Metal ακροατήρια στα πρόθυρα νευρικής κρίσης

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Metal ακροατήρια στα πρόθυρα νευρικής κρίσης

Δημοσίευση από rbrigade »

Scrollkeeper έγραψε: Σάβ 15 Ιουν 2019, 10:46 Αυτό που θα ήθελα να σχολιάσω εγω έχει να κάνει με κάτι που ο συντάκτης θέτει σαν πραγματικότητα, κ όχι σαν ερώτημα. Γράφει σε κάποιο σημείο:
Το heavy metal ως μουσική αποδεικνύει συνεχώς ότι δεν έχει ανάγκη την ακρότητα και την ηθική καφρίλα για να διατηρεί τη δυναμική του. Το αποδεικνύει καθημερινά με χιλιάδες μπαντάρες που καταφέρνουν να διαμαρτύρονται, να σοκάρουν, να είναι σκοτεινοί, καλλιεργημένοι ή γεμάτοι φαντασία αποτελεσματικότατα και ΧΩΡΙΣ να καταφεύγουν στα άκρα. Οι κοινωνικές απαιτήσεις αλλάζουν και οι αλλαγές απλώνονται σαν τη φωτιά: το metal μπορεί και σε μεγάλο βαθμό ανταποκρίνεται, αντιλαμβανόμενο ικανοποιητικά ότι οι εποχές της αισθητικής ουδετερότητας παρέρχονται. "We can't afford to be neutral on a moving train" όπως είπαν κάποτε οι System Of A Down στο "Deer Dance".
Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι: που είναι σήμερα αυτές οι μπαντάρες που διαμαρτύρονται, σοκάρουν και είναι σκοτεινοί χωρίς όμως να φτάνουν στα άκρα; Υπάρχουν στα αλήθεια; Μπορείς να σοκάρεις χωρίς να φτάσεις στα άκρα; Αν δεχτώ ότι υπάρχουν κ σοκάρουν, δεν θα μπορούσε να γίνει quote από μια μπάντα του σήμερα αντί να γίνει reference σε κάτι που κυκλοφόρησε πριν από 20+ χρόνια σε μια άλλη πραγματικότητα; 8-]
Είναι προφανές ότι έγραψε κάτι που το έβγαλε από το μυαλό του επειδή έτσι του κόλλαγε στην ροή του κειμένου. Επίσης είναι προφανές ότι το κείμενο παίρνει 100/100 στην φιλοδοξία και σκοράρει χαμηλά στην ουσία. Ανοίγει μέτωπα σωρηδόν και καμώνεται ότι τα κλείνει με ψαρωτικές αναφορές σε αυθεντίες ή στιχάκια. Επισημάνθηκε ότι θέτει πολλά ερωτήματα που από μόνα τους σηκώνουν μεγάλη συζήτηση. Άρα ποιο το νόημα να τίθενται αυτά τα ερωτήματα όταν είναι δεδομένο ότι λόγω χώρου δεν θα απαντηθούν; Το άρθρο φαίνεται μεν κάπως μεγάλο αλλά είναι αστεία μικρό για να βάλει τάξη σε όλα τα μέτωπα που ανοίγει. Από αυτήν την άποψη θυμίζει λίγο την σειρά Lost με το γνωστό σεναριακό ναυάγιο όταν πλησίαζε η ώρα για απαντήσεις. Ή κάτι βιντεάκια με θεωρίες συνωμοσίας που σε γεμίζουν αμφιβολίες αλλά στο τέλος δεν σου δίνουν καμία σοβαρή απάντηση. Νομίζω ότι ο αρθρογράφος θα έπρεπε να σπάσει το άρθρο σε επιμέρους άρθρα και να επιχειρήσει να δώσει πιο πλήρεις/πειστικές απαντήσεις.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6255
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Metal ακροατήρια στα πρόθυρα νευρικής κρίσης

Δημοσίευση από theBox »

