2019 - Η χρόνια των νέων μπαντών

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14655
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

2019 - Η χρόνια των νέων μπαντών

Δημοσίευση από CountRaven »

Φτιάχνω μια πρόχειρη λίστα με άλμπουμ που έχω ξεχωρίσει ως τώρα.

Παρατηρώ με πολύ μεγάλη χαρά πως τα περισσότερα άλμπουμ που έχω επιλέξει είναι ντεμπούτα από καινούριες μπάντες.

Smoulder.
Traveler.
Riot City.
Tanith.
Idle Hands.
Mystik.

Χαίρομαι πολύ την ώρα που κάτι επιτροπές του κώλου διατυμπανίζουν πως το Metal ψοφάει, τα ράφια μου να γεμίζουν με ποιοτικά έπη από Metal νέες γκρουπάρες.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

2019 - Η χρόνια των νέων μπαντών

Δημοσίευση από theBox »

Βάλε και magnabolt μεσα, που παρολο που δεν μας αρεσε Κόμη, δημιούργησαν αρκετο ντόρο και ίσως δικαίως (μονο τα φωνητικα είχαν θέμα, παιχτικά η μπάντα σκίζει)

Α επίσης και Ice Sword, που παρόλο που βγήκε το 2018, έχω την εντυπωση πως τα physical βγήκαν φέτος.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Coroner
Δημοσιεύσεις: 312
Εγγραφή: Πέμ 20 Δεκ 2018, 01:00

2019 - Η χρόνια των νέων μπαντών

Δημοσίευση από Coroner »

Το Chevalier μονο σε μενα αρεσε ή δε μετραει λογω των 2 EP?
Το καλο ειναι οτι οι 3 πρωτοι ειναι να εμφανιστουν στο Up the Hammers και οι Idle Hands παιξανε πριν λιγες μερες live (+ chevalier που θα παιξουν Into Battle, oπως και οι περσινοι Black Viper). Μαλλον πεθαινει το metal οπως λεει κι ο [mention]theBox[/mention] ...
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

2019 - Η χρόνια των νέων μπαντών

Δημοσίευση από theBox »

Coroner έγραψε: Τετ 15 Μάιος 2019, 09:29 Το Chevalier μονο σε μενα αρεσε ή δε μετραει λογω των 2 EP?
Το καλο ειναι οτι οι 3 πρωτοι ειναι να εμφανιστουν στο Up the Hammers και οι Idle Hands παιξανε πριν λιγες μερες live (+ chevalier που θα παιξουν Into Battle, oπως και οι περσινοι Black Viper). Μαλλον πεθαινει το metal οπως λεει κι ο @theBox ...
Ειπα εγω οτι πεθαίνει το μετάλ; Μάλλον κατι άλλο εννοείς και εγω δεν εχω τελείωσει τον καφέ μου ακόμα...
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Coroner
Δημοσιεύσεις: 312
Εγγραφή: Πέμ 20 Δεκ 2018, 01:00

2019 - Η χρόνια των νέων μπαντών

Δημοσίευση από Coroner »

Xαχαχα, ουτε εγω γι αυτο τα εμπλεξα... Ο [mention]CountRaven[/mention] το πε ειρωνικα. Αστο, πρωι πρωι μπαχαλο τα εκανα :p
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14655
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

2019 - Η χρόνια των νέων μπαντών

Δημοσίευση από CountRaven »

Chevalier προσκυνάμε με τα πέντε. Ανέφερα μερικά ενδεικτικά άλμπουμ αλλά μπορούν να μπουν και αυτοί στη κουβέντα ως νέα μπάντα με ντεμπούτο που σκοτώνει.

Αυτά περί ψόφου του Μέταλ τα λένε ή τα υπονοούν κάτι "Επιτροπές Σωτηρίας Χατζημεταλάδων" στο Φ μπ.

Το κουτί περνάει δεύτερη εφηβία. Πέταξε τις παρτιτούρες του ωδείου και πλέον ακούει μόνο σπαθιά. Οπότε νομοτελειακά δεν θα μπορούσε να σου πει ότι το Μέταλ ψυχοραγεί.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Coroner
Δημοσιεύσεις: 312
Εγγραφή: Πέμ 20 Δεκ 2018, 01:00

2019 - Η χρόνια των νέων μπαντών

Δημοσίευση από Coroner »

KΙ εγω ειρωνικα το ειπα, ορμωμενος απο αυτο που πες εσυ... απλα μπερδεψα τα ονοματα! Δεν κατηγορησα το [mention]theBox[/mention] για λιποταξια χαχαχαχαχα
Άβαταρ μέλους
Starman
Δημοσιεύσεις: 1530
Εγγραφή: Παρ 02 Νοέμ 2018, 14:09
Τοποθεσία: ATHENS

2019 - Η χρόνια των νέων μπαντών

Δημοσίευση από Starman »

Νομίζω ότι στο τόπικ με βάση το τίτλο του, έχουν θέση και οι Fortress, με το ομώνυμο ep τους το οποίο ναι μεν ηχογραφήθηκε πέρυσι αλλά φέτος έφτασε στα χέρια των πολλών μέσω της High Roller. Από αυτούς περιμένω πολλά στο μέλλον.
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

2019 - Η χρόνια των νέων μπαντών

Δημοσίευση από LuciferSteele »

