Επιτροπή σωτηρίας χατζημεταλλάδων

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Επιτροπή σωτηρίας χατζημεταλλάδων

Δημοσίευση από rbrigade »

Διακρίνω έναν απειλητικό υπαινιγμό... :D
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Επιτροπή σωτηρίας χατζημεταλλάδων

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Δεν νομιζω οτι είναι απειλή. Περισσότερο καυτηριάζει τον οτινανισμό και τον οπορτουνισμο των πουθενάδων καθώς ούτε οι ίδιοι πιστεύουν αυτά που γράφουν :P Σε αυτό το σημείο να σημειώσουμε πως οι χατζημεταλλάδες έφαγαν τον ανταγωνισμό (ΣΦΣΠΚΤΧΜ, αιλυνικό στονερ) παρόλο που στην αρχή έδειχνε το αντίθετο :P
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Επιτροπή σωτηρίας χατζημεταλλάδων

Δημοσίευση από theBox »

Λετε να ζησουμε 80ς και early 90s εποχες; :P :P :P
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Επιτροπή σωτηρίας χατζημεταλλάδων

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
Lo Spirito Continua
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Τρί 02 Ιούλ 2019, 00:36

Επιτροπή σωτηρίας χατζημεταλλάδων

Δημοσίευση από Lo Spirito Continua »

Δεν είμαι μεταλλάς, και είμαι από τους ανθρώπους που είμαι ψόφιος για δούλεμα και τζέρτζελο. Επίσης είμαι αυτός που διατύπωσα τους όρους "φυστικοροκας" και "χατζημεταλλας", σε φάση εντελώς χαβαλέ πριν 10+ χρόνια.

Το πράγμα στην περίπτωση της Επιτροπής όμως, είναι στο επίπεδο της εμπάθειας. Μία εμπάθεια που σαφώς δεν θα υπήρχε, αν το αφεντικό της Επιτροπής είχε λάβει την θέση συντάκτη στο Μέταλ Χάμμερ (που όμως, έφαγε άκυρο). Για αυτό λοιπόν, δώσε και χολή για τον Χρονόπουλο, ο οποίος και μια χαρά άνθρωπος είναι, και παίζει με χίλια ρισκα κάθε μήνα, όσο αφορά το περιοδικό που είναι αρχισυντάκτης.

Το να ξυπνάς κάθε γαμημένη μέρα, και να κάνεις 10 ποστ, και να φτιάχνεις άλλα 5 meme που βγάζουν φουλ χολή, δείχνουν ότι:
α) Έχεις πραγματικά πολύ ελεύθερο χρόνο ή
β) Αν δεν έχεις ελεύθερο χρόνο, έχεις εμμονή, και χρειάζεσαι ψυχίατρο (όχι απλά ψυχολόγο)

Τέσπα, απλά είναι στενάχωρο να χτυπάς κάτω ασταμάτητα σαν χταπόδια, μουσικές που για κάποιους ανθρώπους, κυρίως για παιδιά στην επαρχία, ήταν οι μοναδικοί τους φίλοι. Και όχι μόνο αυτό, να το κάνεις και ανελέητα ξέρωντας ότι απέναντι σου έχεις αρνιά, που δεν θα αντιδράσουν. Καλά παιδιά ρε παιδί μου, φιλήσυχα, όχι μπαχαλάκηδες.

Και αυτό είναι το πιο σιχαμένο. Δεν χτυπάς π.χ. τους Έλληνες χιπ-χοπάδες, γιατί εκεί ξέρεις ότι αν μάθουν ποιός είσαι, θα κονομήσεις καλό ξύλο. Χτυπάς μία φάρα παιδιών μοναχικών, και δεν χτυπάς μόνο την μουσική που ακούν, αλλά τα πάντα: Toυς αποκαλείς συνεχώς αγάμητους, μαμάκηδες, φλώρους μέσα από meme και τρελές ειρωνείες.

