Περιοδικά, webzines, ποιότητα, επαγγελματισμός, κλπ

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14658
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: Περιοδικά, webzine, ποιότητα, επαγγελματισμός, κλπ

Δημοσίευση από CountRaven »

Θα γράψω μερικές σκέψεις που προκύπτουν από την ανάγνωση όλων όσων γράψατε.

Η δισκογραφία με τη μορφή που την γνωρίζαμε στα 80ς και τα 90ς, -και στα 00ς ως ένα σημείο-, έχει πλέον καταρεύσει. Σχεδόν ολοκληρωτικά. Το κομμάτι της που έχει απομείνει αναζητά διαφορετικούς, προσαρμοσμένους στην εποχή, τρόπους προβολής του εκάστοτε final product.

Συνεπώς αν δεν είσαι ένας έντυπος κολοσσός που τα χρόνια που έφυγαν είχε αφουγκραστεί τη καταστροφή που έρχονταν και είχε φροντίσει να επεκταθεί -internet- με σκοπό όμως να κρατήσει και την έντυπη μορφή του: Έχεις ήδη βάλει λουκέτο.

Πόσα μουσικά περιοδικά, τυπωμένα υπάρχουν πλέον στην Ελλάδα, έχει αναρωτηθεί κανείς; Γελάω με την απάντηση.

Και το Χάμερ σε τι τιράζ -πόσα αντίτυπα- έβγαινε το 95, το 2005, και το 2018; Γελάω πάλι με την απάντηση. Όχι για το Χάμερ, για την παρακμή της όλης φάσης. Αλλά αυτή είναι η πραγματικότητα, πάρε το χαπάκι σου που λέει και ο Πανούσης.

Δεν ξέρω αν ποτέ κάποια εταιρία έσκασε κασέρι 20.000 σε κάποιο περιοδικό. Δεν παίζονταν ακριβώς έτσι το παιχνίδι:

Την καλή εποχή της φάσης οι εταιρίες είχαν διανομείς στην Ελλάδα. Διανομείς μεγάλους που έλυναν και έδεναν για το το θα έρθει στο δισκάδικο και τι θα βρεις να αγοράσεις. Και από εκεί ξεκινούσε το παιχνίδι.

Είτε οι ίδιες οι εταιρίες έδιναν promotion budget στο διανομέα, το οποίο ο διανομέας έπρεπε να το διαχειριστεί σωστά για να προωθήσει το προϊόν, είτε ο διανομέας πλήρωνε από την τσέπη του για να διαφημίσει τις κυκλοφορίες που έφερνε στο Ελλάντα.

Ο σκοπός; Κοινός; Να φύγει το εμπόρευμα που ο διανομέας πλήρωσε για να φέρει και να βγει και κέρδος.

Για αυτό σωστά αναφέρατε ότι τα 2 μεγάλα περιοδικά είχαν κοινές κυκλοφορίες και μπάντες για παρουσίαση.

Και για αυτό η καραμέλα όποιου ήθελε να εκδώσει Metal περιοδικό στα 90ς-00ς -μέχρι τη μέση- ήταν, «αν πάρω διαφήμιση από τη Sound And Vision, έγινα». Sound And Vision = ο μεγαλύτερος Ελληνικός Metal διανομέας κάποτε, δικά του ήταν και τα Rock City.

Πάντως αν είχα την αρχισυνταξία και μου τα έσκαγε η Γίδα Productions θα έκανα το εξής: Θες εξώφυλλο; Οκ. Θες interview; ΟΚ. Θα βάλω όμως τη μισή συντακτική ομάδα να κριτικάρει τον δίσκο για να υπάρχουν απόψεις από το άσπρο μέχρι το μαύρο. Έτσι μια πρώτη και κάπως θεωριτική απάντηση για την κουβέντα γιατί στην πράξη και στην πραγματικότητα το πράγμα ήταν κάπως πιο πολύπλοκο και δεν μπορεί να γενικευτεί με μια φόρμουλα απάντησης.

Και κάνω λόγο για «πιο πολύπλοκο» σκηνικό γιατί την χρυσή εποχή ο διανομέας δεν ήταν απλά ένας κουβαλητής τίτλων. Ήταν άμεσα συνυφασμένος και με άλλες δραστηριότητες, όπως πχ το αν έρθει η Χ μπάντα στη χώρα για συναυλία, για να φέρω ένα παράδειγμα.

