Bigger than life γραφικότητες ή μήπως όχι;

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14658
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Bigger than life γραφικότητες ή μήπως όχι;

Δημοσίευση από CountRaven »

rbrigade έγραψε: Τρί 12 Μαρ 2019, 21:14 Εσείς εδώ πέρα νομίζετε ότι ο επαγγελματίας μουσικός δεν έχει καύλα. Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί πέφτετε σε τέτοια λούμπα. Για να φτάσεις να γίνεις επαγγελματίας μουσικός πρέπει η καύλα σου για μουσική να ξεχειλίζει από τα αυτιά. Πολύ περισσότερο απ' ότι ο ερασιτέχνης. Όταν ξεκινάς δεν σου εγγυάται κανείς ότι θα γίνεις επαγγελματίας. Παρατάς πολλά πράγματα και αφιερώνεις ατελείωτες ώρες για να γίνεις άρτιος σε αυτό που κάνεις. Δηλαδή δεν είχε καύλα για μουσική ο Malmsteen και είχε ο χ,ψ κιθαρίστας της obscure epic/doom μπάντας που γράφει από την καρδιά του ριφ με 3 νότες την ώρα... Είναι σαν να λέτε ότι το ποδόσφαιρο το αγαπάει περισσότερο αυτός που κλοτσάει την μπάλα στην αλάνα της γειτονιάς του από τον Μέσι, τον Ρονάλντο (το φαινόμενο) ή τον Ζιντάν. Απλά δεν στέκουν όλα αυτά.
Τώρα εδώ τι ακριβώς συγκρίνουμε; Τεχνική κατάρτηση ή ταλέντο στη σύνθεση; Ξέρω εκατοντάδες κιθαρίστες που παίζουν τις κάλτσες τους αλλά από τραγούδια μηδέν. Ξέρω αρκετούς που και τεχνικά καταρτησμένοι είναι μα συνθέτουν και κόμματαρα. Ξέρω και άλλους που δεν είναι καλοί σολίστ μα γράφουν διαμάντια. Όπως ξέρω και ότι ο Malmsteen που αναφέρεις, που είναι και στους τρεις αγαπημένους μου κιθαρίστες, είναι πλέον φάντασμα του εαυτού του στα πάντα. So?
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Bigger than life γραφικότητες ή μήπως όχι;

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

rbrigade έγραψε: Τρί 12 Μαρ 2019, 21:14Είναι σαν να λέτε ότι το ποδόσφαιρο το αγαπάει περισσότερο αυτός που κλοτσάει την μπάλα στην αλάνα της γειτονιάς του από τον Μέσι, τον Ρονάλντο (το φαινόμενο) ή τον Ζιντάν. Απλά δεν στέκουν όλα αυτά.
Και που ξέρεις εσύ και ο καθένας μας το πως νιώθει ο Ζιντάν, ο Μέσι, ο Hetfield, ο Demaio, o Edling, κλπ; Κρίνεις από αυτό που βλέπεις στα περιοδικά και στα γιοτιούμπια; Από αυτό που είναι κατασκευασμένο για να πουλαει ακόμα και αν είναι ψέμα; Ο άλλος μπορεί να είναι dead inside...
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Bigger than life γραφικότητες ή μήπως όχι;

Δημοσίευση από rbrigade »

theBox έγραψε: Τρί 12 Μαρ 2019, 21:27
rbrigade έγραψε: Τρί 12 Μαρ 2019, 21:24
Και συνεχίζοντας, πολυδαίδαλα τεχνικά με χαοτικές δομές μπορείς να βρεις πολύ καλύτερα από επαγγελματικές prog metal μπάντες
Ναι αλλά αυτα δεν βγάζουν μπουντρουμίλα. :D :D :D
Αυτοί είστε! :mad:
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Bigger than life γραφικότητες ή μήπως όχι;

Δημοσίευση από rbrigade »

