Συναυλία Rotting Christ στην Πάτρα - Παρασκευή 15-3-2019 - Μεσαιωνικό Σήριαλ

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...
Άβαταρ μέλους
Vic
Δημοσιεύσεις: 536
Εγγραφή: Τετ 28 Μαρ 2018, 19:22
Τοποθεσία: Crete
Επικοινωνία:

Συναυλία Rotting Christ στην Πάτρα - Παρασκευή 15-3-2019 - Μεσαιωνικό Σήριαλ

Δημοσίευση από Vic »

Θα ήθελα να πω ότι μπορώ να δεχτώ με πλήρη απάθεια και να μου βρίζουν την μάνα και τον Θεό αλλά η αλήθεια είναι ότι με ενοχλεί και ακόμα περισσότερο με στενοχωρεί πάρα πολύ όταν το κάνουν άνθρωποι γιατί ξέρουν ότι ακριβώς αυτό το πράγμα με ενοχλεί. Δεν θα έπαιζα ξύλο για αυτό το πράγμα προφανώς.

Από την άλλη, ένας φίλος μου μπορεί να ανεχτεί τα πάντα αλλά μια φορά έκανε κάποιος το λάθος να του βρίσει την μάνα του και τρομάξαμε τρεις άνθρωποι να τον κρατήσουμε να μην σκοτώσει τον άλλο.

ΥΓ: Ε, σεντόνι βγήκε με το quote, κατά τα άλλα μια ταπεινή μαξιλαροθήκη βλέπω εγώ!
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Συναυλία Rotting Christ στην Πάτρα - Παρασκευή 15-3-2019 - Μεσαιωνικό Σήριαλ

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Εικόνα

ΟΚ, λάθος κίνηση το να βάλω το συγκεκριμένο κομμάτι γιατί απλά δεν πέτυχε το σκοπό του. Γεγονός πάντως είναι πως όλοι λίγο πολύ αντιδράσατε στο "γαμώ το μπομπ τον μάστορα σου" γιατί σας έκανε να νιώσετε άβολα, είτε λόγω βλακείας όπως ανέφερε ο [mention]Vic[/mention], είτε επειδή προσέβαλε τα πιστεύω σας.

Το point μου ήθελα να είναι πως το ακραίο μέταλ έχει καταντήσει σε μεγάλο βαθμό να είναι ακραίο μόνο στα χαρτιά, καθώς έχει επαναπαυθεί στο imagery και τα κατορθώματα του παρελθόντος και πλέον κολλάει ένσημα μέχρι να βγει στη σύνταξη. Και καλά κάνει, απλά μην έχουμε αυταπάτες για φίμωση, ιερό πόλεμο κλπ. Σήμερα βλέπεις παιδάκια πέντε χρονών να κυκλοφορούν με μπλουζάκια ΧΨΣ σχεδιάζοντας καρδούλες κ μελισσούλες την ώρα την ζωγραφικής, γιατί τυγχάνει ο γονέας 1/2 τους να είναι μεταλάς :D Γαμάτο, χαριτωμένο, κλπ και μακάρι αν/όταν κάνω και εγώ παιδιά να τα δω με μπλουζάκι Σάμπαθ. Που βρίσκεται όμως σε όλο αυτό το edginess που υπήρχε κάποτε;

Και για να το ξεκαθαρίσω για μια ακομα φορά, δεν πόσταρα το βίντεο λόγω προσωπικών πεποιθήσεων.

------------------------------------------------

[mention]Zippo190[/mention] I saw that coming για να είμαι ειλικρινής, καθώς το πρώτο πράγμα που σκέφτηκα όταν έγραφα για τον Mustaine, ήταν η ακύρωση των NAPALM DEATH στο Blastfest λόγω PESTE NOIRE. Άλλη φάση θα μου πεις, αλλά ανήκει στην ίδια θεματική.

Στο θέμα μας, λοιπον, το πως βλέπω εγώ το θέμα ελευθερίας έκφρασης στη περίπτωση των MARDUK: σαν τα επεισόδια που γίνονται από οργανωμένους σε αγώνα πόλο γυναικών. Ο εύκολος δρόμος γιατί ξέρουν πως θα κάνουν περίπατο χωρίς σοβαρές επιπτώσεις. Δεν πιστεύω πως οι MARDUK/ROTTING CHRIST φιμώνονται καλλιτεχνικά. Επέλεξαν τον δρόμο τους και τον περπατάνε. Που και που σκοντάφτουν σε λακούβες, αλλά από τη στιγμή που δεν ζούμε στη Ρωσία του Πούτιν, το θεωρώ μικρό το κακό και όχι οιωνό μιας μεγάλης καταστροφής. Παρόλα αυτά όμως:

Δεν μπορώ να ακυρώσω την ανησυχία που έχουν κάποιοι για προπαγανδιστές ενός χώρου που τα τελευταία χρόνια έχει αποδείξει πως έχει στις τάξεις του αρκετούς με "ψυχολογικά προβλήματα".