Ανέκαθεν ήμουν υπερ της βίας, και δεν θα χαλαστώ καθόλου αν εν τέλει φάνε καμία ξυλάρα τρελή, και ακόμα καλύτερα αν είναι και σε δημόσια θέα,να το δει και πολύς κόσμος. Και δεν το λέω επειδή και καλά, είμαι "κατά της ελευθερίας του λόγου". Αλλά εδώ μιλάμε για φουλ σκατίλα, που βγαίνει "ανώνυμα" (άσχετα αν αρκετοί ξέρουν ποιά τριάδα βρίσκεται από πίσω).

Τουλάχιστον αν έχεις τα άντερα να σταθείς πίσω από τα καθημερινά σου λεγόμενα-εμετό, βγάλε και τα μούτρα σου, πάρε την ευθύνη και της διαπόμπευσης, ή οτιδήποτε άλλο.

Κρίμα, 40 χρονών άνθρωποι. Τόσα γαμημένα εργαλεία έχεις πλέον να κάνεις κάτι καλό, και εσύ τα κάνεις όλα πουτάνα, για να βγάλεις τα κόμπλεξ σου.
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8724
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Επιτροπή σωτηρίας χατζημεταλλάδων

Δημοσίευση από Zippo190 »

Lo Spirito Continua έγραψε: Τετ 10 Ιούλ 2019, 00:28

Ανέκαθεν ήμουν υπερ της βίας, και δεν θα χαλαστώ καθόλου αν εν τέλει φάνε καμία ξυλάρα τρελή, και ακόμα καλύτερα αν είναι και σε δημόσια θέα,να το δει και πολύς κόσμος. Και δεν το λέω επειδή και καλά, είμαι "κατά της ελευθερίας του λόγου". Αλλά εδώ μιλάμε για φουλ σκατίλα, που βγαίνει "ανώνυμα" (άσχετα αν αρκετοί ξέρουν ποιά τριάδα βρίσκεται από πίσω).

Τουλάχιστον αν έχεις τα άντερα να σταθείς πίσω από τα καθημερινά σου λεγόμενα-εμετό, βγάλε και τα μούτρα σου, πάρε την ευθύνη και της διαπόμπευσης, ή οτιδήποτε άλλο.
συμφωνώ με όλα απλά διαφωνώ στο θέμα της βίας, καλύτερο είναι να τους ξεχάσουμε....
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
giannis.pantazis
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: Τετ 16 Μάιος 2018, 17:37

Επιτροπή σωτηρίας χατζημεταλλάδων

Δημοσίευση από giannis.pantazis »

Σόρυ παίδες αλλά δεν φταίνε αυτοί...

Όπως και πάρα πολλοί άλλοι, "δουλειά" τους είναι να σας βάλουν στο τριπάκι τους, να σας προκαλούν, να σας βάλουν μέσα στο δικό τους frame, να ελέγχουν το "θυμό" σας, το οποίο και καταφέρνουν μια χαρά.

Κι επειδή είναι ένα άλλο είδος αυτού που αναφέρουμε ως attention hores,αν μπορούσατε να τους αγνοήσετε παντελώς, δεν θα είχαν λόγο ύπαρξης, αλλά φαίνεται οτι είναι αδύνατον.
https://vinylom.com | Vinyl Marketplace
Άβαταρ μέλους
Cadaver
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Δευ 26 Φεβ 2018, 16:30

Επιτροπή σωτηρίας χατζημεταλλάδων

Δημοσίευση από Cadaver »

@ Lo Spirito Continua

Πολύ σωστά τα όσα λες φίλε μου, όμως δεν αναφέρεσαι στο πιο ενδιαφέρον και αξιοπερίεργο στοιχείο:

Εγώ για παράδειγμα πρωτοείδα την εν λόγω σελίδα μέσα από κοινοποιήσεις ορισμένων ατόμων που έχω στην λίστα φίλων μου στο FB, και μάντεψε, τα άτομα αυτά είναι "μεταλάδες", δηλαδή τα γνωρίζω μέσα στο πλαίσιο των κοινών υποτίθεται μουσικών ενδιαφερόντων (μάλιστα κάποιοι είναι και γνωστοί στην ελληνική metal σκηνή). Και όχι μόνο αυτό, αλλά επειδή για καιρό έβλεπα ξανά και ξανά κοινοποιήσεις αυτών των ηλίθιων δημοσιεύσεων, τελικά με αυτήν την αφορμή έψαξα να δω τι είναι τέλος πάντων αυτοί οι "χατζημεταλάδες".