Αν ένας τίτλος πουλούσε καλά, τότε η Χ χώρα ήταν γόνιμο έδαφος για να έρθει η Υ μπάντα για συναυλίες. Η αποδοχή μιας μπάντας σήμαινε αγορασμένα άλμπουμ και κομμένα εισιτήρια στην πόρτα, όχι downloaded torrents και θεάσεις στο youtube. Και ο σοβαρός διανομέας το ήξερε καλά αυτό και φρόντιζε το προϊόν του να ακουστεί / διαβαστεί όπου ήταν δυνατόν. Σε μια εποχή ΧΩΡΙΣ την κυριαρχία του Internet. Το τμήμα promotion ήταν το δυνατότερο και το πιο πολυάσχολο σε κάθε διανομέα που σέβονταν τον εαυτό του.

Παράδειγμα: Το επαρχιακό δισκάδικο της πόλης μου κουβάλαγε Metal από συγκεκριμένο διανομέα -όχι μόνο έναν αλλά οκ, κουβέντα να κάνουμε-, κάθε μήνα έστελνε καταστάσεις με τις πωλήσεις. Ο διανομέας έβλεπε τις καταστάσεις και η συνεργασία προχωρούσε. Όσο αυτή η συνεργασία προχωρούσε ο ίδιος διανομέας φρόντιζε κάθε εβδομάδα να μου εξασφαλίζει τηλεφωνικές συνεντεύξεις στην εκπομπή μου στο ραδιόφωνο με όλες αυτές τις μπάντες, ο διανομέας γνώριζε ότι υπάρχει ανακύκλωση. Στέλνει δίσκους για πούλημα, ο κόσμος διαβάζει για αυτούς και τους ακούει από την τοπική εκπομπή του χωριού (ναι χωριό ήταν και παραμένει η Σύρος) και εν τέλη μπαίνει στο δισκάδικο και αγοράζει.

Όλα τα παραπάνω δεδομένα έχουν αλλάξει και το 2018 το σύστημα αυτό μπορεί να έχει κοινά σημεία αναφοράς μα παίζει πλέον μπάλα σε ένα διαφορετικό γήπεδο. Συνεπώς όποιο έντυπο γουστάρει να επιβιώσει πρέπει να προσαρμοστεί και να γνωρίζει και σε ποιους, αλλά και σε πόσους -προσοχή στο σε πόσους- απευθύνεται. Το νούμερο των αναγνωστών πρέπει ή να μείνει σταθερό ή να ανέβει, αλλιώς το λουκέτο είναι πλέον μόνιμη απειλή.

Για 4 χρόνια εξέδιδα ένα μικρό περιοδικό για Retro υπολογιστές, έβγαινε σταθερά κάθε τρεις μήνες και η διανομή γίνονταν με το ταχυδρομείο. Το πόσοι μας διαβάζουν ήταν το βασικό ερώτημα κάθε φορά. Έπρεπε τα τεύχη που θα πουληθούν να είναι τόσα ώστε να βγουν τα έξοδα για το επόμενο. Και αυτό ήταν άμεσα συνυφασμένο με τον αριθμό των αναγνωστών.

Γιατί αναφέρω το παραπάνω παράδειγμα; Γιατί πολύ απλά το κάθε εξειδικευμένο (=μουσικό =Metal) έντυπο του σήμερα και οφείλει να αφουγκραστεί και σε πόσους και σε πους απευθύνεται και κυρίως να αντιληφθεί ότι πρέπει να επιβιώσει μέσα σε έναν κόσμο που η ενημέρωση δεν ξεφυλλίζεται πλέον. Τα πάντα μαθαίνονται σε ένα δευτερόλεπτο. Συνεπώς -και αυτό αποτελεί προσωπική άποψη-: Η εύκολη αποστολή του «γεμίζω τις σελίδες με νέα και παίζω μπάλα θεματολογικά γύρω από αυτά», πάει περίπατο. Αυτός που θα διαβάσει πλέον, είναι κανονικός αναγνώστης. Θέλει ζουμί, θέλει ποιοτική ανάλυση, θέλει το κάτι παραπάνω. Αυτός θα πληρώσει για να αγοράσει πλέον περιοδικό. Οι υπόλοιποι είτε έχουν τα τάμπλετ για να βλέπουν απλά τι παίζει, είτε δεν ενδιαφέρονται. Ένα μεγάλο κομμάτι αυτών που μόλις ανέφερα έχει συμβάλει στο τραγικά μειωμένο τιράζ των περιοδικών -σημάδι των καιρών-.

