OBC vol. 1: MANOWAR ή VIRGIN STEELE

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...
Άβαταρ μέλους
theBox

Re: OBC vol. 1: MANOWAR ή VIRGIN STEELE

Δημοσίευση από theBox »

Advancing Yokeda έγραψε: Δευ 29 Ιαν 2024, 17:42
theBox έγραψε: Δευ 29 Ιαν 2024, 17:29 απατητες κορυφες της ανθρωπινης διανοησης και πολιτισμου
οι Μanowar είναι το σπαθί που σκίζει το σαθρό οικοδόμημα του ανθρωπίνου πολιτισμού και αφήνει να φανεί η ωμή, βαρβαρική, μεταλλική αλήθεια
ΧΑΧΑΧΑΧΑ
Εντάξει, αυτο το δέχομαι!
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Gotthard

Δημοσίευση από Gotthard »

Άν και εφόσον βγει ξανά τέτοιος στίχος, παρακαλώ ενημερώστε με να το ακούσω.

When I die
In your arms
One child born
To carry on
I'll meet you again through the eyes of our son
Remember to tell him the price we had to pay
And cry for Pompeii- cry for pompeii!
Άβαταρ μέλους
Vic
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Vic »

Σίγουρα δεν είμαι Manowarάς. Σίγουρα είναι πανεύκολη η επιλογή (Manowar) και ναι μεν το ακούω ότι οι VS είναι πιο σοφιστικέ μουσική και πιο απαιτητική ίσως αλλά στο τέλος της ημέρας, ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ, ΦΩΝΗ, ερμηνεία, συναίσθημα, χάνουν οι VS, όσο καλοί και να είναι. Nαι, ΟΚ, Emalaith έπος επών (γονατίζει μπροστά στο Heart of Steel. δεν λέω καν Defender, ντάξει τώρα) αλλά και εγώ με την σειρά μου βρίσκω απλώς καλό το Symphony of Steele και όχι έπος και γενικά περί γούστου κολοκυθόπιτα. Στα δικά μου γούστα οι VS έχουν πολύ φρου φρου στο πουκάμισο και την αισθητική για μένα ενώ οι άλλοι είχαν ξεκωλωθεί να βγάζουν EPIC DOOM έπη επών που στάζουν μεγαλείο.

Για στίχους τώρα, σόρι, εγώ το έχω ξαναπεί, τους έχω χεσμένους εκτός και αν γαμάνε (σπάνια γενικά), εδώ ανατριχιάζω στο He calls my name and waves me on...

Για κατάντια το είπε ωραία ο Μποξ, πιο γρήγορα οι μεν, πιο ακραία ο δε. Αλλά κατάντια γενικά. Τουλάχιστον οι Manowar είναι αξιοπρεπείς λάιβ (διαβάζω και ακούω), VS χέσε μέσα Πολυχρόνη που δεν γίναμε ευζώνοι (ιδία πείρα, το καλοκαίρι).
Άβαταρ μέλους
FarCry

Δημοσίευση από FarCry »

με πολυ αγαπη και σεβασμο σε απαντες ,καθως η γνωμη του καθενος ειναι μοναδικη και ξεχωριστη, αρνουμαι να συμμετασχω σε γκαλοπ οπου το Guyana και το Mountains χαρακτηριστικαν απλως ''καλα κομματια''.
For us there is no spring. Just the wind that smells fresh before the storm..
Άβαταρ μέλους
CountRaven

Δημοσίευση από CountRaven »

Northbound έγραψε: Δευ 29 Ιαν 2024, 17:17 Οριακά νομίζω ότι οι Manowarάδες είναι χειρότεροι από τους #μόνοmaiden.
Όχι με τιποτα. Οι #μόνοmaiden είναι μεγάλη μάστιγα.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
CountRaven

Δημοσίευση από CountRaven »

Επίσης οι Manowar.δεν έχουν ΑΥΤΟ:

Καλώ @Grin.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Grin

Δημοσίευση από Grin »

Βασικά δεν έχουν αυτό
Άβαταρ μέλους
aorpanos72

Δημοσίευση από aorpanos72 »

Grin έγραψε: Τρί 30 Ιαν 2024, 08:40 Βασικά δεν έχουν αυτό
Επιτέλους να ειπωθούν αλήθειες.....
" When Hairspray Meet Shoulder Pad" Show at Mercury-radio.net
Άβαταρ μέλους
Bersekeros

Δημοσίευση από Bersekeros »