CountRaven έγραψε: Τρί 12 Μαρ 2019, 21:30
rbrigade έγραψε: Τρί 12 Μαρ 2019, 21:14 Εσείς εδώ πέρα νομίζετε ότι ο επαγγελματίας μουσικός δεν έχει καύλα. Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί πέφτετε σε τέτοια λούμπα. Για να φτάσεις να γίνεις επαγγελματίας μουσικός πρέπει η καύλα σου για μουσική να ξεχειλίζει από τα αυτιά. Πολύ περισσότερο απ' ότι ο ερασιτέχνης. Όταν ξεκινάς δεν σου εγγυάται κανείς ότι θα γίνεις επαγγελματίας. Παρατάς πολλά πράγματα και αφιερώνεις ατελείωτες ώρες για να γίνεις άρτιος σε αυτό που κάνεις. Δηλαδή δεν είχε καύλα για μουσική ο Malmsteen και είχε ο χ,ψ κιθαρίστας της obscure epic/doom μπάντας που γράφει από την καρδιά του ριφ με 3 νότες την ώρα... Είναι σαν να λέτε ότι το ποδόσφαιρο το αγαπάει περισσότερο αυτός που κλοτσάει την μπάλα στην αλάνα της γειτονιάς του από τον Μέσι, τον Ρονάλντο (το φαινόμενο) ή τον Ζιντάν. Απλά δεν στέκουν όλα αυτά.
Τώρα εδώ τι ακριβώς συγκρίνουμε; Τεχνική κατάρτηση ή ταλέντο στη σύνθεση; Ξέρω εκατοντάδες κιθαρίστες που παίζουν τις κάλτσες τους αλλά από τραγούδια μηδέν. Ξέρω αρκετούς που και τεχνικά καταρτησμένοι είναι μα συνθέτουν και κόμματαρα. Ξέρω και άλλους που δεν είναι καλοί σολίστ μα γράφουν διαμάντια. Όπως ξέρω και ότι ο Malmsteen που αναφέρεις, που είναι και στους τρεις αγαπημένους μου κιθαρίστες, είναι πλέον φάντασμα του εαυτού του στα πάντα. So?
Για καύλα μιλάω. Την καύλα του Malmsteen ώστε να γίνει ο Malmsteen. Τεχνικά καταρχήν και μετά όλα τα άλλα. Εγώ δεν μπορώ να φανταστώ κανέναν που να έγινε τεχνικά παίκτης επιπέδου Malmsteen και να μην είχε καύλα. Μπορώ όμως να συμπεράνω ότι ο χαβαλές που γρατζουνάει για την πλάκα του (και πολύ καλά κάνει) ΔΕΝ έχει το ίδιο επίπεδο καύλας με αυτόν που έλιωσε ώστε να γίνει επαγγελματίας.

Και τώρα που το θυμήθηκα, γελάω που κατηγορούμε τους Kiss για τρία ακόρντα ροκ εδώ μέσα που αποθεώνουμε τα epic/doom με τις τρεις νότες το λεπτό... Αλλά ναι, αυτές οι τρεις νότες βγαίνουν από την καρδιά... :D
White Wolf

Bigger than life γραφικότητες ή μήπως όχι;

Δημοσίευση από White Wolf »

Εχω χασει λιγο μπαλα. Ποιος ειπε οτι οι επαγγελματιες δεν εχουν καυλα; Ποτε αυτη η συζητηση εγινε επαγγελματιες vs ερασιτεχνες;

Επισης, τι χωριζει τον επαγγελματια απο τον ερασιτεχνη;
Το ποσα κανταρια ξερει;
Το ποσα λεφτα βγαζει απο αυτο που κανει;
Το ποσες ωρες αφιερωνει;
Και ποια ειναι τα ορια αναμεσα στις δυο κατηγοριες...

Εγω δεν ξερω, και για αυτο δεν μιλαω για ερασιτεχνες και επαγγελματιες.

Παντως, τα κανταρια, τα λεφτα και οι ωρες δεν λενε παντα κατι. Αυξανουν τις πιθανοτητες να βγαλεις ωραια πραγματα, αλλα οχι κατι αλλο.
Και εννοειται, οτι υπαρχουν ανθρωποι που δεν κανουν κατι "επαγγελματικα" αλλα τους "επαγγελματιες" του ειδους τους πατανε στο λαιμο.

