

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

xionias έγραψε: Τρί 12 Μαρ 2019, 16:13 Δεν παιζουν για καμια φαση, αν επαιζαν για την φαση οι Doomsword πχ δεν θα ειχαν αλλαξει 50 μελη.. οφθαλμοφανες ειναι.. θα το ειχαν παρατησει το αθλημα.
Τι πάει να πει "άλλαξαν 50 μέλη"; Ο καπετάνιος σε μια μπάντα είναι ένας, το πολύ 2 άτομα, όλοι οι άλλοι πάνε και έρχονται κατα το δοκούν.

Φασαίοι πάντα θα υπάρχουν. Κάποιοι γουστάρουν να παίζουν για να ακούγονται και να ψωνίζονται. Αν βγάλουν και κανα φράγκο (που 99,99% ποτέ δε βγαζουν) είναι άλλου παπά ευαγγέλιο.
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6252
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Bigger than life γραφικότητες ή μήπως όχι;

Δημοσίευση από theBox »

Vic έγραψε: Τρί 12 Μαρ 2019, 16:06 Να φάει σκατά ο Gene. Πρήξιμο με την επιχειρηματική σοφία του, δηλαδή την αποθέωση του αμερικάνικου κυνισμού και των χρημάτων.

Και όσο για την μπάντα του, έχει πράγματι ωραία τραγουδάκια αλλά το 50% της λατρείας του κόσμου (και είμαι πολύ συντηρητικός) και των μουσικών που τους είχαν είδωλα (βl. Dimebag, Chuck πχ) είναι γιατί είχαν την τεράστια μυθολογία και το φαντασιακό, με σώου, κόμιξ, ταινίες, γενικώς ένα καρτούν σύμπαν πολύ κουλ, το οποίο τα παιδάκια ΛΑΤΡΕΨΑΝ, το οποίο σε τελική ανάλυση ανάγει τους Kiss και το λαό τους πιο κοντά σε αυτό που λατρεύω εγώ στα Star Wars παρά στο καυτό τους χαρντ ροκ. Εγώ παίρνω light saber, αυτοί βάφονταν στο χάλογουιν spaceman. Με λίγα λόγια, ΣΙΓΑ ΤΑ ΜΟΥΣΙΚΑ ΩΑ - χωρίς να τους εκμηδενίζω, είμαι σίγουρος ότι ένα λάιβ τους πρέπει να είναι τεράστια διασκέδαση και πραγματικά μου αρέσουν κάποια κομμάτια τους (όχι στον βαθμό της αποθέωσης όμως, λες και ανοίγει η γη στα δύο). Aπό εκεί και πέρα το "Star Wars" / Kiss franchise το έχουν αρμέξει όπως δεν έχει αρμεχτεί τίποτα στην ιστορία του ροκ, το κάνουν απροκάλυπτα και σε ένα βαθμό σχεδόν συμπαθώ την ειλικρίνεια και το θράσος αυτό (μέρος του σύμπαντός τους στην τελική) - αλλά να πάρουμε ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΟΝΤΕΛΟ ως στάνταρ για να μετρήσουμε τις προθέσεις κάθε μπάντας, ε, ΟΧΙ. Ντροπή! Μόνο ντροπή!

Πού είναι η νεανική καύλα και ενθουσιασμός για να παιχτεί μουσική σε όλη αυτή την ανάλυση; Πουθενά, χαμένα πίσω από δήθεν ρεαλιστικές (κυνικότατες) ερμηνείες ότι όλοι θέλουν την μαγκιά και τα λεφτά και την δόξα. Ε, κανείς δεν τα πολυμίσησε αυτά είναι η αλήθεια - αλλά άντε από κει χάμου μωρή σκατόφατσα όπου θα κρίνεις εξ ιδίων τα αλλότρια και θα ισοπεδώσεις τα πάντα... Όταν μετράς τον άλλο ανάλογα με τα λεφτά του και την επιτυχία του τέτοια θα λες. Απορώ όμως που τα μασάμε και εμείς.

