FORGOTTEN SCROLL - Best of 2019 - Lists

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

FORGOTTEN SCROLL - Best of 2019 - Lists

Δημοσίευση από LuciferSteele »

καλά πήγε η χρονιά αλλά έμεινα πίσω σε πολλά μέτωπα
δεκάδα βγάζω, εικοσάδα μάλλον θα βάλω μέσα και μερικά που υπό νορμάλ συνθήκες δεν θα έμπαιναν
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

FORGOTTEN SCROLL - Best of 2019 - Lists

Δημοσίευση από LuciferSteele »

Arch/Matheos – Winter Ethereal
Beast in Black – From Hell With Love
Flotsam and Jetsam – The End of Chaos
Gothic Stone – Haereticus Empyreum
Horizon’s End – The Skeleton Keys
Magnabolt - Magnabolt
Malevolent Creation – The 13th Beast
Possessed – Revelations of Oblivion
Queensryche – The Verdict
Riot City – Burn the Night
Skelator – Cyber Metal
Twisted Tower Dire – Wars in the Unknown

δωδεκάδα με πολύ κόπο
αργότερα ίσως βρω χρόνο και βάλω άλλα 8 in the mix
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14658
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

FORGOTTEN SCROLL - Best of 2019 - Lists

Δημοσίευση από CountRaven »

Στο τόπικ για την δεκαετία βλέπω περισσότερη συμμετοχή. Με την χρονιά τι φάση; Δεν σας βγαίνει;
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Spyros
Δημοσιεύσεις: 327
Εγγραφή: Τρί 13 Μαρ 2018, 20:31

FORGOTTEN SCROLL - Best of 2019 - Lists

Δημοσίευση από Spyros »

Προσωπικά, δυστυχώς παίζω μπάλα με διαφορά φάσης.. Δηλαδή ''καινούριοι'' δίσκοι που μπαίνουν τώρα στο rotation για να ακουστούν 5-10-30 φορές είναι κυκλοφορίες του 2017-2018.. Σίγουρα κάποια άλμπουμ έχω ξεχωρίσει κι από φέτος που είτε έχω αγοράσει ήδη είτε σκοπεύω με την πρώτη ευκαιρία, αλλά απέχω αρκετά από το να φτιάξω λίστα που να σημαίνει έστω και κάτι ελάχιστο για μένα. 8-]
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

FORGOTTEN SCROLL - Best of 2019 - Lists

Δημοσίευση από rbrigade »

Spyros έγραψε: Τετ 25 Δεκ 2019, 00:08 Προσωπικά, δυστυχώς παίζω μπάλα με διαφορά φάσης.. Δηλαδή ''καινούριοι'' δίσκοι που μπαίνουν τώρα στο rotation για να ακουστούν 5-10-30 φορές είναι κυκλοφορίες του 2017-2018.. Σίγουρα κάποια άλμπουμ έχω ξεχωρίσει κι από φέτος που είτε έχω αγοράσει ήδη είτε σκοπεύω με την πρώτη ευκαιρία, αλλά απέχω αρκετά από το να φτιάξω λίστα που να σημαίνει έστω και κάτι ελάχιστο για μένα. 8-]
Υπάρχουν και χειρότεροι από μένα! :D
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

FORGOTTEN SCROLL - Best of 2019 - Lists

Δημοσίευση από LuciferSteele »

Στα ίδια επίπεδα είμαι και γω...
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8724
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

FORGOTTEN SCROLL - Best of 2019 - Lists

Δημοσίευση από Zippo190 »

01. Manowar - The final battle e.p. Δεν θα μπορούσε να μπει κάποιο άλλο σε αυτή την θέση. Η ανυπέρβλητη δύναμη της μπάντας αυτής, εκτοπίζει οποιαδήποτε άλλη κυκλοφορία. Όσοι έχετε επιλεκτική μνήμη θυμηθείτε τι έγραψα τότε: https://www.forgotten-scroll.net/metal- ... -battle-i/ όπως επίσης και την μνημειώδη εμφάνιση τους το καλοκαίρι.

02. Gothic Stone - Hereticus empyreum: μια κυκλοφορία κυριολεκτικά από το πουθενα που τάραξε τα θεμέλια του doom metal, έστειλε για τσάι τους Candlemass και απλά αποδόμισε την μισή σκηνή. Τους αγαπάμε, τους θέλουμε άμεσα για live με κλείσιμο "Swords of doom" και "Sacred metal" μετά από απαίτηση του κόσμου.

03. Anthem - Nucleus: μου φαίνεται ότι κάποιοι [mention]LuciferSteele[/mention] ξεχνάνε εύκολα. Ιαπωνικό ατσάλι (αν και συλλογή) που κόβει τον γρανίτη σαν να ήταν από βούτυρο.

04. Wotan - The song of the Nibelungs ένα δύσκολο εγχείρημα, 70 λεπτά, αυτοχρηματοδοτούμενο διπλό CD, έργο ζωής μιας σπουδαίας underground μπάντας.

05. TTD - Wars in the unknown: επιστροφή μιας πραγματικά σπουδαίας μπάντας με έναν δίσκο που άλλοι κοιτάζουν με το κιάλο."True north" και "These ghosts can never leave" δεν ξεχνιούνται εύκολα. Υπενθυμίζω την συνέντευξη που εξασφάλισαμε για εσάς: https://www.forgotten-scroll.net/metal- ... wer-dire/

06.Flotsam and Jetsam - The end of chaos: μια ακόμα μεγάλη επιστροφή, ένας δίσκος που βάζει γυαλιά σε ανύπαρκτους ρετροβιντατζάδκηδες και το ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΕΞΩΦΥΛΟ ΤΗΣ ΧΡΟΝΙΑΣ για να μην πω της χιλιετίας.

