GHOST - Love em or hate em?

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Re: Ghost - Love em or hate em?

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

theBox έγραψε: Πέμ 01 Φεβ 2018, 11:29 Ψιλιασχετο με τη μουσικη τους, αλλά ο χαρακτηρισμος όλης της μπάντας πλην του φροντμαν ως "nameless ghouls" είναι κατα τη γνώμη μου πετυχημένη σάτυρα για την μουσικη βιομηχανια...
+1
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Re: Ghost - Love em or hate em?

Δημοσίευση από rbrigade »

Ρε τι είναι αυτά που γράφετε για αυτοκίνητα κτλ, στο αμάξι πρέπει να παίζουν μόνο μουσικάρες και όχι μετριάτζες!
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Re: Ghost - Love em or hate em?

Δημοσίευση από theBox »

Γενικά το gimmicky image και το υπερβολικο μαρκετινγκ με απωθεί κι εμένα, αλλά οι ghost κανουν την εκπληξη και μου αρεσουν τρελά. Οι λόγοι είναι αφένος το πολυ εμπνευσμένο (κατ εμέ) songwriting καθώς και το γεγονός οτι έχω κανει θητεία σαν ακροατής στα late 60's και 70'ς προγκ ακουσματα, στά οποία οι ghost στηριζουν τον ήχο τους κατά ένα μεγάλο βαθμό.

Οτι ειπε και ο Count δηλαδη, αλλά λιγότερο εύγλωττα..χαχαχα

Και επείδη παρακολούθησα αρκετά αυτό που αποκαλείται occult rock τα τελευταία χρόνια, πέρα από devil's blood και το eldritch dark των blood ceremony (αντε και κανα jess), βρίσκω την γενικότερη ποιότητα της σκηνης πολυ πιο κάτω από αυτή των ghost.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14656
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: Ghost - Love em or hate em?

Δημοσίευση από CountRaven »

Και επείδη παρακολούθησα αρκετά αυτό που αποκαλείται occult rock τα τελευταία χρόνια, πέρα από devil's blood και το eldritch dark των blood ceremony (αντε και κανα jess), βρίσκω την γενικότερη ποιότητα της σκηνης πολυ πιο κάτω από αυτή των ghost.
Ο λόγος που ασχολήθηκα με τη φάση ψάχνοντας όσο περισσότερο μπορώ μπάντες και κυκλοφορίες. Ήταν αυτός. Έψαχνα μπάντες που να με καλύψουν και να με ενθουσιάσουν όσο το έκαναν οι λατρεμένοι Ghost και TDB. Οκ καλούς δίσκους βρήκα ας μην γίνομαι υπερβολικός, όπως όμως αναφέρει σοφά και ο TheBox, τίποτα στο επίπεδο Ghost και The Devils Blood. Και μιλάμε για επίπεδο που στις δύο αυτές μπάντες κράτησε / κρατάει στο σύνολο των κυκλοφοριών τους, όχι σε έναν δίσκο ή κομμάτι.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Re: Ghost - Love em or hate em?

Δημοσίευση από LuciferSteele »

το λιγότερο υποτονικοί γιά μένα, δεν έπιασα τη φάση τους ποτέ
θα ξεκινήσω από το σανίδι, εκεί που ξεχωρίζουν οι μεγάλες μπάντες από τις μπαντούλες. μία φορά τους είδα και ήθελα να βγάλω τον εγκέφαλό μου από τα αυτιά λόγω βαρεμάρας. δηλαδή τι σκατά συμβαίνει πιά? αρκούν οι μάσκες και οι φορεσιές γιά να σε κάνουν ενδιαφέρουσα συναυλιακή μπάντα?
στο μουσικό κομμάτι, κάνουν απλά αυτό που έκαναν οι Blue Oyster Cult πριν 40 χρόνια και ο μέσος μεταλλάς νομίζει πως ανακάλυψαν τον τροχό ξερωγώ???
δεν αποκλείω να αρέσουν σε κάποιον μουσικά (οπως ο Χρήστος ας πούμε) αλλά αν δεν έπαιζε η φάση καρναβάλι, ζήτημα αν θα τους ακούγανε 500 νοματαίοι
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Re: Ghost - Love em or hate em?

Δημοσίευση από rbrigade »

Εντάξει, μπροστά σε BOC δεν πιάνουν μία!
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Re: Ghost - Love em or hate em?

Δημοσίευση από LuciferSteele »

ακριβώς
δεν πιάνουν μία αλλά παρόλαυτα χαιρετίζονται ως κάτι σπουδαίο
δεν είναι περίεργο?
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14656
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: Ghost - Love em or hate em?

Δημοσίευση από CountRaven »

rbrigade έγραψε: Παρ 02 Φεβ 2018, 22:08 Εντάξει, μπροστά σε BOC δεν πιάνουν μία!
Kαι μόνο η σκέψη αυτής της σύγκρισης είναι ιερόσυλη.  BOC Προσκύνημα.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14656
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: Ghost - Love em or hate em?