Και οχι, μιση ωρα, δεν φτανει, αλλα και 24 ωρες το 24ωρο δεν ειναι αναγκαια συνθηκη.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Bigger than life γραφικότητες ή μήπως όχι;

Δημοσίευση από theBox »

rbrigade έγραψε: Τρί 12 Μαρ 2019, 21:42
Και τώρα που το θυμήθηκα, γελάω που κατηγορούμε τους Kiss για τρία ακόρντα ροκ εδώ μέσα που αποθεώνουμε τα epic/doom με τις τρεις νότες το λεπτό... Αλλά ναι, αυτές οι τρεις νότες βγαίνουν από την καρδιά... :D
Α! Όλα κι όλα, τουλαχιστον προσώπικα μιλώντας έχω καταστήσει πολλάκις σαφές πως είμαι των πιο πλουραλιστικών ακουσμάτων.



Περα απο την πλάκα όμως, τοση ώρα πιανουμε τα ακρα...απο τον μαλμστεεν μέχρι των Λάκη του γρατζουνίσματος στην υπόγά, υπάρχει ένας ΩΚΕΑΝΟΣ διαβαθμήσεων.

Ομοίως και μεταξύ "huge houses, surrounded by titts, lamborghini κοκ" και "το κάνω για την παρέα και Livakia στη βιλα αμαλίας".


Ε, κρινοντας απο τα λεγόμενα του τυπά στο βιντεο, δεν νομίζω οτι το καταλαβαίνει αυτο.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14658
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Bigger than life γραφικότητες ή μήπως όχι;

Δημοσίευση από CountRaven »

[mention]rbrigade[/mention]

Καύλα άπειρη. Δεν έχουν όμως σκοπό να γίνουν όλοι μουσικοί βιοποριστικά. Όεο;

Επίσης μικρέ Τσοβόλα άσε τα σάπια για τα Epic Doom. Γιατί δεν μασάω. :P

Πρώτον δεν έχω κάτι με τα τραγούδια τριών ακόρντων το είπα εξ αρχής. Και δεύτερον κανένα σοβαρό Epic Doom classic δεν είναι μόνο τρία ακόρντα. :P

Που και να ήταν δεν θα είχα θέμα αν ήταν έπος.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
White Wolf

Bigger than life γραφικότητες ή μήπως όχι;

Δημοσίευση από White Wolf »

Δεν εχουν την αποκλειστικοτητα ουτε στην καυλα ουτε στη δημιουργηκοτητα ουτε στο ταλεντο αυτοι που ειναι διασημοι και περνανε με τις γλωσσες τους εξω μπροστα απο τις οθονες.
Άβαταρ μέλους
xionias
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Τρί 05 Μαρ 2019, 21:26

Bigger than life γραφικότητες ή μήπως όχι;

Δημοσίευση από xionias »

Tο θεμα παιδια επειδη καπου εχουμε χαθει ειναι οτι ολα ξεκινανε με σκοπο το επαγγελματικο κομματι και την επιτυχια. Τελος.
Εχεις εμπνευση και τα τραγουδια? προχωρας και κατακτας κορυφες που σου αποφερουν διασημοτητα και χρημα, δεν εχεις εμπνευση? παιρνεις το τεταρτο της δημοσιοτητας που σου αναλογει και πας σπιτι σου. Απλα πραγματα..ουτε φασεις υπαρχουν, ουτε αγνες ψυχες, ουτε μητερες Τερεζες που πλασαρουν απλοχερα μουσικη στους κοινους θνητους αλλα το συστημα τους κραταει underground. O καθενας παιρνει αυτο που του αξιζει και καλως η κακως οπως ειπε και ο rbrigade το 99,9% των metal συγκροτηματων εκει εξω ειναι σκουπιδια η ενα επιπεδο πανω από τα σκουπιδια και δεν τους αδικει κανεις. Μονοι τους δεν μπορουν να αντιληφθουν οτι ειναι για τα μπαζα γιατι εχουν τους φιλους τους, τα περιοδικα και τα Blogs να τους λενε ποσο γαματοι ειναι, οποτε οπαδοι και μπαντες αλληλοπαραμυθιαζονται και κρατανε ολη την σκηνη του metal πεθαμενη οπως ειναι τοσα χρονια.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Bigger than life γραφικότητες ή μήπως όχι;

