Συνεργασία NWOTHM Albums με Sonic Age Records

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3370
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Συνεργασία NWOTHM Albums με Sonic Age Records

Δημοσίευση από Priamos »

apeitharxos έγραψε: Δευ 02 Σεπ 2019, 17:53

Από ποιον να τρώνε ρατσισμό οι ελληνικές και λατινοαμερικάνικες μπάντες;
Από τους ελληνάρες ή τους ευρωπαίους; Από τα ευρωπαϊκά labels;
Κατ' αρχάς, ως προς τον βαθμό oldschoolιάς, μιλάμε για δύο διαφορετικά μεγέθη. Η Λ. Αμερική είναι δύο επίπεδα πιο old school από την Ελλάδα, όχι μόνο σε απόλυτα νούμερα, αλλά και ποσοστιαία, και σχεδόν ένα επίπεδο από οτιδήποτε στην Ευρώπη σήμερα...Η σουηδική σκηνή, για παράδειγμα, έχει φτωχύνει πάρα πολύ...
Στην Ελλάδα υπάρχουν πολλές μπάντες οι οποίες επιδιώκουν να βγάζουν έναν πολύ καλό ήχο, και το καταφέρνουν πολύ καλά σε αυτό, δεν επιδιώκουν όμως να ακούγονται old school, αντίθετα, πολλές εμπλουτίζουν τον ήχο τους με πλήκτρα και γίνονται πιο power (ή και πιο μοντέρνοι στις κιθάρες), αποβάλλοντας την (απαραίτητη για εμένα, και καλώς εννοούμενη) βρώμα ή πρωτογονίλα, όπως θες πες το, και γι' αυτό και δεν προσελκύουν ίσως το ενδιαφέρον οπαδών του old school ήχου (λογικό δεν είναι;).
Αντίθετα, στην Λ. Αμερική οι μπάντες είναι και στον ήχο και στο attitude old school, γιατί να υπάρχει 'ρατσισμός', και από ποιους;
Δεν ξέρω αν οι ερωτήσεις είναι ρητορικές, πάντως η απάντηση είναι πράγματι από τους οπαδούς των "προηγμένων μεταλλικά" χώρων και τις εταιρείες τους. Η εμπορική επιτυχία και το στάτους που απολαμβάνουν οι λατινοαμερικάνικες μπάντες στην Ευρώπη/ΗΠΑ είναι μηδαμινά. Εμείς, κουτσά στραβά, έχουμε κατάφερει να χτίσουμε ως σκηνή ένα όνομα αν και κυρίως σε μεσογειακές χώρες (Ιταλία, Πορτογαλία). Οι λατινοαμερικάνοι, μετά βίας (λόγω γλωσσικής και πολιτισμικής συνάφειας) να ακούγονται στις χώρες της Ιβηρικης. Πάντως ΚΑΜΙΑ εταιρεία δε θα πόνταρε στην καταγωγή μιας ελληνικής πόσο μάλιστα λατινοαμερικάνικης μπάντας για να πουλήσει.

YΓ. Αν οι Defeater για παράδειγμα, ήταν πράγματι Αμερικάνοι όπως υποδηλώνει ο ήχος τους, εκτιμώ ότι θα είχαν κάνει 10πλασιο ντόρο από ότι τώρα.
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14655
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Συνεργασία NWOTHM Albums με Sonic Age Records

Δημοσίευση από CountRaven »

YΓ. Αν οι Defeater για παράδειγμα, ήταν πράγματι Αμερικάνοι όπως υποδηλώνει ο ήχος τους, εκτιμώ ότι θα είχαν κάνει 10πλασιο ντόρο από ότι τώρα.
Χαχα από παλιά κόλλημα με τους Defender αυτό το παιδί. Όχι ότι έχεις άδικο με αυτό που λες...
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Συνεργασία NWOTHM Albums με Sonic Age Records

Δημοσίευση από theBox »

Το HESS σαν στυλ και παιξιμο μου άρεσε ΠΟΛΥ! Μενει τωρα να δουμε αν το songwriting θα με κρατήσει για πολλαπλες ακροάσεις.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
apeitharxos
Δημοσιεύσεις: 835
Εγγραφή: Σάβ 20 Απρ 2019, 16:18

Συνεργασία NWOTHM Albums με Sonic Age Records

Δημοσίευση από apeitharxos »

Priamos έγραψε: Δευ 02 Σεπ 2019, 18:53
apeitharxos έγραψε: Δευ 02 Σεπ 2019, 17:53

