Περιοδικά, webzines, ποιότητα, επαγγελματισμός, κλπ

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Περιοδικά, webzines, ποιότητα, επαγγελματισμός, κλπ

Δημοσίευση από rbrigade »

Εγώ έκανα την ανασκαφή, εγώ άρχισα το κράξιμο, οπότε εμένα αφορά πρωτίστως το σχόλιο. Και δεν είναι ότι θίχτηκα, απλά το λέω προς αποκατάσταση της αλήθειας
Άβαταρ μέλους
Silenius
Δημοσιεύσεις: 705
Εγγραφή: Σάβ 03 Φεβ 2018, 15:13

Περιοδικά, webzines, ποιότητα, επαγγελματισμός, κλπ

Δημοσίευση από Silenius »

Μεχρι τωρα δεν ηθελα να παρεμβω γιατι ο Στεφανος γραφει στο Metalzone που γραφω και εγω. Αλλα επειδη πλεον το πραγμα ισως εχει ξεφυγει λιγο, νομιζω οτι το παρατραβηξαμε περισσοτερο απο οτι επρεπε στα σχολια. Κανεις δεν ειπε οτι τα κειμενα ειναι ιδανικα ή οτιδηποτε. Αλλα απο εκει και περα καποιον μπορεις να τον διαβαζεις ή αν δε σου κανει να μην ασχολεισαι. Γραφτηκε για το συγκεκριμενο κειμενο και η πραγματικοτητα ειναι πως οκ ήταν χαλια, πως θα το κανουμε. Και ο ιδιος το ξερει και ο ιδιος γελασε με αυτα που γραφτηκαν, αλλα παμε παρακατω. Εχει χιλια zines, fanzines, κλαϊνμαϊνzines η ελληνικη και παγκοσμια σκηνη και αν κοιταξουμε λιγο γυρω μας, υπαρχουν χιλια χειροτερα πραγματα απο απλα καποιον που δε γραφει καλα. Και σε ενα thread που εχει συνολικα 91 post, εχουμε φτασει να σχολιαζουν τα μισα απο αυτα εναν. Μακαρι στην τελειοτητα των metal zines (διαδικτυακων και εντυπων) το προβλημα να ηταν το πως γραφει καποιος Στεφανος Στεφανιδης. Αμ δε...Ελα που δεν ειναι
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3370
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Περιοδικά, webzines, ποιότητα, επαγγελματισμός, κλπ

Δημοσίευση από Priamos »

Παιδες μην ειμαστε "υποκριτες". ΟΛΟΙ εχουμε γελάσει/"κοροϊδεψει" τρανταχτα fail ατομων που εκθετουν οικιοθελως τους εαυτους τους και τη δουλεια τους δημοσιως. Σιγουρα δειχνει ελλειψη ανωτεροτητας και πολιτισμου, αλλα ας παραδεχτουμε οτι αντανακλαστικα ΟΛΟΙ το εχουμε κανει ακομα κι αν δεν το εχουμε σχολιασει δημοσιως. Αν ειναι ομως αγνωστος, ξενος κλπ και δεν εχει καποιον να τον "υπερασπιστει" , αυτο το καθιστα "ακακη", απενοχοποιημενη διασκεδαση ενω σε αντιθετη περιπτωση ειναι ταπεινο, αγενες, κακοπροαιρετο κλπ;
Το γεγονος οτι κανουμε χαβαλε για την κριτικη του Στεφανου δε σημαινει οτι επιθυμουμε να καει στην πυρα,να δημευτει η περιουσια του και να εξοριστουν οι δικοι του μεχρι 3ο βαθμο συγγενειας... Ειναι αναποφευκτο ομως να σχολιαστει, εφοσον -καλως ή κακως- η ιδιοσυγκρασια του Ελληνα ειναι τετοια που δεν αφηνει τετοιου ειδους πραγματα να πεσουν κατω... :D

Τωρα ο brigade και αρκετοι αλλοι βγαζουν μια αρνητικοτητα για τα webzine που κατα τη γνωμη ειναι υπερβολικη. Τωρα που αποχωρω απο το RO, μπορω πλεον να τοποθετηθω δημοσιως ως "αντικειμενικος και ουδετερος" παρατηρητης, που εχει περασει τοσο απο τον ρολο του συντακτη οσο και του απλου αναγνωστη. Θα το κανω ομως σε ενα ξεχωριστο ποστ στο μελλον, γιατι τωρα δεν εχω χρονο.
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
Silenius
Δημοσιεύσεις: 705
Εγγραφή: Σάβ 03 Φεβ 2018, 15:13