Το είχα πει κ παλιοτερα σε μια κουβέντα που είχαμε στο ΦΣ, πως το πρόβλημα που βλέπω, ανεξάρτητα από το αν η Χ/Ψ μπάντα είναι ναζίδια ή όχι, είναι η κανονικοποίηση - όχι η ύπαρξη - τέτοιων προσεγγίσεων (μουσικών κ μη) μέσω κοινωνικά αποδεκτών καναλιών/διαύλων όπως είναι μια δισκογραφική τύπου Century Media ή ένα κανάλι (πρωταγωνιστές/μέγκα) ή μια εφημερίδα (πρώτο φλέγμα).

------------------------------------------------

O Vic άγγιξε το θέμα του Παστίτσιου. Μεγάλη κουβέντα και πιο σοβαρό θέμα ΙΜΗΟ, καθως εκεί είχαμε να κάνουμε με την άμεση κινητοποίηση/παρέμβαση του κρατικού μηχανισμού, και όχι με ένα "κοκόρισμα" σαν αυτά που συνηθίζουν να κάνουν οι δεσποτάδες/παραθρησκευτικοί κατα καιρούς και που θεωρώ πως έγινε στην περίπτωση των Κράιστ.
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8724
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Συναυλία Rotting Christ στην Πάτρα - Παρασκευή 15-3-2019 - Μεσαιωνικό Σήριαλ

Δημοσίευση από Zippo190 »

Εδώ όμως μπαίνει το ερώτημα που ξεκινάει και που σταματάει η καλλιτεχνική έκφραση με την προσβολή και τέλος την φίμωση: και αυτό που διακρίνω είναι ότι ανάλογα με τον αξιακο κώδικα του καθένα. Δηλαδή αν αντί για τους R.C. Είχαμε πχ τους Marduk και αντί για την εκκλησία μια ομάδα sjw τα πράγματα θα ήταν διαφορετικά. Και μιλάω για Marduk που από όσο έχω καταλάβει είναι κάτι σαν γκριζα ζώνη δλδ οι ίδιοι αρνούνται ότι είναι νεοναζί.

Γενικά βλέπω ότι είναι στην διακριτική ευχαιρια του καθενός για το ποιος πρέπει να εκφράζεται η όχι.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6259
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Συναυλία Rotting Christ στην Πάτρα - Παρασκευή 15-3-2019 - Μεσαιωνικό Σήριαλ

Δημοσίευση από theBox »

[mention]Zippo190[/mention]
Παιζει κι αυτό πάντως...

https://goo.gl/images/C2nfTL

Γενικα πάντως συμφωνω οτι ειναι πολύ δυσκολο να μιλάμε για ελευθερία έκφρασης, οταν η εκφραση αυτη έρχεται σε σύγκρουση με το αξίακο μας σύστημα. Όλοι λίγο πολύ την πατάμε, όσο ανοιχτομυαλοι κι αν είμαστε.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Συναυλία Rotting Christ στην Πάτρα - Παρασκευή 15-3-2019 - Μεσαιωνικό Σήριαλ

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Δεν υπάρχει Η Μια Αλήθεια™.
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Re: Συναυλία Rotting Christ στην Πάτρα - Παρασκευή 15-3-2019 - Μεσαιωνικό Σήριαλ

Δημοσίευση από rbrigade »

Scrollkeeper έγραψε: Δευ 18 Μαρ 2019, 00:11 Ο φασισμός είναι άλλο πράγμα. Έχουν γίνει όλα αχταρμας τα τελευταία χρόνια, οι λέξεις έχουν χάσει το νόημα τους, κ ότι δεν μας αρέσει το βαφτίζουμε "φασισμό", έτσι για το εφέ. Το να έναντιωνεσαι σε κάτι είναι μια στάση αντιμετώπισης (σε θεωρητικό επίπεδο), όχι μηχανισμός επιβολής (πχ φασισμός).