Η μουσική βιομηχανία αυτοπυροβολήθηκε όπως ήδη γράφτηκε. Ας πρόσεχε. Θα είναι (και είναι, ειδικά στα λημέρια μας) πολύ πιο modest αλλά ανύπαρκτη δεν είναι. Όποιος θέλει λεφτά και λιμουζίνες και βυζιά, πράγματι, ας το γυρίσει στο ραπμπορεί στα δικά μας να το γυρίσει στο σκυλάδικο, το σκυλοποπ, το σκυλοέντεχνο, το γουωτέβερ ή στην τελική, στην αντίστοιχη γεύση της εποχής. Βλέπω το στόνερ με έθνικ έχει ψωμάκι, βλέπω το Manowar meets Beast in Black επίσης, γκόμενες και μελωντέθ ή οκάλτ ροκ, λεφτά υπάρχουν.
Ε ναι!
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
xionias
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Τρί 05 Μαρ 2019, 21:26

Bigger than life γραφικότητες ή μήπως όχι;

Δημοσίευση από xionias »

Οχι..οταν παιζεις για την φαση εννοειται οτι παιζεις με την παρεα σου επειδη γουσταρεις την Παρεα και παιζεις αυτα που γουσταρετε απο κοινου. Το καπετανιος και μελη που αλλαζουν παμε σε επαγγελματικες καταστασεις. Οποτε Αν παιζεις για την φαση και η παρεα σου διαλυσει πρεπει να το ληξεις και εσυ ως σεβασμο οτι αυτο που εκανες ηταν καθαρα επειδη το γουσταρες και απο την στιγμη που διαλυθηκατε δεν υπαρχει πλεον λογος να υπαρχει μπαντα. Αν θελεις να συνεχισεις εσυ προσωπικα ως μουσικος αλλαζεις ονομα και με αλλη παρεα κανεις καινουργια κουμαντα..οταν η παρεα σου διαλυσει και εσυ συνεχιζεις στην πλατη της παλιας σου παρεας σημαινει εξαρχης οτι το εβλεπες καθαρα επαγγελματικα ολο αυτο. Οποτε δεν υπηρχαν ουτε φιλιες, ουτε παρεες ουτε τιποτα αναλωσιμοι εργαζομενοι υπηρχαν σε μια καθαρα επαγγελματικη φαση.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Bigger than life γραφικότητες ή μήπως όχι;

Δημοσίευση από CountRaven »

Εγώ αυτό που προσπαθώ να πω είναι ότι μπάντες σαν αυτές που ανέφερα ξεκίνησαν.να παίζουν αυτό το ύφος που παίζουν επειδή το γούσταραν.

Από και πέρα δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να μην αλλάξουν μέλη αν χρειαστεί. Είναι σύνηθες πρόβλημα στις μικρές μπάντες.

Οκ παίδες [mention]xionias[/mention]
και [mention]Cursed[/mention]. Υπάρχει μια σαφή διάφορα φάσης σε αυτά που λέτε και λέω. Άλλη οπτική; Σαφώς. Δεν περιμένω να αλλάξω την άποψη σας με μερικά ποστ και ούτε και το θέλω. Μπορώ να δώσω ένα tip όμως: Πριν γενικεύσετε την οποία φάση οποίας μπάντας μέσα σε ένα βολικό point of view the Kiss way, παρακολουθήστε με προσοχή την πορεία τους. Έστω εγκυκλοπαιδικά. Θα δείτε πως δεν είναι όλα άσπρο και μαύρο. Και βγείτε από τα στεγανά καφενείου φάσης "στην Ελλάδα είναι έτσι ενώ έξω κοκορέτσι". Όσο και αν επιχειρήματα του τύπου "Το Άλις γράφτηκε με Καναδικό δάνειο" -μπορεί και να ισχύει δεν γνωρίζω-, κάνουν μια παροχημένη άποψη του στυλ "εδώ είναι Ελλάντα άρα μηδέν, ενώ έξω όλα είναι έπος" να φαίνεται ισχυρή, εγώ προτείνω το εξής: Κάντε ένα κόπο και αφουγκραστείτε την φάση, θα δείτε πως τα πράγματα είναι κάπως πιο πολύπλοκα. Και όλα αυτά όχι για να βγω εγώ λαδάκι και πως έχω δίκιο. Απλά do the check...
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6252
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Bigger than life γραφικότητες ή μήπως όχι;

Δημοσίευση από theBox »

Μαθαινω στο τοπικ οτι οι slough feg δεν ειχαν τα τραγουδια, αλλά τα ειχαν οι Kiss...Ευχαριστώ [mention]xionias[/mention] και [mention]Cursed[/mention] .
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”