GHOST - Love em or hate em?

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

GHOST - Love em or hate em?

Δημοσίευση από CountRaven »

Από την εποχή που είχα ανακαλύψει τους Ghost στο MySpace λίγο μετά την κυκλοφορία του πρώτου demo τους και πριν κάνουν το 7" στην Iron Pegasus, υπήρχε ένα χαρακτηριστικό που έπαιξε με αυτή την μπάντα και την πάρτι μου, το οποίο κρατάει μέχρι και σήμερα: Μου έκανα ένα διαολεμένο κλικ.

Θεωρούσα τα δείγματα γραφής τους τόσο εμπνευσμένα και into the point, και δεν χόρταινα ούτε και χορταίνω να τους ακούω.

Το μπαμ που έγινε έγινε με την μπάντα το γνωρίζουμε. Το σχήμα άρχισε να αποκτά δημοτικότητα και αναγνωρισιμότητα μεγάλη και όπως είναι αναμενόμενο έχουν γραφτεί διάφορα ευτράπελα για την πάρτι τους. Με κορυφαίο αυτό το ≈οι συνεχιστές του heavy metal».

Έχουν κάνει κάποιες «αλλαγές» στην ήχο τους -κινούμενοι πάντα σε ένα ομοιογενές πλαίσιο το οποίο φέρνει στο προσκήνιο πάμπολλες late 60ς και 70ς επιρροές-. Έχουν -ειδικά στον πρώτο δίσκο- επηρεαστεί πολύ από την ευρύτερη Mercyful Fate ηχητική προσέγγιση η οποία είναι για μένα και ο συνδετικός τους κρίκος με το Metal -περισσότερο σαν επιρροή φυσικά αν το αναφέρω αυτό-. Από εκεί και πέρα το πράγμα γίνεται ποιο ευρύ στα δικά μου αυτιά.

Για μένα είναι από τις πιο έξυπνες συνθετικά μπάντες από την άποψη ότι έχουν μια δαιμονισμένη ικανότητα να γράφουν κομματάρχες που σου μένουν κολλημένες για πάντα. Οι επιρροές τους από τα 60ς / 70ς γίνονται χρυσάφι στα χέρια τους, επιτρέποντας τους να γράφουν κομμάτια που κουβαλούν μέχρι και αυτή την pop τσαχπινιά των Beatles δοσμένη πανέξυπνα -ως συνθετική προσέγγιση, με σύντομα θέματα, χαρακτηριστικές σχεδόν εύπεπτες μελωδίες κτλ- με έναν γαμημένα άμεσο τρόπο... πάντα... the Ghost way.

Στάξτε την χολή σας.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Re: Ghost - Love em or hate em?

Δημοσίευση από rbrigade »

Ξεκινάω (με την χολή)

Είναι σαν να έχουν πάθει παράκρουση οι μισοί μεταλλάδες και να εντυπωσιάζονται χωρίς λόγω με μια μπάντα που στις καλύτερες στιγμές της είναι απλά καλούτσικη. Έχοντας αρκετή τριβή με τον 60's-70's ήχο αλλά και με το retro hard rock κίνημα μπορώ να πω ότι υπήρξαν πάμπολλες απείρως πιο εντυπωσιακές μπάντες σε αυτόν τον ήχο, αλλά για κάποιον λόγο (μάλλον πολύ απλά το image, καθόλου τιμητικό για το metal κοινό να τσιμπάει με τέτοιες παπαριές) αυτοί πήραν όλα τα λεφτά της φάσης...
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: Ghost - Love em or hate em?

Δημοσίευση από CountRaven »

(μάλλον πολύ απλά το image, καθόλου τιμητικό για το metal κοινό να τσιμπάει με τέτοιες παπαριές)
Προσωπικά θεωρώ το image τους γελοίο ή τέλος πάντων αδιάφορο και για μένα παίζει 0 ρόλο σε ότι έγραψα παραπάνω.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: Ghost - Love em or hate em?

Δημοσίευση από CountRaven »

Γενικά βασικά όπου έχω δει horror image σε Metal μπάντες ψοφάω από τα γέλια... Από τον King Diamond μέχρι και το Black Metal.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Re: Ghost - Love em or hate em?

