Η περίπτωση των STAR.GATE

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14768
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Η περίπτωση των STAR.GATE

Δημοσίευση από CountRaven »

RedSharks έγραψε: Κυρ 08 Σεπ 2019, 08:33 Ήμαρτον ρε κατσαπλιάδες, ήμαρτον....
Πολύ εμπεριστατωμένη κατάληξη ως feedback σε ποστ που μάλιστα σχολιάζει την παράγωγη, σχολιασμός δε που προήλθε μετά από ακρόαση κομματιού από το youtube. Ναι αυτοί είμαστε.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
RedSharks
Δημοσιεύσεις: 329
Εγγραφή: Τετ 12 Σεπ 2018, 10:25

Η περίπτωση των STAR.GATE

Δημοσίευση από RedSharks »

CountRaven έγραψε: Τετ 11 Σεπ 2019, 18:03
ειδικά όταν η μπάντα υποτίθεται ότι έχει σχέση με το shredding (δηλαδή όταν προβάλεις το βιρτουοζιλίκι του κιθαρίστα σου ως ένα από τα βασικά σου χαρακτηριστικά),
Νομίζω πως όλο το παραπάνω είναι τεράστια αστοχία. Το ότι μια μπάντα έχει ένα δεξιοτέχνη κιθαρίστα δεν σημαίνει ότι προβάλει το shredding σαν βασικό χαρακτηριστικό της. Αν έγραψες το αρχικό σου ποστ περί Star.Gate, με βάση την παραπάνω αντίληψη sorry αλλά υπάρχει τρελό missing point.
Το post μου είναι ξεκάθαρα απάντηση στα 2 κλιπάκια που πόσταρε ο [mention]Metal_Warrior[/mention], τα οποία κλιπάκια τα πόσταρε ως απάντηση στον [mention]rbrigade[/mention] που ρωτούσε «Αξίζει κανένα κομμάτι από τους επόμενους δίσκους; Βάλτε κανένα για να μη σπαταλάω το χρόνο μου». Αυτά τα 2 κομμάτια σχολιάζω και εγώ, και καταλήγω ότι και εντελώς αδιάφορα τα θεωρώ ως συνθέσεις, και άσχετα με το νεοκλασσικό metal.

Ο όρος «νεοκλασσικό» μπήκε στην κουβέντα από τη δεύτερη παράγραφο του αρχικού post αυτού του thread:
CountRaven έγραψε: Δευ 02 Σεπ 2019, 17:26 Και το "ιδιάζουσα περίπτωση" του γράφω για έναν και μοναδικό λόγο. Όσο και αν έχω ψάξει, όσες επίσημες και ανεπίσημες ηχογραφήσεις και αν έχω ακούσει από κάθε γωνιά της Ελλάδας, όσο focus και αν έχω κάνει σε ολοκληρωμένες δουλειές και σχήματα δεν έχω βρει καμία μα καμία μπάντα που να πατάει σε Ελληνικό έδαφος και να έχει καταφέρει να προσεγγίσει τον ήχο του νεοκλασικού Power Metal με τόση ευθύτητα, ουσία και πηγαίο ταλέντο στους τομείς τις σύνθεσης και της αισθητικής όσο το σχήμα τούτο.
Προσωπικά, αν παρουσίαζα αυτή τη μπάντα, δεν θα έγραφα πουθενά τη λέξη «νεοκλασσικό» γιατί απλά δεν έχουν καμία σχέση. Όμως, εφόσον εσύ εξ αρχής τους τοποθέτησες εκεί, και εφόσον εγώ απαντώντας στον Metal_Warrior είπα ότι είναι αδιάφοροι συνθετικά (αμφισβήτησα δηλαδή ακόμα ένα από τα points του αρχικού σου post, ότι πρόκειται για μια ιδιάζουσα περίπτωση συνθετικής αρτιότητας), θεώρησα σωστό να φέρω ως αντιπαράδειγμα τι θεωρώ εγώ, στον ελληνικό χώρο τουλάχιστον, υψηλού επιπέδου (συνθετικού και εκτελεστικού, αν και στην παρούσα συζήτηση μας απασχολεί περισσότερο το πρώτο) neoclassical metal. Είπα λοιπόν ότι ο Περλεπές είναι κατά τη γνώμη μου πολύ σπάνιο συνθετικό ταλέντο, και ότι η μουσική του εκτός από φοβερά εμπνευσμένη και catchy, είναι και «textbook example» της νεοκλασσικής αισθητικής. Ο Αρβανίτης αναφέρθηκε για την εκτελεστική του δεινότητα. Θεωρώ ότι είναι με διαφορά ο καλύτερος νεοκλασσικός shredder στην Ελλάδα, από όσους τουλάχιστον έχω ακούσει.

