Δικό τους label φτιάχνουν οι ETERNAL CHAMPION

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...
Άβαταρ μέλους
Xstroyer
Δημοσιεύσεις: 1850
Εγγραφή: Πέμ 11 Ιαν 2018, 12:26

Δικό τους label φτιάχνουν οι ETERNAL CHAMPION

Δημοσίευση από Xstroyer »

Διαβάζει ο Xstroyer που και που, αλλά το ΕP κυκλοφόρησε σαν περιορισμένο βινύλιο EP και έτσι θα μείνει. Υπάρχει το CDάκι για όλους! Αλλά ακόμα και εκεί, βγήκαν κάποιοι και είπαν "γιατί το ξαναβγάλατε;" οπότε για την ώρα δεν υπάρχει καν κάτι τέτοιο στο πλάνο. Ήδη παραπάνω κάποιοι φωνάζουν για "περισσότερες κυκλοφορίες" απ 'ότι τραγούδια και την ίδια στιγμή ζητείται πάλι "updated version" από άλλους. ΠΑΣΟΚΑΡΑ, όλα μέσα!

Γενικώς, ο καθένας μπορεί να λέει και να πιστεύει ότι νομίζει (και καλά κάνει, φυσικά), αλλά μια επαγγελματική εταιρία, με πολλές κυκλοφορίες και βαρύ πρόγραμμα, ξέρει τι πρέπει να κάνει, που να κινηθεί και τι να βγάλει. Ήδη υπάρχει ένας "σκασμός" κυκλοφορίες που πρέπει να βγουν, πολλά πράγματα που δεν έχουν ανακοινωθεί επισήμως και δεν γνωρίζετε, αλλά πρέπει να "τρέξουν" και άλλα ΠΟΛΛΑ πράγματα.

Η εταιρία αφουγκράζεται το κοινό, αλλά και τους συνεργάτες & διανομείς, οι οποίοι είναι βασικός πυρήνας πωλήσεων. Υπάρχουν περιπτώσεις μεμονωμένων ατόμων που ζήταγαν επίμονα κάποιες κυκλοφορίες σε βινύλιο και όταν βγήκαν, πούλαγαν με το σταγονόμετρο (δεν χρειάζεται να αναφέρω αυτές) και κάποια άλλα πούλησαν σημαντικά, ακόμα και αν κάποιοι από το κοινό δεν πίστευαν ότι θα "τσουλήσουν". Οπότε, ο καθένας μπορεί να πιστεύει ότι νομίζει, αλλά στο τέλος της μέρας, ίσως να γνωρίζουν κάποια πράγματα παραπάνω αυτοί που παίρνουν τις τελικές αποφάσεις, αφού έχουν γενικότερη εικόνα της βιομηχανίας, αλλά και των μελλοντικών πλάνων που δεν γνωρίζει το κοινό, συμπεριλαμβανομένου του διαθέσιμου budget, επερχόμενων τίτλων, όγκου εργασίας κτλ.

Φυσικά, υπάρχουν πολλά πράγματα που δεν είναι για ανάλυση εδώ, οπότε ζητάω κατανόηση αν δεν απαντάω κάποιες φορές. Δεν βγαίνουν συχνά εργαζόμενοι στις επαγγελματικές εταιρίες να απαντάνε σε μεμονωμένα σχόλια, αλλά έχετε βύσμα στο forum, οπότε σπάνια, βλέπετε και κάποια διευκρίνηση στα πλαίσια του επιτρεπτού.

Συνεχίζω τη δουλειά μου. Έρχονται σπουδαία πραγματάκια.
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2627
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

Δικό τους label φτιάχνουν οι ETERNAL CHAMPION

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

Xstroyer έγραψε: Δευ 16 Δεκ 2019, 17:34 Διαβάζει ο Xstroyer που και που, αλλά το ΕP κυκλοφόρησε σαν περιορισμένο βινύλιο EP και έτσι θα μείνει. Υπάρχει το CDάκι για όλους! Αλλά ακόμα και εκεί, βγήκαν κάποιοι και είπαν "γιατί το ξαναβγάλατε;" οπότε για την ώρα δεν υπάρχει καν κάτι τέτοιο στο πλάνο. Ήδη παραπάνω κάποιοι φωνάζουν για "περισσότερες κυκλοφορίες" απ 'ότι τραγούδια και την ίδια στιγμή ζητείται πάλι "updated version" από άλλους. ΠΑΣΟΚΑΡΑ, όλα μέσα!

Γενικώς, ο καθένας μπορεί να λέει και να πιστεύει ότι νομίζει (και καλά κάνει, φυσικά), αλλά μια επαγγελματική εταιρία, με πολλές κυκλοφορίες και βαρύ πρόγραμμα, ξέρει τι πρέπει να κάνει, που να κινηθεί και τι να βγάλει. Ήδη υπάρχει ένας "σκασμός" κυκλοφορίες που πρέπει να βγουν, πολλά πράγματα που δεν έχουν ανακοινωθεί επισήμως και δεν γνωρίζετε, αλλά πρέπει να "τρέξουν" και άλλα ΠΟΛΛΑ πράγματα.