Το κομμάτι το έβαλα πιο πολύ για να δείξω πως το μέταλ μπορεί να γίνει "άβολο" κ προκλητικό, όχι για να εκφράσω προσωπικές πεποιθήσεις.
Είναι προφανές τι εννοώ. Δεν κάνουμε μαθήματα πολιτικής ιστορίας. Το να λες ''γαμώ τον θεό σου'' κτλ δεν είναι στάση αντιμετώπισης, είναι πρόκληση για την πρόκληση, ασέβεια στον συνομιλητή, αναισθησία. Δείχνει κακία χαρακτήρα. Δεν ξέρω καλό άνθρωπο που να χρησιμοποιεί τέτοιου τύπου υβρεολόγιο. Στάση αντιμετώπισης είναι να διεκδικείς διαχωρισμό εκκλησίας-κράτους, δικαίωμα στον πολιτικό γάμο, την ονοματοδοσία, την καύση νεκρών κτλ.
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Συναυλία Rotting Christ στην Πάτρα - Παρασκευή 15-3-2019 - Μεσαιωνικό Σήριαλ

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Διαφωνώ ως προς τα πολιτικής ιστορίας κλπ. καθώς οι λέξεις πρέπει να έχουν τη σημασία και τη βαρύτητα που τους αναλογεί. Πόσο μάλλον σε ένα φόρουμ που ο μόνος τρόπος για να επικοινωνήσεις είναι ο γραπτός, οπότε χάνεται κάθε ύφος. Έχουμε καταλήξει να τα ονομάζουμε όλα "φασισμός" και να χάνεται η ουσία. Από εκεί που ήταν μια λέξη που θυμόμασταν κάθε 28η Οκτωβρίου στα τραγουδάκια στο σχολείο, τώρα έχουμε φτασει να ακούμε "μην επιμένεις στην άποψη σου γιατί είναι φασισμός". Όχι, είναι απλά μια άποψή που έχει κάποιος και τελειώνει εκεί.

Οι DEICIDE μπορεί να είναι τα μεγαλύτερα μο*νόπανα του κοσμου, δεν τους ξέρω προσωπικά μιας και δεν εχω παρακολουθήσει τη μπάντα, αλλά για μένα το "fuck your god" το βλεπω ως μια στάση/αντιμετώπιση απέναντι στη θρησκεία κ τπτ παραπάνω. Κάτι αντίστοιχο με το "fuck the world" των MANOWAR. Μπορεί να είναι λοβοτομημένη κ προσβλητική, αλλά είναι πολύ συγκεκριμένη και κανείς δεν την επιβάλλει σε κανένα, μιας κ απευθύνεται σε ομοϊδεάτες τους για εσωτερική κατανάλωση. Δλδ δεν πάνε να πουλήσουν την τέχνη τους σε παπάδες.
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Συναυλία Rotting Christ στην Πάτρα - Παρασκευή 15-3-2019 - Μεσαιωνικό Σήριαλ

Δημοσίευση από rbrigade »

[mention]Scrollkeeper[/mention] Δε σε τραμπουκίζουμε ρε Scroll, απλά λέμε ότι διαφωνούμε με κομμάτια ή ατάκες αυτού του τύπου, άλλος επειδή πιστεύει, άλλος γιατί δεν γουστάρει αυτήν την ανούσια πρόκληση. Επίσης δεν το καταλαβαίνω αυτό με την ακρότητα του μεταλ που στεναχωριέσαι κιόλας που χάθηκε, δηλαδή τι έπρεπε να κάνουμε, να καίμε νηπιαγωγεία; Δηλαδή τότε που καίγανε εκκλησίες ήταν κάτι καλό και θα το νοσταλγούμε κιόλας; Γι' αυτό δεν θα σταματήσω να κράζω τους θρασοντεθομπλακάδες, γιατί τα ψυχολογικά τους προβλήματα και την εφηβική (κατά φαντασία) καταπίεση την προβάλανε στο μέταλ. Σιγά που ήταν ακραίο το μέταλ πριν το 1982...


