Candlemass live με Lanquist/Lowe

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14659
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Candlemass live με Lanquist/Lowe

Δημοσίευση από CountRaven »

Candlemass με Lanquist
Νομίζω ήταν και η πρώτη τους φορά Ελλάδα -των Ghost-. Άσχετο μιας και δεν ήμουν / δεν θυμάμαι τι είχε παιχτεί τότε ήταν όλο το live με Lanquist ή είχε πει τα κομμάτια του πρώτου και τα υπόλοιπα ο Lowe;
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8724
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Re: Ghost - Love em or hate em?

Δημοσίευση από Zippo190 »

CountRaven έγραψε: Κυρ 04 Φεβ 2018, 19:28
Candlemass με Lanquist
Νομίζω ήταν και η πρώτη τους φορά Ελλάδα -των Ghost-. Άσχετο μιας και δεν ήμουν / δεν θυμάμαι τι είχε παιχτεί τότε ήταν όλο το live με Lanquist ή είχε πει τα κομμάτια του πρώτου και τα υπόλοιπα ο Lowe;
Αυτό ακριβώς με τρέλα σκηνικά μεσα-εξω και με Λανκουιστ να μην ξέρει τι να κάνει στην σκηνή. Γενικά λαιβ για sitcom παρωδία.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
Xstroyer
Δημοσιεύσεις: 1858
Εγγραφή: Πέμ 11 Ιαν 2018, 12:26

Re: Ghost - Love em or hate em?

Δημοσίευση από Xstroyer »

Ο Lanquist ερμήνευσε το Μνημείο (Ε D M) ολάκερο και ο Lowe το δικό του σετ. Ήταν μια από τις επετειακές εμφανίσεις που είχαν τον Lanquist ως guest. To κομμάτι του ηταν ΕΠΟΣ αν και φάνηκε λίγο άκυρος για κάποιους στη σκηνή. Παρόλα αυτά εμένα μια χαρά μου φάνηκε και η φωνή άψογη. Ο Lowe για γέλια.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14659
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: Ghost - Love em or hate em?

Δημοσίευση από CountRaven »

Xstroyer έγραψε: Κυρ 04 Φεβ 2018, 19:38 Ο Lanquist ερμήνευσε το Μνημείο (Ε D M) ολάκερο και ο Lowe το δικό του σετ. Ήταν μια από τις επετειακές εμφανίσεις που είχαν τον Lanquist ως guest. To κομμάτι του ηταν ΕΠΟΣ αν και φάνηκε λίγο άκυρος για κάποιους στη σκηνή. Παρόλα αυτά εμένα μια χαρά μου φάνηκε και η φωνή άψογη. Ο Lowe για γέλια.
Ναι έχω ακούσει υλικό από αυτήν την περιοδεία, φωνή Lanquist κρύσταλλο. Ο Lowe και το λέω μετά από χρόνια αυτό, δεν έπρεπε να είχε πάει στους Candlemass. Έπρεπε να καθίσει στα αυγά του, να κάνει την ψυχανάλυση του, να προσέξει τη φωνή του ώστε να μπορέσουμε να έχουμε μια φορά και για αυτήν την δεκαετία έναν SA δίσκο. Τώρα δεν θέλω καν να σκεφτώ πως θα ακούγεται σε κάτι τέτοιο.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8724
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Re: Ghost - Love em or hate em?

Δημοσίευση από Zippo190 »