Η εταιρία αφουγκράζεται το κοινό, αλλά και τους συνεργάτες & διανομείς, οι οποίοι είναι βασικός πυρήνας πωλήσεων. Υπάρχουν περιπτώσεις μεμονωμένων ατόμων που ζήταγαν επίμονα κάποιες κυκλοφορίες σε βινύλιο και όταν βγήκαν, πούλαγαν με το σταγονόμετρο (δεν χρειάζεται να αναφέρω αυτές) και κάποια άλλα πούλησαν σημαντικά, ακόμα και αν κάποιοι από το κοινό δεν πίστευαν ότι θα "τσουλήσουν". Οπότε, ο καθένας μπορεί να πιστεύει ότι νομίζει, αλλά στο τέλος της μέρας, ίσως να γνωρίζουν κάποια πράγματα παραπάνω αυτοί που παίρνουν τις τελικές αποφάσεις, αφού έχουν γενικότερη εικόνα της βιομηχανίας, αλλά και των μελλοντικών πλάνων που δεν γνωρίζει το κοινό, συμπεριλαμβανομένου του διαθέσιμου budget, επερχόμενων τίτλων, όγκου εργασίας κτλ.

Φυσικά, υπάρχουν πολλά πράγματα που δεν είναι για ανάλυση εδώ, οπότε ζητάω κατανόηση αν δεν απαντάω κάποιες φορές. Δεν βγαίνουν συχνά εργαζόμενοι στις επαγγελματικές εταιρίες να απαντάνε σε μεμονωμένα σχόλια, αλλά έχετε βύσμα στο forum, οπότε σπάνια, βλέπετε και κάποια διευκρίνηση στα πλαίσια του επιτρεπτού.

Συνεχίζω τη δουλειά μου. Έρχονται σπουδαία πραγματάκια.

:iouiou: :iouiou: :iouiou: :iouiou: :iouiou: :iouiou: :iouiou: :iouiou: :iouiou: :iouiou: :iouiou: :iouiou: :iouiou: :iouiou:

:D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D


March Xtroyer! March!
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
vasilis2112
Δημοσιεύσεις: 933
Εγγραφή: Τρί 02 Οκτ 2018, 02:02

Δικό τους label φτιάχνουν οι ETERNAL CHAMPION

Δημοσίευση από vasilis2112 »

Για μένα ένα βινύλιο πρώτη έκδοση δε χάνει τη συλλεκτική του αξία αν είναι διακριτό από άλλες κοπές. Είτε χρώμα, ή etchings, ή κάτι, να ξεχωρίζει.
Βέβαια παρακολουθώ ότι για τα discogs sales δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Πέφτει η αξία του πρώτου μόλις κυκλοφορήσει πάλι. Υποθέτω ότι αυτό συμβαίνει γιατί κάποιοι δεν τους νοιάζει αν είναι πρώτη δεύτερη έκδοση και έχουν και δυο φράγκα παραπάνω.
Προσωπικά θα ήθελα το EC σε βινύλιο πρώτη έκδοση, 100 και τέτοια δε δίνω (όχι ότι δε δίνω γενικά, πλήρωσα καλά το AirRaid το Night of the Axe που ήθελα όπως και το medieval Steel της No Remorse, αλλα κάπως μου τα χει σκάσει με το EC ίσως γιατί είναι EP) βέβαια το κυρίως πρόβλημα με το EC είναι ότι δύσκολα βρίσκεται, όχι ότι είναι ακριβό. Θα ήμουν ικανοποιημένος με επανέκδοση βινύλιο. CD, μου κάνει, νταξει (αν και μοιάζουνε με σουβέρ και 2η έκδοση CD είναι του σωρού 2€ με συλλεκτικούς όρους). :D
Δεν μπορώ να πω ότι μου αρέσει και παρα πολύ η τακτική της εταιρείας στο συγκεκριμένο (ίσως άμα είχα το βινύλιο να μου άρεσε πιο πολύ) :P Αλλά σίγουρα είναι πολύ καλύτερη από την τακτική του Cruz del sur και high Roller που κόβονται αβέρτα βινύλια χωρίς pressing identification.
Στα της NoRemorse γενικά, όλο λέω η εταιρεία είναι τοπ5, τοπ3, δε θέλω να πω Η τοπ, αλλά ποιές είναι οι άλλες 4 ή οι άλλες 2;
Θέλουμε Xstroyer side-label!
Άβαταρ μέλους
trigger
Δημοσιεύσεις: 562
Εγγραφή: Σάβ 13 Ιαν 2018, 08:07

Δικό τους label φτιάχνουν οι ETERNAL CHAMPION

Δημοσίευση από trigger »

Ρε Μπιλ, σε συμπονω. Τα μισά σου προβλήματα να είχα, θα ήμουν πολύ δυστυχισμένος.
Άβαταρ μέλους
vasilis2112
Δημοσιεύσεις: 933
Εγγραφή: Τρί 02 Οκτ 2018, 02:02