Άμα θέλετε να γίνει "σφαγή" κανονική και όχι "στρακαστρούκες" του paintball ή "αβολίδωτα" που κάνουν μόνο θόρυβο, όπως MANOWAR VS μουχαχαχα VIRGIN STEELE, θα πρότεινα ένα poll MANOWAR VS WARLORD.
Ή ένα άλλο, που μου ήρθε στο μυαλό για να "κόβεις φλέβες", CRIMSON GLORY VS WARLORD.
Εκεί να σε δω κάβουρα, να περπατάς στα κάρβουνα.
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

Bersekeros έγραψε: Τρί 30 Ιαν 2024, 09:31 Άμα θέλετε να γίνει "σφαγή" κανονική και όχι "στρακαστρούκες" του paintball ή "αβολίδωτα" που κάνουν μόνο θόρυβο, όπως MANOWAR VS μουχαχαχα VIRGIN STEELE, θα πρότεινα ένα poll MANOWAR VS WARLORD.
Ή ένα άλλο, που μου ήρθε στο μυαλό για να "κόβεις φλέβες", CRIMSON GLORY VS WARLORD.
Εκεί να σε δω κάβουρα, να περπατάς στα κάρβουνα.
με αφορμή αυτά που λες, ανοίγω αμέσως τώρα τόπικ που υπήρχε και παλιότερα, αλλά εδώ δεν το βρίσκω και παροτρύνω άπαντες να λάβουν θέση σαφή και ξεκάθαρη.

Τέρμα τα ψέματα.
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
crimsonglory

Δημοσίευση από crimsonglory »

Vic έγραψε: Δευ 29 Ιαν 2024, 19:23 Σίγουρα δεν είμαι Manowarάς. Σίγουρα είναι πανεύκολη η επιλογή (Manowar) και ναι μεν το ακούω ότι οι VS είναι πιο σοφιστικέ μουσική και πιο απαιτητική
Κάπου εδώ είναι και οι δικές μου σκέψεις.

Επίσης, στα 90s που ανδρωθήκαμε και μουσικά οι περισσότεροι εδώ, οι V.S έβγαζαν το ένα έπος πίσω από το άλλο ενώ oi Manowar έβγαλαν μια σχεδόν δισκάρα κι ένα καλούτσικο.
Από την άλλη, και σε εμένα προσωπικά αλλά και στην συντριπτική πλειοψηφία του κόσμου, τις δονήσεις στην ψυχή που έστειλαν και στέλνουν οι Manowar με τα 20 (μέσες άκρες) larger than life υπερέπη που έγραψαν, οι V.S και σχεδόν καμιά άλλη μπάντα δεν είχαν τον τρόπο ή το μέσο αν θέλετε (φωνή Adams) να το κάνουν.
Άβαταρ μέλους
Aegon

Δημοσίευση από Aegon »

Ως συνολική πορεία προτιμώ VS, αλλά τις κορυφές των Manowar (Glory, England) δεν τις πάτησαν ποτέ οι VS. Προσπάθησαν πάντως με το Marriage part 2
Άβαταρ μέλους
theBox

Δημοσίευση από theBox »

Τυχαια το ακουγα σημερα παλι και πραγματικα στεκομουν σαν μαιμου μπροστα απο τον μονολιθο που υπονόησε ο φιλος @Bulbus σε καποια απάντηση του. Αλλα μεγεθη στη συνθεση, αρμονια, ριφολογια, εντελως ρε παιδια τι να λεμε τωρα. Μονο το secret of steele ισως μπορει να σταθει διπλα σε τετοια αραβουργηματα απο τα οποια ι VS εχουν τουλάχιστον 5-6.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
white_knight
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από white_knight »

theBox έγραψε: Παρ 02 Φεβ 2024, 23:17

Τυχαια το ακουγα σημερα παλι και πραγματικα στεκομουν σαν μαιμου μπροστα απο τον μονολιθο που υπονόησε ο φιλος @Bulbus σε καποια απάντηση του. Αλλα μεγεθη στη συνθεση, αρμονια, ριφολογια, εντελως ρε παιδια τι να λεμε τωρα. Μονο το secret of steele ισως μπορει να σταθει διπλα σε τετοια αραβουργηματα απο τα οποια ι VS εχουν τουλάχιστον 5-6.
Τι να λεμε τωρα,μιλαμε για τον πιο επικο δισκο της δεκαετιας των 90s για να μην πω ολων των εποχων… ;Σταζει ατσαλι και λυρισμο απο το πρωτο ως το τελευταιο δευτερολεπτο
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

theBox έγραψε: Παρ 02 Φεβ 2024, 23:17

Ο πιο επικός δίσκος των Virgin Steele. Βέβαια καθόλου τυχαίο, αφού στο συγκεκριμένο δίσκο παίζουν Manowar.
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”