Συνεπώς οκ παίξε με την επικαιρότητα, σε μια next level basis, κάνε πχ συνεντεύξεις με μπάντες που έχουν νέο δίσκο αλλά να έχουν ψωμί. Δώσε μου πληροφορία που δεν ξέρω και ώθησε με να ψάξω περισσότερο. Έτσι και αλλιώς στοχευμένα σε έχω αγοράσει για να ΔΙΑΒΑΣΩ να περάσω την ώρα μου μαζί σου. Κάνε δισκοκριτικές στην μητρική μου γλώσσα σε άλμπουμ που δεν θα τα βρω με την πρώτη στο Internet. Κάνε αφιερώματα, λίστες που αρέσουν σε όλους, βάλε συγγενικά στο Metal είδη και στήλες με χαβαλέ. Κάνε με να θέλω να σε βάλω στη βιβλιοθήκη και όχι να σε πετάξω δίπλα στη χέστρα.

Αν έβγαζα περιοδικό σήμερα, αυτά θα ήταν τα ζητούμενα μου. Και θα ποντάριζα σε ένα μικρό και σταθερό κοινό γιατί ναι πιστεύω πως υπάρχουν άνθρωποι που διαβάζουν έντυπα ακόμα, εκεί έξω. Λίγοι μα σταθεροί.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Re: Περιοδικά, webzines, ποιότητα, επαγγελματισμός, κλπ

Δημοσίευση από LuciferSteele »

πολύ σωστή τοποθέτηση
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Re: Περιοδικά, webzines, ποιότητα, επαγγελματισμός, κλπ

Δημοσίευση από rbrigade »

Να βάλω και μια άλλη παράμετρο... Καθόμαστε και λέμε ότι λέμε αλλά ξεχνάμε ότι είμαστε ένα ζωντανό απολίθωμα, μια ισχνή μειοψηφία, μια σχεδόν αιρετική μικροκλίκα στον χώρο του μέταλ... Ο μέσος μεταλλάς θέλει άλλα πράγματα, θέλει κάθε τρεις μήνες εξώφυλλο Maiden και εμπορικές μπάντες που είναι in σε κάθε περίοδο, τύπου Sabaton (στην καλύτερη των περιπτώσεων), τι καθόμαστε και λέμε τώρα εμείς οι γεροξούρες, με τα μυαλά που κουβαλάμε έτσι και μας δίνανε το τιμόνι του κάθε ΜΗ σε έξι μήνες θα το είχαμε φουντάρει με τους ρομαντισμούς μας...

Πριν λίγο καιρό ρωτούσα έναν περιοδικάκια (όχι του ΜΗ) γιατί δημοσιεύουν λίστες με τα καλύτερα του έτους τον Δεκέμβρη και όχι τον Γενάρη και ξεκίνησε να μου λέει ότι είμαι περίπου άσχετος και δεν ξέρω και δεν υπάρχουν κυκλοφορίες τον Δεκέμβρη (πράγμα που ισχύει μόνο για τις μεγάλες εταιρείες) κτλ για να σκάσει το παραμύθι εν τη ρύμη του λόγου (δηλαδή άθελά του) ότι έτσι το θέλουν οι μεγάλες εταιρείες, προφανώς για να σπρώξουν τις χριστουγεννιάτικες πωλήσεις των κυκλοφοριών τους... Αθώε και άβγαλτε rbrigade, που πας ξεβράκωτος στα αγγούρια...
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Re: Περιοδικά, webzines, ποιότητα, επαγγελματισμός, κλπ

Δημοσίευση από LuciferSteele »

καλά δεν έχεις και άδικο, όλα σωστά να τα κάναμε πάλι σκατό θα τρώγαμε γιατί αντιμετωπίζουμε τη φάση τελείως ρομαντικά και συνεπώς αντιεπαγγελματικά
οι συμβιβασμοί που πρέπει να κάνεις γιά να βιοπορίζεσαι από αυτό το πράγμα είναι οδυνηροί
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
Xstroyer
Δημοσιεύσεις: 1853
Εγγραφή: Πέμ 11 Ιαν 2018, 12:26