Δημοσίευση από CountRaven »

Έχω πραγματικά αρκετά μεγάλο καινό στον τρόπο με τον οποίο τους αντιμετωπίζει το ευρύ κοινό πάντως. Με την έννοια ότι έχω ξοδέψει περισσότερο χρόνο για να ακούω τις μουσικάρες τους, παρά να διαβάζω συνεντεύξεις και παρασκήνιο.

Καταλαβαίνω απόλυτα γιατί έρχονται στην επιφάνεια οι Blue Oyster Cult ως μπάντα αναφοράς. Έχουν επιρροές αλλά δεν θα τους χρέωνα και ως στυγνούς αντιγραφείς.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Re: Ghost - Love em or hate em?

Δημοσίευση από theBox »

Οι συγκρίσεις με BOC γίνονται κυριως λογω Μελιόρα παρά των 2 προηγούμενων. Και επείδη γενικά η μπάντα αλλάζει τον ήχο της απο αλπούμ σε αλμπούμ, έχει ενδιαφέρον να δούμε που θα το πάνε μετά.

Πάντως ποτε δεν κατάλαβα τη λογικη να ξεγράφουμε μπάντες επείδη υπήρχε πρίν 30 χρόνια μια "καλύτερη" που επαίζε ακριβως έτσι. Δηλαδη οκ, γουστάρεις BOC. Εχουν βγάλει τιποτα οι BOC στο προσφατο παρελθόν? Οχι αλλά εχουν βγαλει οι ghost (πχ). Ε, θα μπορούσες να το ακούσεις σαν το "χαμμενο αλμπουμ" των BOC και να γουστάρεις, παρά να κάνεις αφορηστικές συγκρίσεις...

Προσωπική άποψη είναι οτι αν το μελιόρα ειχε λογοτύπο BOC στο εξώφυλλο, αν δεν το προσκυνάγατε σαν αποκαλυπτικο comeback, τουλάχιστον θα το βλέπατε με καλό ματι.

Αυτο που προσπαθώ να πω ειναι οτι ελλείψει του real thing, δεν βρίσκω προβλημα με το να γουστάρω ένα ποιοτικό υποκαταστατο. Αυτό συμβαίνει γενικά και οχι μόνο στην περιπτωση των γκοστ.

Βεβαια, απο αυτα που διαβάζω, καταλαβαίνω οτι το υποκατάστατο δεν θεωρείται ποιοτικό εδω μεσα οπότε παμε στα περι ορέξεως...
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Re: Ghost - Love em or hate em?

Δημοσίευση από LuciferSteele »

Το θέμα δεν είναι αυτό αλλά το ότι η μπάντα αντιμετωπίζεται λες και ανακάλυψε τον τροχό επειδή απλά αναπαράγει μανιέρες 40ετίας
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Re: Ghost - Love em or hate em?

Δημοσίευση από theBox »

Εντάξει, το μάρκετινγκ, το ιματζ και οι υπερβολές του τύπου όμως είναι άσχετα απο το μουσικό αποτέλεσμα κατά απόλυτη τιμη. Επίσης, αν και δεν έχω διαβάσει και πολλά από αυτά που γράφονται για ghost, δυσκολεύομαι να πιστέψω οτι κάποιος τους εκθειάζει για την ... πρωτοτυπία τους. Για τα songwriting skills τους πάντως θα τους εκθείαζα κι εγώ. Αν ΟΝΤΩΣ το κάνει (για την πρωτοτυπία τους), τότε ναι, γραφει μαλακίες.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Re: Ghost - Love em or hate em?

Δημοσίευση από LuciferSteele »

είμαι σχεδόν σίγουρος πως μεγάλο κομμάτι (δεν θα ρισκάρω να πω πλειοψηφία) αυτών που προσκυνάνε τη μπάντα, δεν έχουν καν ακούσει/ασχοληθει με BOC
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Re: Ghost - Love em or hate em?

Δημοσίευση από theBox »

Πολυ πιθανόν, άλλωστε καλως ή κακώς τους ακούνε και 13χρονα. Το 82 μπόρει καποιος γερολυκος να έλεγε "ειμαι σίγουρος οτι το 90% αυτων που ακουνε maiden δεν έχει ακουσει wishbone ash/scorpions ktl ktl"
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Re: Ghost - Love em or hate em?

Δημοσίευση από LuciferSteele »

άλλες εποχές όμως και οι Maiden βασίστηκαν 100% στο πλάνο τραγούδια-συναυλίες και δεν εκμεταλλεύθηκαν κανένα χάηπ ή χιπστερισμό. εδώ κάτι λείπει. υπάρχει και ένα υποσυνείδητο μαρκετίστικο σπρώξιμό τους στα μέσα, μέχρι στιγμής έχω πετύχει αφίσες τους φάτσα κάρτα σε πλάνα δυο ταινιών τρόμου (δίπλα σε αφίσες Metallica κιόλας)
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”