Το μανιφεστο του "αντισυλλεκτη"

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...
Άβαταρ μέλους
Starman
Δημοσιεύσεις: 1530
Εγγραφή: Παρ 02 Νοέμ 2018, 14:09
Τοποθεσία: ATHENS

Το μανιφεστο του "αντισυλλεκτη"

Δημοσίευση από Starman »

Το πιθανότερο είναι να τα πάρω και τα δύο.
Στην περίπτωση όμως που έχω μόνο ένα εικοσάρικο πάνω μου, ξεκάθαρα θα πάρω την επανακυκλοφορία. Δεν θα στερηθώ τα υπόλοιπα 13 τραγούδια, πιθανόν με κάποια έπη μέσα για να λέω ότι έχω την ορίτζιναλ έκδοση και ας κοστολογείται από τους γνωστούς κύκλους σε υψηλή τιμή. Την αγορά θα την κάνω για τη μουσική και όχι για να την πουλήσω στο μέλλον.
Αλλά και έτσι να το δει κάποιος και η επανακυκλοφορία μετά από 30 χρόνια τέτοιες τιμές θα χτυπάει.
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3368
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Το μανιφεστο του "αντισυλλεκτη"

Δημοσίευση από Priamos »

Είχα γράψει ένα εκτενές κείμενο, αλλά καταλάθος σβήστηκε. Ευτυχώς ο Starman είπε ακριβώς αυτά που σκεφτόμουν, με πολύ λιγότερα λόγια.
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2627
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

Το μανιφεστο του "αντισυλλεκτη"

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

Μου ήρθε μια τρανταχτή περίπτωση στο νου για το ζήτημα αγοράζω ή όχι την επανακυκλοφορία.
Αυτή των Warlord.

1.Στην αρχή μου τους γράψανε σε κασέτα.
2. Μετά ΕΠΡΕΠΕ να βρω τα βινύλια.
3. Μετά ΕΠΡΕΠΕ να πάρω το Τhy kingdom come είχε εκείνο το σόλο στα τύμπανα και γω έχω αγαπήσει τον Ζόντερ.
4. Μετά βγήκανε οι δίσκοι επανακυκλοφορίες των παλιών με REMASTER. Δεν τα πήρα. Σκέφτομαι, κάποτε τα άκουγα σε μασημένες κασέτες χωρίς να δίνω δεκάρα για τον ήχο, τί με νοιάζει το remaster...
5. Μετά βγαίνουν οι επανακυκλοφορίες με τα 3πλά βινύλια και ένα σωρό ακυκλοφόρητο υλικό. Βλέπεις μέσα demo Winds of thor και πρώιμο deliver us από τις αρχές των 80's. Τα παίρνεις ή δεν τα παίρνεις?

Ήδη έχεις μια ορδή από κυκλοφορίες warlord που αν δεις τα κομμάτια είναι στην πλειψηφία τους τα ίδια.
Είσαι μουσικόφιλος? ή συλλεκτης?
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Advancing Yokeda την Παρ 29 Νοέμ 2019, 10:45, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6252
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Το μανιφεστο του "αντισυλλεκτη"

Δημοσίευση από theBox »

Εγω κατα κανόνα ΔΕΝ τα παιρνω...αυτη η αισθηση του "κενου" που μου δημιουργειται οταν ξερω οτι εχω παρει κατι που κατα ενα μεγαλο βαθμο το εχω ηδη, δεν μου αρέσει, και δεν συγκρινεται με την ολοκληρωση που νιωθω οταν εχω παρει κατι όντως καινουριο που ειναι και δισκαρα.

Εξαιρουνται φυσικα οι αγορες που ειχα σε cd απο παλια, και τωρα τις παιρνω βινυλιο (9 στα 10 reissue), μιας και η μεταβαση απο το ενα φορματ στο άλλο, δεν με ενοχλει, ισα ισα που ειναι και το ζητουμενο για τους λογους που σου "καρδουλιασα" και προηγουμένως.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
RedSharks
Δημοσιεύσεις: 329
Εγγραφή: Τετ 12 Σεπ 2018, 10:25

Το μανιφεστο του "αντισυλλεκτη"

Δημοσίευση από RedSharks »

