Ο τελευταίος κλασικός Epic Metal δίσκος είναι...

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14656
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Ο τελευταίος κλασικός Epic Metal δίσκος είναι...

Δημοσίευση από CountRaven »

Θέλω να κάνω μια μικρή καταγραφή / έρευνα, έστω με το δείγμα των μελών του forum.

Θέλω να γράψετε ένα το πολύ δύο άλμπουμ ο καθένας τα οποία θεωρείτε ότι έχουν όλα τα φόντα να περάσουν ή έχουν ήδη περάσει στη σφαίρα του κλασικού, να σταθούν δηλαδή δίπλα στα μεγαθήρια και αναφέρομαι στον Επικό Metal ήχο.

Πρέπει να αναφέρεται την ή τις πιο πρόσφατες κυκλοφορίες που τηρούν αυτά τα κριτήρια σύμφωνα με εσάς.

Θα πω τα δικά μου για να καταλάβετε.

ΟΚ έχουμε 2019 και έχουν βγει ένα σωρό πράγματα στον χώρο. Αλλά για μένα τα 2 άλμπουμ που πληρούν τα κριτήρια για να βρίσκονται στην σφαίρα του κλασσικού είναι τα:

Domine - Champion Eternal (1997)
Doomsword - Doomsword (1999)


Οριακά θα έβαζα και το "White Goddess" των Atlantean Kodex αλλά είπαμε θέλω μια ή δύο επιλογές το πολύ.

Το πιάσατε το νόημα έτσι;

Αν κάποιος πχ. έχει κατά νου ένα άλμπουμ πχ. του 2018, θα πρέπει να αναφέρει αυτό αρχικά και κατόπιν ακόμα ένα από την ίδια ή προηγούμενη-ες χρονιά. Μπορεί να μείνει και στο ένα άλμπουμ.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Ο τελευταίος κλασικός Epic Metal δίσκος είναι...

Δημοσίευση από theBox »

Γενικα νομιζω οτι οι Kodex διαγραφουν ήδη πορεία που οι πιτσιρικάδες του μέλλοντος, δεν θα μπορουν παρα να πεφτουν συνέχεια επάνω τους κάνοντας την ψαχτική τους στο επικ μέταλ.
Αν και είναι ισως πολυ νωρις, βλέπω ήδη τους τους οπαδους τους να το αναφέρουν ως το καλυτερο τους (νομιζω το golden bough μου αρεσει ενα τσικ παραπάνω) οπότε με ΣΧΕΤΙΚΗ ασφάλεια, μπορω να το αναφέρω...

ATLANTEAN KODEX - COURSE OF EMPIRE

Το ΑΜΕΣΩΣ προηγουμενο είναι φυσικα το ARMOR OF IRE και δεν το λέω μόνο απο θέμα γούστου, αλλά εχω την εντυπωση πως ειναι απο άποψη "αριθμών" αλλά και γενικοτερης αποδοχης, οτι πιο κοντά σε "ντόρο" έχει κανει καποια κυκλοφορια στους επικους κύκλους.

Σε έναν ιδανικο κόσμο, κλασσιο θα έμενε και το ντεμπούτο των Wrathblade μερικα χρονια πριν...
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Ο τελευταίος κλασικός Epic Metal δίσκος είναι...

Δημοσίευση από rbrigade »

Να διευκρινίσουμε λίγο, θέλουμε να στέκονται δίπλα στα κλασικά ή να κάνουν ντόρο στο σήμερα; Γιατί αυτά τα δύο δεν είναι το ίδιο.

Και τι εννοούμε ντόρο, 1.000-2.000 συνολικές πωλήσεις σε 7 διαφορετικά χρώματα βινυλίου, official demo σε συσκευασία λινάτσα νεάντερταλ, 3 split, 7 σπληνάντερα στα βλάχικα και εμφάνιση ΚΙΤ ή κάτι πιο σοβαρό, π.χ. είσοδο έστω και στον πάτο των charts και αυτόνομες περιοδείες;
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3370
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Ο τελευταίος κλασικός Epic Metal δίσκος είναι...

Δημοσίευση από Priamos »

Battleroar- To Death And Beyond
αλλά και το τελευταίο Kodex (αν και δεν το έχω τόσο ψηλά όσο το roar), έχει αντικειμενικά τα φόντα να μείνει κλασσικό.
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
Starman
Δημοσιεύσεις: 1530
Εγγραφή: Παρ 02 Νοέμ 2018, 14:09
Τοποθεσία: ATHENS

Ο τελευταίος κλασικός Epic Metal δίσκος είναι...