Δημοσίευση από rbrigade »

theBox έγραψε: Τρί 12 Μαρ 2019, 21:25 Ποσα λεφτα νομιζεις βγάζει ο Neal Morse ή οι Flower Kings? Εκατομμύρια? Ο άλλος λεει "it all went to shit the moment we stopped showing them we got huge houses"
Ξέρω πόσα έβγαζαν οι Genesis, Yes, King Crimson κτλ. Που όσο να 'ναι ήταν και καλύτεροι
White Wolf

Bigger than life γραφικότητες ή μήπως όχι;

Δημοσίευση από White Wolf »

xionias έγραψε: Τρί 12 Μαρ 2019, 22:14 Tο θεμα παιδια επειδη καπου εχουμε χαθει ειναι οτι ολα ξεκινανε με σκοπο το επαγγελματικο κομματι και την επιτυχια. Τελος.
Εχεις εμπνευση και τα τραγουδια? προχωρας και κατακτας κορυφες που σου αποφερουν διασημοτητα και χρημα, δεν εχεις εμπνευση? παιρνεις το τεταρτο της δημοσιοτητας που σου αναλογει και πας σπιτι σου. Απλα πραγματα..ουτε φασεις υπαρχουν, ουτε αγνες ψυχες, ουτε μητερες Τερεζες που πλασαρουν απλοχερα μουσικη στους κοινους θνητους αλλα το συστημα τους κραταει underground. O καθενας παιρνει αυτο που του αξιζει και καλως η κακως οπως ειπε και ο rbrigade το 99,9% των metal συγκροτηματων εκει εξω ειναι σκουπιδια η ενα επιπεδο πανω από τα σκουπιδια και δεν τους αδικει κανεις. Μονοι τους δεν μπορουν να αντιληφθουν οτι ειναι για τα μπαζα γιατι εχουν τους φιλους τους, τα περιοδικα και τα Blogs να τους λενε ποσο γαματοι ειναι, οποτε οπαδοι και μπαντες αλληλοπαραμυθιαζονται και κρατανε ολη την σκηνη του metal πεθαμενη οπως ειναι τοσα χρονια.
Η αξια της μουσικης που γραφει ο καθενας δεν μετριεται με τη δημοσιοτητα που αποκτα και την επαγγελματικη του επιτυχια.
ΤΕΛΟΣ. (για να γραφω και εγω με τον ιδιο τροπο)
Ουτε η διασημοτητα, ουτε το χρημα ηταν ποτε κριτηριο καλλιτεχνικης αξιας.

Εννοειται οτι υπαρχουν φασεις, αγνες ψυχες (για μητερες Τερεζες δεν ξερω) που δεν σχετιζονται καθολου με το "συστημα", το εχουν χεσμενο και ειναι μια χαρα ικανοποιημενοι στο "σπιτι" τους.

Ο καθενας παιρνει αυτο που του αξιζει, μονο που τα μετρα και τα σταθμα δεν ειναι τα λεφτακια και τα κολαρακια.
Το μονο που θελω να παρω, αν το αξιζω, ειναι να μου πει ο Γιαννης και ο Χρηστος οτι αυτο που παιζω τυος αρεσει.
Αν το παρω αυτο... στα τετοια μου ολα τα αλλα.

Το "αλληλοπαραμυθιασμα κραταει τη σκηνη του μεταλ πεθαμενη τοσα χρονια".
Λαθος, η αποψη οτι η καλλιτεχνικη δημιουργια αξιολογειται απο τα λεφτα, τη διασημοτητα και την "επιτυχια" που τελικα αποφερει εχει σκοτωσει πολλα πραγματα. Οχι βεβαια το μεταλ... που ειναι ακμαιοτατο, αρκει να ξερεις που να το βρεις.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Bigger than life γραφικότητες ή μήπως όχι;

