Επιτροπή σωτηρίας χατζημεταλλάδων

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14655
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Επιτροπή σωτηρίας χατζημεταλλάδων

Δημοσίευση από CountRaven »

Πέφτει το μάτι μου που και που στις αναρτήσεις της γνωστής troll σελίδας. Δεν γελάω πάντα με αυτά που γράφουν αν και έχω δει και μερικά πετυχημένα.

Τα σχόλια όμως του "κοινού" κάτω από τις αναρτήσεις με κάνουν πάντα να σκέφτομαι γιατί ο ήλιος δεν έχει σβήσει ακόμα....



Πάντως γενικά δεν ξέρω αν γελάω και τόσο με το "καυστικό χιούμορ" αυτού του είδος σελίδων που πληθαίνουν κιόλας lately...
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Επιτροπή σωτηρίας χατζημεταλλάδων

Δημοσίευση από theBox »

Σας πονάνε οι αλήθειες...



Πέρα απο την πλάκα, εγω το διασκεδάζω να πω την αλήθεια, οκ δεν ειναι ΟΛΑ πετυχημένα, αλλά έχει καλό ποσοστό, και μάλλον έχει ξεπεράσει το αιλινικο στονερ. Προσωπική μου πεποιθηση (χωρις να μπορω να το αποδειξω) ειναι οτι κυλάει χατζημεταλλικο αιμα στις φλέβες τους τουλαχιστον κατα το ημιση, και απλά τρολλάρουν. Τα δε σχολια, 9 στις 10 φορες ειναι προς υπερασπιση του χατζημέταλ, απλά εδω ο Κόμης επεσε στην εξαίρεση.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3370
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Επιτροπή σωτηρίας χατζημεταλλάδων

Δημοσίευση από Priamos »

Ενδιαφερον θεμα προς συζητηση.
Εννοειται οτι μου αρεσει το χιουμορ (ακομα και για πραγματα που αγαπω και εκτιμω) και ο αυτοσαρκασμος, και πολλα απο τα αστεια της σελιδας ειναι πετυχημενα και ευστοχα, αλλά αρνουμαι να στηριξω ή να επιδοκιμασω την υπαρξη της. Κι αυτο διοτι δινει την ευκαιρία σε καθε χλεμπουρα, "μισομεταλλά" να χλευασει και να βγαλει τη χολη του (διχως χιουμορ, μονο με εμπαθεια) απεναντι στο metal. Εχω εναν κανονα στο facebook και γενικοτερα στο internet: μιλαω στους αλλους με το ιδιο σεβασμο και επιπεδο, οπως θα τους μιλουσα προσωπο με προσωπο, ακομα κι αν μου ειναι αγνωστοι. Τις θρασυδειλες κοτουλες που πουλανε μαγκια μονο εξ αποστασεως και απο την ασφαλεια του καναπε τους και προσπαθουν να ξεφτυλισουν αυτα που αγαπαμε, αν και δεν ειμαι ανθρωπος που επιδοκιμαζει τη βια, θα ηθελα πολυ να τους κουτουλησω.
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Επιτροπή σωτηρίας χατζημεταλλάδων

Δημοσίευση από LuciferSteele »

εγώ πάλι αυτούς τους 30something πικραμένους πρώην μεταλλάδες που ξεπέρασαν αυτή τη μουσική σα να ήταν παιδική αρρώστια και τώρα κράζουν και αυτή και τους οπαδούς της, δεν μπορώ να τους δω με συμπάθεια. δεν διακρίνω κανέναν αυτοσαρκασμό, καθαρή χολή είναι και πολλές φορές απροκάλυπτη. και πιστέψτε με ξέρω καλά και από χιούμορ και από αυτοσαρκασμό.
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Επιτροπή σωτηρίας χατζημεταλλάδων

Δημοσίευση από rbrigade »

Το ποσοστό σε επιτυχημένα αστεία είναι κάπου στο 20% ταβάνι. Το άλλο 80% κρυάδες και παπαριές. Αλλά έχω μια απορία, αν μαζέψουμε όλα εκείνα όσα θεωρούν οι τύποι χατζημέταλ εν τέλει δεν μένει απολύτως τίποτα. Δηλαδή δεν έχω πάρει πρέφα με κάποια ανάρτηση να επικροτούν έστω και έμμεσα ούτε μία μπάντα. Αν υπάρχει χατζημέταλ δεν θα έπρεπε να υπάρχει και προχωμέταλ; Ποιο είναι αυτό σύμφωνα με τους κυρίους; Το έχω απορία. Εκτός αν σκοπός τους είναι να τρολάρουν τους πάντες και έχουν βάλει μια αυθαίρετη έννοια (χατζημέταλ) που μπορεί να εφαρμοστεί σε βάρος των πάντων
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Επιτροπή σωτηρίας χατζημεταλλάδων

Δημοσίευση από LuciferSteele »