Δημοσίευση από rbrigade »

Πάντως οι περισσότεροι εξαιτίας αυτού ασχολήθηκαν, κακά τα ψέμματα. Αλλιώς τι να λέμε, μετράνε μπροστά σε Witchcraft, ντεμπούτο Blood Ceremony, Graveyard και τόσα άλλα γαμάτα του είδους;
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: Ghost - Love em or hate em?

Δημοσίευση από CountRaven »

rbrigade έγραψε: Πέμ 01 Φεβ 2018, 00:07 Πάντως οι περισσότεροι εξαιτίας αυτού ασχολήθηκαν, κακά τα ψέμματα. Αλλιώς τι να λέμε, μετράνε μπροστά σε Witchcraft, ντεμπούτο Blood Ceremony, Graveyard και τόσα άλλα γαμάτα του είδους;
Ενδιαφέροντα τα σχήματα που θέτεις για σύγκριση. Θα περιμένω και άλλα ποστ και θα απαντήσω διεξοδικά!
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3370
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Re: Ghost - Love em or hate em?

Δημοσίευση από Priamos »

CountRaven έγραψε: Τετ 31 Ιαν 2018, 23:25 που κουβαλούν μέχρι και αυτή την pop τσαχπινιά των Beatles
Αααα....Πες ετσι!
Απεχθανομαι απιστευτα και με τροπο που θυμιζει τον "μογγολο" εαυτο μου του παρελθοντος, ο,τι εχει να κανει με Beatles! Ειδικα η μοδα (απο το 90 και μετα) ολα τα "καθως πρεπει" μεταλ συγκροτηματα να δηλωνουν οτι "εχουν επιρροες¨απο Beatles, μου τη βιδωνει απιστευτα. Τωρα ξερω οτι "χρωσταμε τα παντα στους Beatles", αλλα τους χρωσταμε παραλληλα τα υποτονικα ρεφραιν, την θεοποιηση των rock star, τον "κουλτουρο-χιπισμο" , την μοδα των κορεσμενων δυτικων να στρεφονται στις ανατολιτικες θρησκειες/φιλοσοφιες, μια στρατια μιμητων τους, το βασικο "κουλτουροαλλοθι" (μαζι με τους σεβαστους σε μενα Pink Floyd) για την απενοχοποιηση των ποζεροπρογκρεσιβαδων οταν νιωθουν αβολα που τους συγκαταλεγουν στη μεταλ σκηνη...και απειρες στιγμες δηθενιας απο ροκ οπαδους. Τωρα οι ιδιοι οι Beatles ειχαν καποια αξιολογα κομματια, αλλα η μουσικη τους ειναι τοσο παρωχημενη (αντιθετα με την διαχρονικη των Pink Floyd) που μου φαινεται τιγκα ποζεραδικο καποιος να δηλωνει οτι τη γουσταρει,αν δεν αρχισε να ακουει μουσικη τουλαχιστον στα 80ς. Το ξερω οτι τα επιχειρηματα μου ειναι οπαδικα/χουλιγκανικα :D και ως εκτουτου δεν υπαρχει δυνατοτητα αντιλογου σε μια τοσο υποκειμενικη προσεγγιση.
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Re: Ghost - Love em or hate em?

Δημοσίευση από rbrigade »

Ρε μογγολοχουλιγκάνε, παρωχημένο το Eleanor Rigby ας πούμε; Μπορεί τα περισσότερα κομμάτια τους να είναι για φάπες, αλλά στα πιο προχώ και σκληρά κομμάτια τους έπαιξαν μεγάλη μπάλα σε μια εποχή που καλά καλά δεν είχε ανακαλυφτεί η μπάλα ας πούμε...
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3370
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Re: Ghost - Love em or hate em?

Δημοσίευση από Priamos »

rbrigade έγραψε: Πέμ 01 Φεβ 2018, 00:31 Ρε μογγολοχουλιγκάνε, παρωχημένο το Eleanor Rigby ας πούμε; Μπορεί τα περισσότερα κομμάτια τους να είναι για φάπες, αλλά στα πιο προχώ και σκληρά κομμάτια τους έπαιξαν μεγάλη μπάλα σε μια εποχή που καλά καλά δεν είχε ανακαλυφτεί η μπάλα ας πούμε...
Χα,χα...βρηκες και συ το μοναδικο που γουσταρω αρκετα...
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3370
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Re: Ghost - Love em or hate em?