Από ποιον να τρώνε ρατσισμό οι ελληνικές και λατινοαμερικάνικες μπάντες;
Από τους ελληνάρες ή τους ευρωπαίους; Από τα ευρωπαϊκά labels;
Κατ' αρχάς, ως προς τον βαθμό oldschoolιάς, μιλάμε για δύο διαφορετικά μεγέθη. Η Λ. Αμερική είναι δύο επίπεδα πιο old school από την Ελλάδα, όχι μόνο σε απόλυτα νούμερα, αλλά και ποσοστιαία, και σχεδόν ένα επίπεδο από οτιδήποτε στην Ευρώπη σήμερα...Η σουηδική σκηνή, για παράδειγμα, έχει φτωχύνει πάρα πολύ...
Στην Ελλάδα υπάρχουν πολλές μπάντες οι οποίες επιδιώκουν να βγάζουν έναν πολύ καλό ήχο, και το καταφέρνουν πολύ καλά σε αυτό, δεν επιδιώκουν όμως να ακούγονται old school, αντίθετα, πολλές εμπλουτίζουν τον ήχο τους με πλήκτρα και γίνονται πιο power (ή και πιο μοντέρνοι στις κιθάρες), αποβάλλοντας την (απαραίτητη για εμένα, και καλώς εννοούμενη) βρώμα ή πρωτογονίλα, όπως θες πες το, και γι' αυτό και δεν προσελκύουν ίσως το ενδιαφέρον οπαδών του old school ήχου (λογικό δεν είναι;).
Αντίθετα, στην Λ. Αμερική οι μπάντες είναι και στον ήχο και στο attitude old school, γιατί να υπάρχει 'ρατσισμός', και από ποιους;
Δεν ξέρω αν οι ερωτήσεις είναι ρητορικές, πάντως η απάντηση είναι πράγματι από τους οπαδούς των "προηγμένων μεταλλικά" χώρων και τις εταιρείες τους. Η εμπορική επιτυχία και το στάτους που απολαμβάνουν οι λατινοαμερικάνικες μπάντες στην Ευρώπη/ΗΠΑ είναι μηδαμινά. Εμείς, κουτσά στραβά, έχουμε κατάφερει να χτίσουμε ως σκηνή ένα όνομα αν και κυρίως σε μεσογειακές χώρες (Ιταλία, Πορτογαλία). Οι λατινοαμερικάνοι, μετά βίας (λόγω γλωσσικής και πολιτισμικής συνάφειας) να ακούγονται στις χώρες της Ιβηρικης. Πάντως ΚΑΜΙΑ εταιρεία δε θα πόνταρε στην καταγωγή μιας ελληνικής πόσο μάλιστα λατινοαμερικάνικης μπάντας για να πουλήσει.

YΓ. Αν οι Defeater για παράδειγμα, ήταν πράγματι Αμερικάνοι όπως υποδηλώνει ο ήχος τους, εκτιμώ ότι θα είχαν κάνει 10πλασιο ντόρο από ότι τώρα.
Εισπράττεις κάτι τέτοιο, από το Coroseum για παράδειγμα, όπου μπαίνεις, για τις λατινοαμερικάνικες μπάντες; Εγώ έχω δει κάποια σχόλια εκεί για τις ελληνικές μπάντες ότι πάσχουν από πρωτοτυπία, αλλά δεν έχω διαβάσει κάτι αρνητικό για τους Λατίνους (αν και έχω καιρό να μπω εκεί είναι η αλήθεια)...
Εγώ πάντως έχω δει labels γερμανικά τα τελευταία χρόνια, όλο και περισσότερο να στρέφονται προς τα εκεί, και η μπάντα που λες ανακάλυψη της Dying Victims ήταν.
Η Heavy Forces έβγαζε σχεδόν αποκλειστικά λατίνους, η underground power εσχάτως με MASSACRE & Thundeslave στράφηκε και εκείνη εκεί, η Iron Shield εδώ και αρκετό καιρό δουλεύει με λατίνους.
Το ότι δεν τους καλούν στα φεστιβάλς, οκ, μα πώς να τους καλέσεις 4 άτομα από εκεί, όταν θα σου κοστίσει 3.500 € μαζί με τη διαμονή; Αν γίνουν φθηνότερα τα εισιτήρια από εκεί προς Γερμανία π.χ. θα δεις πολύ μεγάλη αλλαγή στα line-up των φεστιβάλ...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος apeitharxos την Δευ 02 Σεπ 2019, 20:46, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Advancing Yokeda:
Ενδεχομένως η πιο ελιτίστικη και απροσπέλαστη μορφή τέχνης να περνά μέσα από λιτές απέριττες φόρμες. Αυτές που η πλειοψηφία θα αγνοήσει ή περιφρονήσει σαν απλοϊκότητα. Εκεί άλλωστε δε στηρίζεται και το 'αληθινό heavy metal'?
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8722
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Συνεργασία NWOTHM Albums με Sonic Age Records