20 λες πολύ, 10αράκι
μπήκα μόλις στη σελίδα να κάνω ένα τσεκ το νέο υλικό και ήταν ως και θλιβερό. θλιβερό γιατί μπορώ να φανταστώ μέχρι και πως μοιάζουν αυτοί οι τύποι που τα βγάζουν. τόσο προβλέψιμοι
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8724
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Επιτροπή σωτηρίας χατζημεταλλάδων

Δημοσίευση από Zippo190 »

εγώ χαλαρά δεν έχω πρόβλημα. Και το αιλλυνικό στόνερ έχει μερικές φορές πλάκα, αν και γενικότερα αυτό το memoχιούμορ με τον ντεμέκ σαρκασμό κάπου έχει τυποποιηθεί: τόσο σε πολιτικές σελίδες όσο και σε σελίδες για τέχνη μου δίνει την εντύπωση ότι οι ατάκες βγαίνουν από ένα άτομο. Κάποιες μου αρέσουν, κάποιες όχι....
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
White Wolf

Επιτροπή σωτηρίας χατζημεταλλάδων

Δημοσίευση από White Wolf »

Priamos έγραψε: Σάβ 04 Μάιος 2019, 08:59 αν και δεν ειμαι ανθρωπος που επιδοκιμαζει τη βια, θα ηθελα πολυ να τους κουτουλησω.
μπορεις να τους κουτσουλησεις, που δεν ειναι βιαιο...
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3370
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Επιτροπή σωτηρίας χατζημεταλλάδων

Δημοσίευση από Priamos »

Corum Jhaelen Irsei έγραψε: Σάβ 04 Μάιος 2019, 18:41
Priamos έγραψε: Σάβ 04 Μάιος 2019, 08:59 αν και δεν ειμαι ανθρωπος που επιδοκιμαζει τη βια, θα ηθελα πολυ να τους κουτουλησω.
μπορεις να τους κουτσουλησεις, που δεν ειναι βιαιο...
:D :D
Σολομωντεια λύση σοφε νεανία! Και θα αποδοθεί δικαιοσύνη και εγώ θα απέχω από τη βία που φθείρει εξίσου θύμα και θυτη.
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
apeitharxos
Δημοσιεύσεις: 835
Εγγραφή: Σάβ 20 Απρ 2019, 16:18

Επιτροπή σωτηρίας χατζημεταλλάδων

Δημοσίευση από apeitharxos »

rbrigade έγραψε: Σάβ 04 Μάιος 2019, 17:14 Το ποσοστό σε επιτυχημένα αστεία είναι κάπου στο 20% ταβάνι. Το άλλο 80% κρυάδες και παπαριές. Αλλά έχω μια απορία, αν μαζέψουμε όλα εκείνα όσα θεωρούν οι τύποι χατζημέταλ εν τέλει δεν μένει απολύτως τίποτα. Δηλαδή δεν έχω πάρει πρέφα με κάποια ανάρτηση να επικροτούν έστω και έμμεσα ούτε μία μπάντα. Αν υπάρχει χατζημέταλ δεν θα έπρεπε να υπάρχει και προχωμέταλ; Ποιο είναι αυτό σύμφωνα με τους κυρίους; Το έχω απορία. Εκτός αν σκοπός τους είναι να τρολάρουν τους πάντες και έχουν βάλει μια αυθαίρετη έννοια (χατζημέταλ) που μπορεί να εφαρμοστεί σε βάρος των πάντων
Δεν έχω μπει καν στη σελίδα, και ούτε πρόκειται, αλλά οι τύποι δεν διαφέρουν από την κλασική ελληνική νοοτροπία του 'να ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα'.
Επειδή δεν έχουν κάνει τίποτα στη ζωή τους, νομίζουν ότι με το να χλευάσουν κάτι από το οποίο ήταν περαστικοί θα γίνουν κάποιοι.
Είναι οι ίδιοι τύποι που σου λένε: 'Όταν εγώ φύλαγα σκοπιά στον Έβρο, εσύ έκανες διακοπές στο ΓΕΣ'. Λες και δεν είναι κολλέγιο πλέον ο στρατός, και είναι κάτι το πολύ τρομερό να κάνεις γερμανικό στον Έβρο. Αλλά επειδή δεν έχουν κάνει κάτι άλλο, νομίζουν ότι έτσι έπιασαν το παπά από τα *****
Advancing Yokeda:
Ενδεχομένως η πιο ελιτίστικη και απροσπέλαστη μορφή τέχνης να περνά μέσα από λιτές απέριττες φόρμες. Αυτές που η πλειοψηφία θα αγνοήσει ή περιφρονήσει σαν απλοϊκότητα. Εκεί άλλωστε δε στηρίζεται και το 'αληθινό heavy metal'?
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Επιτροπή σωτηρίας χατζημεταλλάδων

Δημοσίευση από rbrigade »

Χωρίς να έχω κάνει σκοπιά στον Έβρο θα τολμήσω να πω ότι όχι, δεν είναι σε καμία περίπτωση το ίδιο. Ας μιλήσει όμως και κανένας πιο αρμόδιος
Άβαταρ μέλους
apeitharxos
Δημοσιεύσεις: 835
Εγγραφή: Σάβ 20 Απρ 2019, 16:18