CountRaven έγραψε: Τετ 11 Σεπ 2019, 18:03 Επίσης δεν καταλαβαίνω προς τη η σύγκριση με άλλες μπάντες, δεν κάνουμε διαγωνισμό εδώ πέρα.
Δεν είναι φάουλ να συγκρίνουμε μπάντες και μουσικούς μεταξύ τους. Είναι κάτι που νομίζω όλοι μας κάνουμε καθημερινά, είτε για να περιγράψουμε κάτι (π.χ. «οι τάδε παίζουν σαν Helloween τρίτης διαλογής, άσε, αν είναι προτιμώ να ακούσω τους original») είτε ως παράδειγμα ή αντι-παράδειγμα για να στηρίξουμε μια άποψή μας (η δική μου περίπτωση), είτε ως κουτσομπολιό, είτε για οποιοδήποτε άλλο λόγο. Απλά νομίζω εδώ η σύγκριση έκανε λίγο περισσότερο «τζίζ» γιατί έχουμε να κάνουμε με Έλληνες μουσικούς, με τους οποίους ίσως κάποιοι να γνωριζόμαστε προσωπικά.

CountRaven έγραψε: Τετ 11 Σεπ 2019, 18:03 Όπως και να έχει σεβαστή η άποψη σου επάνω στην κουβέντα για την μπάντα απλά τσέκαρε και πάλι το starting point σου.
Το starting point μου είναι τα κλιπάκια που πόσταρε ο Metal_Warrior και η δική σου παρουσίαση της μπάντας ως υψηλού επιπέδου νεοκλασικό Power Metal. Σε αυτά τα 2 απάντησα.
CountRaven έγραψε: Τετ 11 Σεπ 2019, 18:03 Και για να σε βοηθήσω λίγο επειδή το θέτεις σωστά στον επίλογο σου. Ακριβώς σε αυτό το κομμάτι παίζουν μπάλα οι Gate. Σε επίπεδο song writing όμως.
Όχι, διαφωνώ κάθετα, το νεοκλασσικό metal χαρακτηρίζεται από συγκεκριμένα αρμονικά και μελωδικά μοτίβα τα οποία προέρχονται από το μπαρόκ. Αυτά δεν τα είδα σε ό,τι ποστάρατε σε αυτό το thread. Δίσκο ολόκληρο της μπάντας δεν έχω ακούσει, και μετά από όσα δείγματα άκουσα, δεν μπορώ να πω ότι καίγομαι και να ακούσω.
CountRaven έγραψε: Τετ 11 Σεπ 2019, 18:03 Τέλος να υπενθυμίσω ότι την μουσική όλη την γράφει ο Δομενικιότης. Και από τις συνθέσεις και το song writing καθορίζεται το ύφος μιας μπάντας. Αυτή η υποσημείωση γιατί είδα βαρύτητα να πέφτει στον Άνθιμο και με βάση αυτόν -και τις πιθανές επιρροές του- να γίνεται αναφορά και στο ύφος μιας ολόκληρης μπάντας.
Όχι, τον Άνθιμο τον ανέφερα στο τέλος του post μου εντελώς «παρεμπιπτόντως». Δεν στήριξα την κριτική μου στο ποιές είναι οι επιρροές του.
Άβαταρ μέλους
RedSharks
Δημοσιεύσεις: 329
Εγγραφή: Τετ 12 Σεπ 2018, 10:25

Η περίπτωση των STAR.GATE

Δημοσίευση από RedSharks »

CountRaven έγραψε: Πέμ 12 Σεπ 2019, 03:50
RedSharks έγραψε: Κυρ 08 Σεπ 2019, 08:33 Ήμαρτον ρε κατσαπλιάδες, ήμαρτον....
Πολύ εμπεριστατωμένη κατάληξη ως feedback σε ποστ που μάλιστα σχολιάζει την παράγωγη, σχολιασμός δε που προήλθε μετά από ακρόαση κομματιού από το youtube. Ναι αυτοί είμαστε.
Αυτή η ατάκα προφανώς γράφτηκε με χιουμοριστική διάθεση (και προφανώς παραπέμπει στον από κάτω κύριο).