το θέμα είναι όμως να μην μείνουν στα ντεμπούτα όλοι αυτοί που πολύ το φοβάμαι...
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
Xstroyer
Δημοσιεύσεις: 1850
Εγγραφή: Πέμ 11 Ιαν 2018, 12:26

2019 - Η χρόνια των νέων μπαντών

Δημοσίευση από Xstroyer »

Εγώ έχω την αίσθηση ότι βρισκόμαστε στη καλύτερη και πιο παραγωγική χρονιά της δεκαετίας. Δεν είμαστε ούτε στα μέσα του 2019 και υπάρχει πληθώρα καλών κυκλοφοριών και πολλές αξιόλογες νέες μπάντες. Σκεφτείτε μόνο, ότι έβγαλαν και οι Queensryche καλό album και έχει ήδη "χαθεί" ανάμεσα σε τόσες κυκλοφορίες...
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

2019 - Η χρόνια των νέων μπαντών

Δημοσίευση από theBox »

Αντιθέτως, εγω κοιτάω τις αγορες μου και τα "φακελακια" μου στο πισι και βρισκω τα πραγματα ολιγον τι αποκαρδιωτικα σε σχέση με περισυ. Υπάρχει βεβαια μια χουφτα φωτεινες εξαιρεσεις. Ισως φταιει οτι δεν εχω βρει χρόνο φετος να μελετήσω εις βαθος καποια πράγματα, αλλά τα immediately grabbing μεχρι τώρα ειναι σχετικα λιγα.

Δυσκολευομαι πχ να βρω κατι σαν το περσυνο τριπτυχο satan/necrytis/ shadowkeep.

Μεχρι τωρα ξεχωρίζω lunar shadow (προφανως), colossus (που ομως ειναι ep), και το arch/matheos, καθως και 2 πραγματακια που κυκλοφορησαν αργα περισυ και τα πηρα χαμπάρι φετος ( new light choir και ice sword)

Περιμενω ομως 2-3 δυνατα στο 2ο μισο...
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

2019 - Η χρόνια των νέων μπαντών

Δημοσίευση από rbrigade »

theBox έγραψε: Παρ 17 Μάιος 2019, 18:03 Δυσκολευομαι πχ να βρω κατι σαν το περσυνο τριπτυχο satan/necrytis/ shadowkeep.
o_O o_O o_O o_O

Το Satan είναι για γέλια, μεγάλο ναυάγιο, ένα κομμάτι έχει όλο κιόλο, το Shadowkeep το άκουσα σήμερα, αυτό δεν έχει ούτε ένα κομμάτι, απόλυτο σαβουρίδι, το Necrytis ψιλοαντέχεται, αλλά και αυτό ένα κομμάτι της προκοπής έχει, τρεις δίσκοι δυο τραγούδια, καλή αναλογία :D :D :D
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

2019 - Η χρόνια των νέων μπαντών

Δημοσίευση από theBox »

rbrigade έγραψε: Σάβ 18 Μάιος 2019, 02:13
theBox έγραψε: Παρ 17 Μάιος 2019, 18:03 Δυσκολευομαι πχ να βρω κατι σαν το περσυνο τριπτυχο satan/necrytis/ shadowkeep.
o_O o_O o_O o_O

Το Satan είναι για γέλια, μεγάλο ναυάγιο, ένα κομμάτι έχει όλο κιόλο, το Shadowkeep το άκουσα σήμερα, αυτό δεν έχει ούτε ένα κομμάτι, απόλυτο σαβουρίδι, το Necrytis ψιλοαντέχεται, αλλά και αυτό ένα κομμάτι της προκοπής έχει, τρεις δίσκοι δυο τραγούδια, καλή αναλογία :D :D :D
Χαχαχα..ΠΟΣΟ διαφέρουν τα γουστα μας ρε φιλε!!!
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8724
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

2019 - Η χρόνια των νέων μπαντών

Δημοσίευση από Zippo190 »

rbrigade έγραψε: Σάβ 18 Μάιος 2019, 02:13
theBox έγραψε: Παρ 17 Μάιος 2019, 18:03 Δυσκολευομαι πχ να βρω κατι σαν το περσυνο τριπτυχο satan/necrytis/ shadowkeep.
o_O o_O o_O o_O

Το Satan είναι για γέλια, μεγάλο ναυάγιο, ένα κομμάτι έχει όλο κιόλο, το Shadowkeep το άκουσα σήμερα, αυτό δεν έχει ούτε ένα κομμάτι, απόλυτο σαβουρίδι, το Necrytis ψιλοαντέχεται, αλλά και αυτό ένα κομμάτι της προκοπής έχει, τρεις δίσκοι δυο τραγούδια, καλή αναλογία :D :D :D
αυτόν τον rbrigade θέλουμε: οι δισκάρες της χρονιάς για γέλια, ναυάγια και καραμπόλες. :love2: :love2: :love2: :love2: :love2: :love2: :love2: :love2: :love2: :love2: :love2: :love2: :love2: :love2: :love2: :love2: :love2: :love2: :love2:
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

2019 - Η χρόνια των νέων μπαντών

Δημοσίευση από LuciferSteele »

μηδέν στα τρία ο Τσοβόλας, σουτάρει και βγαίνει πλάγιο
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”