Δικό τους label φτιάχνουν οι ETERNAL CHAMPION

Δημοσίευση από vasilis2112 »

trigger έγραψε: Δευ 16 Δεκ 2019, 19:15 Ρε Μπιλ, σε συμπονω. Τα μισά σου προβλήματα να είχα, θα ήμουν πολύ δυστυχισμένος.
Δε σε πιάνω παρα πολύ αλλά σε ευχαριστώ για τη συμπόνια σου! B)
Δεν καταλαβαίνω δηλαδή, από όλους εμάς εδώ μέσα που είμαστε μάλλον μεγάλο δείγμα του ταργκετ γκρουπ αυτού το είδους μουσικής, μόνο εγώ ασχολούμαι με χρώματα, limitations, first pressings, συλλεκτιλίκια και τέτοια; Και σε ποιούς πωλούνται όλα αυτά, ποιοι τα μεταπωλούν, ποιοι ανεβάζουν την αξία τους; Τόσο πολύ κόσμο δηλαδή έχει η φάση; Και δε λέω για τους EC γιατί πραγματικά αυτοί μπορεί να χουνε πουλήσει 3000+ βινύλια. Αλλά κοπές 500 αντίτυπα 100 χρωμα 400 μαύρα, πως πωλείται το χρωματιστό και μένουνε μαύρα για πολύ καιρό; Εγώ σου λέω τα 50 τα χουμε πάρει εδώ μέσα. Όλοι μαύρα;
Παράδειγμα και γενίκευση αλλα νομίζω πιάνεις το concept.
Τελωσπαντων νομίζω υπάρχει αρκετή υποκρισία και ζήλια ίσως στο όλο θέμα. Υπάρχει και αφιερωμένο θέμα που δε θέλω να συμμετάσχω.
Εγώ νομίζω είμαι αληθινός, δεν το παίζω τίποτα, λέω αυτά που πραγματικά πιστεύω και όπως συχνά λέω εδώ, θέλω μόνο να μάθω πραματα, και αν μπορώ να δείξω και σε κάποιον κάτι.
Άβαταρ μέλους
trigger
Δημοσιεύσεις: 562
Εγγραφή: Σάβ 13 Ιαν 2018, 08:07

Δικό τους label φτιάχνουν οι ETERNAL CHAMPION

Δημοσίευση από trigger »

Θέλεις κι εσύ τη φατσούλα σου, τι να σε καμω....
Πραγματικά εδώ μέσα δε νομίζω να ασχολείται κάνεις στο βαθμό και με τον ίδιο τρόπο, όπως περιγράφεται στην παρακάτω παράγραφο

""Βέβαια παρακολουθώ ότι για τα discogs sales δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Πέφτει η αξία του πρώτου μόλις κυκλοφορήσει πάλι. Υποθέτω ότι αυτό συμβαίνει γιατί κάποιοι δεν τους νοιάζει αν είναι πρώτη δεύτερη έκδοση και έχουν και δυο φράγκα παραπάνω.
Προσωπικά θα ήθελα το EC σε βινύλιο πρώτη έκδοση, 100 και τέτοια δε δίνω (όχι ότι δε δίνω γενικά, πλήρωσα καλά το AirRaid το Night of the Axe που ήθελα όπως και το medieval Steel της No Remorse, αλλα κάπως μου τα χει σκάσει με το EC ίσως γιατί είναι EP) βέβαια το κυρίως πρόβλημα με το EC είναι ότι δύσκολα βρίσκεται, όχι ότι είναι ακριβό. Θα ήμουν ικανοποιημένος με επανέκδοση βινύλιο. CD, μου κάνει, νταξει (αν και μοιάζουνε με σουβέρ και 2η έκδοση CD είναι του σωρού 2€ με συλλεκτικούς όρους). :D
Δεν μπορώ να πω ότι μου αρέσει και παρα πολύ η τακτική της εταιρείας στο συγκεκριμένο (ίσως άμα είχα το βινύλιο να μου άρεσε πιο πολύ) :P Αλλά σίγουρα είναι πολύ καλύτερη από την τακτική του Cruz del sur και high Roller που κόβονται αβέρτα βινύλια χωρίς pressing identification".

Θέλω να πω ότι χάνεται η ουσία. Για μια πρόσφατη κυκλοφορία η οποία σε ενδιαφέρει, τι διαφορά έχει αν πάρεις μια έκδοση η οποία κόπηκε λίγο καιρό μετά, εφόσον συνήθως είναι πανομοιότυπη, εξαιρουμένου ίσως του χρώματος βινυλίου. Ο κρουζ καλά κάνει και κόβει ξανά άλμπουμ που ξεπούλησαν, για τα οποία υπάρχει εκ νέου ενδιαφέρον από κόσμο που δεν πρόλαβε να τα αγοράσουν. Το νόημα αυτό είναι εξάλλου, να ακουστεί η μουσική. Οι μεγάλες εταιρείες δεν είχαν ποτέ έγνοια για το αν θα γίνει συλλεκτική μια κυκλοφορία τους. Αυτό άρχισε τα τελευταία χρόνια από μικρες εταιρείες για να πουληθεί το στοκ τους και βλέπουμε που έχει φτάσει η κατάσταση (πχ as darkness reigns για 111 φανατικούς οπαδούς της μπάντας που θα πλήρωναν 5000$ για πιθανό meet and greet, σωστά?).
Μόνος σου στηλιτευεις την τροπή των πραγμάτων, αλλά μετά παραδέχεσαι ότι σε ενοχλεί που δεν είσαι ένας από τους 111 ουσιαστικά.
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2627
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

