Οι ANGELWITCH στην Metal Blade

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...
Άβαταρ μέλους
Starman
Δημοσιεύσεις: 1530
Εγγραφή: Παρ 02 Νοέμ 2018, 14:09
Τοποθεσία: ATHENS

Οι ANGELWITCH στην Metal Blade

Δημοσίευση από Starman »

Ωραίο και αυτό το δείγμα, φαίνεται ότι πάμε για κάτι καλό σαν το προηγούμενο. Μου άρεσε πολύ και το σόλο. Βέβαια η φωνή του Heybourne έχει ψιλοσπάσει δείχνοντας την ηλικία της.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14656
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Οι ANGELWITCH στην Metal Blade

Δημοσίευση από CountRaven »

Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Οι ANGELWITCH στην Metal Blade

Δημοσίευση από LuciferSteele »

πάμε πολύ καλά
έπος και το doctor who στυλ κλιπ χαχα
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2627
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

Οι ANGELWITCH στην Metal Blade

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

Καλά, το Death From Andromeda είναι από τα καλύτερα τραγούδια που έχουν γράψει ποτέ. Και με αφορμή αυτό έκατσα να προσέξω το δίσκο... Κυκλοφόρησαν δισκάρα ή μου φαίνεται???
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
RedSharks
Δημοσιεύσεις: 329
Εγγραφή: Τετ 12 Σεπ 2018, 10:25

Οι ANGELWITCH στην Metal Blade

Δημοσίευση από RedSharks »

Θα ακούσω το δίσκο όπως πρέπει το Σάββατο που θα έχω στα χέρια μου το βινύλιο, αλλά προς το παρόν ένα πρώτο σχόλιο με βάση τα δείγματα που άκουσα είναι: Οι κιθάρες σπέρνουν αλλά υπάρχει ένας ΕΛΕΦΑΝΤΑΣ ΣΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ. Τα φωνητικά. Είναι αδύναμα και πίσω στη μίξη. Πολύ.
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2627
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

Οι ANGELWITCH στην Metal Blade

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

Γενικά δεν έχω μεγάλες προσδοκίες από Angel witch, ούτε από τα κλασικά σχήματα του τότε NWOBHM.
Πιάνω όμως τον εαυτό μου να βάζει ξανά και ξανά το solo τελείωμα του Death from Andromeda. Θρυλικό τελείωμα ενός εξαιρετικού κομματιού!
Αφού κατάφεραν και έγραψαν τέτοιο τραγούδι με τέτοια στιγμή, θα πρέπει στο εξής να έχω κεραίες τεντωμένες για την παρτη τους.
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14656
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Οι ANGELWITCH στην Metal Blade

Δημοσίευση από CountRaven »



Συνεχίζω και ακούω το άλμπουμ εδώ και εβδομάδες και δεν με χαλάει καθόλου.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14656
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Οι ANGELWITCH στην Metal Blade

Δημοσίευση από CountRaven »

Έχω βάλει το Angel Witch στα ακουστικά και διορθώνω κριτικές. Το "Night Is Calling" έχει ίδιο ρεφρέν -καρμπόν μελωδία- με το ρεφρέν άλλου πασίγνωστου NWOBHM έπους που λέει και αυτό στο ρεφρέν τον στίχο "I hear them calling" -είναι σε αυτό που ψάχνω ο αρχικός στίχος με το που μπαίνει το ρεφρέν-. Για βοηθήστε γιατί έχω κολλήσει.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Starman
Δημοσιεύσεις: 1530
Εγγραφή: Παρ 02 Νοέμ 2018, 14:09
Τοποθεσία: ATHENS

Οι ANGELWITCH στην Metal Blade

Δημοσίευση από Starman »

CountRaven έγραψε: Τρί 19 Νοέμ 2019, 12:34 Έχω βάλει το Angel Witch στα ακουστικά και διορθώνω κριτικές. Το "Night Is Calling" έχει ίδιο ρεφρέν -καρμπόν μελωδία- με το ρεφρέν άλλου πασίγνωστου NWOBHM έπους που λέει και αυτό στο ρεφρέν τον στίχο "I hear them calling" -είναι σε αυτό που ψάχνω ο αρχικός στίχος με το που μπαίνει το ρεφρέν-. Για βοηθήστε γιατί έχω κολλήσει.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14656
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Οι ANGELWITCH στην Metal Blade

Δημοσίευση από CountRaven »

Πόσο θεός είσαι ρε [mention]Starman[/mention] . Εντάξι όχι ακριβώς NWOBHM. Αλλά στην ουσία NWOBHM inspired. Και είναι και το αγαπημένο μου κομμάτι τους, είχα να το ακούσω καμιά 15αριά χρόνια, αλλά έχει χαραχτεί στο DNA. Είναι σχεδόν ίδιο.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Starman
Δημοσιεύσεις: 1530
Εγγραφή: Παρ 02 Νοέμ 2018, 14:09
Τοποθεσία: ATHENS

Οι ANGELWITCH στην Metal Blade

Δημοσίευση από Starman »

Σιγά μη το θυμόμουν έτσι. Απλά πριν καμιά 15αριά μέρες που συζητάγαμε με τον Απείθαρχο για τη live κασέτα των Nemesis, είπα να το βγάλω να το ακούσω. Συμπτωματικά μόλις είχα πάρει και το Angelwitch και το άκουγα. Ε, δε θέλει και πολύ. Ίδια είναι. :D ;)
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14656
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Οι ANGELWITCH στην Metal Blade

Δημοσίευση από CountRaven »

Φυσικά κάπου εδώ να πούμε ΠΑΛΙ πόσο έπος είναι το Angelwitch. Θαλπωρή, ζεστός ήχος, μελωδιάρες, στρωτή / ζεστή παραγωγή και η χροιά της φωνάρας φυσικά -με εκπληκτικά vocal lines-.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”