GHOST - Love em or hate em?

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3370
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Ghost - Love em or hate em?

Δημοσίευση από Priamos »

Το "κυριλε" ειναι το μονο που μου αρεσει και μενα... =]
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
Vic
Δημοσιεύσεις: 536
Εγγραφή: Τετ 28 Μαρ 2018, 19:22
Τοποθεσία: Crete
Επικοινωνία:

Ghost - Love em or hate em?

Δημοσίευση από Vic »

Sorry για τα αγγλικά. Ήθελα να μπορούν να το διαβάσουν και κάτι ΞΕΝΟΙ φίλοι μου.

http://vics-dungeon.blogspot.gr/2018/05 ... dness.html
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Ghost - Love em or hate em?

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Priamos έγραψε: Τετ 23 Μάιος 2018, 16:26 Το "κυριλε" ειναι το μονο που μου αρεσει και μενα... =]
χωρίς δόση υπερβολής, όταν μου το ειχε πετάξει το youtube στο background λογω autoplay, νόμιζα ότι ακουγα κάποιο demo/ακυκλοφόρητο candlemass μέχρι να μπει η φωνή B) :toothy: :toothy:
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Ghost - Love em or hate em?

Δημοσίευση από theBox »

"Sure, they were promoted to the point of disgust but as always, if there is no real substance and value behind the entertainment, all the promotion in the world will do SHIT for you, you are bound to disappear after the ads, the trend and the hype go away. That's a univeral law."

KAI

"And people STILL fight among themselves debating whether the band is metal or not or if the people who have this debate are retarded or not. The argument is not about the music. It's about protecting our identity and persona as music (metal or anti-metal) listeners. Out of all the arguments out there you will very rarely find actual, pure musical discussions. "

THANK YOU!!!

Και γενικά δεν παίζει πιο to the point τοποθέτηση.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Ghost - Love em or hate em?

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Αν και δε τρελένομαι για GHOST, και ούτε βρίσκω τόσο φοβερή τη μουσική τους (πλην εξαιρέσεων), συμφωνώ με Βικ στο closing statement:

"A good rock band with a great show. That's wonderful. SPARE ME ALL THE REST. PLEASE."

Αν σαρέσει, σαρέσει και τέρμα. Σε 10 - 15 χρόνια κάποιοι θα προσκυνάνε GHOST σε φεστιβάλ τύπου KIT (κ όχι μόνο) :P
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
Vic
Δημοσιεύσεις: 536
Εγγραφή: Τετ 28 Μαρ 2018, 19:22
Τοποθεσία: Crete
Επικοινωνία:

Ghost - Love em or hate em?

Δημοσίευση από Vic »

theBox έγραψε: Τετ 23 Μάιος 2018, 18:09 THANK YOU!!!
Eγώ ευχαριστώ για τα καλά λόγια αλλά και για το quote, μόλις είδα το univeral και το διόρθωσα. Γενικώς, proof reading για τον πέοντα, από την στιγμή που το ανέβασα έχω κάνει δέκα έντιτς :P
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8722
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Ghost - Love em or hate em?

Δημοσίευση από Zippo190 »

Vic έγραψε: Τετ 23 Μάιος 2018, 18:24
theBox έγραψε: Τετ 23 Μάιος 2018, 18:09 THANK YOU!!!
Eγώ ευχαριστώ για τα καλά λόγια αλλά και για το quote, μόλις είδα το univeral και το διόρθωσα. Γενικώς, proof reading για τον πέοντα, από την στιγμή που το ανέβασα έχω κάνει δέκα έντιτς :P
απάντησα ΟΠΩΣ ΕΠΡΕΠΕ.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
Vic
Δημοσιεύσεις: 536
Εγγραφή: Τετ 28 Μαρ 2018, 19:22
Τοποθεσία: Crete
Επικοινωνία:

Ghost - Love em or hate em?