Δικό τους label φτιάχνουν οι ETERNAL CHAMPION

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

Advancing Yokeda έγραψε: Δευ 16 Δεκ 2019, 10:35 Είδα ότι το split με gatekeeper επανακυκλοφορεί από No Remorse. Πρέπει να πω ότι - μια που ξαναβγαίνει - το συγκεκριμένο θα περίμενα να βγει σε βινύλιο, όχι με τα 2 κομμάτια της 1ης κοπής, αλλά full length όπως το cd.
Παραθέτω τον εαυτό μου :D για να κάνω μια μικρή διόρθωση. Όπου "θα περίμενα" εννοούσα "θα ήθελα". Έτσι, μονάχα για να μην θεωρηθεί το σχόλιο σαν υπόδειξη πως να κάνει τη δουλειά της η εταιρία, αλλά σαν γνήσια heavymetalική προσωπική ευχή προς τον Άγιο Βασίλη.

8-]
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Δικό τους label φτιάχνουν οι ETERNAL CHAMPION

Δημοσίευση από theBox »

Καλα εννοειται κι εγω οταν μιλησα για loophole, προφανως αστειευομουν, δεν εχω καμια απαιτηση να ξαναβγει σε βινυλιο, μην τρελαθουμε κιολας...
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Xstroyer
Δημοσιεύσεις: 1850
Εγγραφή: Πέμ 11 Ιαν 2018, 12:26

Δικό τους label φτιάχνουν οι ETERNAL CHAMPION

Δημοσίευση από Xstroyer »

Θέλουμε η μουσική του album να είναι πάντα διαθέσιμη σε CD και βινύλιο. Η εταιρία προτιμάει να υπάρχει πάντα διαθέσιμο το album, γι' αυτό και ξανατυπώνεται συνεχώς το "The Armor Of Ire", παρά το ένα τραγούδι του split. To "The Armor Of Ire" πρέπει να βρίσκεται πάντα διαθέσιμο σε όλες τις γωνίες του κόσμου και αυτό γίνεται. Γι' αυτούς που επιθυμούν το split, η μουσική του είναι πάλι διαθέσιμη σε φυσικό format. To format για τη συγκεκριμένη κυκλοφορία ("Retaliator/Vigilance"), είναι μόνο το CD (με μπόλικα bonus που θα έπρεπε να κάνουν το βινύλιο-single των 2 τραγουδιών να ξεχαστεί) και όπως είπα, δεν υπάρχει πλάνο για βινύλιο και τονίστηκε αυτό. H μουσική υπάρχει εκεί έξω σε φυσικό format.

Eπίσης, μπορεί να υπάρχουν και συμφωνίες ή πράγματα που δεν γνωρίζετε πίσω από αυτή την απόφαση και το συγκεκριμένο format (βινύλιο) αυτής της παλιάς κυκλοφορίας. Aλλά δεν έχει σημασία, η κυκλοφορία ξαναυπάρχει εκεί έξω, πιο πλούσια από το βινύλιο-single. Aν υπάρχουν άνθρωποι οι οποίοι αγοράζουν ΜΟΝΟ βινύλιο, έτσι κ αλλιώς χάνουν σπουδαία μουσική όλα αυτά τα χρόνια, δεν θα τους χαλάσει το ένα τραγούδι του βινυλίου, απλώς βρίσκουν πάτημα για λίγη γκρίνια παραπάνω.

Προχωράμε σε άλλα πράγματα, άλλες κυκλοφορίες και σπουδαία νέα, σύντομα.

Νομίζω πως το εξαντλήσαμε. Hail.
Άβαταρ μέλους
vasilis2112
Δημοσιεύσεις: 933
Εγγραφή: Τρί 02 Οκτ 2018, 02:02

Δικό τους label φτιάχνουν οι ETERNAL CHAMPION

Δημοσίευση από vasilis2112 »