Η κριτική μου όμως για την παραγωγή είναι σοβαρότατη. Το σόλο της κιθάρας πρέπει να ακούγεται πεντακάθαρα σαν καμπάνα. Ειδικά όταν σαν μπάντα προβάλεις το βιρτουοζιλίκι ως ένα από τα βασικά σου χαρακτηριστικά (το οποίο δεν είναι καθόλου κακό, γουστάρω μπάντες σαν τους Racer X και Cacophony που κάνουν ακριβώς αυτό, έστω και υπερβολικά). Και ναι, όταν βλέπω βιντεάκια σαν αυτό που ανέβασες εδώ, εγώ σκέφτομαι «βιρτουοζιλίκι»:



Δεν λέω κάτι κακό, απλά λέω ότι αφού ρε φίλε εστιάζεις στο βιρτουοζιλίκι κάνε τουλάχιστον μια αντίστοιχη παραγωγή για να μπορούμε να απολαύσουμε τον βιρτουόζο κιθαρίστα σου ΚΑΘΑΡΑ. Δεν έχει νόημα τα πλήκτρα να είναι τόσο δυνατά πάνω από το σόλο της κιθάρας. Και ο Vinnie Moore και ο Malmsteen και ο Tony McAlpine και πολλοί άλλοι βιρτουόζοι είχαν πλήκτρα στους δίσκους τους, αλλά τα σόλο τους ακούγονται πεντακάθαρα.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14768
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Η περίπτωση των STAR.GATE

Δημοσίευση από CountRaven »

[mention]RedSharks[/mention] Στο τελευταίο μου ποστ της δεύτερης σελίδας του νήματος εξηγώ όσο πιο αναλυτικά γίνεται τα περί νεοκλασικού. Μπορείς να το διαβάσεις.

viewtopic.php?f=5&t=1810&start=15#p32844

Ακόμα και στο quote που κάνεις:
Όσο και αν έχω ψάξει, όσες επίσημες και ανεπίσημες ηχογραφήσεις και αν έχω ακούσει από κάθε γωνιά της Ελλάδας, όσο focus και αν έχω κάνει σε ολοκληρωμένες δουλειές και σχήματα δεν έχω βρει καμία μα καμία μπάντα που να πατάει σε Ελληνικό έδαφος και να έχει καταφέρει να προσεγγίσει τον ήχο του νεοκλασικού Power Metal με τόση ευθύτητα, ουσία και πηγαίο ταλέντο στους τομείς τις σύνθεσης και της αισθητικής όσο το σχήμα τούτο.
Αναφέρω ξεκάθαρα για προσέγγιση στον τομέα της σύνθεσης.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Η περίπτωση των STAR.GATE

Δημοσίευση από rbrigade »

Ντάξει ρε παιδιά, ας μην συνεχίσουμε αυτό το ''δες τι έγραψα στην παράγραφο 3 γραμμή 2 του πέμπτου post μου, το οποίο απαντά στην παράγραφο 6 εδάφιο 4 γραμμή 7 του τρίτου post σου και συνδυάζεται με αυτά που είπα στο post 3 παράγραφος 2 μέσα στην παρένθεση''.
Λίγο πολύ καταλάβαμε τι θέλει να πει ο καθένας και που υπάρχουν διαφωνίες. Και φυσικά οι διαφωνίες θα συνεχίσουν να υπάρχουν όσο και να την ψειρίσουμε την μαϊμού
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6299
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Η περίπτωση των STAR.GATE

Δημοσίευση από theBox »

Παντως παιδες, το καινουριο ειναι καλο! Και σε παραγωγη, και σε songwriting και σε παιξιμο και σε ολα.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14768
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Η περίπτωση των STAR.GATE

Δημοσίευση από CountRaven »




Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14768
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Η περίπτωση των STAR.GATE

Δημοσίευση από CountRaven »

Η κριτική μου όμως για την παραγωγή είναι σοβαρότατη. Το σόλο της κιθάρας πρέπει να ακούγεται πεντακάθαρα σαν καμπάνα. Ειδικά όταν σαν μπάντα προβάλεις το βιρτουοζιλίκι ως ένα από τα βασικά σου χαρακτηριστικά (το οποίο δεν είναι καθόλου κακό, γουστάρω μπάντες σαν τους Racer X και Cacophony που κάνουν ακριβώς αυτό, έστω και υπερβολικά). Και ναι, όταν βλέπω βιντεάκια σαν αυτό που ανέβασες εδώ, εγώ σκέφτομαι «βιρτουοζιλίκι»:

