OBC vol. 2: HELLOWEEN ή GAMMA RAY

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...
Άβαταρ μέλους
Starman
Δημοσιεύσεις: 1530
Εγγραφή: Παρ 02 Νοέμ 2018, 14:09
Τοποθεσία: ATHENS

OBC vol. 2: HELLOWEEN ή GAMMA RAY

Δημοσίευση από Starman »

Ναι, απλά εγώ το "όρισε" το χρησιμοποιώ συχνά, αλλά με το σκεπτικό που σου είπα πιο πάνω. Πιστεύω και οι περισσότεροι κάπως έτσι θα το σκέφτονται.
Άβαταρ μέλους
white_knight
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: Τετ 07 Μαρ 2018, 16:33
Επικοινωνία:

OBC vol. 2: HELLOWEEN ή GAMMA RAY

Δημοσίευση από white_knight »

Helloween με andi deris
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

OBC vol. 2: HELLOWEEN ή GAMMA RAY

Δημοσίευση από rbrigade »

Με ιντριγκάρησε το post του Box και περιμένω να μάθω:

Καλύτερο doom από Candlemass
Καλύτερο epic από Manowar
Καλύτερο power από Helloween ή Gamma Ray ή Blind Guardian (όλες 80's μπάντες)
Καλύτερο heavy από Accept
Καλύτερο prog από Queensryche, Fates Warning
Καλύτερο thrash από …… (δεν μου πολυπέφτει λόγος, συμπληρώστε κάποια 80's μπάντα)


Τα μόνα είδη που τελειοποιήθηκαν στα 90's είναι αυτά που δεν υπήρχαν στα 80's. Καταλαβαίνω την ανάγκη να νιώσουμε ότι γίνονται πραγματάκια στο τώρα, αλλά είναι απλά μια ανάγκη, όχι η αλήθεια. Η αλήθεια είναι στα 80's.
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8722
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

OBC vol. 2: HELLOWEEN ή GAMMA RAY

Δημοσίευση από Zippo190 »

rbrigade έγραψε: Σάβ 22 Ιουν 2019, 21:12 Με ιντριγκάρησε το post του Box και περιμένω να μάθω:

Καλύτερο doom από Candlemass
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

OBC vol. 2: HELLOWEEN ή GAMMA RAY

Δημοσίευση από theBox »

rbrigade έγραψε: Σάβ 22 Ιουν 2019, 21:12 Με ιντριγκάρησε το post του Box και περιμένω να μάθω:

Καλύτερο doom από Candlemass
Καλύτερο epic από Manowar
Καλύτερο power από Helloween ή Gamma Ray ή Blind Guardian (όλες 80's μπάντες)
Καλύτερο heavy από Accept
Καλύτερο prog από Queensryche, Fates Warning
Καλύτερο thrash από …… (δεν μου πολυπέφτει λόγος, συμπληρώστε κάποια 80's μπάντα)


Τα μόνα είδη που τελειοποιήθηκαν στα 90's είναι αυτά που δεν υπήρχαν στα 80's. Καταλαβαίνω την ανάγκη να νιώσουμε ότι γίνονται πραγματάκια στο τώρα, αλλά είναι απλά μια ανάγκη, όχι η αλήθεια. Η αλήθεια είναι στα 80's.
Καλα το αν μια μπαντα δραστηριοποιειται απο τα 80ς δεν παιζει κανενα απολυτως ρολο. Σημασια εχει ποτε εβγαλαν τις πιο ποιοτικες δουλειες τους. Με αυτη τη λογικη οι Blind guardian και οι Gamma ray ΔΕΝ ειναι 80ς μπαντες ουτε για αστειο.

Παμε τωρα...

1. Στο doom δεν θα το παιξω εξυπνος μιας και δεν παρακολουθω ιδιαιτερα, αλλά μαλλον το πρωτο Veni Domine το εχω ευχαριστηθει τοσο οσο το EDM και σιγουρα περισσοτερο απο ολα τα μετέπειτα candlemass. Και ενα ακομα αλμπουμ που μου αρεσε πολυ περισσοτερο απο δισκογραφιες candlemass και solitude, ηταν το δευτερο doomocracy. Προφανως γιατι και αυτο ειναι περισσοτερο αργοσυρτο power/prog συνθετικα, παρα το κλασσικο ντουμ.

2. Καλυτερο επικ, το απαντησαμε προχθες, ολα τα 90ς virgin steele. Δηλαδη απο τοτε που σοβαρευτικαν και μετα. Α και bal sagoth το starfire. Ναι σοβαρολογω. Εντιτ, επισης καλοι και χρυσοι και αγιοι οι warlord, αλλά τα lordian guard μου εχουν μιλήσει αρκετα παραπάνω. Ειδικά το πρώτο.