Στο ίδιο πνεύμα σιχαινόμουν τον παστίτσιο που όντως έθιγε βάναυσα το θρησκευτικό συναίσθημα των θρησκευόμενων συμπολιτών μου. Δεν ξέρω ρε παιδιά, είναι τόσο περίεργο να σπάζεσαι που θίγουν τον δίπλα σου; Άμα είναι έτσι τότε να μην επεμβαίνουμε όταν δέρνουν μια γυναίκα ή ένα παιδί παραδίπλα μας, αφού δεν είμαστε γυναίκες και παιδιά, να μην ενοχλούμαστε άμα δέρνουν κάναν Πακιστανό, αφού δεν είμαστε Πακιστανοί κτλ.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Συναυλία Rotting Christ στην Πάτρα - Παρασκευή 15-3-2019 - Μεσαιωνικό Σήριαλ

Δημοσίευση από rbrigade »

Scrollkeeper έγραψε: Δευ 18 Μαρ 2019, 17:52 Διαφωνώ ως προς τα πολιτικής ιστορίας κλπ. καθώς οι λέξεις πρέπει να έχουν τη σημασία και τη βαρύτητα που τους αναλογεί. Πόσο μάλλον σε ένα φόρουμ που ο μόνος τρόπος για να επικοινωνήσεις είναι ο γραπτός, οπότε χάνεται κάθε ύφος. Έχουμε καταλήξει να τα ονομάζουμε όλα "φασισμός" και να χάνεται η ουσία. Από εκεί που ήταν μια λέξη που θυμόμασταν κάθε 28η Οκτωβρίου στα τραγουδάκια στο σχολείο, τώρα έχουμε φτασει να ακούμε "μην επιμένεις στην άποψη σου γιατί είναι φασισμός". Όχι, είναι απλά μια άποψή που έχει κάποιος και τελειώνει εκεί.

Οι DEICIDE μπορεί να είναι τα μεγαλύτερα μο*νόπανα του κοσμου, δεν τους ξέρω προσωπικά μιας και δεν εχω παρακολουθήσει τη μπάντα, αλλά για μένα το "fuck your god" το βλεπω ως μια στάση/αντιμετώπιση απέναντι στη θρησκεία κ τπτ παραπάνω. Κάτι αντίστοιχο με το "fuck the world" των MANOWAR. Μπορεί να είναι λοβοτομημένη κ προσβλητική, αλλά είναι πολύ συγκεκριμένη και κανείς δεν την επιβάλλει σε κανένα, μιας κ απευθύνεται σε ομοϊδεάτες τους για εσωτερική κατανάλωση. Δλδ δεν πάνε να πουλήσουν την τέχνη τους σε παπάδες.

Πωωω, ντάξει, το χρησιμοποίησα επειδή θεωρώ ότι αυτοί που λένε αυτά τα Fuck you(r) god είναι εξίσου και χειρότεροι ταλιμπαν με αυτούς που υποτίθεται είναι ταλιμπάν ή χριστιανοταλιμπάν. Ας τους πούμε αθεοταλιμπάν. Όπως ας πούμε έχει βγει και ο όρος feminazi για τις ακραίες φεμινίστριες, δεν πιστεύω να τον χρησιμοποίησες και συ, θα σε κράξω! Είναι οπαδοί του Χίτλερ οι ακραίες φεμινίστριες; Σαφώς όχι. Ε τι να κάνουμε βγήκε ο όρος και καθιερώνεται. Όπως και ξεχειλώνει ο όρος φασίστας και έχει πλέον δεύτερη καθιερωμένη ακόμα και λεξικολογικά. Δες εδώ τι λέει η wiki:
''Ο Όργουελ έγραψε το 1944:
...η λέξη "Φασισμός" είναι σχεδόν εντελώς χωρίς νόημα. Σε συζητήσεις, φυσικά, χρησιμοποιείται ακόμα πιο άγρια από ό, τι σε έντυπα. Την έχω ακούσει να εφαρμόζεται σε γεωργούς, καταστηματάρχες, στην Κοινωνική Πίστη, στη σωματική τιμωρία, το κυνήγι της αλεπούς, στις ταυρομαχίες, στην Επιτροπή του 1922, την Επιτροπή του 194, στον Κίπλινγκ, τον Γκάντι, τον Τσιάνγκ Κάι-Σεκ, την ομοφυλοφιλία, τις εκπομπές του Πρίσλεϋ, στους Ξενώνες Νεότητας, την αστρολογία, τις γυναίκες, τα σκυλιά και δεν ξέρω τι άλλο...... Εκτός από τον σχετικά μικρό αριθμό των συμπαθούντων τον Φασιστικών, σχεδόν κάθε αγγλόφωνος θα αποδεχόταν τον "νταή" ως συνώνυμο του "Φασίστας". Αυτό είναι περίπου το πλησιέστερο στον ορισμό που έχει πετύχει μια πολύ κακοποιημένη λέξη.'
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Συναυλία Rotting Christ στην Πάτρα - Παρασκευή 15-3-2019 - Μεσαιωνικό Σήριαλ