Το συγκεκριμένο βίντεο κάνει focus στην ηχογράφηση των καθαριστικών parts, δεν είναι παρά ένα teaser.
Δεν είναι φάουλ να συγκρίνουμε μπάντες και μουσικούς μεταξύ τους. Είναι κάτι που νομίζω όλοι μας κάνουμε καθημερινά, είτε για να περιγράψουμε κάτι (π.χ. «οι τάδε παίζουν σαν Helloween τρίτης διαλογής, άσε, αν είναι προτιμώ να ακούσω τους original») είτε ως παράδειγμα ή αντι-παράδειγμα για να στηρίξουμε μια άποψή μας (η δική μου περίπτωση), είτε ως κουτσομπολιό, είτε για οποιοδήποτε άλλο λόγο. Απλά νομίζω εδώ η σύγκριση έκανε λίγο περισσότερο «τζίζ» γιατί έχουμε να κάνουμε με Έλληνες μουσικούς, με τους οποίους ίσως κάποιοι να γνωριζόμαστε προσωπικά.
Η σύγκληση για να πιάσει τόπο πρέπει να γίνεται στο σωστό timing και με τα σωστά μέτρα και σταθμά. Το να μου πετάς βίντεο των Mystery εκθιάζοντας τον Μαέστρο προσπαθώντας να μειώσεις μια άλλη μπάντα που εν τέλη δεν έχει και μεγάλη ηχητική σχέση με τους Mystery, είναι μάλλον θέμα κακού timing και μιας ακόμα αστοχίας. Θα προτιμούσα να ανοίξεις ένα τόπικ αφιέρωμα στους μεγάλους Mystery οπού εκεί θα μπορείς να εκθειάζεις τον μαέστρο μέχρι να ξημερώσει. Και πολύ καλά θα κάνεις. Όχι όμως συγκριτικά με κάτι άλλο.

Όσο για το "Τζιζ" που λες...

Αυτό που μου κάνει στην πραγματικότητα "Τζιζ" εδώ μέσα είναι πως τον τελευταίο καιρό βλέπω μια τάση απαξίωσης γενικά. Θα ανοιχτούν 10 τόπικ με νέο υλικό και είτε δεν θα υπάρξει καμιά απάντηση, είτε αν υπάρξει θα είναι σε φάση "που είσαι Τσοβόλα να το βγάλεις σκουπίδι να γελάσουμε". Οκ δεν λέω και εγώ γελάω αλλά εν τέλη παρατηρώ έναν γενικό αποπροσανατολισμό. Ελάχιστοι είναι αυτοί που έχουν διάθεση να ακούσουν και να κουβεντιάσουν. Υπάρχει ένα γενικά αρνητικό φορτίο σχεδόν για τα πάντα. Τι έγινε ρε παιδιά; Τόσο sky high έχουν γίνει τα γούστα σας ή βγαίνουν μονάχα σκουπίδια; Ή μήπως μονάχα όταν ανοίγει τόπικ για "την μυστικιστική ροπή των εξώφυλλων των 4 πρώτων ΜΑΝΟΓΟΥΟΡ υπό το πρίσμα των νεο-επικάδων το φωτός" ή "ποιοι είναι καλύτεροι ή Χ ή οι Υ", υπάρχει συμμετοχή;

Να στο θέσω και αλλιώς. Εγώ γράφω για μουσικές που αγοράζω -πρόσεξε το αυτό το πρώτο-, ακούω μετά μανίας και γουστάρω. Οπότε επειδή την βρίσκω με το γράψιμο κάθομαι και στίνω σεντόνια. Σήμερα εδώ, αύριο αλλού, αργότερα πάλι εδώ, στο χαρτί και στο πληκτρολόγιο. Ζω δε σε ένα μέρος που δεν υπάρχει μεταλλάς ούτε για δείγμα άρα γράφοντας, εκτονώνω και την ανάγκη μου να πω την γνώμη μου για 5 μπάντες ή κυκλοφορίες, να συμμετέχω κάπου, κάπως. Και όταν λέω να συμμετέχω δεν εννοώ το καφενείο με τα σκατά που λέγεται fb.