Στην πλειοψηφία τους λοιπόν, τα άτομα που έκαναν viral την σελίδα αυτή δεν είναι ούτε μπουζουκόβιοι, ούτε σκυλάδες, ούτε οπαδοί του sin boy, ούτε τίποτα τέτοιο, είναι οι ίδιοι οι μεταλάδες τους οποίους η σελίδα αυτή κοροϊδεύει.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Επιτροπή σωτηρίας χατζημεταλλάδων

Δημοσίευση από theBox »

[mention]Lo Spirito Continua[/mention] Αυτα περιπου που γραφεις (μαζι με το δωσιμο, μειον την βια) καλό θα ήταν να τους τα γράψει καποιος στα σοβαρα, κατω απο καποια ανάρτηση τους
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
asgardlord
Δημοσιεύσεις: 522
Εγγραφή: Κυρ 14 Οκτ 2018, 19:39
Τοποθεσία: Νήσος Κύπρος

Επιτροπή σωτηρίας χατζημεταλλάδων

Δημοσίευση από asgardlord »

Να συνταχθώ και γω με τον [mention]Lo Spirito Continua[/mention] , πλην ότι είμαι βέβαιος πως κανένας χατζημεταλλάς δεν θα είναι διατεθειμένος να παίξει ξύλο για τα meme του :P

That being said, εγω απορώ με όλους εμας και όχι τους χατζημεταλλάδες! ΜΑ ΓΙΑΤΙ ΑΣΧΟΛΕΙΣΤΕ?!?!?! Ξεκολλήστε απ' το facebook επιτέλους!!!!! Ήμαρτον! Το γράψατε και πιο πάνω, ντοντ φιντ δε τρολς, νισάφι!!!
Iron wields from armored wrists
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Επιτροπή σωτηρίας χατζημεταλλάδων

Δημοσίευση από rbrigade »

Πραγματικά, γιατί το κάνουμε ανατολικό ζήτημα. Ρίξτε όλο το topic στον Καιάδα!
Άβαταρ μέλους
alexandros
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: Σάβ 15 Αύγ 2020, 15:00

Επιτροπή σωτηρίας χατζημεταλλάδων

Δημοσίευση από alexandros »