Re: Περιοδικά, webzines, ποιότητα, επαγγελματισμός, κλπ

Δημοσίευση από Xstroyer »

Απλώς να αναφέρω πως επειδή έχω μπλεχτεί σε διαφημίσεις σε πολλά περιοδικά (Ελλάδα αλλά και πραγματικα μεγάλα έντυπα του εξωτερικού) το ποσό των 20000 που γράφτηκε δεν υπάρχει πουθενά. Ούτε Γερμανία, ούτε Αγγλία, ούτε ΗΠΑ, ούτε Ιαπωνία, κατα πόσο Ελλάδα...
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14658
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: Περιοδικά, webzines, ποιότητα, επαγγελματισμός, κλπ

Δημοσίευση από CountRaven »

Xstroyer έγραψε: Κυρ 28 Ιαν 2018, 16:07 Απλώς να αναφέρω πως επειδή έχω μπλεχτεί σε διαφημίσεις σε πολλά περιοδικά (Ελλάδα αλλά και πραγματικα μεγάλα έντυπα του εξωτερικού) το ποσό των 20000 που γράφτηκε δεν υπάρχει πουθενά. Ούτε Γερμανία, ούτε Αγγλία, ούτε ΗΠΑ, ούτε Ιαπωνία, κατα πόσο Ελλάδα...
Είναι σουρεαλισμός το ποσό όπως ανέφερα και εγώ, αλλά πιστεύω πως δόθηκε ως ακραίο παράδειγμα.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8724
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Re: Περιοδικά, webzines, ποιότητα, επαγγελματισμός, κλπ

Δημοσίευση από Zippo190 »

Xstroyer έγραψε: Κυρ 28 Ιαν 2018, 16:07 Απλώς να αναφέρω πως επειδή έχω μπλεχτεί σε διαφημίσεις σε πολλά περιοδικά (Ελλάδα αλλά και πραγματικα μεγάλα έντυπα του εξωτερικού) το ποσό των 20000 που γράφτηκε δεν υπάρχει πουθενά. Ούτε Γερμανία, ούτε Αγγλία, ούτε ΗΠΑ, ούτε Ιαπωνία, κατα πόσο Ελλάδα...
το ποσό το αναφέρω εγώ, μου το είχε μεταφέρει "παράγοντας" της φάσης, δεν ξέρω φυσικά κατά πόσο ισχύει ή ήταν προσπάθεια εντυπωσιασμού, φυσικά όσοι γνωρίζουν ακριβή νούμερα μπορούν να διορθώσουν.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8724
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Re: Περιοδικά, webzines, ποιότητα, επαγγελματισμός, κλπ

Δημοσίευση από Zippo190 »

rbrigade έγραψε: Σάβ 27 Ιαν 2018, 17:19 Να βάλω και μια άλλη παράμετρο... Καθόμαστε και λέμε ότι λέμε αλλά ξεχνάμε ότι είμαστε ένα ζωντανό απολίθωμα, μια ισχνή μειοψηφία, μια σχεδόν αιρετική μικροκλίκα στον χώρο του μέταλ... Ο μέσος μεταλλάς θέλει άλλα πράγματα, θέλει κάθε τρεις μήνες εξώφυλλο Maiden και εμπορικές μπάντες που είναι in σε κάθε περίοδο, τύπου Sabaton (στην καλύτερη των περιπτώσεων), τι καθόμαστε και λέμε τώρα εμείς οι γεροξούρες, με τα μυαλά που κουβαλάμε έτσι και μας δίνανε το τιμόνι του κάθε ΜΗ σε έξι μήνες θα το είχαμε φουντάρει με τους ρομαντισμούς μας...