trigger έγραψε: Δευ 16 Δεκ 2019, 21:23 Μόνος σου στηλιτευεις την τροπή των πραγμάτων, αλλά μετά παραδέχεσαι ότι σε ενοχλεί που δεν είσαι ένας από τους 111 ουσιαστικά.
Ξεκάθαρα θα ήθελα να ήμουν ένας από τους 111 από τη στιγμή που είναι μόνο 111. Αλλά μάλλον δε θα το έπαιρνα και πάλι γιατί αρχική τιμή των 111 ήταν γύρω στο 100€!
Επίσης ξεκάθαρα θα ήθελα ένα από τα (αλλού χρώματος πχ) πρώτα 111 σε περίπτωση 111special + x απλά. Δε θα είχα κανένα πρόβλημα να είχα ένα από τα x πολλά απλά με 20€ πχ αν τα 111 κάνανε 100€ ή αν δεν τα έβρισκα.
Όσον αφορά τις επανακοπές του cruzdelsur και του νέο Atlantean Kodex εν τω μεταξύ, δε σου λέω να μην το κόψει. Εννοείται να το χουν όλοι. Ουτε όπως μάλλον πιστεύεις για μένα εγώ θα ψάχνω μόνο την πρώτη. Εχω πολλές επανεκδόσεις με τα ορίτζιναλ να ναι και ευκολα και δεν έχω κανένα πρόβλημα. Θα χαρώ άμα έχω την πρώτη. Λέω μονο να το διευκρινίσει στην κυκλοφορία. Είναι διαφορετικά ρε φίλε! Πως να το κάνουμε; Είναι και αυτό μια πτυχή μια κυκλοφορίας. Πάντα παντού σε όλα τα είδη μουσικής ψάχνει ο κόσμος τις διαφορετικές εκδόσεις. Μου λες ότι πολύ το ψάχνω, αυτό δεν είναι κριτική. Με παρόμοια λογική μπορώ να σου πω κι εγώ ότι το ψάχνεις λίγο. Εσένα μπορεί να μη σε ενδιαφέρει, εμένα μπορεί να με ενδιαφέρει όμως. Δεν υπάρχει σωστή και λάθος μεριά.
Η στάση σου ήταν επικριτική, «Κοιτα προβλήματα που χει ο κόσμος». Θα με βάλεις να παίξω off topic στο θέμα με τους συλλέκτες του Priamos. Πιστεύω ότι αυτή η δαιμονοποίηση (κατ επίφαση είπαμε γιατί όλα αυτά πουλάνε φουλ και η φάση μας του αντεργκραου είναι νο1 στη φαση με τα συλλεκτιλικα) της συλλεκτιστκής διάστασης του θέματος πέρα από όπως είπαμε τη υποκρισία και τη ζήλια, κρύβει πάλι και πάλι το παλιό γνωστό μπούρδα της τρουιλας. Ξερεις αυτές τις μπούρδες ναζιστοφανους προσανατολισμού περί ελιτ μυημενης στο »μυστικιστικό» ατσαλι. Αλλα με κάποιον τρόπο έχει γυρίσει αλλιώς, μπούμερανγκ, ίσως λόγω της υποκρισίας και της ζήλιας που λέμε. Σε φάση «δεν είναι τρού αυτοί μωρε, κοιτάνε τους αριθμούς στο τέλος του βινυλίου, είναι «συλλέκτες» :kai: , εμείς είμαστε τρού που γουστάρουμε τη μουσική μόνο, που μας τρώει που εμείς δεν τα χουμε και προβάλουμε την τουιλα σαν ασπίδα, ή που δεν έχουμε ή δε θελουμε να τα αγοράσουμε και εννοείται αυτοί που τα βρίσκουν έτοιμα στη ζωή τα αγαπάνε λιγότερο από το να τα ποθείς»
Ξανά γενικεύω και γίνομαι ακραίος, αλλά έτσι κάνω γενικά.
Κάθε φορά που πιάνεται αυτή κουβέντα αισθάνομαι ότι απολογούμαι! Δεν είναι ότι έχω τη μύγα. Κάποιος που κάνει κάτι επιλήψιμο πρέπει να απολογείται. Η αντίληψη οτι η «μύγα» είναι κάτι επιλήψιμο είναι λάθος. Και λέγοντας «μύγα» πάλι για να το κάνω λιανά λιανά μην παρερμηνεύουμε, δεν εννοώ ότι εγώ είμαι συλλέκτης, αρχιδια. Μακάρι να ήμουνα. Να χα φουλ φράγκα να γουστάρω. (Ομολογώ ότι τύπους όπως τον Prowler που πιθανως αρκετοί ξέρετε απ το Corroseum, που μοιάζει να ναι και τιγκα μαλακας, τους ζηλεύω, όμορφα όμως όχι άρρωστα. Μακάρι να χα κι εγώ τη δυνατότητα να κολυμπάω μέσα σε δισκάκια!!!) Δεν είναι ταμπού για μένα όπως απ ότι φαίνεται για πολλούς. Εννοώ σαν μύγα να επιστρέψουμε την παραδοχή μου ότι μου αρέσει και ενδιαφέρομαι για τη »συλλεκτιστικη» πλευρά του θεματος. Και όπου συλλεκτιστικη (λιανά,λιανά) εννοώ αριθμός κοπιών, ημερομηνίες, matrixes, inserts, όλα. Μ αρέσει που ψάχνουνε τα A1/B1 G/G και το ολόμαυρο ινσερτ στο πρωτο μειντεν. Μου μοιάζει ενδιαφέρον, πως να το κάνουμε; Είναι μια πτυχή του θέματος, το ξαναλέω, γι μένα σημαντική.
