Μουσική κληρονομία, μουσική εξέλιξη και λοιπά δαιμόνια.

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8724
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Μουσική κληρονομία, μουσική εξέλιξη και λοιπά δαιμόνια.

Δημοσίευση από Zippo190 »

theBox έγραψε: Τετ 26 Ιουν 2019, 23:30




Αυτός ο πιτσιρικάς ανήκει στο 1%. He gets it!
ναι ρε καλά τα λένε, επιτέλους κάποιος έπρεπε να τα πεί...

@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Μουσική κληρονομία, μουσική εξέλιξη και λοιπά δαιμόνια.

Δημοσίευση από theBox »

Zippo190 έγραψε: Τετ 26 Ιουν 2019, 23:34
theBox έγραψε: Τετ 26 Ιουν 2019, 23:30




Αυτός ο πιτσιρικάς ανήκει στο 1%. He gets it!
ναι ρε καλά τα λένε, επιτέλους κάποιος έπρεπε να τα πεί...

Δεν καταλαβαινω...οι φωτογραφίες δεν ειναι αρχεία ήχου... :D :D :D

Ωρίστε και η λεζάντα : Με σεβασμο στο παρελθον, ατενίζοντας το μέλλον.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8724
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Μουσική κληρονομία, μουσική εξέλιξη και λοιπά δαιμόνια.

Δημοσίευση από Zippo190 »

καλά μεταξύ μας τέτοιες δηλώσεις είναι τραγέλαφος: οι L.S. ξεπετάχτηκαν και πήραν ώθηση από το retro κίνημα, τώρα ξαφνικά τους έπιασε η κριτική διάθεση;
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Μουσική κληρονομία, μουσική εξέλιξη και λοιπά δαιμόνια.

Δημοσίευση από theBox »

Κοιτα, απαντώντας σοβαρα, μονο το ep μπορεις να πεις καπως derivative. Το ντεμπουτο και επομενο, μπορει οντως να εμπίπτουν στο γενικοτερο "ρετρο" κινημα, ομως ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ, οπως έγραψα και καπου παραπάνω, δεν θυμίζουν χτυπητα τιποτα συγκεκριμενο (σιγουρα δεν κλωναρουν τιποτα) ενω το προσωπικο στοιχειο ειναι πολυ πολυ πολυ ΠΟΛΥ πιο παρον απο τις υπόλοιπες μπάντες του NWOTHM κινήματος. Τωρα, το αν αρέσουν σε καποιο ειναι εντελώς άλλη ιστορία.

Ο Ρετρο ηχος/αισθητικη απο μονος του δεν λεει τιποτα. Το αν 98 στους 100 επιλεγουν απλα να αντιγράφουν καρμπον early 80s κομμάτια, είναι αλλο θεμα. Εφαπτόμενο, αλλά διαφορετικο.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Xstroyer
Δημοσιεύσεις: 1850
Εγγραφή: Πέμ 11 Ιαν 2018, 12:26

Μουσική κληρονομία, μουσική εξέλιξη και λοιπά δαιμόνια.

Δημοσίευση από Xstroyer »

Καλά τα λέει το Κουτί.

Χρονικά και ηλικιακά μπορεί να βρίσκονται μαζί με αμέτρητες ρετρομπάντες, αλλά βαδίζουν το δικό τους δρόμο. Δεν λέω ότι κάνουν κάτι νέο, ριζοσπαστικό ή ότι είναι οι καλύτεροι, αλλά σίγουρα βαδίζουν δικό τους δρόμο, με εντελώς διαφορετικό όραμα, όπως και οι Idle Hands.

Απλώς, οι Lunar Shadow δεν μπορούν να το στηρίξουν live και δεν υπάρχει περίπτωση να βγουν στο δρόμο, παρά μόνο για κάποια σκόρπια shows. Και αν...
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8724
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Μουσική κληρονομία, μουσική εξέλιξη και λοιπά δαιμόνια.

Δημοσίευση από Zippo190 »

Σόρρυ μαγκές, οι LS βαδίζουν τον δικό τους δρόμο επειδή δεν έχουν κατασταλάξει τι θέλουν να παίξουν. Κάτι ανάμεσα σε Atlantean Kodex και nwobhm, ότι νάναι δηλαδή,
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
asgardlord
Δημοσιεύσεις: 522
Εγγραφή: Κυρ 14 Οκτ 2018, 19:39
Τοποθεσία: Νήσος Κύπρος

Μουσική κληρονομία, μουσική εξέλιξη και λοιπά δαιμόνια.