Priamos έγραψε: Πέμ 28 Νοέμ 2019, 15:21 Αρχες 90ς. Εγω πιτσιρικας , αφραγκος και με μηδαμινες γνωριμιες προσπαθω με οποια μεσα διαθετω να αποκτησω γνωσεις και ακουσματα στον μαγικο κοσμο του επικου metal που αρχιζει να ανοιγεται μπροστα μου. Καταβροχθιζω ολες τις σχετικες στηλες του MH ενω αρχιζω και αγοραζω ελληνικα zine. Σε ενα τευχος του MH ανακαλυπτω ενα εκπληκτικο για τα δεδομενα μου αφιερωμα στο επικο heavy metal. Αργοτερα ο ιδιος συντακτης (ο οποιος ηταν, και ισως ακομα ειναι, μεσα στους top 5 metal συλλεκτες στην Ελλαδα και πολυ ψηλα παγκοσμιως) συμμετειχε σε ραδιοφωνικες εκπομπες προβαλλοντας ολα αυτα τα αγνωστα αλλα ακρως γοητευτικα ακουσματα.
Να συμπληρώσω ότι εκείνο το αφιέρωμα στο επικό heavy metal (τεύχος Μαϊου 1991, με τους Candlemass στο εξώφυλλο και αποκλειστική συνέντευξη του Leif Edling στον Ανδρέα Βενέρη) ήταν από τα σημαντικότερα αφιερώματα που έγιναν ποτέ στο Metal Hammer. Είναι στο ίδιο level με τη στήλη του Πρασούλα και το Forgotten Jewels (τηρουμένων των αναλογιών, γιατί εδώ έχουμε ένα μεμονωμένο αφιέρωμα και όχι τακτική στήλη). Πολλοί μεταλλάδες της γενιάς μου διαβάσαμε εκεί για πρώτη φορά για μπάντες σαν τους Heir Apparent, Hittman, Liege Lord, Shok Paris, Savage Grace, Sword κ.α. Δηλαδή για αυτό που μέχρι και σήμερα θεωρώ την αφρόκρεμα της αφρόκρεμας αυτής της μουσικής... Από τις μπάντες που ανέφερα γίνεται σαφές ότι το αφιέρωμα συμπεριλάμβανε μεγάλη δόση USPM, όπως και λίγο doom και κλασσικό heavy. Δεν ήταν δηλαδή ένα «στενό» αφιέρωμα στην καθαρά επική μουσική όπως ίσως θα γραφόταν σήμερα. Επίσης με τη σημερινή ματιά θα το έβρισκε κανείς κάπως άνισο (π.χ. μόνο μια πολύ σύντομη και χλιαρή αναφορά στους Manilla Road). Όμως για την εποχή που γράφτηκε, μια εποχή που δεν υπήρχε internet και όλοι ζούσαμε στο σκοτάδι, οι πληροφορίες που πήραμε από εκείνο το 5σέλιδο ήταν καθαρό χρυσάφι.

Καλή ανάγνωση πσυχούλες μου.





Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3368
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Το μανιφεστο του "αντισυλλεκτη"

Δημοσίευση από Priamos »

Πράγματικα φοβερό αφιέρωμα για την εποχή.Τωρα αν πράγματι ήταν ο συντάκτης ο τύπος στον οποίο αναφέρουν...no comment! =]
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Το μανιφεστο του "αντισυλλεκτη"

Δημοσίευση από LuciferSteele »

χωριό που φαίνεται, κολαούζο δεν θέλει παππού!
εγώ απορώ πως έφτασες μέχρι και το επίπεδο συναλλαγής μαζί του. εγώ είχα κόψει φάτσα από εκείνα τα παλιά παζάρια στο Ρόδον και παρόλο που ήμουν ανώριμος τηνέητζερ, έβλεπα να ανάβει πάνω από το κεφάλι επιγραφή "συναγερμός, μακριά και αλάργα". και πολύ αργότερα όταν βρεθήκαμε να αρθρογραφούμε κάτω από την ίδια στέγη, πιο πολύ σκεφτόμουν το γεγονός πως το όνομά μου έμπαινε δίπλα σε κάτι τόσο αντιπαθές παρά δίπλα στο τζάνετ :P
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Το μανιφεστο του "αντισυλλεκτη"

Δημοσίευση από CountRaven »

[mention]LuciferSteele[/mention]

Πρέπει να χαίρεσαι που το ταπεινό όνομα σου μπήκε δίπλα σε μεγαθήριο Τζάνετ.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Το μανιφεστο του "αντισυλλεκτη"

Δημοσίευση από LuciferSteele »

δεν μετανιώνω για τίποτα αγαπητέ γιατί πάντα έκανα αυτό που ήθελα, ποτέ δεν μου επέβαλαν κάτι. το φροντιστήριο δίπλα σε τζανετ δεν κοστολογείται!
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Το μανιφεστο του "αντισυλλεκτη"

Δημοσίευση από CountRaven »

Πρέπει ακόμα να ανάβεις καντηλάκι σε εικόνισμα Mortuary Drape αγαπητέ μου [mention]LuciferSteele[/mention].
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Το μανιφεστο του "αντισυλλεκτη"

Δημοσίευση από LuciferSteele »