Προσωπικές γνωριμίες; Όσες θες. Και όταν υπάρχουν μου είναι και πολύ πιο εύκολο να πω αν γουστάρω ή δεν γουστάρω κάτι. Και το λέω πάντα χύμα. Οι προσωπικές γνωριμίες υπάρχουν γιατί κυρίως αγοράζω από τις μπάντες. Και γιατί θα κάνω τον κόπο να στείλω, κανένα τεύχος, καμιά εκπομπή ή κάνα Internet άρθρο ή θα κάτσει να πιούμε καμιά μπυρίτσα σε κάνα live -όταν πήγαινα-. Και επειδή κάθομαι και το ψειρίζω το θέμα με τη μουσική, αρκετοί θα μου στείλουν ξανά υλικό να ακούσω, να πω γνώμη, να γράψω ή να παίξω στο ράδιο. Σέβονται το γεγονός ότι αντιμετωπίζω εγώ πρώτος με σεβασμό την δουλειά τους, προσέχω τι λέω και ξέρω τι μου γίνεται, για αυτό και προσεγγίζουν. Έχει συμβεί και θα ξανασυμβεί. Το παν εξάλλου για μένα είναι η ίδια η μουσική. Απλά και φανατισμένα. Στο κάτω κάτω, αν αξίζει κάτι θα βρεθεί στο ράφι μου.

Μπορεί να χτυπάει άσχημα το πρώτο ενικό στις παραπάνω παραγράφους, δεν πειράζει όμως, δίνω στίγμα για να διαχωρίσω τη θέση μου. Στο self promotion δεν είμαι καλός έτσι και αλλιώς.

Καταλαβαίνω πως το εννοείς το "τζιζ" γιατί συμβαίνει παντού μόνο που εδώ το πράγμα πάει κάπως αλλιώς. Δεν χρίζομαι υπερασπιστής κανενός στα πλαίσια καμιάς γνωριμίας. Η μόνη τελική και απόλυτη κρίση και κριτική και κατάληξη, είναι -το επαναλαμβάνω- η δουλειά του οποιουδήποτε στο ράφι μου. Case closed.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Η περίπτωση των STAR.GATE

Δημοσίευση από rbrigade »

Στα παλιότερα δείγματα δεν άκουσα επιρροές Royal Hunt, αλλά στο καινούριο κάνουν μπαμ. Και ναι, υπάρχουν και κάποια διακριτικά νεοκλάσικαλ στοιχεία. Ωραία και τα φωνητικά. Γενικά ο JJT είναι πιο πολύ rock παρά μέταλ τραγουδιστής, ασχολείται και με είδη εκτός ροκ, αλλά είναι ωραίος. Γι' αυτό με ξένισαν τα φωνητικά στο δείγμα από τον προηγούμενο δίσκο.
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3391
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Η περίπτωση των STAR.GATE

Δημοσίευση από Priamos »

:S Ρε αυτο γαμαει (το δειγμα απο το καινουριο)! Δεν ακουω τα τελευταια χρονια αντιστοιχα πραγματα, αλλα αυτο με γραπωσε με τη μια!
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
Celephais
Δημοσιεύσεις: 492
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος 2018, 01:24

Η περίπτωση των STAR.GATE

Δημοσίευση από Celephais »

Πρόσφατα αγόρασα αρκετά πράγματα από Steel Galery/ Arkeyn Steel μεταξύ των οποίων και το τελευταίο Star.Gate. Το έχω ακούσει κάποιες φορές με όση ησυχία γίνεται, λοιπόν νομίζω ότι είναι τουλάχιστον ένας πολύ καλός δίσκος ο οποίος συνεχώς μεγαλώνει μέσα μου. Πολλές επιρροές από την φοβερή περίοδο των Royal Hunt και όπως πολύ σωστά επισημάνθηκε κάποια στοιχεία νεοκλασσικού metal, ενώ σε σημεία σίγουρα υπάρχει και pop αισθητική. Προσωπικά δε με νοιάζει αν το αποτέλεσμα μπορούμε η όχι να το κατατάξουμε στο metal από τη στιγμή που έχουμε να κάνουμε με κομματάρες που σε αρπάζουν με τη μία από το λαιμό. Τέλος να πω ότι δεν γνώριζα τη μπάντα και αυτό εδώ το topic με τη σχετική συζήτηση με έκαναν να αγοράσω το CD.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”