Πριν λίγο καιρό ρωτούσα έναν περιοδικάκια (όχι του ΜΗ) γιατί δημοσιεύουν λίστες με τα καλύτερα του έτους τον Δεκέμβρη και όχι τον Γενάρη και ξεκίνησε να μου λέει ότι είμαι περίπου άσχετος και δεν ξέρω και δεν υπάρχουν κυκλοφορίες τον Δεκέμβρη (πράγμα που ισχύει μόνο για τις μεγάλες εταιρείες) κτλ για να σκάσει το παραμύθι εν τη ρύμη του λόγου (δηλαδή άθελά του) ότι έτσι το θέλουν οι μεγάλες εταιρείες, προφανώς για να σπρώξουν τις χριστουγεννιάτικες πωλήσεις των κυκλοφοριών τους... Αθώε και άβγαλτε rbrigade, που πας ξεβράκωτος στα αγγούρια...
Αναφέρεις τον μέσο μεταλλά της Ελλάδας. Λυπάμαι που θα το πω, συμφωνώ απόλυτα μαζί σου και θεωρώ τον Έλληνα οπαδό (σε ένα επίπεδο μέσου όρου) ως οπαδό της πλάκας: ανακόλουθος, ανακριβής, εμμονικός, χωρίς μουσική παιδεία, χωρίς μουσική αξιοπιστία, παραδομένος σε τάσεις και μόδες: μέσα σε είκοσι χρόνια ο οπαδός των Gamma Rey έγινε οπαδός των System of a Down και μετά οπαδός των Ghost και τώρα οπαδός της πούτσας.

Και να πω το εξής: από όλους τους γνωστούς/φίλους που έχω/είχα ένα απειροελάχιστο ποσοστό έμπαινε στην διαδικασία να αγοράσει υλικό από μια μπάντα. Αντιθέτως όλοι ήταν της σχολής "εγώ δεν αγοράζω cd" με θεαματικές συλλογές βίντεο youtube (πλέον) αλλά κατά 'τάλα οπαδοί στο facebook και "πρώτοι στις συναυλίες" (στις μεγάλες γιατί σε μικρά live δεν πάμε). Επιπροσθέτως όλως τυχαίως οι μουσικές προτιμήσεις τους ήταν πάντα παράλληλες με την "γραμμή hammer". Στις αρχές '00 ξαφνικά οι Iced Earth έγιναν ξεπερασμένοι, οι Gamma Ray έγιναν στρούμφ και οι Angra ανύπαρκτοι, διότι η φάση ήταν πλέον slip***t και Mastodon και stoner metal (το προπύργιο του ό,τι ναναι). Και πάντα με μια essence "εγώ δεν είμαι πρόβατο του συστήματος". Πλέον οι ίδιοι ανακριβείς που χαρακτήριζαν τις κλασσικές μεταλ μπάντες ως απολιθώματα, ξανα-ανακαλύπτουν την κιτσαρία των 80'ς και 70'ς και μάλιστα γουστάρουν.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8724
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Re: Περιοδικά, webzines, ποιότητα, επαγγελματισμός, κλπ

Δημοσίευση από Zippo190 »

Zippo190 έγραψε: Πέμ 01 Φεβ 2018, 12:33 Δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με τον συμφερτό που λέγεται Anathema, Amorphis, The Gathering και γενικά δεν την πάλεψα ποτέ με αυτό το υφάκι των πρώην death/doom metal νύν casual/post-rock/indie hipsters. Ενδεχομένως να ρίξω μια αυτιά αλλά κάθε φορά που ανακαλώ αυτά τα ονόματα θυμάμαι την σχεδόν εμμονική λατρεία των συνταχτών στην Anneke Vanκάτι και το circle jerking που έπεφτε στο όνομα της (με ταυτόχρονη αισθητική υποτίμηση της Lita Ford σε άθρο για τις γυναίκες στο metal).
Με αφορμή αυτό το σχόλιο μου θα ήθελα να επανέλθω λίγο στο θέμα των περιοδικών. Late 90's καθώς και μέσα 00'ς μέχρι που σταμάτησα να διαβάζω έντυπο μεταλλικό τύπο είχα παρατηρήσει μεγάλο ποσοστό παρουσιάσεων συνεντεύξεων σε καλλιτέχνες τέτοιου τύπου. Δεν θέλω να αμφισβητήσω την μουσική ποιότητα τους (με τους περισσότερους δεν έχω ασχοληθεί και δεν θέλω να τους αδικήσω) αλλά όταν έβγαιναν οι Anathema και οι The Gathering και έλεγαν ότι δεν ακούνε μέταλ, δεν έχουν σχέση με την σκηνή και γενικά πλέον ανοίκουν σε άλλο μουσικό πλανήτη για μένα δεν θα έπρεπε να έχουν βήμα σε ένα μέταλ περιοδικό. Ειδικότερα δε όταν ο τρόπος παρουσίασης ήταν "ακούστε αυτά αν θέλετε να είστε ψαγμένοι ακροατές γιατί το κλασσικό μεταλ είναι πλέον για τους γιδοβοσκούς". Και μαζί με αυτό το σκυλολόϊ έμπαινε δίπλα και ο συμφερτός του stoner/sludge/ambient/drone και άλλα τέτοια, που η μόνη μέταλ επηρροή τους ήταν οι Black Sabbath (κάποτε).

