20 χρόνια από την συναυλία των Metallica στην Ριζούπολη

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14655
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

20 χρόνια από την συναυλία των Metallica στην Ριζούπολη

Δημοσίευση από CountRaven »

Εικόνα

Σάββατο 12 Ιουνίου 1999. Έχουν περάσει ακριβώς 20 χρόνια από εκείνο το θρυλικό live των Metallica στο γήπεδο του Απόλλωνα στη Ριζούπολη.

Την αποκαλώ θρυλική την συναυλία επειδή για την γενιά των -πλέον- 40 αυτό το live έχει κομβικό χαρακτήρα. Δεν τους είχαμε δει βλέπετε -λόγω ηλικίας- το 1993 οπότε για πολλά χρόνια περιμέναμε την επιστροφή τους σε Ελληνικό έδαφος.

Το Garage.inc είχε κυκλοφορήσει τον Νοέμβρη του 1998 προκαλώντας φυσικά πανικό -also known as και η κουτσή μαρία άκουγε "Turn The Page" και "Whiskey In The Jar"- και τέλος πάντων μερικούς μήνες μετά το πολυαναμενόμενο live θα λάμβανε χώρα.

Αυτό που θυμάμαι χαρακτηριστικά -και το έχω ζήσει άλλες 1-2 φορές ίσως- είναι πως είχαμε ξεκινήσει αρκετά άτομα για να πάμε στη συναυλία -γεγονός αξιοσημείωτο για το πιο αμέταλο μέρος σε ολόκληρο το σύμπαν, την Σύρο-.

Θυμάμαι ότι έκανε αφόρητη ζέστη και ότι παρόλο που φτάσαμε σχετικά νωρίς γίνονταν της καραπουτάνας και ο κόσμος έμπαινε από μια μόλις είσοδο στο γήπεδο.

Ήταν τέτοιος ο χαμός στο έμπα που ούτε το εισιτήριο δεν μου έκοψαν. Το έχω ακόμα άκοπο.

Support ήταν οι Monster Magnet όπου έδωσαν μια αρκετά δυνατή εμφάνιση. Θυμάμαι ότι έβρεχαν τον κόσμο με λάστιχα -έπος-.

Οι Metallica είχαν παίξει γαμάτα γύρω στη μιάμιση ώρα, ίσως και λίγο παραπάνω.

Ποιοι άλλοι ήταν εκεί; Τι θυμάστε;

Setlist

So What
Last Caress
Master of Puppets
Of Wolf & Man
The Thing That Should Not Be
Fuel
The Memory Remains
Bleeding Me
Bass/Guitar Doodle
The Four Horsemen
For Whom the Bell Tolls
King Nothing
Wherever I May Roam
One
Fight Fire with Fire
Nothing Else Matters
Sad But True
Creeping Death
Die, Die My Darling
Enter Sandman
Battery







Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

20 χρόνια από την συναυλία των Metallica στην Ριζούπολη

Δημοσίευση από theBox »

Ημουν εκει! 2ο live της ζωης μου (ειχε προηγηθει ενα guardian αν θυμαμαι καλα. Πωωω, αυτο το 20 χρονια βαράει ασχημα...
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Cadaver
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Δευ 26 Φεβ 2018, 16:30

20 χρόνια από την συναυλία των Metallica στην Ριζούπολη

Δημοσίευση από Cadaver »

Δεν είχα πάει καθώς ήμουν αρκετά μικρός αλλά θυμάμαι το γενικότερο κλίμα προσμονής εκείνο το διάστημα για μια τόσο πολυαναμενόμενη συναυλία. Μάλιστα λίγες μέρες πριν την συναυλία είχα βρει τυχαία περπατώντας κοντά στο σπίτι μου ένα συλλεκτικό ραφτό που είχε το logo των Metallica και από κάτω "Live in Athens - 12/6/1999".
Πρόσφατα διάβαζα το τεύχος Ιουλίου '99 του Metal Hammer και μου έκανε εντύπωση το πόσα κακώς κείμενα αλλά και παράπονα αναγνωστών ανέφερε για την διοργάνωση της συναυλίας, μέχρι και δελτίο τύπου είχε βγάλει η DiDi Music όπου απαντούσε σε όσα της καταλόγιζαν.
Άβαταρ μέλους
giorgos
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: Τετ 15 Μάιος 2019, 12:46

20 χρόνια από την συναυλία των Metallica στην Ριζούπολη

Δημοσίευση από giorgos »

Δεν είχα πάει στη συγκεκριμένη συναυλία γιατί είχα πάψει να ασχολούμαι με Metallica. Είχα πάει στην προηγούμενη και πρώτη τους στην Ελλάδα η οποία ήταν όντως πολύ καλή. Αν και περισσότερο από την απόδοση της μπάντας, τα δύο πράγματα που μου έχουν μείνει είναι πως έχασα ένα πεντακοσάρικο και πως είδα έναν μαλλιά με γυαλούμπα, μούσια και άσπρο t-shirt Μanilla Road (σπάνιο για εκείνα τα χρόνια).
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”