CountRaven έγραψε: Κυρ 04 Φεβ 2018, 19:46
Xstroyer έγραψε: Κυρ 04 Φεβ 2018, 19:38 Ο Lanquist ερμήνευσε το Μνημείο (Ε D M) ολάκερο και ο Lowe το δικό του σετ. Ήταν μια από τις επετειακές εμφανίσεις που είχαν τον Lanquist ως guest. To κομμάτι του ηταν ΕΠΟΣ αν και φάνηκε λίγο άκυρος για κάποιους στη σκηνή. Παρόλα αυτά εμένα μια χαρά μου φάνηκε και η φωνή άψογη. Ο Lowe για γέλια.
Ναι έχω ακούσει υλικό από αυτήν την περιοδεία, φωνή Lanquist κρύσταλλο. Ο Lowe και το λέω μετά από χρόνια αυτό, δεν έπρεπε να είχε πάει στους Candlemass. Έπρεπε να καθίσει στα αυγά του, να κάνει την ψυχανάλυση του, να προσέξει τη φωνή του ώστε να μπορέσουμε να έχουμε μια φορά και για αυτήν την δεκαετία έναν SA δίσκο. Τώρα δεν θέλω καν να σκεφτώ πως θα ακούγεται σε κάτι τέτοιο.
Λογικά θα τον ακούσεις στους Tyrant.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Re: Ghost - Love em or hate em?

Δημοσίευση από rbrigade »

Τι έπαθε ο Lowe; Εγώ είχα δει Candlemass με Lowe και φωνητικά ήταν άψογος, σαν σκηνική παρουσία ήταν κάπως βαρετός γιατί έκανε όλη την ώρα κάνα δυο κόλπα, ένα που γύρναγε τα μάτια του προς τα πάνω και φαινόταν μόνο το ασπράδι (αχ, σκιάχτηκα!) και το άλλο που έκανε σαν να παίρνει φόρα να ορμήξει κατά πάνω μας με τα χέρια ανοιχτά, οκ, πλάκα είχε, αλλά μην το κάνεις εκατό φορές ξέρω γω... Και οι δίσκοι που ηχογράφησε με Candlemass ωραίοι ήταν.
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8724
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Re: Ghost - Love em or hate em?

Δημοσίευση από Zippo190 »

Αν δεν τα γράψει κάποιος μέχρι αύριο θα στα πω εγω η τουλάχιστον αυτά που έχω ακούσει.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14659
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: Ghost - Love em or hate em?

Δημοσίευση από CountRaven »

Zippo190 έγραψε: Κυρ 04 Φεβ 2018, 21:20 Αν δεν τα γράψει κάποιος μέχρι αύριο θα στα πω εγω η τουλάχιστον αυτά που έχω ακούσει.
Πέστα εσύ Zippo.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14659
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: Ghost - Love em or hate em?

Δημοσίευση από CountRaven »

rbrigade έγραψε: Κυρ 04 Φεβ 2018, 20:49 Τι έπαθε ο Lowe; Εγώ είχα δει Candlemass με Lowe και φωνητικά ήταν άψογος, σαν σκηνική παρουσία ήταν κάπως βαρετός γιατί έκανε όλη την ώρα κάνα δυο κόλπα, ένα που γύρναγε τα μάτια του προς τα πάνω και φαινόταν μόνο το ασπράδι (αχ, σκιάχτηκα!) και το άλλο που έκανε σαν να παίρνει φόρα να ορμήξει κατά πάνω μας με τα χέρια ανοιχτά, οκ, πλάκα είχε, αλλά μην το κάνεις εκατό φορές ξέρω γω... Και οι δίσκοι που ηχογράφησε με Candlemass ωραίοι ήταν.
Οι δίσκοι καλοί ήταν. Συναυλιακά.... Χμ, έχω ανάμεικτα συναισθήματα. Εγώ τον είδα πρώτη φορά που είχε έρθει με Candlemass, γενικά ήταν μια ΟΚ εμφάνιση -θυμάμαι ξέχναγε κάποιους στίχους-, αλλά μέχρι εκεί. Έχοντας δει τον ίδιο άνθρωπο με Solitude Aeturnus μπορώ να κάνω τη σύγκριση ότι με SA το ζούσε το σκηνικό ενώ με Candlemass μου έδινε την εντύπωση ενός απλού frontman εκτελεστή.