3. Power. Guardian και gamma ray. Και οι δυο 90ς μπαντες, βλεπε εισαγωγη. Ειδικα το σερι guardian απο το somewhere μεχρι το nightfall, τελειωνει εδω την κουβέντα.

4. Heavy. Δεν το παιζω ειδικος στο κλασσικο heavy, ειναι απο τα ειδη που με αφορουν λιγοτερο απ ολα εδω μεσα, παρολα αυτα η 90ς εποχη των mercyful fate (αρκετα διαφορετικη και πιο πλουραλιστικη προσεγγιση απο τα 80ς αλμπουμ τους), κανει οτιδηποτε accept να ακουγεται san sex pistols. Που βασικα τους accept τους σιχαινομαι ετσι κι αλλιως.

5. Progressive θα αστειευεσαι βεβαια ετσι; Μπορω να κατεβασω τομους, αλλα θα πω μονο Images and words και θα τελειωνουμε.

6. Κλασσικο θρας δεν γουσταρω με την καμια (περα απο τα master of puppets και justice for all) το ειδος επισης δεν το παρακολουθω πολυ αλλά εχω περασει καλυτερα ακουγοντας τα 3-4 τελευταιa kreator καθως και τα vector. Αμφοτερα παραδειγματα, συγχρονες κυκλοφοριες.

Υ.Γ. Το 90ς υλικο slough feg δεν ξερω σε ποια κατηγορια διαγωνιζεται (κλασσικο χεβυ ή επικ;) αλλα κατατροπώνει την αντιστοιχη 80ιλα σιγουρα. Ειδικα το twillight of the idols.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος theBox την Σάβ 22 Ιουν 2019, 22:18, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

OBC vol. 2: HELLOWEEN ή GAMMA RAY

Δημοσίευση από rbrigade »

Οι απαντήσεις σου απλά επιβεβαιώνουν το επιχείρημά μου.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

OBC vol. 2: HELLOWEEN ή GAMMA RAY

Δημοσίευση από theBox »

Δεν το πιάνω αλλά οκ, agree to disagree.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

OBC vol. 2: HELLOWEEN ή GAMMA RAY

Δημοσίευση από theBox »

Παιδια δεν ακυρώνω τα 80ς ετσι; Προς θεου! Απλα; απο το ρεβιζιονιστικο μπαλκόνι του παιδιου που ανδρωθηκε στα 90ς (για να αυτοσαρκαστω και λιγο), τα 80ς φαινονται καπως πιο πρωτολεια μουσικα/συνθετικα σε ΓΕΝΙΚΕΣ γραμμες. Εξαιρέσεις προφανως υπάρχουν.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

OBC vol. 2: HELLOWEEN ή GAMMA RAY

Δημοσίευση από CountRaven »

rbrigade έγραψε: Σάβ 22 Ιουν 2019, 21:12 Με ιντριγκάρησε το post του Box και περιμένω να μάθω:

Καλύτερο doom από Candlemass
Καλύτερο epic από Manowar
Καλύτερο power από Helloween ή Gamma Ray ή Blind Guardian (όλες 80's μπάντες)
Καλύτερο heavy από Accept
Καλύτερο prog από Queensryche, Fates Warning
Καλύτερο thrash από …… (δεν μου πολυπέφτει λόγος, συμπληρώστε κάποια 80's μπάντα)


Τα μόνα είδη που τελειοποιήθηκαν στα 90's είναι αυτά που δεν υπήρχαν στα 80's. Καταλαβαίνω την ανάγκη να νιώσουμε ότι γίνονται πραγματάκια στο τώρα, αλλά είναι απλά μια ανάγκη, όχι η αλήθεια. Η αλήθεια είναι στα 80's.
Μείνετε συντονισμένοι για τα επόμενα OBC.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Vic
Δημοσιεύσεις: 536
Εγγραφή: Τετ 28 Μαρ 2018, 19:22
Τοποθεσία: Crete
Επικοινωνία:

OBC vol. 2: HELLOWEEN ή GAMMA RAY

Δημοσίευση από Vic »

Από άποψη ποσότητας η ζυγαριά θα γείρει στους Gamma Ray.
Από άποψη ποιότητας, η ζυγαριά θα ισορροπήσει στην ένδειξη 11.
Από άποψη βιωματικής καύλας, προσπάθησα να ζυγίσω αλλά η ζυγαριά λιώνει κάθε φορά.