Επιτροπή σωτηρίας χατζημεταλλάδων

Δημοσίευση από apeitharxos »

rbrigade έγραψε: Σάβ 04 Μάιος 2019, 21:48 Χωρίς να έχω κάνει σκοπιά στον Έβρο θα τολμήσω να πω ότι όχι, δεν είναι σε καμία περίπτωση το ίδιο. Ας μιλήσει όμως και κανένας πιο αρμόδιος
Ότι το παρουσιάζουν κάποιοι σαν να πολέμησαν στο Ιράκ εννοώ, με σκοπό να χλευάσουν το τάδε συνομιλητή τους, ώστε να τονίσουν κάτι το οποίο δεν είναι δα και κάτι τόσο φοβερό, ελλείψει άλλων 'ανδραγαθημάτων'.
Ε, αντίστοιχα φαντάσου ότι και αυτοί πιστεύουν ότι το να φτιάξουν μια σελίδα με σκοπό να χλευάσουν, νομίζουν ότι είναι σπουδαίοι επειδή δεν έχουν να παρουσιάσουν κάτι άλλο...
Advancing Yokeda:
Ενδεχομένως η πιο ελιτίστικη και απροσπέλαστη μορφή τέχνης να περνά μέσα από λιτές απέριττες φόρμες. Αυτές που η πλειοψηφία θα αγνοήσει ή περιφρονήσει σαν απλοϊκότητα. Εκεί άλλωστε δε στηρίζεται και το 'αληθινό heavy metal'?
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Επιτροπή σωτηρίας χατζημεταλλάδων

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Εντάξει ρε παιδιά, μην το παίρνετε τόσο βαριά το θέμα. Για μια τρολοσελίδα στη χαβούζα του ΦΒ μιλάμε που ενίοτε χαρίζει στιγμιαίο γέλιο (για όσο περίπου διαρκεί ένα σκρολάρισμα μέχρι να πας στο αποκάτω ποστ). Εγώ κάτι τέτοια προσπαθώ να τα βλέπω από την αυτοσαρκαστική πλευρά των πραγμάτων (αν υπάρχει τέτοια λέξη :P ). Απο εκεί και έπειτα, είτε έχεις κάνει σκοπέτο στον Έβρο, είτε γόπινγκ στο Πεντάγωνο, υπάρχουν κάποια πράγματα που δεν αλλάζουν και που όλοι έχουν "πάτημα" να σχολιάσουν/διακωμωδήσουν, πχ τα διάφορα ευτράπελα που λίγο πολύ συμβαίνουν παντού. Με την ίδια λογική δεν θα έπρεπε να κρίνουμε την τελευταία μούφα του Malmsteen γιατί δεν μπορούμε να παίξουμε σαν κ αυτόν :D Δε πάει έτσι νομίζω.
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
Xstroyer
Δημοσιεύσεις: 1850
Εγγραφή: Πέμ 11 Ιαν 2018, 12:26

Επιτροπή σωτηρίας χατζημεταλλάδων

Δημοσίευση από Xstroyer »

Scrollkeeper έγραψε: Σάβ 04 Μάιος 2019, 22:19Με την ίδια λογική δεν θα έπρεπε να κρίνουμε την τελευταία μούφα του Malmsteen γιατί δεν μπορούμε να παίξουμε σαν κ αυτόν :D Δε πάει έτσι νομίζω.
ΛΙΓΑ ΜΕ ΤΟΝ ΜΑΕΣΤΡΟ, Ε! :eric:
Άβαταρ μέλους
apeitharxos
Δημοσιεύσεις: 835
Εγγραφή: Σάβ 20 Απρ 2019, 16:18

Επιτροπή σωτηρίας χατζημεταλλάδων

Δημοσίευση από apeitharxos »

Αυτό (δηλαδή το να πεις ότι δεν σου αρέσει το τελευταίο του Malmsteen) εμπίπτει στην καλοπροαίρετη κριτική. Το αν κάποιος θέλει απλά να κάνει καλοπροαίρετη κριτική ή αν απλά του αρέσει να τα μηδενίζει όλα χλευάζοντας, το καταλαβαίνεις και από τον τόνο της φωνής του, σε εκ του σύνεγγυς συνομιλία.
Σε γραπτό κείμενο το καταλαβαίνεις από τον τρόπο γραφής.
Βέβαια δεν ξέρω τι διακωμωδούν οι τύποι σε αυτή τη σελίδα, αλλά από αυτά που γράφετε καταλαβαίνω ότι η σελίδα έχει σκοπό χλευασμού και μόνο...Οπότε, εξ ου και το σχόλιό μου...
Advancing Yokeda:
Ενδεχομένως η πιο ελιτίστικη και απροσπέλαστη μορφή τέχνης να περνά μέσα από λιτές απέριττες φόρμες. Αυτές που η πλειοψηφία θα αγνοήσει ή περιφρονήσει σαν απλοϊκότητα. Εκεί άλλωστε δε στηρίζεται και το 'αληθινό heavy metal'?
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”