Γιατι ρε παιδες πρεπει σωνει και καλα να απαντάει στα ερωτηματα που θέτει; Ο προβληματισμος απο μονος του δεν αρκει για να παρουσιασεις ενα κειμενο; Υπαρχει καποιο χρυσο βιβλιο κανονών που το ορίζει αυτο;
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Metal ακροατήρια στα πρόθυρα νευρικής κρίσης

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Στο δικό μου μυαλό, για να θέτεις ένα ερώτημα πάει να πει πως δεν έχεις απάντηση σε αυτό, ή πως είσαι on the fence. Οταν δεν έχεις απάντηση ο τρόπος με τον οποίο ρωτάς είναι πιο "ειλικρινής" (δεν ξέρω αν είναι η σωστή λέξη) και ουσιώδης. Βλέποντας τις απαντήσεις στα σχόλια του rocking, αλλά κ από τα σχόλια που γράφονται εδώ στο FS, φαίνεται πως τα ερωτήματά που θέτει ο συντάκτης δεν πείθουν και πολύ, όχι γιατί δεν είναι καλά ερωτήματα, αλλά γιατί δεν μοιάζουν με ερωτήματα to begin with. Πχ:
Είναι η πολιτική ορθότητα χρήσιμη;

Όσο για το «πολιτικά ορθό» ως έννοια, μπορούμε να συμφωνήσουμε όλοι ότι κάποιες φορές είναι υπερβολικό, ενοχλητικό ή και υποκριτικό. Από την άλλη όμως, η «πολιτική ορθότητα» ως προσοχή στην έκφραση ή στην κοινωνική συμπεριφορά έχει κι έναν εκπαιδευτικό χαρακτήρα, οικοδομώντας σε αρκετούς ανθρώπους την κατανόηση του γιατί οφείλουν να σέβονται τους άλλους. Αυτοί που αισθάνονται ότι πρόκειται απλώς για υποκρισία μπερδεύουν ίσως την έννοια του σεβασμού με τον καθωσπρεπισμό. Υπάρχει μεγάλη διαφορά.
Δεν κατάλαβα τπτ κ ο συντάκτης δεν κάνει τπτ για να με βοηθήσει να καταλάβω :P Από που κ ως που η «πολιτική ορθότητα» έχει εκπαιδευτικό χαρακτήρα; Πως μαθαίνει σε κάποιον το γιατί πρέπει να σέβεται κάποιον άλλο; Είναι κάτι που γράφτηκε για να το ερμηνεύσει ο αναγνώστης ή μας απαντάει ο ίδιος ο συντάκτης (οπότε στην τελική είναι παράθεση απόψεων και όχι "ερώτημα");

Κάπου στη μέση του κειμένου γράφει πως "Ένας δημιουργός και το έργο του είναι πάντα παράγωγο της εποχής του [...] Ο δημιουργός θα αναλυθεί και θα κριθεί σύμφωνα με τα καλλιτεχνικά, πολιτικά, κοινωνικά και αισθητικά πλαίσια της εποχής". Πριν 10ετίες, στα τέλη της δεκαετίας του 60 κ μετά, η έννοια της λέξης "groupie" δεν είχε καμία σχέση με αυτό που εννοούμε σήμερα. Ναι, το σεξ έπαιζε και τότε, αλλά το context ήταν διαφορετικό σε σχέση με το σήμερα. Η δε λέξη, "groupie", γεννήθηκε μεταγενέστερα της συμπεριφοράς. Τότε ήταν - μεταξύ άλλων - μια αντίδραση στα στερεότυπα και το πουριτανισμό της εποχής, σήμερα που όλες κυκλοφορούν «ξεβράκωτες» (ωπ, σεξιστικό σχόλιο :P ) και οι παλιές αξίες της κοινωνίας έχουν πάει περίπατο, έχει καταλήξει να είναι μόνο 15 λεπτά αναγνωρισιμότητας στο insta με αντάλλαγμα ένα πήδημ@. «Ιερά τέρατα» της μουσικής μας έχουν «πάρει» άπειρες groupies. Το έκαναν γιατί ήταν σεξιστές; Έγραψαν ότι έγραψαν γιατί ήταν σεξιστές; Ο Ζάππα ήταν σεξιστής; Οι Pink Floyd, Whitesnake, Iron Maiden, Judas Priest μήπως; Κάπως έτσι θα μπορούσε να θέσει το ερώτημα κ θα λειτουργούσε καλύτερα πιστεύω.