Δεν ξέρω μπορεί εγώ να είμαι ο περίεργος. o_O
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Re: Περιοδικά, webzines, ποιότητα, επαγγελματισμός, κλπ

Δημοσίευση από rbrigade »

Ναι, την είχα και γω αυτήν την απορία, αφού λέγανε ότι πλέον δεν γουστάρουν μέταλ γιατί προωθούσαν την μουσική τους σε μέταλ μέσα και γιατί υπογράφανε σε μέταλ εταιρείες; Η απάντηση είναι ότι και αυτοί και οι εταιρείες τους χρησιμοποιούσαν το μέταλ κοινό ως μια βάση για να εκτοξεύσουν την δημοτικότητά τους και να περάσουν στο mainstream. Δεν το κατάφεραν ποτέ και ξέμειναν στα δικά μας χωράφια (χαρακτηριστική περίπτωση Paradise Lost, έφτασαν μέχρι γκοθοποπ και μετά θυμήθηκαν να το παίξουν death metal).
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Περιοδικά, webzines, ποιότητα, επαγγελματισμός, κλπ

Δημοσίευση από rbrigade »

Χαρακτηριστικό δείγμα άρθρου που αδικεί τον εαυτό του (πλούσιο σε υλικό, αλλά με πολλά λάθη, γραμμένο από άτομο με προφανώς ελλιπή επαφή με την μπάντα))

http://www.rockmachine.gr/2018/05/riot.html?spref=fb
Άβαταρ μέλους
manillard
Δημοσιεύσεις: 195
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 18:06

Re: Primordial κ νιώσιμο

Δημοσίευση από manillard »

Xstroyer έγραψε: Τρί 23 Ιαν 2018, 15:22
Η προσωπική μου άποψη, και τη στηρίζω διαβάζοντας αρκετά μουσικά περιοδικά, είναι οτι το σημερινό Metal Hammer είναι αξιόλογο.
Συμφωνώ, προσωπικά άρχισα να αγοράζω το Metal Hammer το 1994 και σταμάτησα το 1996, οι λόγοι που σταμάτησα οι συνήθεις, η αντιπαλότητα μεταξύ των διαφόρων genres στα οποία τότε το Metal Hammer πήρε σαφή θέση αντίθετη από την δική μου. Αφορμή μια συνέντευξη των Metallica όταν έβγαζαν το Load με κουστουμάκια και πουράκια που μας ανακοίνωναν ότι δεν είναι metal μπάντα κτλ, ο συντάκτης ήτανε ιδιαίτερα υποστηρικτηκός σε αυτές τις απόψεις. Αποτέλεσμα άμεση πώληση όλων των cd Metallica σε συμμαθητή μου και εγκατάλειψη του Hammer από τον 15χρονο εμένα.

Τα τελευταία 3 χρόνια έχω συνδρομή στο Hammer, κυρίως για ενημέρωση σε νεες κυκλοφορίες αφού ο χρόνος που έχω διαθέσιμος πλέον για να ψάχνω μόνος μου είναι σαφέστατα λιγότερος από ότι στην εφηβεία μου.

Έχω όντως όμως προσέξει ότι υπάρχει μια σοβαρότητα που δεν υπήρχε παλιά. Δεν θάβοντε κυκλοφορίες εκδικητικά επειδή η μπάντα παίζει epic power ασπούμε, δεν εκτρέφοντε έχθρες μεταξύ ιδιωμάτων και δεν δημοσιεύοντε οι απόψεις του κάθε ούγκανου για να του απαντήσει ο επόμενος ούγκανος... Επίσης σημαντικό ότι οι Ελληνικές κυκλοφορίες κρίνοντε στο ίδιο section με τις υπόλοιπες και όχι ξεχωριστά σαν Β' Εθνική...
Άβαταρ μέλους
manillard
Δημοσιεύσεις: 195
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 18:06

Re: Περιοδικά, webzine, ποιότητα, επαγγελματισμός, κλπ

Δημοσίευση από manillard »