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

rbrigade έγραψε: Δευ 18 Μαρ 2019, 17:55 Επίσης δεν το καταλαβαίνω αυτό με την ακρότητα του μεταλ που στεναχωριέσαι κιόλας που χάθηκε, δηλαδή τι έπρεπε να κάνουμε, να καίμε νηπιαγωγεία; Δηλαδή τότε που καίγανε εκκλησίες ήταν κάτι καλό και θα το νοσταλγούμε κιόλας; Γι' αυτό δεν θα σταματήσω να κράζω τους θρασοντεθομπλακάδες, γιατί τα ψυχολογικά τους προβλήματα και την εφηβική (κατά φαντασία) καταπίεση την προβάλανε στο μέταλ. Σιγά που ήταν ακραίο το μέταλ πριν το 1982...
[mention]rbrigade[/mention] Μα δεν στεναχωριέμαι για τπτ :P Απλά προσπαθώ να καταλάβω γιατί σύσσωμη η Μεταλλική Κοινότητα Ελλάδος Α.Ε. βρίσκεται σε "εγρήγορση" για το συγκεκριμένο σκηνικό. Το θεωρώ φυσικό επακόλουθο της πνευματικής γήρανσης που έχει επέλθει μιας κ σχεδόν όλα έχουν καταλήξει να είναι μπίζνα και νεύρο μηδέν.
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
White Wolf

Συναυλία Rotting Christ στην Πάτρα - Παρασκευή 15-3-2019 - Μεσαιωνικό Σήριαλ

Δημοσίευση από White Wolf »

Χαιρομαι για αυτην την τοποθετηση απο εσενα αδελφε μου. Και χαιρομαι, γιατι ελεγες και ελεγες για φωτογραφους κατσαριδες, και οταν υπηρχε αντιδραση, το αντεπιχειρημα σου ηταν "ξαδελφος σου ειναι και αντιδρας;".
Συγνωμη, για το φαινομενικα προκλητικο του λογου, αλλα εχει χρησιμοποιηθει 2-3 φορες το συγκεκριμενο επιχειρημα απο εσενα, οταν κραζεις εσυ, σαν "αμυνα" στις αντιδρασεις των αλλων.

Δεν γραφω εδω για να σε κατηγορησω, απλα γιατι πρεπει να θυμομαστε οτι:
Πρεπει να συμπονουμε και να υπερσπιζομαστε τους γυρω μας οταν βαλονται αδικως ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ απο το αν ειμαστε στην ιδια ιδεολογικη/θρησκευτικη/φυλετικη/κτλ ομαδα. (κατι το οποιο ειναι πολυ δυσκολο). Επισης, πρεπει να προσεχουμε το ποιους κραζουμε, ειτε ειναι ξαδελφια μας ειτε οχι.

Γενικοτερα μην ισοπεδωνουμε την κουβεντα, το δερνω μια γυναικα και παιδι (ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΕΝΑΝ ΑΝΤΡΑ) δεν ειναι το ιδιο με το εχω γραψει ενα τραγουδι που ο τιτλος του ειναι "Fuck your god". Το ενα ειναι απλως χαζομαρα και το αλλο ειναι βαρυ ποινικο αδικημα.

Παμε στο κομματι λοιπον του θρησκευτικου συναισθηματος...
Πιστευεις σε εναν θεο, διαλεξε εσυ ποιον, και καποιος σου λεει οτι, γαμιεται, δεν υπαρχει κλπ κλπ, με καθαρα υβριστικη διαθεση. Γιατι πρεπει να επηρεαστεις. Αλλαξε η αληθεια σου; Απαντηση: Ξεκαθαρα ΟΧΙ. Η πιστη σου στο οποιον θεο, δεν ειναι εξαρτημενη απο την ευγενεια ή την αποψη, κανενος αλλου. Αν ειναι εξαρτημενη, πρεπει να αρχισεις να ψαχνεις τους λογους που πιστευεις, γιατι μαλλον κατι εχεις κανει λαθος στο δρομο.

Υποστηριζω την ελευθερια εκφρασης ακομα και αν θιγει τα προσωπικα μου πιστευω, τις προσωπικες μου αξιες, τον τροπο ζωης μου, τα ΠΑΝΤΑ. Ακομα και οταν γινεται με τον πανηλιθιο τροπο των DEICIDE. Το οτι την υποστηριζω, δεν σημαινει οτι δεν την κρινω.