σε κασετάκι Into the Catahthonium για την ακρίβεια!
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Το μανιφεστο του "αντισυλλεκτη"

Δημοσίευση από LuciferSteele »

ας τοποθετηθώ και εγώ επί του θέματος.
ήμουν αρκετά τυχερός που εξελίχθηκα μεταλικά μέσα σε ένα περιβάλλον απαλλαγμένο από εγγραφή κασετών επί πληρωμή και επιδείξεις ελιτισμού που εν τέλει σαν σκοπό έχουν να σε κάνουν να νιώσεις μειονεκτικά και όχι να αντλήσεις πληροφορία ή ερέθισμα. σύντομα είχα πρόσβαση σε σπίτι όπου υπήρχαν τα medieval steel και τα brocas helm και τα warlord και μπορούσα να ακούσω και να αντιγράψω ότι ήθελα! και σε αυτή τη λογική ξεκίνησα να λειτουργώ και εγώ, αντιγράφοντας μανιωδώς και μοιράζοντας υλικό σε οποιονδήποτε το επιθυμούσε. ή και με το ζόρι καμία φορά μήπως και εκτιμήσει κάτι περισσότερο!
στην πορεία ήρθα σε επαφή με τοξικές συμπεριφορές τις οποίες μεγαλώνοντας απέβαλα από το περιβάλλον μου μέσω συνεχών αναθεωρήσεων τις οποίες συνεχίζω ακόμα και τώρα. μεγαλώνοντας, το ηθικό κομμάτι κερδίζει έδαφος σε σχέση με την ανάγκη απόκτησης του αντικειμένου.
η οικονομική κρίση βέβαια έχει παίξει και αυτή το ρόλο της και με έχει κάνει να επιβληθώ πάνω σε πολλούς ψυχαναγκασμούς και νευρώσεις που είχα σχετικά με μπάντες και κυκλοφορίες. οι προτεραιότητες μου άλλαξαν και αφού φροντίσω για τις ανάγκες διαβίωσης εμου και των παιδιών μου, τα χρηματα που τυχόν θα περισσέψουν θα πάνε σε ταξίδια. και η απόκτηση δίσκων πέρασε πλέον σε τρίτη μοίρα. άλλωστε το σπίτι έχει μέσα τόση πολλή μουσική που δεν θα μου λείψει τόσο η καινούργια. εκπαίδευσα λοιπόν μέσα από σκληρή πειθαρχία τον εαυτό μου να μην νοιάζεται τόσο αν θα πάρει κάποιο δίσκο ή όχι. αν είναι να έρθει, καλώς να έρθει!
το αρχικό ποστ φαίνεται αφοριστικό και διχαστικό αλλά καταλαβαίνω απόλυτα τους λόγους που κούρδισαν τον παππού και τον έκαναν να τολμήσει προβοκατόρικο μπαντζι τζαμπιν στο λάκκο των λεόντων.
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3368
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Το μανιφεστο του "αντισυλλεκτη"

Δημοσίευση από Priamos »

LuciferSteele έγραψε: Σάβ 30 Νοέμ 2019, 16:03 χωριό που φαίνεται, κολαούζο δεν θέλει παππού!
εγώ απορώ πως έφτασες μέχρι και το επίπεδο συναλλαγής μαζί του. εγώ είχα κόψει φάτσα από εκείνα τα παλιά παζάρια στο Ρόδον και παρόλο που ήμουν ανώριμος τηνέητζερ, έβλεπα να ανάβει πάνω από το κεφάλι επιγραφή "συναγερμός, μακριά και αλάργα". και πολύ αργότερα όταν βρεθήκαμε να αρθρογραφούμε κάτω από την ίδια στέγη, πιο πολύ σκεφτόμουν το γεγονός πως το όνομά μου έμπαινε δίπλα σε κάτι τόσο αντιπαθές παρά δίπλα στο τζάνετ :P
Δεν ήξερα ρε! Ήμουν μικρό κι αθώο. Εμπιστευομουν τους ανθρώπους, όπως αυτόν τον καλό γερακο που με φώναξε μια φορά μέσα στις φυλλωσιές για να μου δώσει καραμελιτσες... 8-]
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Το μανιφεστο του "αντισυλλεκτη"

Δημοσίευση από LuciferSteele »

και τώρα έχεις γίνει εσύ αυτός ο γεράκος και πας να μας διπλαρώσεις, έλα, πες
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
White Wolf

Το μανιφεστο του "αντισυλλεκτη"

Δημοσίευση από White Wolf »

Αυτο που εχει ωριμασει ο Αρχηγος των Ανωριμων και μοιραζει σοφια ειναι απερκατ στα καμπανελια...
Τελος εποχης μαλακες μου, οπου να ναι πεθαινουμε.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”