Δημοσίευση από asgardlord »

Ρε παιδιά, δε θέλω να χαλάσω την καρδιά κανενός, αλλά αν φτάσαμε να θεωρούμε τους Lunar Shadow εξέλιξη, κάπου πήραμε λάθος στροφή! Προσπάθεια για πιο προσωπικό ύφος ίσως, αλλά την εξέλιξη την έχω κάπως αλλιώς στο μυαλό μου.

Μιας και αναφέρουμε παραδείγματα, νομίζω οι Cage των 00's ήταν μια ωραία περίπτωση. Πήραν τον πιο priestiκο U.S. ήχο και του βάρεσαν στεροειδή! Το Hell Destroyer νομίζω πως είναι ένα άριστο παράδειγμα του πως παίρνεις ένα ιδίωμα και το εκσυγχρονίζεις χωρίς να επανεφεύρεις τον τροχό - Πιο μπομπάτη σύγχρονη παραγωγή, πολυφωνίες, concept, γκαρίδες και τέρμα γκάζια! Μετά κάπου αυτοεγκλοβίστηκαν (btw το τελευταίο Cage μετά από πολλαπλές ακροάσεις κατέληξα πως είναι δισκάρα, αλλά με χάλαγε αρχικά η φουλ treble παραγωγή που για κάποιο λόγο τους έχει γίνει εμμονή!).

Πιο πρόσφατο παράδειγμα - Witherfall. Πάλι παίζουν μπάλα στο peak του είδους και δίνουν το δικό τους στίγμα. Σε παρόμοια prog/power μονοπάτια - Darkology. Έπαιξαν πραγματικά τα πάντα μέσα σε δύο δίσκους, και με έντονο προσωπικό ύφος, αλλά πέρασαν ψιλοαπαρατήρητοι.
Iron wields from armored wrists
Άβαταρ μέλους
Xstroyer
Δημοσιεύσεις: 1850
Εγγραφή: Πέμ 11 Ιαν 2018, 12:26

Μουσική κληρονομία, μουσική εξέλιξη και λοιπά δαιμόνια.

Δημοσίευση από Xstroyer »

Ρε μάστορα, αν αναφέρεις τους Cage στην εξίσωση, τότε σίγουρα κάπου υπάρχει κάτι ΛΑΘΟΣ. Σας καταλαβαίνω βέβαια, αφού εδώ έχει μαζευτεί ο βασικός πυρήνας της μπάντας. Παγκοσμίως. Πρέπει να έχει πιο πολλούς οπαδούς τους το FS, απ' ότι οποιαδήποτε συναυλία τους.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Μουσική κληρονομία, μουσική εξέλιξη και λοιπά δαιμόνια.

Δημοσίευση από rbrigade »

Όλοι αυτοί που αναφέρονται στα τελευταία post ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΤΗΣ ΠΡΟΚΟΠΗΣ, να τα λέμε και αυτά! Ειδικά Darkology… ναυάγιο. Ένα τραγούδι που να πεις ναι ρε αδερφέ, έπος, γάμησε, classic!
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Μουσική κληρονομία, μουσική εξέλιξη και λοιπά δαιμόνια.

Δημοσίευση από rbrigade »

Xstroyer έγραψε: Παρ 28 Ιουν 2019, 18:18 Πρέπει να έχει πιο πολλούς οπαδούς τους το FS, απ' ότι οποιαδήποτε συναυλία τους.
Κλάμα!

Υποψιάζομαι ότι ο Zippo παραγγέλνει πολλαπλά cd τους με διαφορετικά ψευδώνυμα για να φαίνεται ότι υπάρχει ρεύμα!
Άβαταρ μέλους
asgardlord
Δημοσιεύσεις: 522
Εγγραφή: Κυρ 14 Οκτ 2018, 19:39
Τοποθεσία: Νήσος Κύπρος

Μουσική κληρονομία, μουσική εξέλιξη και λοιπά δαιμόνια.

Δημοσίευση από asgardlord »

Καλά η σχέση του ελληνικού κοινού με Cage πάντα μου προκαλούσε έκπληξη στα όρια του ανεξήγητου. Θυμάμαι πριν χρόνια που παίξανε στο UTH βγήκαν μετά τους Lonewolf που άμα βάραγε σωστή νότα ο κιθαρίστας γυρίζαν όλοι και τον κοιτάγανε φάση "γουαου, prog!", και θέρισαν το σύμπαν ενώ ο μισός κόσμος ήταν έξω για τσιγάρο. Και μιλάμε ότι σκάσανε μετά την τριπλέτα Astrology, Darker than Black και Hell Destroyer, εκ των οποίων τα δύο τελευταία είναι δίσκοι δεκάρια, ενώ και ο Sean Peck ήταν σε δαιμονισμένη φόρμα.

...σοβαρά τώρα πως γίνεται κάποιος να μην λογίζει το Darker than Black και το Hell Destroyer ως U.S. powah κορωνίδες?!?!