Δημοσίευση από Vic »

Xαχαχα, με τον Κάσπερ! Και τους Sonic Prophecy που τους έβαλα και θα με απασχολήσουν. To στυλ και το παίξιμο της μπάντας είναι θαυμάσια. Τώρα μένει να δω και το songwriting τι πουλιά πιάνει. Έχουν προοπτικές.
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3370
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Ghost - Love em or hate em?

Δημοσίευση από Priamos »

Γιατι "μίσος" ρε παιδια; Αν δεν τρωνε το φαι μας, δεν ;) τις γυναικες μας, και δεν δινουν ναρκωτικα στα παιδια μας ας κανουνε οτι γουσταρουν!
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8722
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Ghost - Love em or hate em?

Δημοσίευση από Zippo190 »

Priamos έγραψε: Τετ 23 Μάιος 2018, 19:20 Γιατι "μίσος" ρε παιδια; Αν δεν τρωνε το φαι μας, δεν ;) τις γυναικες μας, και δεν δινουν ναρκωτικα στα παιδια μας ας κανουνε οτι γουσταρουν!
death to the false ones λέγανε κάποιοι κάποτε, αλλά μερικοί ξεχνάνε.... :toothy: :toothy: :toothy: :toothy: :toothy: :toothy: :toothy: :toothy: :toothy: :toothy: :toothy: :toothy: :toothy: :toothy: :toothy: :toothy: :toothy: :toothy: :toothy: :toothy: :toothy: :toothy: :toothy: :toothy: :toothy: :toothy: :toothy: :toothy: :toothy: :toothy: :toothy: :toothy: :toothy: :toothy:
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3370
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Ghost - Love em or hate em?

Δημοσίευση από Priamos »

Εκτεθηκα πολλες ωρες σε Πρεκα και αγαπω ολον τον κοσμο... =] =]
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Ghost - Love em or hate em?

Δημοσίευση από LuciferSteele »

το πόιντ γιά μένα το ξύνεις λίγο εκεί στο τέλος αλλά το αποφεύγεις γενικά
οτι δηλαδή δεν μιλάμε καν γιά ΜΠΑΝΤΑ. είναι ένα μαρκετίστικο κατασκεύασμα με έναν μόνο φανερό συντελεστή (δε γνωρίζουμε καν σε ποιό βαθμό συμβάλλει κιόλας). και επειδή δεν θέλω να κλέβω εκκλησία όταν τους κράζω, μιλάω με καθαρά μουσικά και ηχητικά κριτήρια. ναι είναι άνευροι, άδειοι και δεν έχουν ουσιαστικά μέταλ στοιχεία. αυτό είναι απαραίτητο να το ξεκαθαρίσουμε γιά να ξέρουμε που εντάσσονται και με ποιούς ωφείλουμε να τους συγκρίνουμε. θα τους βάλουμε λοιπόν δίπλα στους BOC και ΟΧΙ όπως σωστά λες δίπλα σε KD/MF. για νοσταλγούς λοιπόν του ροκ καλοί είναι. εγώ δε νοσταλγώ το ροκ, ούτε μου αρκεί ένα πιασάρικο ρεφραίν γιά να προσκυνήσω μία μπάντα. διότι εδώ έχουμε φτάσει σε σημεία λατρείας επειδή "γράφουν πιασάρικα κομμάτια" και "κομμάτια που σου κολλάνε". μου κόλλησε και μένα ένα τραγούδι από τη eurovision, αλήθεια. μάλλον θα είναι το νεξτμπίγκθινγκ
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
Vic
Δημοσιεύσεις: 536
Εγγραφή: Τετ 28 Μαρ 2018, 19:22
Τοποθεσία: Crete
Επικοινωνία:

Ghost - Love em or hate em?

Δημοσίευση από Vic »

E, όχι να είναι αυτό το βασικό πόιντ. Δηλαδή οι Megadeth δεν είναι μπάντα; Ήταν ο Ellefson που τους προσέδιδε αυτή την ιδιότητα; Οι Kreator; Oι Αnnihilator; Oι Bathory; Ας είναι μόνο ένας, δεν μου λέει κάτι αυτό.