07. Assassins Blade - Gather, darkness: είναι κρίμα αυτός ο δίσκος, ακραίου χύμα μέταλ να πάει στα αζήτητα. Ο Μπελανζερ πραγματικά τα δίνει όλα και εναποθέτει την μια κομματάρα μετά την άλλη "Dream savant" το μέταλ όπως πρέπει να είναι.

08. Terminus - A single point of light: όταν το prog metal αποκτά ουσία μέσα σε έναν ξεκάθαρα straight metal δίσκο. Συνθέσεις με νόημα, στίχοι, ερμηνείες τα πάντα όλα. Instant classic.

09. Paragon - Controlled demolition: οδοστροτήρας που σαβουριάζει τα πάντα στο πέρασμα του. Μαζί με το νέο Iron Savior το starter pack για Γερμανικό ανόθευτο μέταλ χωρίς δαντέλες και δηθενιές.

10. Rival - Prophecy: Το u.s. metal που θέλουμε, μας λείπει, γουστάρουμε, ακούμε στο repeat χωρίς ντροπή, χωρίς τύψεις και πάντα με το volume στο 10. ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ.

μαζί με αυτά προσθέστε και κυκλοφορίες των Altar of Oblivion, Riot City, Steel Raiser, Skelator, Mega Colossus, Magnabolt, Queensryche, Ravensire, Slough Feg, Skelator, Crystal Eyes (έρχεται φούλ συνέντευξη), Atlantean Kodex, Narnia, Power Theory, Ram και δεν ξέρω και εγώ τι ακόμα...
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
Starman
Δημοσιεύσεις: 1530
Εγγραφή: Παρ 02 Νοέμ 2018, 14:09
Τοποθεσία: ATHENS

FORGOTTEN SCROLL - Best of 2019 - Lists

Δημοσίευση από Starman »

Μπράβο ρε [mention]Zippo190[/mention]. Ότι πιο κοντά σε συτά που θα ποστάρω και εγώ.
Άβαταρ μέλους
Xstroyer
Δημοσιεύσεις: 1851
Εγγραφή: Πέμ 11 Ιαν 2018, 12:26

FORGOTTEN SCROLL - Best of 2019 - Lists

Δημοσίευση από Xstroyer »

Έχω έτοιμη λίστα, αλλά εθυμοτυπικά θα την παρουσιάσω μόλις ολοκληρωθεί ημερολογιακά η χρονιά, και αργότερα θα κάνω τη τυπική ανασκόπηση στο Crystal Logic.
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

FORGOTTEN SCROLL - Best of 2019 - Lists

Δημοσίευση από LuciferSteele »

συγνώμη αλλά αν συμπεριλαμβάνουμε ΕΡ και επανηχογραφήσεις, εννοείται πως μπαίνουν δεκάδα τα Manowar και Anthem
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14658
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

FORGOTTEN SCROLL - Best of 2019 - Lists

Δημοσίευση από CountRaven »



Ορίστε η κλασική και αγαπημένη σας 50δα που φέτος βγήκε λίγο νωρίτερα και έγινε άρθρο για το FS. 57 άλμπουμ σύνολο. Σε κάθε άλμπουμ υπάρχουν σύνδεσμοι με reviews, εκπομπές πρώτης παρουσίασης και forum συζητήσεις. Καλή μελέτη!
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Coroner
Δημοσιεύσεις: 312
Εγγραφή: Πέμ 20 Δεκ 2018, 01:00

FORGOTTEN SCROLL - Best of 2019 - Lists

Δημοσίευση από Coroner »

Καποια και απο μένα

1. Crypt Sermon – The Ruins of Fading Light
2. Possessed – Revelations of Oblivion
3. Atlantean Kodex – The Course of Empire
4. Nocturnus AD - Paradox
5. Chevalier – Destiny Calls
6. Lord of Light - Morningstar
7. Blood Incantation – Hidden History of the Human Race
8. Arch/Matheos – Winter Ethereal
9. Mystik - Mystik
10. Gothic Stone - Haereticus Empyreum
11. Smoulder – Times of Obscene Evil and Wild Daring
12. Idle Hands - Mana
13. Traveler – Traveler
14. Assassin’s Blade – Gather Darkness
15. Τhe Lord Weird Slough Feg – New Organon
16. Devil Master – Satanic Spits on Children of Light
17. Riot City – Burn the Night
18. Terminus – A Single Point of Light
19. Tomb Mold – Planetary Clairvoyance
20. Critical Defiance - Misconception
21. Wraith – Absolute Power
22. Isole - Dystopia
23. Holocausto – Diario de Guerra
24. Orodruin – Ruins of Eternity
25. Teitanblood – The Baneful Choir
26. Magma - Zess
27. Motorpsycho - The Crucible
28. Leprous - Pitfalls
29. Soen - Lotus
30. Jordsjo - Nattfiolen
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6261
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

FORGOTTEN SCROLL - Best of 2019 - Lists

Δημοσίευση από theBox »

Coroner έγραψε: Πέμ 26 Δεκ 2019, 13:55
30. Jordsjo - Nattfiolen
Ωπ! Τι εχουμε εδω; Μου ξεφυγε εντελως οτι βγάλαν φέτος. Σπευδω να ακουσω!
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Coroner
Δημοσιεύσεις: 312
Εγγραφή: Πέμ 20 Δεκ 2018, 01:00

FORGOTTEN SCROLL - Best of 2019 - Lists

Δημοσίευση από Coroner »

M αρεσε περισσοτερο απο το προηγουμενο, ακουσε το
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14658
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

FORGOTTEN SCROLL - Best of 2019 - Lists

Δημοσίευση από CountRaven »

Πω καινούριο Magma και εγώ τι κάνω ρε φίλε; Κοιμάμαι;
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”