Συναυλία Rotting Christ στην Πάτρα - Παρασκευή 15-3-2019 - Μεσαιωνικό Σήριαλ

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Vic
Δημοσιεύσεις: 536
Εγγραφή: Τετ 28 Μαρ 2018, 19:22
Τοποθεσία: Crete
Επικοινωνία:

Συναυλία Rotting Christ στην Πάτρα - Παρασκευή 15-3-2019 - Μεσαιωνικό Σήριαλ

Δημοσίευση από Vic »

Το δεύτερο λινκ που μου έβαλες το θεωρώ μια αντιεπιστημονική, εξαιρετικά προκατειλημμένη παπαριά και μπορώ να εξηγήσω γιατί αλλά είμαι κουρασμένος πολύ πλέον (είχα μια δίωρη συνάντηση στην δουλειά και το κεφάλι μου έγινε πουρές). Πάντως ας το αφήσουμε το θέμα από επιστημονικής απόψεως. Βασικά αν το αφήναμε τελείως θα ήταν καλύτερα, ξεφύγαμε αρκετά!
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Συναυλία Rotting Christ στην Πάτρα - Παρασκευή 15-3-2019 - Μεσαιωνικό Σήριαλ

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Η συναυλία του ANSELMO στη Νέα Ζηλανδία ακυρώθηκε καθώς μετά τις τρομοκρατικές επιθέσεις σε τζαμιά οι διοργανωτές νιώθουν άβολα λόγω παλαιότερων συμπεριφορών του. Ο διοργανωτής/τουρ μανατζερ πόσταρε αυτό το μήνυμα στο ΦΒ (το link του μηνύματος είναι άκυρο με το τωρινό σκηνικό):



Εδώ, ας πούμε, τι λέμε;
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
Vic
Δημοσιεύσεις: 536
Εγγραφή: Τετ 28 Μαρ 2018, 19:22
Τοποθεσία: Crete
Επικοινωνία:

Συναυλία Rotting Christ στην Πάτρα - Παρασκευή 15-3-2019 - Μεσαιωνικό Σήριαλ

Δημοσίευση από Vic »

Είναι θέμα του διοργανωτή, όχι της πολιτείας αυτό το συγκεκριμένο. Από αυτό που διαβάζω πάντως είναι μια ειλικρινής ενδοσκόπηση, ενδεχομένως κάποιος να πει πονηρά ότι βάζει σάλτσα να δικαιολογήσει, γουωτέβερ, πάντως η σκέψη του με βρίσκει σύμφωνο προσωπικά.

Διάβασα τώρα και τα κόμεντς και πράγματι, υπήρξαν κάποιοι που του την είπαν ότι προσπαθεί να κανονικοποιήσει τον Ανσέλμο, ότι οι άνθρωποι δεν αλλάζουν, ντροπή σου κλπ. Ο ίδιος ο διοργανωτής μου φαίνεται πολύ λογικός και κυρίως καλός άνθρωπος στο σκεπτικό του. Τελικά ακυρώθηκε αλλά όχι από δική του πρωτοβουλία. Ήταν γενική απόφαση γιατί τα μίντια έκαναν θέμα την άφιξή του και υπήρχε στον αέρα μια διάθεση σύγκρουσης και εκδίκησης και ότι δεν ήταν κατάλληλη ευκαιρία.

Λοιπόν, τι να πω; Ανά περίπτωση πάνε όλα και εν προκειμένω πάρθηκε μια απόφαση, πιθανότατα καλώς. Τα σχόλια πάντως ήταν ενδεικτικά, μου έκανε εντύπωση ότι υπάρχει μεγαλύτερη σοβαρότητα και νηφαλιότητα στην διατύπωση των απόψεων, μόνο 2 άτομα μου θύμισαν νεοελληναριό, εντυπωσιακό.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Συναυλία Rotting Christ στην Πάτρα - Παρασκευή 15-3-2019 - Μεσαιωνικό Σήριαλ

Δημοσίευση από rbrigade »