Zippo190 έγραψε: Τετ 24 Ιαν 2018, 22:01
Scrollkeeper έγραψε: Τετ 24 Ιαν 2018, 21:39 Αυτό που δνε καταλαβαίνω είναι το εξής: έστω ότι έχεις έναν κολλητό που εχει μία μπάντα Β' επιπέδο, δεν θα φανείς λίγο "κάπως" αν την παρουσιάσεις για Α'; Δλδ εκεινη τη στιγμή δεν καταλαβαίνεις ότι υποτιμάς αυτόν που διαβάζει; Αυτό ο κάποιος που καποια στιγμή θα νιωσει εξαπατημένος, δε θα στραφει κάπου αλλου;
θέτω ερώτημα για δυνατούς λύτες: έχεις περιοδικό (όχι fanzine) με εργαζόμενους, έξοδα κ.α. έρχεται η Χ εταιρία πχ Nuclear Century Blade και σου σκάει πχ είκοσι χιλιάρικα για σελίδα διαφήμισης με όλες τις νές κυκλοφορίες και με την μισή διαφήμιση για την κυκλοφορία του Χ μεγάλου ονόματος για το οποίο ζητάει και δισέλιδη συνέντευξη. Ο δίσκος είναι για τον πούτσο. Τι κάνεις;
Πόσο μάλλον όταν ένα περιοδικό άνηκε σε εταιρεία διανομής :)
Άβαταρ μέλους
dracula
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: Σάβ 27 Ιαν 2018, 19:05
Τοποθεσία: Athens

Περιοδικά, webzines, ποιότητα, επαγγελματισμός, κλπ

Δημοσίευση από dracula »

Με 20.000 τη σελίδα της διαφήμισης ο εκδότης θα ήταν πλούσιος και οι συντάκτες θα πληρώνονταν όλοι... Δεν υπάρχουν αυτά τα νούμερα παιδιά. Τα ποσά για τις διαφημίσεις είναι αντίστοιχα των προσδοκόμενων, ανύπαρκτων σήμερα, πωλήσεων.

Αν κάποιος δέχεται να πληρώσει διαφήμιση σε ένα έντυπο και ταυτόχρονα δεν ζητάει ή δεν παίρνει δισέλιδη συνέντευξη ή δεν παίρνει την ανάλογη παρουσίαση του live του, τότε για εμένα είναι απλά βλάκας... Μία διαφήμιση σε ένα επαγγελματικό έντυπο είναι μια εμπορική πράξη με τα αντίστοιχα αμοιβαία ανταλλάγματα. Δεν είναι αθέμιτο ο διαφημιζόμενος να πάρει μια συνέντευξη, αθέμιτο είναι λόγω της διαφήμισης και μόνο να πάρει καλύτερη κριτική της κυκλοφορίας απ΄'ότι αξίζει ή να βγει δίσκος του μήνα χωρίς να το αξίζει. Ακόμα και αυτό όμως σήμερα πολύ μικρή σημασία έχει αφού ο καθένας μπορεί να ακούσει και να έχει άποψη για μια κυκλοφορία ακόμα και πριν από την επίσημε μέρα κυκλοφορίας.

Παρότι αποτραβήχτηκα από τη σκηνή για πάνω από δέκα χρόνια, για πολλούς και διαφόρους λόγους, δεν σταμάτησα ποτέ να αγοράζω το ΜΗ αφού ήθελα πάντα να ενημερώνομαι για το τι συμβαίνει και το που πάει η κατάσταση ασχέτως του αν συμφωνούσα ή όχι με τις θέσεις του εντύπου. Εν ολίγοις παρόλες τις διαφωνίες μας για τη γραμμή που ακολούθησε το έντυπο μέσα στο χρόνο μάλλον θα πρέπει να είμαστε χαρούμενοι που συνεχίζει να είναι ακόμα κάθε μήνα κρεμασμένο στα περίπτερα, όταν όλα τα υπόλοιπα μουσικά περιοδικά παρότι απευθύνονταν σε πολύ μεγαλύτερα ακροατήρια μας χαιρέτησαν.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14658
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Περιοδικά, webzines, ποιότητα, επαγγελματισμός, κλπ

Δημοσίευση από CountRaven »

αθέμιτο είναι λόγω της διαφήμισης και μόνο να πάρει καλύτερη κριτική της κυκλοφορίας απ΄'ότι αξίζει ή να βγει δίσκος του μήνα χωρίς να το αξίζει.
This is a good point.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”