Δημοσίευση από Priamos »

Σου ειπα...δεν κρινω τους Beatles με κριτηρια 60ς,70ς αντε και 80ς, αλλα καποιος για να δηλωσει οτι γουσταρει (οχι απλα οτι σεβεται!!) Beatles εν ετη 2018 και δεν ειναι τουλαχιστον 40 χρονων, για μενα κρυβεται απο πισω ΑΠΕΙΡΗ πλυση εγκεφαλου και "μπουλινγκ" απο τους "ειδημονες" της ροκ, που υποχρεωσαν τον αμοιρο να καταβαλλει ΑΠΕΙΡΗ υπερπροσπαθεια για να του αρεσει προκειμενου να ειναι κι αυτος "in". (αυτα που λεγαμε για τις ιερες αγελαδες)
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6253
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Re: Ghost - Love em or hate em?

Δημοσίευση από theBox »

CountRaven έγραψε: Τετ 31 Ιαν 2018, 23:53
(μάλλον πολύ απλά το image, καθόλου τιμητικό για το metal κοινό να τσιμπάει με τέτοιες παπαριές)
Προσωπικά θεωρώ το image τους γελοίο ή τέλος πάντων αδιάφορο και για μένα παίζει 0 ρόλο σε ότι έγραψα παραπάνω.
Αρχικά αυτό, αλλά θα επανέλθω.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8722
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Re: Ghost - Love em or hate em?

Δημοσίευση από Zippo190 »

Priamos έγραψε: Πέμ 01 Φεβ 2018, 00:24
CountRaven έγραψε: Τετ 31 Ιαν 2018, 23:25 που κουβαλούν μέχρι και αυτή την pop τσαχπινιά των Beatles
Αααα....Πες ετσι!
Απεχθανομαι απιστευτα και με τροπο που θυμιζει τον "μογγολο" εαυτο μου του παρελθοντος, ο,τι εχει να κανει με Beatles! Ειδικα η μοδα (απο το 90 και μετα) ολα τα "καθως πρεπει" μεταλ συγκροτηματα να δηλωνουν οτι "εχουν επιρροες¨απο Beatles, μου τη βιδωνει απιστευτα. Τωρα ξερω οτι "χρωσταμε τα παντα στους Beatles", αλλα τους χρωσταμε παραλληλα τα υποτονικα ρεφραιν, την θεοποιηση των rock star, τον "κουλτουρο-χιπισμο" , την μοδα των κορεσμενων δυτικων να στρεφονται στις ανατολιτικες θρησκειες/φιλοσοφιες, μια στρατια μιμητων τους, το βασικο "κουλτουροαλλοθι" (μαζι με τους σεβαστους σε μενα Pink Floyd) για την απενοχοποιηση των ποζεροπρογκρεσιβαδων οταν νιωθουν αβολα που τους συγκαταλεγουν στη μεταλ σκηνη...και απειρες στιγμες δηθενιας απο ροκ οπαδους. Τωρα οι ιδιοι οι Beatles ειχαν καποια αξιολογα κομματια, αλλα η μουσικη τους ειναι τοσο παρωχημενη (αντιθετα με την διαχρονικη των Pink Floyd) που μου φαινεται τιγκα ποζεραδικο καποιος να δηλωνει οτι τη γουσταρει,αν δεν αρχισε να ακουει μουσικη τουλαχιστον στα 80ς. Το ξερω οτι τα επιχειρηματα μου ειναι οπαδικα/χουλιγκανικα :D και ως εκτουτου δεν υπαρχει δυνατοτητα αντιλογου σε μια τοσο υποκειμενικη προσεγγιση.
προσεύχομαι αυτά τα λόγια να σκαλιστούν σε γρανίτη και να αναρτηθούν σε κάθε πόλη του κόσμου.