Θα μου πεις είναι λογικό στους SA να είναι περισσότερο στα νερά του, όπως επίσης φαίνονταν να αποδίδει καλύτερα το υλικό των Candlemass που πρώτο τραγούδησε εκείνος -πάλι λογικό- ναι αλλά οι Candlemass είναι μια μπάντα με μεγάλη δισκογραφία και όταν παίρνεις τη θέση μπροστά από το μικρόφωνο τους πρέπει να μπορείς να την υποστηρίξεις. Σαν σύνολο λοιπόν δεν ξέρω κατά πόσο ο Lowe το κατάφερε αυτό επάνω στο σανίδι.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14659
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Candlemass σκηνικά με Lowe

Δημοσίευση από CountRaven »

Α και επιλογή Lowe για Tyrant απλά τραγωδία.

Bonus track: Τις προάλλες είχε βγάλει Γκρεγκ από Tyrant μια ανακοίνωση ότι παίζουμε εκεί και ελάτε να μας δείτε και φέρτε ότι SA έχετε να σας το υπογράψει ο Robert αλλά θα πρέπει να δώσετε δέκα δολάρια. Το ζουμί αυτό ήταν. Τον έκραξα με το γάντι και μετά από λίγες ώρες το post σβήστηκε. Όχι δεν το παίζω Ζορρό Ψωμιάδης απλά τέτοια σκηνικά στα μάτια μου μεγαλοποιούν τη φάση «τραγωδία»., ειδικά όταν βλέπω να αναμιγνύεται σε αυτή μια λατρεία μου όπως ο Lowe -Πατήρ Ιός και Lowe λέω το πρωί που ξυπνάω σαν καλό παιδί-.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Re: Ghost - Love em or hate em?

Δημοσίευση από rbrigade »

Πω... την είδε Simmons ο τύπος;
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Re: Candlemass live με Lanquist/Lowe

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Εκείνο το live για μένα ήταν το καλύτερο Candlemass λόγω Epicus. Φοβερή ατμόσφαιρα και ο Lanquist έδειχνε σαν να μην είχε φύγει ούτε μια μέρα απο΄τη μπάντα. Πραγματικά με έβαλε σε σκέψεις για τι θα μπορούσε να είχε γραψει αυτή η μπάντα αν είχε μείνει για ακόμα μερικά χρόνια... πόσα έπη στο ύφος του EDM. Το Epicus άλλαξε το κόσμο μου όταν το άκουσα.

Σε εκείνο το live o Lowe είχε τα "κλασσικά" προβλήματα που είχαν αρχίσει να φαίνοντια μετά από τη περιοδία του 2006 με SA. Ξέχναγε στίχους, πολλά ξύδια, πολλά φάλτσα και γενικά ο άνθρωπος δε φαίνονταν πολύ καλά. Παρόλα αυτά προσπαθούσε να αποδώσει... αλλά μάταια. Στουντιακά φάνηκε να το έλεγχε καλύτερα, αλλά στα λάιβ γινόταν κάποιος άλλος.. ίσως είχε καλύτερο έλεγχο "offline".

Η καρδιά είναι εκεί, αλλά δυστηχώς δεν αρκεί :~( :~( :~(

υγ/edit: είχα βάλει ένα βίντεο του 2010 απο SA στο οποίο έπαιζαν το Mirror of Sorrow. Αποφάσισα να το βγάλω γιατί στεναχωρήθηκα (για ακόμα μια φορά) με αυτό που άκουγα στη φωνή.
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8724
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Re: Candlemass live με Lanquist/Lowe

Δημοσίευση από Zippo190 »

Λοιπόν το live αυτό είναι απο εκείνα που θα μου μείνουν αξέχαστα. Ο διοργανωτής είχε την έξυπνη ιδέα να το φορμάρει με την μορφή μικρού φεστιβάλ αλλά όπως φαίνεται μπήκε λίγο μέσα. Από τις μπάντες αυτή που θεωρώ ότι έκανε την μεγάλη έκπληξη ήταν οι Hell με κολασμένη-καταιγιστική εμφάνιση μπάντας που είναι έτοιμης να τα σαρώσει όλα. Οι Lord Vicar ήταν απλά καλοί και έδειξαν ότι τέτοιο υλικό θέλει πολύ δυνατούς παίχτες για να αποδωθεί όπως πρέπει live. Έχουν όμως προοπτικές. Οι Ghost και αυτοί πολύ καλοί αλλά το μονόχλωτο υλικό (στα αυτιά μου δεν λειτούργησε). Επίσης στο setlist των Ghost έγινε το πρωτοφανές: έκλεισαν οι πόρτες του Fuzz και δεν άφηναν κόσμο έξω παρα μόνο για "σοβαρό οικογενειακό λόγο"!! Προφανώς περίμεναν να αναπληρώσουν την χασούρα από την κατανάλωση μέσα στο μαγαζί (1,00€ το νερό).