Τι αηδία είναι αυτή, προκαταβολικό damage control και πολιτική κορεκτίλα μέχρι αηδίας, εγώ λέω να τον βάλουμε να κάνει ποδόλουτρα σε μουσουλμάνους και μετά 15Αύγουστο να έρθει γονατιστός Τήνο και κάθε τρία βήματα να λέει ''δεν θα ξαναπιώ λευκό κρασί'' (αυτή ήταν η δικαιολογία του, ότι ήπιε λευκό κρασί). Αυτά τα λόγια ταιριάζουνε σε καμιά παραθρησκευτική κάστα που συνετίζει κάποιο ζωηρό μέλος, όχι σε μια κοινωνία ελεύθερων ανθρώπων. Εδώ ΚΑΝΕΙΣ έγκλημα και σε βάζουνε φυλακή και αφού βγεις δεν σου ζητάει κανείς τα ρέστα, θα έχουμε τον κάθε Anselmo σε ισόβια τιμωρία για 5 μαλακίες που ΕΙΠΕ; Ο ίδιος δέχεται να μιλάνε έτσι για λογαριασμό του; Ναι, έκανε διάφορες μαλακίες, όποιος θέλει του κρατάει μούτρα για πάντα, όποιος θέλει τις παραγνωρίζει, αλλά είναι γελοίο να απαιτούμε να σέρνεται γονυπετής να ζητάει συγγνώμη για το υπόλοιπο της ζωής του...
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8722
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Συναυλία Rotting Christ στην Πάτρα - Παρασκευή 15-3-2019 - Μεσαιωνικό Σήριαλ

Δημοσίευση από Zippo190 »

Vic έγραψε: Τρί 19 Μαρ 2019, 14:02
Διάβασα τώρα και τα κόμεντς και πράγματι, υπήρξαν κάποιοι που του την είπαν ότι προσπαθεί να κανονικοποιήσει τον Ανσέλμο, ότι οι άνθρωποι δεν αλλάζουν, ντροπή σου κλπ. Ο ίδιος ο διοργανωτής μου φαίνεται πολύ λογικός και κυρίως καλός άνθρωπος στο σκεπτικό του. Τελικά ακυρώθηκε αλλά όχι από δική του πρωτοβουλία. Ήταν γενική απόφαση γιατί τα μίντια έκαναν θέμα την άφιξή του και υπήρχε στον αέρα μια διάθεση σύγκρουσης και εκδίκησης και ότι δεν ήταν κατάλληλη ευκαιρία.

Τέτοιου τύπου comments είναι η αποθέωση της υποκρισίας: οι Pantera στα 90'ς ήταν trendkiller, το συγκρότημα του κάθε "σκληρού" με αποθέωση στο hammer και σε όλη την μουσική βιομηχανία όχι μόνο της λόγω της μουσικής αλλά και του hype. Πράγμα που ίσχυε για κάθε τι southern που είχε αντισυμβατικό αέρα και γενικά ένα άρωμα αντικομφορμισμού. Όμως περάσανε τα χρόνια, η σημαία των νοτίων έγινε κόκκινο πανί και πλέον ακόμα και τα εναπομείναντα μέλη την έχουν βγάλει από το merch τους. Οι ίδιοι που τους αποθέωναν τώρα σφυράνε κλέφτικα λές και τόσα χρόνια δεν έβλεπαν, δεν ήξεραν.

Και αυτό είναι το πρόβλημα με τα σιχαμένα mass media: αντί να αναδείξουν τα πραγματικά κοινωνικά προβλήματα (φτώχεια, ρατσισμός, εξαθλείωση κ.α.) λειτουργούν ως μέσο διεκδίκησης διαπιστευτηρίων ηθικής ανωτερώτητας. ΑΥΤΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ. :iouiou:
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Συναυλία Rotting Christ στην Πάτρα - Παρασκευή 15-3-2019 - Μεσαιωνικό Σήριαλ

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Τελική το λάιβ επαναπρογραμματίστηκε στον ίδιο χώρο μέσα στο Μάιο. Τελικά τι παίχτηκε; Φίμωση ή εκμετάλλευση του σκηνικού?
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Συναυλία Rotting Christ στην Πάτρα - Παρασκευή 15-3-2019 - Μεσαιωνικό Σήριαλ

Δημοσίευση από rbrigade »

Το δεύτερο είναι το μόνο σίγουρο
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”