Να βγαζουν οτι τραγουδια θελει ο καθενας και μεσα οι στιχοι να γραφουν οτι θελουν, οι τιτλοι οτι θελουν, τα ονοματα των συγκροτηματων να ειναι οτι θελουν.
Περιμενω με ανυπομονησια την μπαντα που τραγουδαει για το ποσο κρετινος ειμαι.
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3370
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Συναυλία Rotting Christ στην Πάτρα - Παρασκευή 15-3-2019 - Μεσαιωνικό Σήριαλ

Δημοσίευση από Priamos »

Παίδες αυτή η συζήτηση είναι ανεξάντλητη και διακλαδώνεται, όπως η Λερναία Ύδρα. Τον Corum δεν τον προσβάλλει τίποτα, τον Vic να βρίζουν τα ιερά και όσια του, καθώς και τη μάνα του, εμένα με εξόργιζει η προσβολή της μνήμης των νεκρών και πάει λέγοντας. Για αυτό, ΚΑΛΩΣ η πολιτεία παρεμβαίνει και θέτει κάποια-όσο το δυνατόν ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ και σύμφωνα το πνεύμα της εκάστοτε κοινωνίας- όρια για να διαφυλάξει την κοινωνική ειρήνη. Φυσικά αυτά τα όρια τίθονται πάντα προς συζήτηση, αμφισβήτηση και πιθανή αναθεώρηση. Όμως η πλήρης απόρριψη τους, είναι νομοτελειακό ότι θα οδηγούσε σε μια ασυδοσία που θα ήταν αδύνατο να την διαχειριστεί πολιτισμένα η κάθε κοινότητα.
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6259
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Συναυλία Rotting Christ στην Πάτρα - Παρασκευή 15-3-2019 - Μεσαιωνικό Σήριαλ

Δημοσίευση από theBox »

Priamos έγραψε: Δευ 18 Μαρ 2019, 19:10 Παίδες αυτή η συζήτηση είναι ανεξάντλητη και διακλαδώνεται, όπως η Λερναία Ύδρα. Τον Corum δεν τον προσβάλλει τίποτα, τον Vic να βρίζουν τα ιερά και όσια του, καθώς και τη μάνα του, εμένα με εξόργιζει η προσβολή της μνήμης των νεκρών και πάει λέγοντας. Για αυτό, ΚΑΛΩΣ η πολιτεία παρεμβαίνει και θέτει κάποια-όσο το δυνατόν ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ και σύμφωνα το πνεύμα της εκάστοτε κοινωνίας- όρια για να διαφυλάξει την κοινωνική ειρήνη. Φυσικά αυτά τα όρια τίθονται πάντα προς συζήτηση, αμφισβήτηση και πιθανή αναθεώρηση. Όμως η πλήρης απόρριψη τους, είναι νομοτελειακό ότι θα οδηγούσε σε μια ασυδοσία που θα ήταν αδύνατο να την διαχειριστεί πολιτισμένα η κάθε κοινότητα.
Σωστή τοποθέτηση γενικά, αλλά να έχουμε και στο νού μας οτι μιλάμε για την επιβολή της "κυριας τάσης" μιας κοινωνίας, πάνω σε αποκλίνουσες ομάδες...είτε αυτες είναι η ελευθερη έκφραση γαμώσταυρων μπλακμεταλλάδων, είτε είναι η gay κοινότητα, είτε είναι μουσουλμανικες μειονότητες που διεκδικούν λατρευτικούς χωρούς κ.ο.κ. Ο βαθμός στον οποιο η mainstream κοινωνική τάση , επιβάλλεται και "καταπιέζει" την (όποια) αποκλίνουσα, φανερώνει τον βαθμό προοδευτικότητας (ή μη) της εκάστοτε κοινωνίας.

Επίσης, ΠΑΝΤΑ η δράση φερνει αντιδραση, ακόμα κι αν θεωρήσουμε την αντιδράση υπερβολική ή γραφικη, υπάρχει λόγος που γίνεται έτσι προκλητικα, και ο λόγος αυτος είναι το αισθημα καταπίεσησ που πολλές φορές χρειαζεται να εκτονώθει με ακριο τρόπο ακριβώς επιδη η πρόκληση είναι αντίδραση στην καταπίεση της "κυρίας τάσης". Βλέπε gay pride κτλ...
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8724
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Συναυλία Rotting Christ στην Πάτρα - Παρασκευή 15-3-2019 - Μεσαιωνικό Σήριαλ

Δημοσίευση από Zippo190 »

theBox έγραψε: Δευ 18 Μαρ 2019, 17:26 @Zippo190
Παιζει κι αυτό πάντως...