Δημοσίευση από Starman »

Ο [mention]rbrigade[/mention] έχει δίκιο, καθώς στην εποχή μας δεν υπάρχουν δουλειές που να μπορούν να κοιτάξουν στα μάτια τα υπερέπη του προηγούμενου αιώνα, είτε σε επιδραστικότητα, είτε σε επιτυχία. Πολύ καλές δουλειές στον επικό ήχο που πιθανόν θα μνημονεύουν οι επόμενες γενιές υπάρχουν. Θα έβαζα μέσα τα:
Holy Martyr – Still At War (2007) Αυτός παίζει να είναι και ο δίσκος που έχει τις περισσότερες ακροάσεις μου, από ότι επικό κυκλοφόρησε τα τελευταία 15 χρόνια.
Crypt Sermon – Out Of The Garden (2015) Υψηλού επιπέδου Epic – Doom που ήδη μνημονεύεται σαν δίσκος αναφοράς του ιδιώματος.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Ο τελευταίος κλασικός Epic Metal δίσκος είναι...

Δημοσίευση από theBox »

Starman έγραψε: Πέμ 19 Δεκ 2019, 13:42 Ο @rbrigade έχει δίκιο, καθώς στην εποχή μας δεν υπάρχουν δουλειές που να μπορούν να κοιτάξουν στα μάτια τα υπερέπη του προηγούμενου αιώνα, είτε σε επιδραστικότητα, είτε σε επιτυχία.
Υπάρχει ένα. Το Time part.1 των Wintersun. Ειναι επικο, και 10 άλλα είδη ταυτόχρονα. Απέχει απο την "τρου-ίλα" που βασιλευει στον κυκλο των επικάδων, αλλά αξιζει έστω κι απο περιεργεια να ακουστει απο τους πιο παραδοσιακους. Αν όχι όλο, τουλαχιστον το εναρκτηριο κομμάτι Sons of Winter and stars. Μεχρι και ο Πριαμος νιώθει αν θυμάμαι καλα...
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14656
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Ο τελευταίος κλασικός Epic Metal δίσκος είναι...

Δημοσίευση από CountRaven »

rbrigade έγραψε: Πέμ 19 Δεκ 2019, 12:58 Να διευκρινίσουμε λίγο, θέλουμε να στέκονται δίπλα στα κλασικά ή να κάνουν ντόρο στο σήμερα; Γιατί αυτά τα δύο δεν είναι το ίδιο.

Και τι εννοούμε ντόρο, 1.000-2.000 συνολικές πωλήσεις σε 7 διαφορετικά χρώματα βινυλίου, official demo σε συσκευασία λινάτσα νεάντερταλ, 3 split, 7 σπληνάντερα στα βλάχικα και εμφάνιση ΚΙΤ ή κάτι πιο σοβαρό, π.χ. είσοδο έστω και στον πάτο των charts και αυτόνομες περιοδείες;
Ναι εγώ δεν μιλάω για ντόρο. Εγώ μιλάω για δίσκους που θεωρείται πως έχουν διαχρονική μουσική αξία και μπορούν να σταθούν δίπλα στα μεγαθήρια σε κάποια μελλοντική συνολική καταγραφή.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3370
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Ο τελευταίος κλασικός Epic Metal δίσκος είναι...

Δημοσίευση από Priamos »

theBox έγραψε: Πέμ 19 Δεκ 2019, 13:47
Starman έγραψε: Πέμ 19 Δεκ 2019, 13:42 Ο @rbrigade έχει δίκιο, καθώς στην εποχή μας δεν υπάρχουν δουλειές που να μπορούν να κοιτάξουν στα μάτια τα υπερέπη του προηγούμενου αιώνα, είτε σε επιδραστικότητα, είτε σε επιτυχία.
Υπάρχει ένα. Το Time part.1 των Wintersun. Ειναι επικο, και 10 άλλα είδη ταυτόχρονα. Απέχει απο την "τρου-ίλα" που βασιλευει στον κυκλο των επικάδων, αλλά αξιζει έστω κι απο περιεργεια να ακουστει απο τους πιο παραδοσιακους. Αν όχι όλο, τουλαχιστον το εναρκτηριο κομμάτι Sons of Winter and stars. Μεχρι και ο Πριαμος νιώθει αν θυμάμαι καλα...
Νιωθω, αλλα το τελευταιο αλμπουμ μου αρεσει λιγο περισσοτερο.
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
Spyros
Δημοσιεύσεις: 327
Εγγραφή: Τρί 13 Μαρ 2018, 20:31

Ο τελευταίος κλασικός Epic Metal δίσκος είναι...

Δημοσίευση από Spyros »

Σχεδόν αυτά που έγραψε και ο κόμης είχα κι εγώ κατα νου διαβάζοντας το post από την αρχή.
Θα βάλω μόνο το resound the horn που έτυχε να το κουβεντιάζουμε και με φίλο πρόσφατα, ότι για μένα είναι ακατέβατο 10άρι και κοιτάει στα μάτια όλα τα κλασσικά.. Ντεμπούτο Domine χαλαρά μπαίνει κι αυτό στο πάνθεον ως κλασσικό άλμπουμ πλέον. Από νεότερες κυκλοφορίες επίσης τα δύο πρώτα που μου ήρθανε στο μυαλό είναι τα eternal champion & wrathblade αλλά μάλλον είναι σχετικά νωρίς για να μπει το ''μυθικό'' δίπλα στο στατους τους.
Άβαταρ μέλους
Coroner
Δημοσιεύσεις: 312
Εγγραφή: Πέμ 20 Δεκ 2018, 01:00

Ο τελευταίος κλασικός Epic Metal δίσκος είναι...