Περιοδικά, webzines, ποιότητα, επαγγελματισμός, κλπ

Δημοσίευση από Silenius »

Priamos έγραψε: Κυρ 10 Ιουν 2018, 11:42 Παιδες μην ειμαστε "υποκριτες". ΟΛΟΙ εχουμε γελάσει/"κοροϊδεψει" τρανταχτα fail ατομων που εκθετουν οικιοθελως τους εαυτους τους και τη δουλεια τους δημοσιως. Σιγουρα δειχνει ελλειψη ανωτεροτητας και πολιτισμου, αλλα ας παραδεχτουμε οτι αντανακλαστικα ΟΛΟΙ το εχουμε κανει ακομα κι αν δεν το εχουμε σχολιασει δημοσιως. Αν ειναι ομως αγνωστος, ξενος κλπ και δεν εχει καποιον να τον "υπερασπιστει" , αυτο το καθιστα "ακακη", απενοχοποιημενη διασκεδαση ενω σε αντιθετη περιπτωση ειναι ταπεινο, αγενες, κακοπροαιρετο κλπ;
Το γεγονος οτι κανουμε χαβαλε για την κριτικη του Στεφανου δε σημαινει οτι επιθυμουμε να καει στην πυρα,να δημευτει η περιουσια του και να εξοριστουν οι δικοι του μεχρι 3ο βαθμο συγγενειας... Ειναι αναποφευκτο ομως να σχολιαστει, εφοσον -καλως ή κακως- η ιδιοσυγκρασια του Ελληνα ειναι τετοια που δεν αφηνει τετοιου ειδους πραγματα να πεσουν κατω... :D
Ρε συ φυσικά! Δεν είπε κανείς ότι κακώς σχολιάστηκε το κείμενο. Ήταν fail, ναι! Και εγώ γέλασα! Σου λέω πως και ο ίδιος όταν διάβασε τα σχόλια γέλασε και αυτός. Δεν είπε κανένας να μη σχολιαστεί! Άλλωστε όταν αποφασίσεις να κάνεις κάτι δημοσίως, αυτομάτως είσαι υποχρεωμένος να δεχτείς και τα όποια σχόλια. Εκτίθεσαι, πως να το κάνουμε; Αλλιώς γράφε για την πάρτυ σου.
Εμένα η ενστασή μου είναι καθαρά ότι έχει πάρει περισσότερο "χώρο" από ότι πρέπει. Και ότι τα αρχικά σχόλια που όλοι γελάσαμε αρχίζουν πλέον να ξεφεύγουν. Υπάρχουν και άλλα κακώς κείμενα στο χώρο να ασχοληθούμε.
Και για να ευθυμήσω και λίγο, η αλήθεια είναι ότι τα κλικ που μπορεί να έδωσε το συγκεκριμένο κείμενο στο metalzone, πιθανώς να μην τα έχει δώσει κανένα άλλο :D :D :D
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3370
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Περιοδικά, webzines, ποιότητα, επαγγελματισμός, κλπ

Δημοσίευση από Priamos »