https://goo.gl/images/C2nfTL

Γενικα πάντως συμφωνω οτι ειναι πολύ δυσκολο να μιλάμε για ελευθερία έκφρασης, οταν η εκφραση αυτη έρχεται σε σύγκρουση με το αξίακο μας σύστημα. Όλοι λίγο πολύ την πατάμε, όσο ανοιχτομυαλοι κι αν είμαστε.
άκρως ενδιαφέρον το παράδοξο, ειδικότερα δε όταν δυσκολευόμαστε να προσδιορίσουμε το "intolerant": Το να χρησιμοποιούμε τους νεοναζί σε τέτοια παραδείγματα είναι σαν να κλέβουμε εκκλησία: ΚΑΝΕΙΣ λογικά σκεπότμενος δεν παίζει να τους δώσει έδαφος. Τι γίνεται όμως όταν οι intolerant είναι "ευαίσθητες κοινωνικές ομάδες" καθώς επίσης και λοιπόι πολεμιστές της πολιτικής ορθότ[mention]Zippo190[/mention]

Και να μην κρυβόμαστε πίσω από το δάκτυλο μας, στα σκηνικά αυτά παίζει ρόλο το μέγεθος που παίρνει το γεγονός στα μέσα δικτύωσης αλλά και οι εμπλεκόμενοι: οι R.C. είναι λαοφιλής μπάντα με πλήρη υποστήριξη από τον εγχώριο τύπο εδώ και 30 χρόνια (λογικό και πολύ καλά έκαναν) που πλέον απευθείνονται στον mainstream οπαδό και όχι στον βαμμένο blackmetalά που αναζητά και το ιδεολογικό υπόβαθρο πίσω από τα τραγούδια.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
Vic
Δημοσιεύσεις: 536
Εγγραφή: Τετ 28 Μαρ 2018, 19:22
Τοποθεσία: Crete
Επικοινωνία:

Συναυλία Rotting Christ στην Πάτρα - Παρασκευή 15-3-2019 - Μεσαιωνικό Σήριαλ

Δημοσίευση από Vic »

Να ξεκαθαρίσω ότι δεν αναφερόμουν στον τίτλο των Deicide. Αναφερόμουν σε διάλογο, είτε μεταξύ φίλων γνωστών, είτε σε μια σοβαρή συζήτηση, ή έστω μια συζήτηση που προσπαθεί να είναι σοβαρή. Είναι θέμα *στοιχειώδους* σεβασμού, προφανώς δεν γαμιέται η μάνα μου ή τα θεία επειδή το είπε ένας μαλάκας. Αν ο μαλάκας είναι φίλος μου, *αυτό* το πράμα με πειράζει πάρα πολύ. Εκτός του πόσο άσχημη χρήση του λόγου είναι.

Αναφέρομαι σε πολιτικά statements και ενώ μπορούμε να πούμε έτσι το κομμάτι των Deicide, στην πραγματικότητα αποτελεί απλά ένα κλισέ που είχε ήδη γίνει βαρετό το 1992. Γουωτέβερ, αυτό το πράμα το ακούω στον δρόμο από νεοελληνάρες που με πονάει πολύ περισσότερο (way closer to home), από νεολληνάρες που την μια στιγμή βρίζουν την Παναγία, κάνει σεισμό και αρχίζουν τα "παναγίτσα μου". Το απόλυτο σπάσιμο όμως είναι ότι αυτό το τσουτσέκι βολεύει τους απέναντι να το βαφτίσουν "χριστιανούς" και "βοθρόδοξους" και άλλα χαριτωμένα, δηλ. με λίγα λόγια μπαίνω και εγώ σε αυτό καζάνι. Τηρουμένων των αναλογιών σαν να δείχνει κανείς τα χειρότερα του Πρασούλα και να μας βαφτίζουν όλους "χατζημεταλλάδες" γιατί φυσικά όλοι έτσι είμαστε. Ενώ έχουν μείνει ακόμα 5-10 γραφικοί σε όλη τη χώρα.

Για τα όρια της σάτιρας, νομίζω το έχει θέσει ο Πανούσης καλύτερα από όλους. Δεν υπάρχει κανένα όριο και μόνο το κοινό, ο λαός δηλαδή θα θέσει τα όρια. Θα σε φτύσει αν τα ξεπεράσεις και τέλος. Θυμάστε όλοι τι τράβηξε με το Ερωτικό, εν τέλει αθωώθηκε, ζήσαμε λίγες στιγμές ταλιμπανιστικής έξαρσης (κάτι Κλεομενοπερίεργοι της εποχής που τα σπάγανε στον Τελευταίο Πειρασμό πχ) από εκεί και πέρα, στην ίδια χώρα μεγαλώσαμε παιδιά, μπορούμε να ξεχωρίσουμε την υπερβολή και το "help! help! I'm being oppresed!" από μια πραγματικά θεοκρατική κοινωνία.

