Ο αλγοριθμος του Youtube

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
castledemon
Δημοσιεύσεις: 932
Εγγραφή: Δευ 02 Απρ 2018, 14:02

Ο αλγοριθμος του Youtube

Δημοσίευση από castledemon »

Τι παιζει με το youtube ρε παιδια;
Καθε φορα που το αφηνω να παιξει μουσικη με γυρναει μονιμως στα ιδια και τα ιδια τραγουδια, εχει καταντησει ενοχλητικο.
Βαζω να ακουσω κατι διαφορετικο που δεν εχω ακουσει ποτε, πχ Year of the goat, και με το που τελειωνει το τραγουδι καπακι μου πεταει το A Question of Heaven ή το Burning of Rome αντι κατι πιο σχετικο. Τα συγκεκριμενα δυο τραγουδια μου τα παιζει σε μονιμη βαση. Και νομιζω το φαινομενο το αντιμετωπιζουν πολλοί, γιατι προσεξα ότι τα δυο αυτα τραγουδια ανεβαινουν διαρκως και απο αλλους στο facebook ή σε σελίδες τυπου metal rules κτλ.

Και υστερα ειναι το youtube music, τι παιζει με αυτο; μηπως ολα αυτα ειναι θεμα transition στο νεο αυτο concept?
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Ο αλγοριθμος του Youtube

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Σπάνια συμβαίνει σε μένα, δλδ 1 - 2 φορες κ μονο με συγκεκριμένα τραγούδια. Δοκίμασε να κάνεις like / dislike κάποια να δεις αν θα αλλάξει κατι.
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3370
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Ο αλγοριθμος του Youtube

Δημοσίευση από Priamos »

Ναι και γω επηξα στο Burning of Rome και Queen of Desire. Παλιά μάθαινες πραγματακια από τις άγνωστες , "συναφείς" με την επιλογή σου , προτάσεις.
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Ο αλγοριθμος του Youtube

Δημοσίευση από rbrigade »

Ετοιμαζόμουν να ανοίξω ίδια συζήτηση. Εμένα μου παίζει μέχρι αηδίας το Faster των Within Temptation εδώ και μερικούς μήνες (από τότε που ανέβηκε το συγκεκριμένο κομμάτι στον λογαριασμό της μπάντας, είναι παλιό αλλά ανέβηκε σχετικά πρόσφατα) και τις τελευταίες μέρες παρατηρώ επιμονή στο Little drops of heaven των Pretty Maids. Πάλι όπως και στον castledemon μου εμφανίζονται τα κομμάτια αυτά ενώ πριν άκουγα εντελώς άσχετα κομμάτια. YouTube μπαίνω για να τσεκάρω τις πανάγνωστες κυκλοφορίες που ανεβάζει το get metal, οπότε τα κομμάτια που αναζητώ είναι άγνωστα και μουσικά all over the place για να μου βγάζει συνέχεια αυτά τα δύο.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Ο αλγοριθμος του Youtube

Δημοσίευση από rbrigade »

Παρατηρώ ότι και αυτό έχει παίξει ύποπτα πολύ τελευταία και έχει μαζέψει τρελλά views (αναλογικά)
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Ο αλγοριθμος του Youtube

Δημοσίευση από LuciferSteele »

επίσης στα προτεινόμενα δίπλα βγάζει τρελές ασχετίλες!
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Ο αλγοριθμος του Youtube

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Ε μα βλέπετε beefs με τραπερς και σινμπόη, κ μου θέλετε ο αλγόριθμος να παραμείνει στα λογικά του :P Γίνονται αυτά τα πράγματα; :P
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
apeitharxos
Δημοσιεύσεις: 835
Εγγραφή: Σάβ 20 Απρ 2019, 16:18

Ο αλγοριθμος του Youtube

Δημοσίευση από apeitharxos »

Σβήστε από το ιστορικό ό,τι δεν σχετίζεται με μουσική που θέλετε να ακούσετε, και κρατήστε μόνο τη μουσική που σας ενδιαφέρει (ακόμη δηλαδή και γνωστά τραγούδια, αν απλά τα βάλατε για να τα ξανακούσετε, διαγράψτε τα). Και στην τελική, φτιάξτε άλλο λογαριασμό που να βάζει οτιδήποτε άλλο σας ενδιαφέρει πλην μουσικής...Και μην ξαναπαίξετε οτιδήποτε άλλο άσχετο στο κανάλι που θέλετε να ακούτε καινούρια πράγματα...Μόνο έτσι θα αρχίσουν να σας προκύπτουν προτεινόμενα βίντεο που θα σας ενδιαφέρουν...
Advancing Yokeda:
Ενδεχομένως η πιο ελιτίστικη και απροσπέλαστη μορφή τέχνης να περνά μέσα από λιτές απέριττες φόρμες. Αυτές που η πλειοψηφία θα αγνοήσει ή περιφρονήσει σαν απλοϊκότητα. Εκεί άλλωστε δε στηρίζεται και το 'αληθινό heavy metal'?
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Ο αλγοριθμος του Youtube

Δημοσίευση από rbrigade »

Δεν είναι το θέμα η σχετικότητα των προτεινόμενων, αλλά η τρελλή επανάληψη σε συγκεκριμένα κομμάτια που καταντάει κουραστική. Το Nightwinds θα αρχίσω να το βλέπω στον ύπνο μου σε λίγο!
Άβαταρ μέλους
castledemon
Δημοσιεύσεις: 932
Εγγραφή: Δευ 02 Απρ 2018, 14:02

Ο αλγοριθμος του Youtube

Δημοσίευση από castledemon »

apeitharxos έγραψε: Δευ 23 Σεπ 2019, 17:58 Σβήστε από το ιστορικό ό,τι δεν σχετίζεται με μουσική που θέλετε να ακούσετε, και κρατήστε μόνο τη μουσική που σας ενδιαφέρει (ακόμη δηλαδή και γνωστά τραγούδια, αν απλά τα βάλατε για να τα ξανακούσετε, διαγράψτε τα). Και στην τελική, φτιάξτε άλλο λογαριασμό που να βάζει οτιδήποτε άλλο σας ενδιαφέρει πλην μουσικής...Και μην ξαναπαίξετε οτιδήποτε άλλο άσχετο στο κανάλι που θέλετε να ακούτε καινούρια πράγματα...Μόνο έτσι θα αρχίσουν να σας προκύπτουν προτεινόμενα βίντεο που θα σας ενδιαφέρουν...
πολυ δουλειά
Ασε, και με το Burning of Rome καθημερινα μια χαρα ημαστε :D
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”