Δημοσίευση από theBox »

rbrigade έγραψε: Τρί 12 Μαρ 2019, 22:22
theBox έγραψε: Τρί 12 Μαρ 2019, 21:25 Ποσα λεφτα νομιζεις βγάζει ο Neal Morse ή οι Flower Kings? Εκατομμύρια? Ο άλλος λεει "it all went to shit the moment we stopped showing them we got huge houses"
Ξέρω πόσα έβγαζαν οι Genesis, Yes, King Crimson κτλ. Που όσο να 'ναι ήταν και καλύτεροι
Δηλαδή συγκρινεις σε εμπορική επιτυχία μπάντες που γιγαντωθηκαν και γιγαντωσαν το προγκ στην πρωτη πενταετια της ζωής του (70-75) που είχε και όλο το media system να το σπρώχνει, με μπάντες/καλλιτέχνες που ξεκινησαν 20-25 χρονια αργότερα (1995), ενω ήδη το είδος αυτό είχε καταστεί μουσιακό τουλαχιστον 15 χρονια πρίν. Μάλιστα.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3370
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Bigger than life γραφικότητες ή μήπως όχι;

Δημοσίευση από Priamos »

Ρε [mention]rbrigade[/mention], η δουλεια σπανια ειναι καυλα. Πρεπει να κανεις αυτο που πρεπει, για να ερθει το χαβιαρι στο σπιτι. Το "χομπι" εξ'ορισμου ειναι καυλα (ειδικα αμα ειναι απαιτητικο) , γιατι διαφορετικα δεν θα το εκανες.
[mention]xionias[/mention] εγω δεν καταλαβαινω και δεν νιωθω αυτα που λες, γιατι το 90% των ακουσματων μου ειναι οι "losers" του mainstream. Και δεν το κανω ρε φιλε ουτε ψυχαναγκαστικα, ουτε γιατι ειναι φιλοι μου. Αληθεια λεω... =]
Εχω ακουσει μυριαδες συγκροτηματα και μουσικα ειδη, αλλα εγω ακομα γκαβλωνω με το κουλο ντεμο των Guardian Angel. Και στα κρυφα και στα φανερα, θα το προτιμησω απο τις παπαριτσες των "μεγαλων" συγκροτηματων. Μη σου πω και απο την πλειοψηφια των "αριστουργηματων" των μεγαλων συγκροτηματων. Τι να κανουμε;; Προσπαθησα να γινω "φυσιολογικος" αλλα δεν τα καταφερα.Να γουσταρω και γω οτι γουσταρει ο καλος ο κοσμος. Οι καθως πρεπει μουσικοφιλοι. Ντρεπομαι...αλλα υπαρχω και γω. Και μαλιστα υπαρχουν και αλλοι σαν και μενα. Οχι πολλοι, αλλα αρκετοι. Και ουτε η ποζερια και η δηθενια δεν μπορει πλεον να εξηγησει αυτο το φαινομενο, ουτε καν η υποτιθεμενη ελλειψη μουσικων ερεθισματων ή μουσικου υποβαθρου. Οποτε θα πρεπει να αποδεχτεις και σεβαστεις, οτι υπαρχει ΠΡΑΓΜΑΤΙ και η αλλη πλευρα και δεν ειναι αστικος θρυλος.
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8724
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Bigger than life γραφικότητες ή μήπως όχι;

Δημοσίευση από Zippo190 »

Την καυλα που βγάζουν οι Steel Assassin στην τσιριδα του "Spartacus" δεν την έχει κανενας
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Bigger than life γραφικότητες ή μήπως όχι;

Δημοσίευση από theBox »

xionias έγραψε: Τρί 12 Μαρ 2019, 22:14 Μονοι τους δεν μπορουν να αντιληφθουν οτι ειναι για τα μπαζα γιατι εχουν τους φιλους τους, τα περιοδικα και τα Blogs να τους λενε ποσο γαματοι ειναι, οποτε οπαδοι και μπαντες αλληλοπαραμυθιαζονται και κρατανε ολη την σκηνη του metal πεθαμενη οπως ειναι τοσα χρονια.
[mention]xionias[/mention] Πραγματικά θα με ενδιέφερε να δω τη λίστα με τα περσινα (ή και προπέρσινα) αγαπημένα σου νεα άλμπουμς. Δεν το γράφω με την παραμικρή δόση ειρωνιας.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”