Γενικα είμαι της άποψης πως αν θες να κανεις μια ερώτηση, κάντη. Αν θες να πεις μια άποψη, πες τη. Όταν τα μπλέκεις και τα δύο μαζί - που θεωρώ πως γίνεται εδώ - το αποτέλεσμα δεν είναι πάντα καλό.

They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
asgardlord
Δημοσιεύσεις: 522
Εγγραφή: Κυρ 14 Οκτ 2018, 19:39
Τοποθεσία: Νήσος Κύπρος

Metal ακροατήρια στα πρόθυρα νευρικής κρίσης

Δημοσίευση από asgardlord »

Πολύ καλά τα είπατε.

Η δική μου άποψη : To political correctness να πάει να γαμηθεί. Κόσμος πεθαίνει στους δρόμους και οι Social Justice Warriors του διαδυκτίου σκοτώνονται για το αν θα λέμε "midgets", "little people" ή "vertically challenged individuals" ξέρω γω.

Τι σχέση έχει με τη μουσική? Απόλυτη. Οι τύπισσες που τα πετάνε έξω στα βιντεάκια μια χαρά, άμα κάποιος απο κάτω γράψει σεξιστικό σχόλιο πέφτουν όλοι να τον φάνε. "Δικαίωμα στην έκφραση του καλλιτέχνη" σου λέει. Ωραία, και μένα δικαίωμά μου να σε θεωρήσω πουτάνα. Που είναι το πρόβλημα? Το "Red Sharks" θα ήταν τόσο edgy αν δεν ήταν βαθιά βυθισμένο στον 80ς Αμερικανικό αντι-σοβιετισμό? Προιόν της εποχής του σίγουρα, αλλά αυτό δεν είναι το point? Δλδ άμα το ακούσω γίνομαι αυτόματα χρυσαυγίτης (κάπου το είχα διαβάσει κι αυτό)? Με την ίδια λογική αν έβλεπα ταινία για serial killers έπρεπε να θεωρούμαι σεσημασμένος.

Γενικά ο κόσμος πρέπει να σταματήσει να γίνεται τόσο εύκολα butthurt. Και γω λέω γαμώ το νεο-στόνερ. Εκτιμώ τους μουσικούς που ιδρώνουνε και περιοδεύουνε παίζοντας το συγκεκριμένο είδος, μαγκιά τους και θα έπρεπε να νοιώθουν περήφανοι, αλλά σοβαρά ως μουσικό είδος του γαμώ τη μάνα. So what? Αλλάζει κάτι? Έπρεπε να γράψω, "δεν είναι του γούστου μου αλλά μπορώ να καταλάβω γιατί κόσμος το ακούει και μαγκιά του"? Όχι δεν μπορώ να καταλάβω, έπρεπε να ακούνε Manowar και τέλος!!!

Άντε και πολύ "rawk on" και συναισθηματικοί γίναμε όλοι. Heavy metal ρε μουνιά!!!!
Iron wields from armored wrists
White Wolf

Metal ακροατήρια στα πρόθυρα νευρικής κρίσης

Δημοσίευση από White Wolf »

asgardlord έγραψε: Κυρ 16 Ιουν 2019, 19:25 Πολύ καλά τα είπατε.

Η δική μου άποψη : To political correctness να πάει να γαμηθεί. ....
...
...

Άντε και πολύ "rawk on" και συναισθηματικοί γίναμε όλοι. Heavy metal ρε μουνιά!!!!
δεν ξερω γιατι πραμα μιλας, γιατι δεν εχω παρακοουθησει τη συζητηση, αλλα μου αρεσει αυτο που λες.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”