Έχουν πατήσει τρομερά στο μάρκετινγκ και στο image για να ακριβολογούμε αλλά δεν νομίζω ότι μπορείς να τους πεις κατασκεύασμα λες και είναι οι Spice Girls. Για τα μουσικά, όπως γράφω και στο κείμενο, εννοείται σεβαστό να σε αφήνουν παγερά αδιάφορο, στο κάτω-κάτω και μένα αν τα βάλεις όλα μαζί τα κομμάτια που μου αρέσουν (λίγο έως πολύ), ένας δίσκος που γουστάρω βγαίνει.

Από την άλλη όμως τόσοι και τόσοι νοσταλγοί, ταλαντούχοι και μη, ο ντόρος γίνεται μόνο για τους Ghost. Εν μέρει για μένα φταίνε αυτοί που στους πλασάρανε σαν το φανταστικό πράμα που συνέβη στο μέταλ (σιγά να πούμε) και ΠΑΝΤΑ θα είναι μαλακία να σου λένε για το νεξτμπιγκθινγκ (είτε είναι οι Trivium, οι Mastodon ή οι Ghost - αυτό μας μάρανε) αλλά από ένα σημείο και έπειτα κάπου έχουμε κολλήσει και τους απορρίπτουμε ιδεολογικά, σαν εχθρούς, σαν κάτι τέτοιο. Πάντως δεν θα έλεγα ότι μου θυμίζουν συγκεκριμένα κάποια AOR μπάντα ή ξεπατικώνουν ροκ μπάντες, δεν θα τους μπερδέψεις με τους BOC, έχουν πλέον πολύ χαρακτήρα.

Κομμάτια γράφουνε πιασάρικα σίγουρα, γράφουνε και καλά. Αν σου κόλλησε κάτι από την eurovision (όχι να το θυμάσαι μόνο, να το σιγοτραγουδάς εννοώ), εννοείται είναι προς τιμήν του.

Προφανώς για το θέμα Mercyful Fate/King Diamond είμαι ανένδοτος. Είναι σαν να μου ανακοινώνει κάποιος ότι δεν νιώθει από τον Μέγιστο.
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Ghost - Love em or hate em?

Δημοσίευση από LuciferSteele »

το έχω ξαναπεί, δεν είναι το ίδιο να γνωρίζεις το line-up και τι φέρνει το κάθε μέλος στη μουσική. άλλοι βέβαια είναι σημαντικότεροι άλλοι όχι και τόσο. τώρα ένα rotation πίσω από μάσκες και αμφίβολοι songwriters δεν μπορούν να αποκαλούνται μπάντα. είναι προσβολή γιά τις μπάντες βασικά αυτό το φορμάτ
θα σταθώ στους Bathory και θα επαναλάβω κάτι που λέω συχνά γιά "αυτούς", πως το γεγονός ότι δεν ήταν ενεργοί συναυλιακά τους ΑΦΑΙΡΕΙ πόντους και μάλιστα σημαντικούς γιατί δεν δοκιμάστηκαν ποτέ σε κάτι τόσο πεμπτουσιακό γιά το μέταλ σύμπαν όπως η ζωντανή εμφάνιση
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Ghost - Love em or hate em?

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

LuciferSteele έγραψε: Τετ 23 Μάιος 2018, 22:22 θα σταθώ στους Bathory και θα επαναλάβω κάτι που λέω συχνά γιά "αυτούς", πως το γεγονός ότι δεν ήταν ενεργοί συναυλιακά τους ΑΦΑΙΡΕΙ πόντους και μάλιστα σημαντικούς γιατί δεν δοκιμάστηκαν ποτέ σε κάτι τόσο πεμπτουσιακό γιά το μέταλ σύμπαν όπως η ζωντανή εμφάνιση
Ειδικά οι BATHORY δεν ξέρω τι παραπάνω θα μπορούσαν να προσφέρουν στο λάιβ. Αν έβαζες τον Κουόρθον σε ένα ρόλο, αντί για τέσσερις όπως ήταν στα άλμπουμ, απλά δεν θα άκουγες BATHORY.
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”