Το μόνο που θέλω να πω είναι ότι ελπίζω κάποτε να εκτιμηθούν τα Gamma Ray με τον Scheepers ως τα αριστουργήματα που είναι (καταρχάς ανώτερα από SOIS και Powerplant που φυσικά και αγαπάω). Ένα από τα αγαπημένα μου τραγούδια έβερ (τοπ 10 λέμε).

Κάι Χάνσεν κλίνω το γόνυ.

ΥΓ: Halloween > Keeper of the Seven Keys
ΥΓ2: Να φάει σκατά ο συμπαθέστατος κατά τα άλλα Ντέρις που τολμάει και εμφανίζεται μέσα στο θρεντ! :P
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

OBC vol. 2: HELLOWEEN ή GAMMA RAY

Δημοσίευση από rbrigade »

theBox έγραψε: Σάβ 22 Ιουν 2019, 21:38 1. Στο doom δεν θα το παιξω εξυπνος μιας και δεν παρακολουθω ιδιαιτερα, αλλά μαλλον το πρωτο Veni Domine το εχω ευχαριστηθει τοσο οσο το EDM και σιγουρα περισσοτερο απο ολα τα μετέπειτα candlemass. Και ενα ακομα αλμπουμ που μου αρεσε πολυ περισσοτερο απο δισκογραφιες candlemass και solitude, ηταν το δευτερο doomocracy. Προφανως γιατι και αυτο ειναι περισσοτερο αργοσυρτο power/prog συνθετικα, παρα το κλασσικο ντουμ.

2. Καλυτερο επικ, το απαντησαμε προχθες, ολα τα 90ς virgin steele. Δηλαδη απο τοτε που σοβαρευτικαν και μετα. Α και bal sagoth το starfire. Ναι σοβαρολογω. Εντιτ, επισης καλοι και χρυσοι και αγιοι οι warlord, αλλά τα lordian guard μου εχουν μιλήσει αρκετα παραπάνω. Ειδικά το πρώτο.

3. Power. Guardian και gamma ray. Και οι δυο 90ς μπαντες, βλεπε εισαγωγη. Ειδικα το σερι guardian απο το somewhere μεχρι το nightfall, τελειωνει εδω την κουβέντα.

4. Heavy. Δεν το παιζω ειδικος στο κλασσικο heavy, ειναι απο τα ειδη που με αφορουν λιγοτερο απ ολα εδω μεσα, παρολα αυτα η 90ς εποχη των mercyful fate (αρκετα διαφορετικη και πιο πλουραλιστικη προσεγγιση απο τα 80ς αλμπουμ τους), κανει οτιδηποτε accept να ακουγεται san sex pistols. Που βασικα τους accept τους σιχαινομαι ετσι κι αλλιως.

5. Progressive θα αστειευεσαι βεβαια ετσι; Μπορω να κατεβασω τομους, αλλα θα πω μονο Images and words και θα τελειωνουμε.

6. Κλασσικο θρας δεν γουσταρω με την καμια (περα απο τα master of puppets και justice for all) το ειδος επισης δεν το παρακολουθω πολυ αλλά εχω περασει καλυτερα ακουγοντας τα 3-4 τελευταιa kreator καθως και τα vector. Αμφοτερα παραδειγματα, συγχρονες κυκλοφοριες.

Υ.Γ. Το 90ς υλικο slough feg δεν ξερω σε ποια κατηγορια διαγωνιζεται (κλασσικο χεβυ ή επικ;) αλλα κατατροπώνει την αντιστοιχη 80ιλα σιγουρα. Ειδικα το twillight of the idols.

Θεούλη μου τι διαβάσαμε εδώ μέσα...
Doomocracy>δισκογραφίες Candlemass, Solitude Aeturnus
Virgin Steele>Manowar
Lordian Guard>Warlord
Bal Sagoth>Manowar
90's Mercyful Fate>Accept=Sex Pistols
Slough Feg>80's heavy metal
Vector+10's Kreator>Slayer, Medadeth, 80's Kreator, Exodus, Anthrax, Testament κτλ (ξαναλέω δεν μου πέφτει ιδιαίτερος λόγος σε αυτό, αλλά το αναφέρω για το o_O της υπόθεσης)


Και ναι, φυσικά δικαίωμά σου και γούστο σου! Αλλά είναι σαν να λέω
Κιάμος>Καζαντζίδης
Θεοδωράκης>Μότσαρτ
Oasis>Beatles
Greta Van Fleet>Led Zeppelin+Deep purple+Uriah Heep
Sinboy>Massive Attack
και πάει λέγοντας. Που και αυτά δικαίωμά μου θα ήταν να τα πω, αλλά μάλλον θα σήμαινε ότι κάτι δεν πάει καλά. Δεν μπορώ να το αναλύσω περισσότερο χωρίς να ακουστεί προσβλητικό ή εξυπνακίστικο και δασκαλίστικο. Αλλά κάτι δεν πάει καλά.
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