Silenius έγραψε: Κυρ 10 Ιουν 2018, 12:04
Priamos έγραψε: Κυρ 10 Ιουν 2018, 11:42 Παιδες μην ειμαστε "υποκριτες". ΟΛΟΙ εχουμε γελάσει/"κοροϊδεψει" τρανταχτα fail ατομων που εκθετουν οικιοθελως τους εαυτους τους και τη δουλεια τους δημοσιως. Σιγουρα δειχνει ελλειψη ανωτεροτητας και πολιτισμου, αλλα ας παραδεχτουμε οτι αντανακλαστικα ΟΛΟΙ το εχουμε κανει ακομα κι αν δεν το εχουμε σχολιασει δημοσιως. Αν ειναι ομως αγνωστος, ξενος κλπ και δεν εχει καποιον να τον "υπερασπιστει" , αυτο το καθιστα "ακακη", απενοχοποιημενη διασκεδαση ενω σε αντιθετη περιπτωση ειναι ταπεινο, αγενες, κακοπροαιρετο κλπ;
Το γεγονος οτι κανουμε χαβαλε για την κριτικη του Στεφανου δε σημαινει οτι επιθυμουμε να καει στην πυρα,να δημευτει η περιουσια του και να εξοριστουν οι δικοι του μεχρι 3ο βαθμο συγγενειας... Ειναι αναποφευκτο ομως να σχολιαστει, εφοσον -καλως ή κακως- η ιδιοσυγκρασια του Ελληνα ειναι τετοια που δεν αφηνει τετοιου ειδους πραγματα να πεσουν κατω... :D
Ρε συ φυσικά! Δεν είπε κανείς ότι κακώς σχολιάστηκε το κείμενο. Ήταν fail, ναι! Και εγώ γέλασα! Σου λέω πως και ο ίδιος όταν διάβασε τα σχόλια γέλασε και αυτός. Δεν είπε κανένας να μη σχολιαστεί! Άλλωστε όταν αποφασίσεις να κάνεις κάτι δημοσίως, αυτομάτως είσαι υποχρεωμένος να δεχτείς και τα όποια σχόλια. Εκτίθεσαι, πως να το κάνουμε; Αλλιώς γράφε για την πάρτυ σου.
Εμένα η ενστασή μου είναι καθαρά ότι έχει πάρει περισσότερο "χώρο" από ότι πρέπει. Και ότι τα αρχικά σχόλια που όλοι γελάσαμε αρχίζουν πλέον να ξεφεύγουν. Υπάρχουν και άλλα κακώς κείμενα στο χώρο να ασχοληθούμε.
Και για να ευθυμήσω και λίγο, η αλήθεια είναι ότι τα κλικ που μπορεί να έδωσε το συγκεκριμένο κείμενο στο metalzone, πιθανώς να μην τα έχει δώσει κανένα άλλο :D :D :D
Πες του, ο τιτλος ΓΑΜΗΣΕ!!!!! Ισαξιο με ελληνικους τιτλους σε ξενες τσοντες!!! :D :D
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Περιοδικά, webzines, ποιότητα, επαγγελματισμός, κλπ

Δημοσίευση από rbrigade »

Ρε σεις, για τον Στέφανο θα είχαν γραφτεί το πολύ 10 ποστ αν δεν το είχατε κάνει θέμα εσείς! Κατανοητό να υπερασπίζεσαι έναν γνωστό σου, αλλά κατανοήστε ότι και μεις που δεν τον ξέρουμε θα σχολιάσουμε το κείμενο. Οπότε αφήστε το στην άκρη, ήταν αφορμή για λίγο καλαμπούρι, στην πορεία θα βρεθεί κάτι άλλο κτλ. Μην έχουμε την νοοτροπία αυτού που τον έγραψε η Τροχαία και λέει ''μα μόνο εγώ είμαι παραβάτης; Γιατί δεν γράφεις και αυτόν και αυτόν και αυτόν...''
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Περιοδικά, webzines, ποιότητα, επαγγελματισμός, κλπ

Δημοσίευση από LuciferSteele »

εγώ είμαι υπέρ των αυθόρμητων κειμένων. δηλαδή στηρίζω την επιλογή των συντακτών να γράφουν αυθόρμητα και παρορμητικά την ώρα που ΒΡΑΖΟΥΝ οι σκέψεις. Αρκεί τα κείμενα να μην ανεβαίνουν αμέσως μετά την τελεία. όσο βιαστικά και αν γράφεις, οφείλεις να αφιερώσεις πολλαπλάσιο χρόνο στο να ελέγξεις αυτό που συνέταξες. και το οφείλεις και στον εαυτό σου αλλά και σε αυτούς τους 5-10-100 που θα σε διαβάσουν
εννοείται πως δεν στοχεύουμε σε προθέσεις και γνώσεις του εκαστοτε συντάκτη αλλά υπάρχουν άνθρωποι που μπορούν να μεταφέρουν τις σκέψεις τους στο πληκτρολόγιο και άλλοι που δυσκολεύονται ή και αδυνατούν.
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8722
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Περιοδικά, webzines, ποιότητα, επαγγελματισμός, κλπ

Δημοσίευση από Zippo190 »

Και εγώ στηρίζω αυθόρμητα κείμενα. Στην τελική στα περισσότερα 'zine δεν πληρώνεται ο συντάκτης οπότε δεν υπάρχουν απαιτήσεις για γνώση σύνταξης έκθεσης κ.α. Αν θέλουν επαγγελματικά κείμενα ας φροντίσουν να πάρουν επαγγελματίες γραφιάδες και να φέρουν επιμελητές κειμένων και διορθωτές.

Υ.Γ. να δω πτυχιούχο κοπέλα φιλοσοφικής να διορθώνει ορθογραφικά σε κείμενο αποθέωσης των X-Caliber ή των Madd Hunter και τι στον κόσμο.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Περιοδικά, webzines, ποιότητα, επαγγελματισμός, κλπ

Δημοσίευση από Scrollkeeper »



illuminati :D
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”