Δημοσίευση από Zippo190 »

Παίδες οι λατινοαμερικάνικες και ισπανόφονες μπάντες στοχεύουν σε άλλη αγορά ενδεχομένως μεγαλύτερη αυτής της Ευρώπης και Β.Αμερικής.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
apeitharxos
Δημοσιεύσεις: 835
Εγγραφή: Σάβ 20 Απρ 2019, 16:18

Συνεργασία NWOTHM Albums με Sonic Age Records

Δημοσίευση από apeitharxos »

theBox έγραψε: Δευ 02 Σεπ 2019, 20:19 Το HESS σαν στυλ και παιξιμο μου άρεσε ΠΟΛΥ! Μενει τωρα να δουμε αν το songwriting θα με κρατήσει για πολλαπλες ακροάσεις.
Παρά το ότι είναι old school είναι ταυτόχρονα και εκλεπτυσμένο άκουσμα, οπότε σε εσένα που σου αρέσουν αυτά τα ακούσματα, θα σου αρέσει και αυτό...
Zippo190 έγραψε: Δευ 02 Σεπ 2019, 20:43 Παίδες οι λατινοαμερικάνικες και ισπανόφονες μπάντες στοχεύουν σε άλλη αγορά ενδεχομένως μεγαλύτερη αυτής της Ευρώπης και Β.Αμερικής.
Ας πούμε ότι αυτό ισχύει για ισπανόφωνες μπάντες (που για εμένα, δεν ισχύει πλέον ούτε αυτό). Με αγγλόφωνες μπάντες από εκεί γιατί να ισχύει;

Ας το πάρουμε απόφαση: Η καλή μουσική είναι καλή απ' όπου και αν προέρχεται. Μπάντες καλές, ποιοτικές, αλήτικες, old school, σε πληθώρα, πλέον στην Λ. Αμερική υπάρχουν μόνο. Το ίδιο το κανάλι NWOTHM το μαρτυράει αυτό...
Advancing Yokeda:
Ενδεχομένως η πιο ελιτίστικη και απροσπέλαστη μορφή τέχνης να περνά μέσα από λιτές απέριττες φόρμες. Αυτές που η πλειοψηφία θα αγνοήσει ή περιφρονήσει σαν απλοϊκότητα. Εκεί άλλωστε δε στηρίζεται και το 'αληθινό heavy metal'?
Άβαταρ μέλους
Starman
Δημοσιεύσεις: 1530
Εγγραφή: Παρ 02 Νοέμ 2018, 14:09
Τοποθεσία: ATHENS

Συνεργασία NWOTHM Albums με Sonic Age Records

Δημοσίευση από Starman »

Αφού άκουσα ολόκληρο το Hess μια φορά μπορώ να πω, πως πράγματι η μπάντα ξεχωρίζει από το σορό, καθώς τόσο το songwriting όσο και η τραγουδίστρια ανεβάζουν επίπεδο το υλικό. Διέκρινα περισσότερα στοιχεία από Warlord / Lordian Guard παρά από Maiden και αυτά μόνο στα τραγούδια Heroes και Battle Of Maldon. Με σωστές επιλογές και καθοδήγηση έχουν να δώσουν πολύ περισσότερα στο μέλλον. Η επόμενη ακρόαση, όπως είπε και ο Πρίαμος, από τη φυσικό format της δουλειάς.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Συνεργασία NWOTHM Albums με Sonic Age Records

Δημοσίευση από theBox »

Ναι ο Αντρεας εχει δικιο. Δεν ειναι τοσο μεηντεν τελικα (ή τουλαχιστον οχι περισσοτερο απο τα υπολοιπα που ακουμε). Οντως εχουν αυτο το πομπώδες και υπερβατικο των Lordian Guard ενω μου θυμισαν αρκετα και το περσινο ep των substratum που μου ειχε αρεσει εξισου πολυ. Γενικα ΦΟΒΕΡΗ κυκλοφορια ( την βλεπω να φιγουραρει στη λιστα μου τον Δεκέμβρη) , μπράβο στα παιδια για την ανακάλυψη και εννοείται περιμένουμε pshysical copy, κατα προτίμηση βινυλιάκι!
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14655
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Συνεργασία NWOTHM Albums με Sonic Age Records

Δημοσίευση από CountRaven »

Και άλλη συνεργασία.

Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”