Όχι που δε θα υπήρχε θέμα για αυτό το σημείο των καιρών...Διαβάζοντας τις προηγούμενες σελίδες, μάλλον διαφωνώ με τους περισσότερους ως προς το ποιόν των μελών της ''επιτροπής''.
Στη σελίδα δε γράφουν μόνο αμέταλλοι, αλλά ίσα-ίσα έχω παρατηρήσει να γράφουν και αρκετές γνωστές και σεβαστές φιγούρες της ελληνικής σκηνής και φυσικά πάρα πολλά άτομα που ακούν και ψάχνουν το heavy metal και δημοσιεύουν συχνά mainstream και undergound ύμνους. Άρα δεν τίθεται θέμα μαζικής κοροϊδίας της φάσης μας. Και εγώ με τους μεταλλάδες φίλους μου, παρευρισκόμενοι σε μέταλ μαγαζιά, πολλές φορές σχολιάζαμε κοροϊδευτικά άλλους θαμώνες, όντας γνωστό τοις πάσι ότι στη μουσική μας τα νούμερα είναι αμέτρητα και η γραφικότητα ατελείωτη. Φυσικά στη σελίδα υπάρχουν και κάτι άσχετα κομπλεξαριά που κράζουν χωρίς να έχουν την παραμικρή ιδέα. Οκ. Κλάιν μάιν.
Αυτό που πραγματικά με προβληματίζει, όμως, είναι η συμπεριφορά και η νοοτροπία μεγάλου μέρους μελών της ''επιτροπής'' και το κατά πόσον αυτό το μεγάλο μέρος είναι χαρακτηριστικό δείγμα του rock-metal κοινού στη χώρα μας. Μιλάμε για ισοπεδωτισμό, κωλοπαιδοσύνη και τρομερή αγένεια σε οποιαδήποτε αποκλίνουσα γνώμη, μιλώντας φυσικά για μη μουσικά θέματα. Και δε μιλάω για αγένεια σε κάποιον που εκφράζει κάποια ακραία άποψη, που οκ, εκεί τα ζητάει τα μπινελίκια του. Αλλά για απόψεις που απλά διαφοροποιούνται από εκείνες των τενεκέδων με τον πολύ θόρυβο. Αν και δε το παρακολουθούσα ιδιαίτερα, μπορώ να πω ότι η φάση εκεί μέσα θυμίζει electric requiem.
Και αυτό είναι που κάνει όαση το παρόν forum σε σχέση με τον υπόλοιπο οχετό του ελληνικού μεταλλικού διαδικτύου. Ότι έχω παρακολουθήσει συζητήσεις με αρκετά διαφορετικές απόψεις, να εξελίσσονται χωρίς προσβολές και μαγκιές. Ίσως να παίζει ρόλο και ο διαφορετικός μέσος όρος ηλικίας. Διαφορετικά θα θεωρούσα θλιβερό κάποιος άνω των 25 να θεωρεί αστείο κάθε πρόταση να τελειώνει με ''γτχσ'' και λοιπά ...ριζασπαστικά.
Τώρα θα μου πείτε προς τι ο προβληματισμός...Είναι κοινωνιολογικής φύσης και αφορά το κατά πόσο ''η μουσική σε κάνει μαλάκα'' ή το ''αν είσαι μαλάκας θα ακούσεις αυτή τη μουσική''. Γιατί κοροϊδεύουμε τους ''λαϊκούς'', αλλά μάλλον σε ''εμάς'' υπάρχει πολύ μεγαλύτερη πλέμπα.
Θα με ενδιέφερε η γνώμη σας.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Επιτροπή σωτηρίας χατζημεταλλάδων

Δημοσίευση από theBox »

[mention]alexandros[/mention] Νομιζω οτι απλα το shitposting/χαβαλετζιδικο "vibe" που βγαζει η σελιδα ωθει (και μεχρι ενος ορισμενου σημειο ενθαρρυνει) αυτον τον "ιδιαιτερο" κωδικα επικοινωνιας που περιγραφεις. Δεν θεωρω οτι οι περισσοτεροι που ποσταρουν εκει ειναι τοσο κλγδ οσο δειχνουν in real life (ή σε άλλα δικτυακα μεσα).
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
alexandros
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: Σάβ 15 Αύγ 2020, 15:00

Επιτροπή σωτηρίας χατζημεταλλάδων

Δημοσίευση από alexandros »

Μιλάω για κάτι πολύ πιο νοσηρό από shitposting και χαβαλέ. Δε λέω για τους περισσότερους, καθώς η σελίδα μετράει αρκετά χιλιάδες μέλη, αλλά για τους πιο ''φωνακλάδες'', κοινώς τενεκέδες. Φυσικά και υπάρχουν πολλοί συμπαθείς τύποι που γράφουν τακτικά, και μάλιστα με εξαιρετικό μουσικό γούστο.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14655
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Επιτροπή σωτηρίας χατζημεταλλάδων

Δημοσίευση από CountRaven »

Μπήκα στο τόπικ μετά από καιρό για να γράψω ενημερωτικά, έτσι σαν υπενθύμιση, δύο λέξεις μόνο. Για να μη ξεχνιόμαστε.

Μεγάλα Μουνόπανα.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”