Όσον αφορά τους Candlemass με άφησαν με ανάμεικτα συναισθήματα, ναι μεν εκτελεστικά ήταν άψογοι αλλά ο Lowe ήταν εκτός: ξεχνούσε στίχους, έκανε πικρόχολα σχόλια και γενικά ήταν σε φάση κατάρρευσης. Αργότερα άκουσα ότι έγινε λιάρδα, έσπασε κατά λάθος ένα μπουκάλι και κόπηκε και όταν τον έτρεχαν στο νοσοκομείο φώναζε ότι ήθελε να πεθάνει κ.α. Από την άλλη ο Λάνκουϊστ ενώ εκτελεστικά ήταν άψογος ήταν πολύ "λίγος" frontman: αμήχανος στην σκηνή με μηδενική σχεδόν επαφή με το κοινό, απλός διεκπεραιωτής, θεωρώ δε ότι το χειροκρότημα που έλαβε ήταν αποτέλεσμα του εγκόμιου που του έπλεξε ο Λοουι και του "ονόματος" του παρά της εμφάνισης. Τουλάχιστον ο Lowe μέσα στην παρακμή του φαινόταν να "νιώθει" τα τραγούδια (ειδικά τα δικά του) περισσότερο σε σύγκριση με τον Λάνκουϊστ που έμοιαζε αποστασιοποιημένος από την όλη φάση, κάτι που στα δικά μου μάτια μοιάζει πολύ σημαντικότερο.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Re: Candlemass live με Lanquist/Lowe

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Zippo190 έγραψε: Δευ 05 Φεβ 2018, 09:16 Σε σύγκριση με τον Λάνκουϊστ που έμοιαζε αποστασιοποιημένος από την όλη φάση, κάτι που στα δικά μου μάτια μοιάζει πολύ σημαντικότερο.
Όπως το είδα εγώ ο Λάνκουιστ ήταν πιο πολύ αμήχανος με την όλη φαση με τον κόσμο παρά αποστασιοποιημένος. Φάνηκε δλδ σαν να έπαθε μουνόπλακα καθώς ζούσε πρωτόγνορα για αυτόν σκηνικά (εξού και τα on stage γελάκια με λέιφ/μάπε σε φάση "είδες που στο λέγαμε;"). Μου άρεσε που ήταν μετρημένος και απέδωσε το ακέραιο τα κομμάτια του EDM. Δεν πιστεύω ότι του έπλεξε κάποιο εγκώμιο ο Λόου γιατί πολύ απλά δεν το χρειάζεται: αυτή η φωνή έχει χαραχτεί στον εγκάφαλο των ντουμάδων οποτε η φάση ήταν σαν κάποιος "επικάς" να βλέπει μπροστά του 1η φοά τους Cirith Ungol πχ. Και να μην ξεχνάμε ότι οι SA (και ο Lowe) είχαν τους Candlemass σαν "μέντορες" οπότε κι για τον Lowe ήταν "ψιλοπάρτυ" η φάση.

Μακάρι να ήταν όλα τα candlemass λάιβ σαν κ αυτό:



Τα υπόλοιπα περί Lowe τα είχα ακούσει κ εγώ κ πραγματικά είναι να στεναχωριέσαι.
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14659
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: Candlemass live με Lanquist/Lowe

Δημοσίευση από CountRaven »

Καλά ο Lowe από το 2006 κομμάτια ήταν.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”