Ας απολογηθώ ακόμα μια μακάρι τελευταία φορά. Μου αρέσει το heavy metal. Σε πολύ πολύ ευαίσθητη ηλικία ήρθα σε επαφή με το χώρο των »σπάνιων δίσκων». (Διάβαζα τα ναζιστοφανή που λέγαμε) Το κανα μόνος μου όμως, δεν πέσανε στα χέρια μου. Ήθελα να ψάξω, να μάθω κι αλλα, κι αλλα. Ξέρω κόσμο που ναι 30χρονια μόνο μειντεν. Εγώ είμαι το ακριβώς αντίθετο. Με ελκυσε η δημιουργια συλλογής. Έχω την τρέλα, μαζευω πραματα γενικά. Υπάρχει στους ανθρώπους. Αγάπησα το βινύλιο. Αν και ήμουν στην εποχή του CD ήθελα το βινύλιο. Αν και συχτιριζω για ήχους βελόνες innergroovedistortions 1002 και έχω δώσει ένα σκασμό λεφτά για ηχοσυστηματα θέλω τα βινύλια. Και τώρα, μετά από σχεδόν 20χρονια. Γιατί; Εδώ είναι το όλο κλου πιστεύω. Θέλω το πραμα όπως ακριβώς ήτανε όπως κυκλοφόρησε. Δεν μου άρεσε καθόλου που είχα πάρει σαν παιδί 12 χρονων ξέρω γω το μειντεν την επανέκδοση του 97. Ήθελα όπως είχε κυκλοφορήσει τότε. Τι ακούγανε τότε. (Πολύ μετά έκανα άλμα-συμβιβασμό τι κάνουμε με αυτά που πρώτα βγήκανε CD; Και με έχει κερδίσει ολοκληρωτικά το βινύλιο).
Δίνω λεφτά, δεν έχω πολλά, δίνω πολλά άμα λαχει, δεν τα κλαίω. Σπάνια παίρνω διπλές κοπιες. Το χω κάνει. Θεωρούσα ότι πρέπει να χω ένα στοκ για ανταλλαγές και τέτοια τσίμπαγα κανα 2πλο, το κοψα για τα φράγκα και γιατί πια δεν κάνει κανένας ανταλλαγές. Σπάνια πουλάω. Σε τιμές αγοράς εννοείται δε θα στο παίξω Σαμαρείτης. Ακουω τα βινύλια. Δεν τα κρατάω σφραγισμένα όπως έχω δει. Δε στο παίζω αθώα περιστερά οι ακροάσεις μου είναι 60 YouTube η υπολογιστή γενικά και 40 βινύλιο, μιλάμε για το ίδιο άλμπουμ. Και κάποιες φορές έχω πάρει πιο πολλά σε κάποιο χρονικό διάστημα απ όσο έχω μπορέσει να ακούσω, αλλα νομίζω ότι μπορώ να πω ότι 50% της συλλογής μου το παίζω στα δάχτυλα, 70 το ξέρω καλά, 85 τα χω ακούσει 10 φορές και σίγουρα υπάρχει και ένα μικρό ποσοστό 5% που μπορεί να μην τα χω ακούσει ίσως ούτε ολόκληρα. Δε θα σου γράψω λιγότερα τραγούδια άμα γράψω κανα CD ούτε θα στο παίξω μαγκια ότι έχω την τάδε έκδοση. Θα σε βοηθήσω με χαρά να βρεις κάτι που ξέρω που μπορείς να το βρεις φθηνά θα σου δώσω ότι πληροφορίες έχω. Δεν κάνω καν αυτή την πηγαία έκφραση χαράς να πω ποιες ήταν οι πρόσφατες αγορές μου. Γουστάρω τη μουσική πάνω απ όλα. Δε μου άρεσε το »συλλεκτιληκι» και είπα να συλλέξω μέταλ. Μου άρεσε το μέταλ και θέλω να το αρχειοθετήσω. Μπορεί να μην είμαι πολύ τρού. Δεν είμαι τυπικός μεταλχεντ. Χαχαχα. Δε μου αρέσουν συμπεριφορές και καταστάσεις στο χώρο στιλ και αλλα. Ζω στην επαρχία. Δεν σκάω σε live παρα σπάνια. Εχω και αλλα ενδιαφέροντα. Διασκεδάζω και με άλλους τρόπους. Γουστάρω όμως heavy metal. Πως να το κάνουμε. Και τρού τρού hm. Αλλα όπως είπαμε δεν είμαι πολύ τρού.
Πολύ πολύ πολύ μακρηγόρησα. Συγχωρήσετε με. Φίλε @trigger εννοείται δε σε σημαδεύω, αλλα είσαι όνομα και πραμα με φούρκισες. Με βούτηξε η τρέλα. Αυτα είναι αυτά που απέφευγα να πω τόσο καιρό στο τοπικ με τα συλλεκτιλικια. Παρακαλω τα αφεντικά να το μεταφέρουν εκεί που ανήκει. Μη χαλάμε και το τοπικ των EC.
Δεν είναι ότι με καίει τόσο, εγώ θα κάνω το κομμάτι μου είτε έτσι είτε αλλιώς, απλά πιστεύω ότι εκφράζω και άλλο κόσμο (όπως αποδείξαμε, προφανώς) που είτε κρύβεται είτε κάνει ότι δε τον νοιάζει, είτε, είτε και γιατί νομίζω ότι διαβάζει πολύς κόσμος ανωμυμα εδώ μέσα και κάποια πράγματα θα ήθελα να τα βάλω σε μια σωστή για μένα βάση. Τουλάχιστον να υπάρχει και μια τέτοια άποψη.
Ευχαριστώ!
:metalhead: :metalhead: :metalhead:
:love: :love: :love:
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Δικό τους label φτιάχνουν οι ETERNAL CHAMPION