OBC vol. 2: HELLOWEEN ή GAMMA RAY

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

rbrigade έγραψε: Κυρ 23 Ιουν 2019, 00:35 Θεούλη μου τι διαβάσαμε εδώ μέσα...
Doomocracy>δισκογραφίες Candlemass, Solitude Aeturnus
Virgin Steele>Manowar
Lordian Guard>Warlord
Bal Sagoth>Manowar
90's Mercyful Fate>Accept=Sex Pistols
Slough Feg>80's heavy metal
Vector+10's Kreator>Slayer, Medadeth, 80's Kreator, Exodus, Anthrax, Testament κτλ (ξαναλέω δεν μου πέφτει ιδιαίτερος λόγος σε αυτό, αλλά το αναφέρω για το o_O της υπόθεσης)
Δεν νομίζω πως είπε κανείς πως "ο τάδε είναι καλύτερος από τον δίνα". Δεν μπορεί να υπάρχει καλύτερος στη μουσική, ούτε >, ούτε <, ούτε <> :P Και εμένα ο αγαπημένος μου δίσκος KREATOR είναι το "Endorama", πάει να πει πως το "Endorama" > "Pleasure to Kill"; Λες κ ακούμε μουσική για να μαζέψουμε βαθμός για τον έλεγχο στο σχολείο ενα πράμα :P
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

OBC vol. 2: HELLOWEEN ή GAMMA RAY

Δημοσίευση από rbrigade »

Τα σχηματοποίησα για να δώσω έμφαση, δεν είπα ότι βάζω βαθμούς και μοιράζω ενδεικτικά (έτσι τα λένε; γέρασα...)
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

OBC vol. 2: HELLOWEEN ή GAMMA RAY

Δημοσίευση από theBox »

Meh...γουστα ειναι αυτα. Σε ΚΑΜΙΑ περιπτωση δεν θα ψυχαναγκαστω να πεισω τον εαυτο μου οτι αυτο που ακουω ειναι "ιερο τέρας" και αρα πρεπει να το καταπιώ αμάσητο, πολυ περισσότερο μάλλον οταν εχω βρει μουσικη που ΟΝΤΩΣ μου αρέσει, και θα μπορούσα να περνάω καλύτερα ακουγοντας αυτη.

Αυτο που δεν πάει καλά ειναι η αλαζονεία του να θεωρείς οτι κατέχεις τη φυσική ροή των πραγμάτων, αδυνατώντας να κατανοήσεις οτι όλος ο κοσμος δεν λειτουργει με τους κανόνες που έχεις προαποφασίσει.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

OBC vol. 2: HELLOWEEN ή GAMMA RAY

Δημοσίευση από rbrigade »

Δεν είναι θέμα αλαζονείας, αν ας πούμε δεν ήσουν ''προκλητικά'' αιρετικός σε 5/6 δεν θα έκανα σχόλιο, η massive απόκλιση μου έκανε τρελλή εντύπωση. Όλοι μας αν φτιάξουμε μια αντίστοιχη λίστα θα έχουμε αποκλίσεις από τις ιερές αγελάδες, απλά όχι σε τέτοιον βαθμό. Είναι λες και δεν νιώθεις καθόλου με 80's metal. Τέλοσπαντων, εγώ όλα αυτά δεν τα λέω για να προσβάλω εσένα ή οποιονδήποτε άλλον (εδώ δεν έχω θέμα αν ακούει ο άλλος τσιφτετέλια, θα έχω αν προτιμάει τα 90's metal;) και θα ξανατονίσω ότι όταν αρχίζω και γίνομαι ''κράχτης'' δεν κράζω άτομα, αλλά τα λεγόμενά τους. Δεν το λέω σαν δικαιολογία για να μπορώ να λέω ότι ναναι και να είμαι στο απυρόβλητο, απλά κάποια πράγματα μην τα παίρνετε και πολύ στο προσωπικό, στο ένα τοπικ μπορεί να ''σφάζομαι'' με κάποιον και στο αποκάτω να είμαι αγκαλιές και φιλιά, πολλές φορές δεν θυμάμαι καν ποιος έχει πει τι και αυτό που είναι απολύτως σίγουρο είναι ότι δεν κρατάω μανιάτικο αν κάποιος μου την είπε στο ένα τόπικ για να του την πω στο άλλο.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”