Δημοσίευση από Coroner »

Από τα 10's αν κάποιο είναι πιο κοντά στο να θεωρείται/θεωρηθεί κλασικό είναι το Armor of Ire. Χρειάζεται λίγο χρόνο για να το δούμε αυτό, αλλά είναι το μόνο μαζί με το τελευταίο Atlantean (για το οποίο είναι πολύ νωρίς) που μπορεί να μπει σε μια μελλοντική κουβέντα για κλασικς.
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8724
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Ο τελευταίος κλασικός Epic Metal δίσκος είναι...

Δημοσίευση από Zippo190 »

Ο όρος "κλασσικό" είναι πολύ ρευστός. Αντικειμενικά υπάρχουν επιδραστικά άλμπουμς ενώ άλλα αναγνωρίστηκαν αργότερα. Στα 90ς αν έλεγες στον μέσο οπαδό για Crystal logic και One foot in hell θα σε κοίταζε με περιέργεια ενώ τώρα τα προσκυνάει και η κουτσή Μαρία. Για Doomsword και Domine νομίζω ότι ήδη έχουν καθιερωθεί στις συνειδήσεις του κόσμου. Από νέες κυκλοφορίες (πενταετίας) νομίζω ότι το "Armor of Ire" έχει όλα τα φόντα για να γίνει κλασσικό όπως επίσης το "To death and beyond" και το "Hellenic Warrior Spirit" που τα θεωρώ classics.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
SlayerKing
Δημοσιεύσεις: 145
Εγγραφή: Πέμ 18 Ιούλ 2019, 16:02

Ο τελευταίος κλασικός Epic Metal δίσκος είναι...

Δημοσίευση από SlayerKing »

Agatus - Eternalist
Άβαταρ μέλους
Xstroyer
Δημοσιεύσεις: 1850
Εγγραφή: Πέμ 11 Ιαν 2018, 12:26

Ο τελευταίος κλασικός Epic Metal δίσκος είναι...

Δημοσίευση από Xstroyer »

Από θέμα αριθμών, μόνο τα albums των ATLANTEAN KODEX και ETERNAL CHAMPION άγγιξαν 5ψήφιο νούμερο. Χωρίς να είμαι σίγουρος, ίσως και οι VISIGOTH (oι οποίοι μπήκαν και σε Γερμανικά charts, μαζί με KODEX) αλλά δεν θεωρώ τους δίσκους τους, τόσο δυνατούς όπως των άλλων.

Στη συγκεκριμένη χρονική στιγμή, δύσκολα κάποιος 40αρης ταυτίζει μια νέα κυκλοφορία με τα classics του παρελθόντος τα οποία έχει δικαιώσει και ο χρόνος, αλλά για έναν 25αρη, μπάντες σαν αυτές που αναφέρθηκαν, έχουν ειδική βαρύτητα και άμεση επιρροή.

Οι KODEX δεν έχουν κάνει ακόμα κάποια μεγάλη περιοδεία, παρότι έχουν ήδη 3 albums. Οι CHAMPION θα έχουν ήδη αρκετές συναυλίες και περιοδεία από τα μέσα του 2020 με το νέο album που θα κάνει μεγάλη αίσθηση.
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Ο τελευταίος κλασικός Epic Metal δίσκος είναι...

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

BATHORY - Nordland II (2003). OK, ξέρω, δεν έχουν αυτό το επικολυρικό που έχουν οι υπόλοιποι, και δεν περνάει για «επικ» με τη κλασική έννοια του όρου, αλλά δεν παυει να είναι το κύκνειο άσμα αυτού που φόρμαρε ολόκληρο ιδίωμα στον συγκεκριμένο ήχο. Αν και «πιστό» στη φόρμουλα τον ογκόλιθων που κυκλοφόρησε ο Quorthon, για μένα έχει μεγαλύτερο εκτόπισμα από αρκετά άλμπουμ που ακολούθησαν. Για πάντα στα αγαπημένα μου 00s άλμπουμ.

They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
Xstroyer
Δημοσιεύσεις: 1850
Εγγραφή: Πέμ 11 Ιαν 2018, 12:26

Ο τελευταίος κλασικός Epic Metal δίσκος είναι...

Δημοσίευση από Xstroyer »

Kαλά, το BATHORY είναι έπος, αλλά πάμε ήδη 16 χρόνια πίσω, και σε κάτι DOMINE και DOOMSWORD 20ετία+. Γενικώς, κάποια στιγμή πρέπει να αναλύσουμε και την "αίσθηση" του χρόνου στη πορεία της μουσικής. Π.χ. θεωρείται "παλιό" SAXON το "Innocence Is No Excuse", ενώ π.χ. το "Unleash the Beast" μπορεί να το έχει ως "νέο" κάποιος στο μυαλό του, αλλά έχουν σχεδόν 10 χρόνια διαφορά τα 2 τους και από το "Unleash..." έχουν περάσει πάνω από 20 χρόνια.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”