Δημοσίευση από rbrigade »

Πρέπει να έσπασε το ρεκόρ μακροσκελέστερου post ever! Τον τρέλλανες τον άνθρωπο Trigger!
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2627
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

Δικό τους label φτιάχνουν οι ETERNAL CHAMPION

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

Προσωπικά, αγοράζω αποκλειστικά βινύλιο και αποκλειστικά άλμπουμς που με ενδιαφέρουν. Για αρκετούς λόγους θεωρώ το cd παγκόσμια κοροιδία. Τώρα δεν ξέρω αν χάνω καμιά σπουδαία μουσική όλα αυτά τα χρόνια, αλλά σίγουρα αυτήν που επιλέγω να αγοράσω την έχω καταευχαριστηθεί!

Τώρα, όσον αφορά το αρχικό μου σχόλιο-επιθυμία, αυτά που με "καίνε" είναι τα κομμάτια των Gatekeeper με την αρχική τους φωνάρα - σίγουρα όχι τα Εternal Champion.

Θυμάμαι το UTH και δε μπορώ να τους βλέπω όπως τους έβλεπα πριν λίγα χρόνια. Κάτι τα ελαφρά επιτόπια άλματα σαν προθέρμανση για στίβο του Tarpey πάνω στη σκηνή που μόνο metal στυλ δεν είχαν, κάτι η ανικανότητά του να τραγουδήσει, κάτι η σωρεία με μπλουζάκια από κονκάρδες και μπλουζάκια ενώ έχουν ΜΟΝΟ εναν δίσκο με έχουν ξενερώσει προς το παρόν, αλλά επιφυλάσσομαι για το μέλλον.

Η ξενέρα μου με τους EC είναι πολύ μεγαλύτερη από ότι περιγράφω παραπάνω και θα ήθελα να γίνω εξαιρετικά καυστικός απέναντί τους, αλλά δε μου το επιτρέπω, κυρίως γιατί αναγνωρίζω την πηγαία αγάπη του Tarpey για το Sword and Sorcery.
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
Blackwinged
Δημοσιεύσεις: 398
Εγγραφή: Σάβ 26 Οκτ 2019, 18:33
Τοποθεσία: Ιωάννινα

Δικό τους label φτιάχνουν οι ETERNAL CHAMPION

Δημοσίευση από Blackwinged »

rbrigade έγραψε: Τρί 17 Δεκ 2019, 00:18 Πρέπει να έσπασε το ρεκόρ μακροσκελέστερου post ever! Τον τρέλλανες τον άνθρωπο Trigger!
Μοιάζει με κουπόνι στοιχήματος για ΠΣΚ.
DeletedUser

Δικό τους label φτιάχνουν οι ETERNAL CHAMPION

Δημοσίευση από DeletedUser »

Εγω θελω να πω 2-3 πραγματακια και ας μετακινηθει οπως ειναι στο πριαμικο πονημα

- Στα 80s ηταν ΑΠΕΙΡΟΕΛΑΧΙΣΤΕΣ οι κυκλοφοριες που βγαινανε και πλασαριζοντουσαν ως συλλεκτικες (δε λεμε για κανα pic disc μεγαλης μπαντας η καποιο τουρ σιγκλ κτλ κτλ). Η μουσικη εβγαινε ως ΜΟΥΣΙΚΗ (προφανως και ως εμπορικο-βιομηχανικο προιον). Αυτα που ΤΩΡΑ (εδω και χρονια βασικα) πουλανε χρυσαφι εγιναν για ΑΛΛΟΥΣ λογους ακριβα-συλλεκτικα (με αυτη τη σειρα αξιολογησης)
Δειτε τα 80s private, τα 90s απο μεγαλες μπαντες, δεν μπορω να σκεφτω σχεδον καμια κυκλοφορια που ειχε φανφαρες στο press release της, οπως τα σημερινα μαργαριταρια τυπου buy now, cry later κτλ κτλ. Φωτιστε με αν κανω λαθος