Όσο για Darkology, όλο το νόημα είναι το "χάσιμο" μέσα στα τραγούδια, αν ήτανε κουπλε-ρεφραιν θα ήταν μια ακόμα μπάντα με παίχτουρες και γαμάτο τραγουδιάρη. Δηλαδή δεν είναι έπη π.χ. το Dark Energy ή το Violent Vertigo?!? Tα πιο δαιδαλώδη κομμάτια είναι μια ξεχωριστή εμπειρία - μουσικό ταξίδι, μιας μπάντας που βάζει τη δική της σφραγίδα στον ήχο. Ο μπάρμπας έπαιξε τα εμπορικά του με τους Arch Rival και τώρα ξεχαρμανιάζει. Ακόμα και τα πιο "χιτάκια" όπως το Kill me if you can, έχουν κάτι απίστευτα εμπνευσμένα και skilled prog ρυθμικά περάσματα μέσα στη μέση, που όμως δεν ακούγονται ξεκάρφωτα.

tl, dr - Θα πάρω τον zippo και θα κάνουμε δικό μας φόρουμ!
Iron wields from armored wrists
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14655
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Μουσική κληρονομία, μουσική εξέλιξη και λοιπά δαιμόνια.

Δημοσίευση από CountRaven »

Μπορώ να κατανοήσω το γεγονός ότι στα πλαίσια της κουβέντας ο καθένας θα φέρει ως παραδείγματα τα γκρουπ που του αρέσουν, προσπαθώντας να τους δώσει τα απαραίτητα bonus points δικαιολογώντας την θέση της Χ μπάντας στον προσωπικό του θρόνο. Εξάλλου ναι κάθε μπάντα σε καθέναν από εμάς μιλάει διαφορετικά και προφανώς να εξυπηρετεί τα ζητούμενα που τέθηκαν αρχικά.

Προσωπικά δεν νομίζω ότι οι Cage και οι Darkology είναι μπάντες που θα τις ανέφερα σαν παραδείγματα σχημάτων που υπηρετούν την αισθητική του ύφους τους, τόσο solid ώστε να συμβάλουν στην ορθή πορεία του στο σήμερα βάζοντας και το κάτι παραπάνω -νομίζω πως αυτό συζητάμε έτσι-.

Γενικά και εγώ θεωρώ τους Cage μια τίμια και πωρωμένη μπάντα, σε εκείνο το live που λέτε ήμουν μπροστά και αριστέρα -για να βλέπω θεούλη Norm από Psychotic Waltz που έπαιζε τύμπανα- οπότε ναι έβλεπα την μπάντα από απόσταση αναπνοής να τα σπάει. Αλλά ΟΚ μέχρι εκεί παιδιά για μένα. Προσωπικά εμένα δεν μου λένε κάτι παραπάνω -συνθετικά κτλ-.

Darkology συμφωνώ με [mention]asgardlord[/mention] ότι γενικά τους πρέπει μεγαλύτερη αναγνώριση και έχουν πράγματα να δώσουν και είμαι fan κτλ αλλά και πάλι ως εκεί. Όπως και για Witherfall έχω εκφραστεί πολύ καλά στο παρελθόν και γενικά νιώθω αλλά at the end of the day έχουν ένα πιο μοντέρνο installment -και οι δύο μπάντες- το οποίο σίγουρα δεν θα το χαρακτήριζα Prog / Power.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
asgardlord
Δημοσιεύσεις: 522
Εγγραφή: Κυρ 14 Οκτ 2018, 19:39
Τοποθεσία: Νήσος Κύπρος

Μουσική κληρονομία, μουσική εξέλιξη και λοιπά δαιμόνια.

Δημοσίευση από asgardlord »

CountRaven έγραψε: Κυρ 30 Ιουν 2019, 12:18 Darkology συμφωνώ με @asgardlord ότι γενικά τους πρέπει μεγαλύτερη αναγνώριση και έχουν πράγματα να δώσουν και είμαι fan κτλ αλλά και πάλι ως εκεί. Όπως και για Witherfall έχω εκφραστεί πολύ καλά στο παρελθόν και γενικά νιώθω αλλά at the end of the day έχουν ένα πιο μοντέρνο installment -και οι δύο μπάντες- το οποίο σίγουρα δεν θα το χαρακτήριζα Prog / Power.
Fair enough, αλλά πως θα το χαρακτήριζες? Όχι πως έχουν σημασία οι ταμπέλες, αλλά από περιέργεια γιατί και γω δεν θα το κατέτασσα ακριβώς εκεί, αλλά δεν έχω και πως αλλιώς να το βαφτίσω.
Iron wields from armored wrists
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”