To θέμα είναι ότι και το φαινόμενο του παστίτσιου και των RC έχουν υποκινηθεί απο ΧΑυγίτες και κάτι Κλεομενοπερίεργους παλαιοημερολογίτες και αυτό πρέπει να μας προβληματίζει περισσότερο από ο,τιδήποτε άλλο. Οι μεν οπορτουνιστές του κερατά, οι δε χρήσιμοι ηλίθιοι - και στο τέλος οι συριζαίοι τα βάλανε με τον Πελετίδη, δηλ. τι να πω, μηδέν τσίπα, μηδέν μυαλό, μηδέν και τα δύο; δεν ξέρω. Δεν μπορεί να μην προβληματίζει κανέναν αυτό το πράμα και να αρέσκονται να μιλάνε για Μεσαίωνες και Σκοταδισμούς και "η Εκκλησία" (μην αρχίσω πάλι να γράφω για την ασχετοσύνη του κόσμου για το τι είναι η Εκκλησία, ποια η δομή της ιεραρχίας και τα διοικητικά όρια, η θεολογική και η νομική της διάσταση κλπ. Και όμως, μπορεί και παραμπορεί.

Τέλος, αυτό το πράμα που η πρόκληση (όσο το δυνατόν σοκαριστικότερη, τόσο καλύτερη) θεωρείται έγκυρη γιατί είναι φυσική αντίδραση στην καταπίεση εγώ δεν το καταλαβαίνω. Δεν μιλάμε για ξέσπασμα ενός εφήβου. Μιλάμε για ιδεολογική υπεράσπιση αυτού του μέσου ως του μόνου πραγματικά αγωνιστικού και ουσιαστικού. Μιλάμε για events που έχουν συζητηθεί και ξανασυζητηθεί, αναλύσεις επί αναλύσεων για την αποδοτικότητά τους, υπάρχουν αντιδράσεις από την ίδια την κοινότητα ενάντια στο προφίλ του ξεκούδουνου ξέκωλου και την απεικόνιση του ομοφυλόφιλου σαν *αυτό* και τη διαιώνιση κλισέ. Και στην τελική ρε φίλε, αυτό διεκδικείς; Να κάνεις ό,τι γουστάρεις δημοσίως και να το δέχονται όλοι με χαρά γιατί αλλιώς είναι "φασίστες"; (καλή ώρα). Πρακτικά πάντως, είναι προφανέστατο (και είμαι σίγουρος πως το ξέρουν και οι ίδιοι) ότι "οι δικοί τους (οι "σύμμαχοι" που λένε) χειροκροτάνε και "τι όμορφη ποικιλία" και οι απέναντι μανιάζουν ακόμα περισσότερο. Επομένως, και δεν έχω ακούσει ποτέ αντίλογο επ'αυτού (και αυτό δεν αφορά το θέμα των gay, αφορά τα πάντα, αρχής γενομένης από τα πολιτικά διλήμματα τύπου "αριστερός/νεοφιλελέ" ή "πατριώτης/εθνομηδενιστής άπλυτος", αυτό που βγαίνει από την ιστορία είναι να χωριστούμε ξεκάθαρα σε στρατόπεδα, μην υπάρχει κανείς μετριοπαθής διαλλακτικός, ή έτσι ή γιουβέτσι, είσαι μαζί μας ή εχθρός μας; Σκατά και στους δύο; Α, τότε είσαι απολιτίκ ή ασπόνδυλο ή κάτι τέτοιο. Άσπρο-μαύρο και τίποτα στην μέση, ο νεοέλληνας ως πολιτικό σκεπτόμενο ον, με δυο κουβέντες.

Δεν ξέρω, πολύ με απογοητεύουν αυτές οι ιστορίες, δηλαδή ο "διάλογος" που ξεκινάει μετά από τέτοια σκηνικά. Δεν μπορείτε να φανταστείτε πόσο σημαντικό (και παρήγορο) βρίσκω το φόρουμ που οι απόψεις εκφράζονται και σοβαρά και ψύχραιμα και με σεβασμό (τις περισσότερες φορές!), υπάρχει ελπίδα!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”