- Εκδοσεις... Γιατι να διαφερει η μια κοπη απο την αλλη???? Ειναι ΑΚΡΙΒΩΣ το ιδιο πραγμα με αυτο που εκαναν οι εταιρειες στα 80s, κοβανε μια φουρνια, αλλη μια και αλλη μια, ειτε λεγονταν Metal Blade, ειτε Atlantic. Η ασχολιοταν καποιος τοτε αν εχει ασημενια labels το Show no Mercy η κωδικο Enigma η MBR κατι??? Αντε να ηθελες το Metal Blade λογω κοινης χωρας καταγωγης (μπαντας και εταιρειας). Απλα η πρωτη κοπη slayer θα ηταν 10 χιλιαρικα, της Atlantic 50χιλιαρικα , ενω του κρουζ 500 και καπως μας χτυπαει. Ειχε αναφερθει και αλλου, δε με νοιαζει να ξεχωριζει η πρωτη απο την εκτη κοπη

- Το Oracle και η "λογικη" αυτης της ΜΙΣΗΤΗΣ εταιρειας (Night of the Vinyl Dead και του παραμαγαζου που μονο ως ειρωνεια λαμβανω το ονομα της - 111 Σωτηρες) ειναι ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΗ για το Μεταλ, αν θελετε το καταλαβαινετε, αν δε θελετε οκ
Ποιοι σωτηρες? Αυτοι που δινουν συνδρομη (δε θυμαμαι το νουμερο) να αγοραζουν οτι βγαζει η εταιρεια απλα να το πουλανε? Αυτοι θα σωσουν το Μεταλ???? Δειτε ΠΟΣΕΣ απο τις νεες (δεκαετιας) σουπερ χοτ-λιμιτεντ κτλ κυκλοφοριες ειναι διαθεσιμες (η τιμη ειναι ασχετη) προς πωληση (καποια στιγμη πρεπει να κανουΜΕ διακριση του ακριβου και του σπανιου αντικειμενου).
Σπεκουλα λεγεται και πονταρισμα σε μια αγορα που τροφοδοτειται με ΠΟΛΛΟΥΣ τροπους και λαχταρω τη στιγμη που θα σκασει σα ροζ μπιγκ μπαμπολ στα χειλη αμερικανας λολιτας.
Ειδικα για το Ορακλ ΓΕΛΑΩ τρανταχτα, το ιδιο Ορακλ που οι σωτηρες και οι μεταλλοπατερες αφηναν να σαπιζει στα 3 μαρκα και τωρα θυμηθηκαν ποσο γαματο ειναι επειδη εχει σκακιερα μεσα (μαλακια κανανε επρεπε να εχουν ρηπρες την 16η παρτιδα Καρποβ-Κασπαροβ του 85 σε χαρτι εποχης)

- Εχασα το EC, παρολο που θεωρω τον εαυτο μου φαν και το ειδα μεσα στο no remorse 10 με 15 φορες μεχρι να τελειωσει... Δε το ξανακοβουν βινυλιο, σιγα τη συμφορα, αν θελω το παιρνω CD....
Ειπε κατι σωστο ο Ανδρεας πανω
"Aν υπάρχουν άνθρωποι οι οποίοι αγοράζουν ΜΟΝΟ βινύλιο, έτσι κ αλλιώς χάνουν σπουδαία μουσική όλα αυτά τα χρόνια, δεν θα τους χαλάσει το ένα τραγούδι του βινυλίου, απλώς βρίσκουν πάτημα για λίγη γκρίνια παραπάνω."

Μακαρι ΑΥΡΙΟ το πρωι να μπορουσα να πουλησω ΟΤΙ εχω (ειδικα ΤΩΡΑ που ο κοσμος αγοραζει σωρηδον και στα τυφλα), να στελνω 5ευρα απευθειας στις μπαντες για ψηφιακα download (πιο πολλα τσεπωνουν απο ενα CD/LP ετσι) και να κανω τα κερδη τραπεζικες καταθεσεις για τα παιδια μου (οταν κανω) η για τα ταξιδια μου (οταν παρω συνταξη). Δεν το κανω, γιατι νοιωθω οτι δεν μπορω. Συνηθεια ειναι το να αγοραζουμε, δε λεω καλη-κακη, αλλα συνηθεια ειναι

Ας πεταξω και εγω τη μαλακιαρα μου
Οσο βλεπω ραφτα Crucifixion, X-Caliber, Heathens Rage (βαλτε οτι αλλο θελετε, χιλο τυχαια τα ονοματα) προτιμω να κανω headbanging με Herzel, Burning Shadows (ας ειχανε καναν ινστρουχτορα-παραγοντα της "σκηνης" απο πισω ουτε με το κυαλι δε θα βλεπατε/με τα CD), Wrathblade (βαλτε οτι αλλο θελετε) και να ζω το ΣΗΜΕΡΑ της μουσικης (απολαμβανοντας φυσικα οτι εχει βγαλει διαχρονικα και μου αρεσει), παρα να αγοραζω αναμνησεις και δεν ξερω και εγω τι αλλο.

Παλιοτερα ηθελα 10 Σορτιλεζ, 2 Ερτζ Λαμ, τωρα εχουν αντιστραφει οι αναλογιες
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14658
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Δικό τους label φτιάχνουν οι ETERNAL CHAMPION

Δημοσίευση από CountRaven »

Αντί να μου στεναχωρείτε τον Μπιλ να του πάρετε δώρο για τα Κρίσμας έκδοση Όρακλ με γυάλινο σκάκι. Άντε.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”