Όσον αφορά τους Ghost, πάντα τους αντιλαμβανόμουν σαν αστείο: υποτονική μουσική (καλύτερο κομμάτι ήταν διασκευή σε Abba), αρκετά cool image και γενικά μου άρεσε η gimmick φάση αλλά μουσικά παρέμεναν απάλευτοι. Τα πρόσφατα σκηνικά αγγίζουν το όριο της γελοιότητας και θεωρώ ότι ήταν θαύμα που η μπάντα δεν διέλυσε μετά από αυτό.

Δεν έχω τίποτα με τους Ghost, ίσα, ίσα θεωρώ ότι ο τραγουδιστής είναι γατόνι σε ότι έχει να κάνει με προώθηση/management (παραμένει γατάκι μπροστά στον Gene Simmons), αλλά θεωρώ ότι η όλη συστηματική/οργανωμένη εκστρατεία προώθησης τους άγγιζε τα όρια του σκανδάλου: υπερβολικοί διθυραμευτικοί σχολιασμοί, κριτικές πέρα από κάθε γαλαξία και γενικότερα μια ένα κλίμα "πρέπει να σου αρέσει". Δεν εχω αντίρρηση ότι υπήρχε/υπάρχει κόσμος που γουστάρει τέτοια φάση, όσοι άκουγαν 70s prog, αλλά ο νεο-έλληνας-μεταλλάς που πριν από λίγο την έβρισκε με slip***t και SOAD ξαφνικά εντελώς τυχαία ανακαλύπτει το 60ς-70ς occult rock (φαντάζομαι ότι αν είχαν βγεί late 90's οι Ghost θα ήταν ανέκδοτο) που προωθείται τόσο πολύ από περιοδικά ναι για μένα είναι λίγο πρόβατο. :evil:
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
dargaard-79
Δημοσιεύσεις: 280
Εγγραφή: Δευ 29 Ιαν 2018, 15:15

Re: Ghost - Love em or hate em?

Δημοσίευση από dargaard-79 »

Δεν ειναι και τόσο άσχημοι οι Ghost, ειτε μιλαμε συνθετικά είτε ηχητικά. Απλα ΥΠΕΡαναγνωρισμένοι. Απλές μελωδίες, πιασαρικες γι αυτους που θελουν να τους μιλησει το ακουσμα τους από την πρωτη φορα, από το πρωτο βιντεο που θα δουνε. Προσθεστε και το αποκρυφιστικο κομματι στην εξισωση, το ότι κανεις δεν ξερει (ήξερε) ποιοι κρυβονται πισω απο τις μασκες και εχεις ετοιμη μια μπαντα που εχει τις δυνατοτητες να προσελκυσει χιλιάδες ατομα. Με μια δυνατη εταιρια, μανατζερ, προμοτιον κτλ,οι δυνατοτοτητες εγιναν ικανοτητες and thats all.
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Re: Ghost - Love em or hate em?

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Δεν θα έσταζα χολή, αλλά οκ, δεν με τρελαίνουν τόσο για να πάω να αγοράσω τα άλμπουμ τους (με εξαίρεση ίσως το τελευταίο). Και λάιβ που τους έχω δει με είχαν κουράσει θυμάμαι αλλά γιαυτό ίσως να φταίει κ το hype που είχαν φάει κ δεν ήξερα κ γω τι να περιμένω. Μου φάνηκαν σε φάση "υποτονικοί", σαν να μην κορυφώνουν ποτέ. Τώρα από εκεί κ πέρα μου κάνουν πολύ για ραδιοφωνική μπάντα, μια μπάντα που θα άκουγες στο σαλόνι σου ή ενώ οδηγούσες μια απέραντη ευθεία με το κοντέρ καρφωμένο στα 80χμ/ώρα. Και ναι, σίγουρα το όλο σκηνικό με το anonymity/makeup έδωσε σε όλους μας ένα λόγο παραπάνω για να ασχολούμαστε με την πάρτη τους.
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6253
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Re: Ghost - Love em or hate em?

Δημοσίευση από theBox »

Ψιλιασχετο με τη μουσικη τους, αλλά ο χαρακτηρισμος όλης της μπάντας πλην του φροντμαν ως "nameless ghouls" είναι κατα τη γνώμη μου πετυχημένη σάτυρα για την μουσικη βιομηχανια...
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”